Sayfa 140/147 İlkİlk ... 4090130138139140141142 ... SonSon
Arama sonucu : 1172 madde; 1,113 - 1,120 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Herkese iyi bayramlar.
    Son zamanlarda gittikçe artan bir şekilde resesyon , stagflasyon beklentileri yazılmaya çizilmeye başladı.
    Bu dönemde yatırım araçlarında ve oranlarında ne gibi düzenlemeler yapılır acaba?
    Mesela pozisyonlar döviz ağırlıklı hale mi getirilir? Hisse senetlerinde döviz girdisi fazla olan şirketlere mi geçilir?
    Sizlerin yaklaşımları nasıl oluyor ? Paylaşmak ister misiniz?

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    7,045
    imkb 30 un kendisi 1 portföydür. imkb 30 un ,uzmanların yönettiği hisse fonlarına(ortalamasına) uzunvadede galip geleceğine inanıyorum.(fonların ortalamasının extrem olanlar vardır mutlaka iyi veya kötü yönde)

1-fon yöneticileride zaten imkb 30 un dışına çıkmıyorlar
    2-Yönettikleri fondan yaptıkları kesintiler ve ücretler var ( siz kendiniz yönettiğinizde bu miktarlar size kalacak )
    3-Gereksiz işlemlerde bulunabiliyorlar. çünkü fonun kısıtlamalarına uymak zorunda.misal fonun içtüzüğünde max yüzde 70 hisse bulunur diyorsa .o gün tavan tavan gideceğini bilseniz yinede satmak zorunda kalabiliyorsunuz.yada fon en az 10 hisseden oluşur dendiyse en güvendiğiniz hisseden yeterince faydalanamıyor.özetle elikolu bağlıdır bazı zamanlar.

ama tasarruf dediğiniz az olsun ama garanti olsun diyorsanız saygı duyarım.

not:Kazanç tarafını eşeledim (irdeledim). Risk tarafına değinmedim.
    farazi portföyde döviz altın tahvil bono konularına girmedim.

y.t.d kişisel amatör görüşlerimdir .asla yatırım tavsiyesi olamaz.
    Son düzenleme : pisyedili01; 12-07-2022 saat: 13:31.

3.  Alıntı Originally Posted by realpainter Yazıyı Oku
    Herkese iyi bayramlar.
    Son zamanlarda gittikçe artan bir şekilde resesyon , stagflasyon beklentileri yazılmaya çizilmeye başladı.
    Bu dönemde yatırım araçlarında ve oranlarında ne gibi düzenlemeler yapılır acaba?
    Mesela pozisyonlar döviz ağırlıklı hale mi getirilir? Hisse senetlerinde döviz girdisi fazla olan şirketlere mi geçilir?
    Sizlerin yaklaşımları nasıl oluyor ? Paylaşmak ister misiniz?
    Döngü olarak olumsuz bir dönem yaşayabilecek hisselerden defansif hisselere geçiş yapılabilir. Normalde altın da uygun olabilirdi bu dönemde, ama orada artık anlayamadığım şeyler oluyor.

Mesela Demir Çelik vs ab ihracatı fazla beyaz eşyacılardan gıda ve sağlık sektörüne portföy kaydırılabilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Abicim beyaz yaka o hisseleri bilebilse zaten beyaz yaka olmayı kesecek yakasız takılacak.

Bu millete ucuz mal satamazsınız.

35 liraya eregli alır ucuz diye. 70 liraya tupras almaz pahalı bulur.

Yani 100 milyara Ereğli ucuz, 20 milyara tupras pahalı der.

Sonra başına geleni çeker.

Tupras 100 milyar olsun bu sefer de onu ucuz bulur gider onu alır.

Uzun vadeci abim bizim millet bu işleri iyi bilir.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Döngü olarak olumsuz bir dönem yaşayabilecek hisselerden defansif hisselere geçiş yapılabilir. Normalde altın da uygun olabilirdi bu dönemde, ama orada artık anlayamadığım şeyler oluyor.

Mesela Demir Çelik vs ab ihracatı fazla beyaz eşyacılardan gıda ve sağlık sektörüne portföy kaydırılabilir.

Ben hisse dışı cesitlendirmeyle birlikte hisseler icin 6-8 sirketin ideal oldugunu dusunuyorum ... sektorlere gore paylastirma yapilarak risk yine dagitilabilir ... portfoyde sayin Cautionary nin belirttigi tarim( sadece perakende ve gubreden ziyade cok genis dusunmek lazim bence mesela ttrak da zirai aletler uretiyor gibi) ve saglik sektoruyle birlikte enerji ve bilisim sektorunu de eklemek bu 4 sektoru bulundurmak cok onemli bence .. ozellikle artan enerji maliyetleri dolayisiyla bircok sirketin gunes enerjisi sistemleri kurmaya basladigini goruyoruz... 2050 yilinda enerjinin cogunun gunes enerjisinden olmasi düşünülüyor... su an savaslar bile hep enerji yüzünden ... ama sirketleri cok iyi arastirmak lazim bazi sirketler degerlemeden kaynaklanan tek donemlik yuksek karlar aciklayabiliyorlar veya fk lar cok ucuk olabiliyor ...
    çok hise olunca tutardüşük oluyor, ortak gibi hissedemiyorum
    bende suan 6 hisse var genelde temettu verimi yuksek veya ihracatci sirketler aksa arclik eregl froto angen logo .. enerji sirketi ariyorum halen esimde smartg ve kontrolmatik var farkli olarak ama smartg son donemde cok yukseldi fksi da artti ben temettu vermedigi icin almadim keza gesan i ve gwindi de begenmeme ragmen temettu veya ihracat olmadigi icin almamıstim ama üçu de son donemde cok artti gercekten buralardan ne olur bilemiyorum .. bilisimde mesela veri guvenligi onem tasimaya basliyor kront bu konuda bir sirket arastirilabilir o da ...
    kesinlikle tavsiye olarak yazmiyorum sadece yakın gelecekte tarim saglik enerji vebilişimin birinci planda olacagini dusunuyorum .. bol bol faaliyet raporu yatirimci dunumu okumaya çalışıyorum bunu tavsiye edebilirim arastirmak incelemek topraga tohum atar gibi yatirim yapmak cok daha ayri tad veriyor
    Onumuzde zorlu bir donem var sahsen borsadan en az 2-3 yil getiri beklentim yok lot arttirmaya calisiyorum...
    Tum forumdaslara saglikli mutlu gunler bereketli kazanclar dilerim
    Son düzenleme : HATAKE; 13-07-2022 saat: 12:14.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

6. Smile

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Abicim beyaz yaka o hisseleri bilebilse zaten beyaz yaka olmayı kesecek yakasız takılacak.

Bu millete ucuz mal satamazsınız.

35 liraya eregli alır ucuz diye. 70 liraya tupras almaz pahalı bulur.

Yani 100 milyara Ereğli ucuz, 20 milyara tupras pahalı der.

Sonra başına geleni çeker.

Tupras 100 milyar olsun bu sefer de onu ucuz bulur gider onu alır.

Uzun vadeci abim bizim millet bu işleri iyi bilir.
    Ne kızıyorsun yaw:-) 100 de 10 becerse yeter. Gerisi de alıp yatacak.

Bak,,geçen son 10 yılın başarılı fon yöneticilerinden Haydar acun la(Mac fonu) bir sohbet odasındaydık. Yüksek enf. ortamı bekleme maliyeti dedim, döngüsel şirket dedim. Zor dedi haydar bey, zaten x30 short ile portföy hedge i de beceremedik diyor.

Ata yatırımda Cemal Yeşildağ’ı bilirsin. Ereğli sevdalılarından, iki ay kadar önce bir vesile ile ya bu şirket döngünün tepesindeyse dedim..hakkaten tepe imiş oralar….o da döngü möngü pek takmıyordu.

Yani işin özü, ov dinamik portföy yönetim işini fon yönetim şirketleri bile pek beceremiyor. Bu nedenle beyaz yaka beceremese çok kızmamak lazım. Olduğu kadar diyorum bu nedenle��
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Cok okuyorlar. Çok dinliyorlar. Hiç düşünce üretmiyorlar. Beyaz yaka kolaycıdır. Papağan gibi üç beş beyaz yaka önderi ne derse peşinden gider, ters bir şey söyleyip yapıp da patlamaktan korkar.

Ben korkmam mesela sevenim olur sevmeyenim olur kendime has takılırım. Karşıt düşünce bir insanım. Orta vade hisse için iyi yerde alım gerekiyor iyi yerde almak için de Manuel düşünce gerekiyor bu da toplumun %95 inde olmayan bir özellik.

Amma ovundun diyecekler için baştan söyleyeyim. Benim o kadar büyük bir kusurum var ki bu iyi özelliğim Hiç işime yaramıyor. O da az karla mal satıp başka yere geçme hastalığı. Herkesin kahrını ben cekmis en dipte ben kaldırmış ekmeği başkası yemiş oluyor. Bu da büyük kusur.

O kusur da olmasın bu kusur da olmasın dersen gerçekten iyi trader oluyorsun ama binde 1 dir belki on binde belki 100 binde.

Forumu bu nedenle kullanmaya çalışıyorum yani aslında kendime notlar.

Mesela eski ben olsam tupras 70 maliyet yaptım aldım 100 de verir çıkardım. Yavaş yavaş işte.

Bak,,geçen son 10 yılın başarılı fon yöneticilerinden Haydar acun la(Mac fonu) bir sohbet odasındaydık. Yüksek enf. ortamı bekleme maliyeti dedim, döngüsel şirket dedim. Zor dedi haydar bey, zaten x30 short ile portföy hedge i de beceremedik diyor.

Ata yatırımda Cemal Yeşildağâ��ı bilirsin. Ereğli sevdalılarından, iki ay kadar önce bir vesile ile ya bu şirket döngünün tepesindeyse dedim..hakkaten tepe imiş oralarâ�¦.o da döngü möngü pek takmıyordu.

Yani işin özü, ov dinamik portföy yönetim işini fon yönetim şirketleri bile pek beceremiyor. Bu nedenle beyaz yaka beceremese çok kızmamak lazım. Olduğu kadar diyorum bu nedenle��

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    7,045

Ata yatırımda Cemal Yeşildağ’ı bilirsin. Ereğli sevdalılarından, iki ay kadar önce bir vesile ile ya bu şirket döngünün tepesindeyse dedim..hakkaten tepe imiş oralar….o da döngü möngü pek takmıyordu.

Fon yönetim şirketleri beceremez bu iş robotlara bırakılamayacak kadar ciddi bir iş

Şaka bir yana eskiden fonların içtüzükleri çok sıkıydı hala öylelermidir bilmiyorum .

Eskilerden şahit olmuşdum Fon yöneten bir abimiz al diyecek emir verecek ,içerden ....bey....bey yüzde x i aştık alamazsınız...hayda....hatta o senetden satmamız lazım...niye çünkü yüzde x miktar olmalı.
    zaten dayanamadı bıraktı işi ben böyle işin diyerek.

y.t.d

Sayfa 140/147 İlkİlk ... 4090130138139140141142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •