Sayfa 144/601 İlkİlk ... 4494134142143144145146154194244 ... SonSon
Arama sonucu : 4808 madde; 1,145 - 1,152 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Birader, ben kar beklentisi ve alacaklar hakkinda yorumumu yaptim orada. Sen ne alaka ciro, otc falan karistirdin. Onlar hakkinda yorumun varsa yaz gitsin.

Redmi 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    hersey belli demişsin ve kendi kar beklentini yazmıssın. kendi karını nasıl hesapladıgını soruyorum cevap vermiyorsun. bu maddelerin hepsi karı değiştirebilecek şeyler. geçtim bütün yukarda yazdıklarımı, hatta genel olarak finansman gideri/geliri genel rakamlarını da geçiyorum yalnızca alt başlık olan türev ürünler gelir/gider kalemi hakkında sana 2 paragraf yazı yazarım ki bütün şartlar aynı kalsa bile(kur,faiz,greekler,dv01'lar) bir sonraki çeyrek +-50 mio fark ettirir. Milletin kar beklentisine yorum yaparken mal mal yorum yapma. bir halt biliyorsan 10 halt bilmiyorsundur.

şirketin nette 3 milyar tl borcu var. hadi %12 ile maliyeti olsa durasyonun 4 gün farketmesi bile çeyrekte 1 mio yazar. Neyi hesapladın da millete ahkam kesiyorsun.

2.  Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Benim kar beklentim 80mn TL civarıydı. 74 kabul edilebilir bir rakam.

2019 son çeyrekte karın yüksek gelmesinin sebebi BOTAŞ'a fazladan ödenen 10mn TL'nin geri alınması, konusu kalmayan ticari alacaklardan gelen 30 mnTL civarı ve TFRS9 değer düşüklüğünden son çeyrek ekstradan elde ettiği 7mn TL(bu her senenin son çeyreğinde bu tarz olacak gibi).Yani ekstradan 47 mn TL gibi bir meblağ zaten son çeyreğe özgü bir şeydi. Yani aslında son çeyrek kümülatif (ana ortaklık ve kontrol gücü olmayan paylar toplamı 108 mnTL artı son çeyreğe özgü 47 mnTL) 155 mn TL karı vardı. Ek olarak madagaskarın tamamının alınması ile beraber oraya etki eden kur farkının tamamı da ana ortaklığa kaldığı için ortaklık dışı zarar etmiş ve ana ortaklık yüksek kar etmişti.

Şimdi burada bazı yatırımcılar bu son çeyrek karına bakarak ilk çeyrekte de 150mn TL gibi karlar bekleme gafletine düştüler ama herkesi uyarmak, anlatmak zor olduğu ve daha finansal terimleri bilmeyen kişilerin hiçbir detayı göremeden boş boş yazmalarından dolayı bunu bilanço sonrasına açıklarım dedim. Açıkçası burada arasıra yazan ve mali tablodan az veya çok anladığını düşündüğüm bazı kişiler belki belirtir diye de bekledim .

Şimdi 2020 ilk çeyreğe gelirsek,

TR'den ve Afrika'dan beklenen FAVÖK geldi ama TR'de cironun bu kadar artmasına rağmen ciro FAVÖK rakamlarının benzer seviyelerde kalması milleti şaşırttı ve bunun cevabı da Antalya'da yapılan temlik işlemi. Yani market mantığı 3 kuruş kara(marketler de keşke 3 kuruş kara satsa) elektrik sattı ki çabuk bir nakit yaratayım hemen ve stoğu da boşaltayım. Bunun sebebi şirketin borçlarının büyük çoğunluğunun kısa vadeli olması, yani nakite ihtiyacı olması. Ticari alacaklarda dolar etkisi ile de cüzi bir miktar artış var ve bu alacaklar ne zaman ne kadar azalır bunu tahmin etmek zor. Bazıları buradan dem vuruyor da zaten bu meblağ böyle yüksek olmasaydı bu şirketin hissesini 10 liralardan almak için sıraya girmek zorunda kalırdı herkes. Dolar bazında borçlar da bir miktar azalmış bu da zaten net bir şekilde görülebiliyor. Bu dönem sadece kurdan 6-7 mn fazla zarar yazması dışında açıkçası her şey beklenti dahilinde. 123 mn TL'de yatırım yapmış (Gana ve Özbekistan için anlaşma bedellerine falan gitmiştir) şirket ne güzel. COVID sürecine elinde iyi bir nakitle girmesi de benim için cabası. 2. çeyrekte Borusan'dan aldığı 15mn dolar da güzel bir can suyu olur yatırımlar için. Yani benim için şahsen ekstra bir şey yok. Mesela alacaklarda 50 mn dolarlık bir azalış benim için beklentimin üzerinde olabilirdi. Bakalım ne zaman olacak

Gerisi inşallah artık Kamerun veya Kongo'dan gelecek güzel haberlere bağlı bu şirketin geleceği. Ya büyüyecek ya da daha da büyüyecek .

Fiyat hareketlerine gelince de; pek anlamam ve sürekli bakmam

YTD.
    Temelden pek anlamam, teknikten biraz anlarım. Grafikte olmuşu yorumlamak çok kolaydır. Bu da buna benzemiş
    Geçmişte aşikar olan, burada gaflet olmuş

Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Keza alacağının çoguda. Zaten bu sirket nette kur zararı yazmiyor cok sükür. YTD..

Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Ben de stoğa bakarım. Elektrik fiyatları yaz dönemine göre biraz düşüktü ama gazı botaştan değil de dışardan da aldılarsa gaz fiyatı da düşüktü. 5 mn dolar bir meblağ ödedi madagaskar için. Faiz indirimlerinin etkisi ne kadarlık bir etki yaptı kestirmek zor olmakla beraber beklentim 80-90 mn TL arası. Tabi ne kadar faiz ve vergi ödeyeceği önemli burada(ben yüksek tuttum). Ama umarım favök 420-430 mn civarı gelir. Tabi bu 400 icinde %25 lik Gana payı da var. Ha şu da var 2020/1 in 2019/4 ten daha iyi gelecegi de asikar . Şirket yeterki üstüne düşeni yapsın ve şu kamerun ya da kongo olaylarından birini baglasın artık. YTD.

Geldik, gidiyoruz..
    Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!
    Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.

3. 2020/1 2019/4 den çok cüzi de olsa iyi gelmiş zaten. Tabi bu bana göre. Siz TL olarak bakarsaniz kötü dersiniz ama favök ünün yaklasık yüzde doksani döviz olan firmaya maalesef ben TL olarak bakamam. Ve dolar bazinda o kadar yatirim giderine ragmen bilanco bence güzel. Kur farkı olayına gelirsek, evet bu konuda zaten daha önce de nette zarar etmiyordu ya da 200-300 bin dolar civarında ediyordu ama bu çeyrek kurdan fazla zarar yazmis ama ben beklentimi zaten hep 10-15 aşağı ya da yukarısı tahmin ediyorum. Zaten burada birine de beklentimi covid 19 öncesi belirtmistim ama malum fiyatlar bir anda asiri dusunce 20 günün önemi bayağı önemli oldu. Ama bu kur olayini tahmin etmek tabiki imkansiz. Covid nasil etkiler bilemem ama alacaklar tahsil oldugu surece zaten bu ceyrek ayrilan karsiliklar son ceyrekte yine pozitif olarak yansiyacaktir. Merak etmeyin daha önceden zaten beklentimi mart ayi icinde özelden paylastigim insanlar var. O zaman 100mn TL net kardi beklentim ama elektrik fiyatlari bir anda tepetaklak olunca tabi 80 cektim onu. Tabi +- 15 de var. Ama burada önemli olan tahminimde yaklaşmam degil zaten. Bu bilanço benim icin negatif degildir ve son aciklanandan com az daha iyidir. Kötü diyen nedenini söylesin burada yani. Ama sadece net kara bakip soylemesin. Sonucta öyle bakarsak 2019 da 2017 den kötü olur. YTD.
     Alıntı Originally Posted by sonli Yazıyı Oku
    Temelden pek anlamam, teknikten biraz anlarım. Grafikte olmuşu yorumlamak çok kolaydır. Bu da buna benzemiş
    Geçmişte aşikar olan, burada gaflet olmuş

Geldik, gidiyoruz..
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

4. Yahu FAVÖK konusunda her sey belli diyorum. Kur da zaten belli olacak 30 haziranda mesela. Ondan bahsediyorum. 2. Çeyrek mesela 13-18 mn dolar arasi trden favök. Afrikadan da 38-42 mn dolar arasi favök. Kendi acimdan bu kadar basit acikcasi. 3 ceyrek tr ye girdi fiyatlari degismezse 16-22 mn dolar FAVÖK afrika yine ayni aralikta. Kar da kur ve faize göre yakin zamanda tahmin edilir tabi tutturmasi zor olur . Kendi bakisim ve nasil hesapladigim budur. Alamadigi alacaklarini da her aldiginda pozitif katki olur kara tabi. YTD.
     Alıntı Originally Posted by kingo_disco Yazıyı Oku
    hersey belli demişsin ve kendi kar beklentini yazmıssın. kendi karını nasıl hesapladıgını soruyorum cevap vermiyorsun. bu maddelerin hepsi karı değiştirebilecek şeyler. geçtim bütün yukarda yazdıklarımı, hatta genel olarak finansman gideri/geliri genel rakamlarını da geçiyorum yalnızca alt başlık olan türev ürünler gelir/gider kalemi hakkında sana 2 paragraf yazı yazarım ki bütün şartlar aynı kalsa bile(kur,faiz,greekler,dv01'lar) bir sonraki çeyrek +-50 mio fark ettirir. Milletin kar beklentisine yorum yaparken mal mal yorum yapma. bir halt biliyorsan 10 halt bilmiyorsundur.

şirketin nette 3 milyar tl borcu var. hadi %12 ile maliyeti olsa durasyonun 4 gün farketmesi bile çeyrekte 1 mio yazar. Neyi hesapladın da millete ahkam kesiyorsun.
    "Adamın ahmağı malını gereksiz övermiş, daha ahmağı da başkasının malını yalan yere yerip kendi malını övermiş"

5.  Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Sn. Maydonozcu

Cezam olduğu için öğrenmenizi 2 gün geciktirdiğim için özür dilerim ama baktığınız rakam FAVÖK değil FVÖK dür. Biraz araştırırsanız daha detaylı öğrenirsiniz ve diğer bilmeyen insanları uzun uzun yazarak yanlış yönlendirmemiş olursunuz. YTD.
    Burada gözden kaçırmamanız gereken en önemli ayrıntı mesajımdaki hesaplama yönteminin bana özel olmasıydı üstadım.Kişisel, özgün...Başlangıçta iddia ettiğiniz "Yazı uzun ve dikkat çekiyor ama rakamlar maalesef yanlış." saptamanızdan vazgeçerek konuyu ısrarla terimsel alana çekmenizden de anlaşılıyor ki rakamlarda herhangi bir yanlışlık olmadığını kabul ettiğiniz gibi bahsetmiş olduğum bu hesaplama yönteminden de bihabersiniz.Buna hiç şaşırmadım, ki çok muhtemelen o aradaki A'nın ne olduğunu benim ilk öğrendiğim tarihte siz; kiraz ağacının uzandığı köklere temas eden toprakta karbon molekülü idiniz.

Son tahlilde burası "insanların" bilgilerini paylaşmak, bilmediklerini ya da elindeki hisse ile ilgili son gelişmeleri öğrenmek üzere başvurdukları anonim bir yer ve belkide ilk defa borsa tecrübesi yaşayan ve burada yazılanlardan gayri ihtiyari etkilenen oldukça geniş bir kitle mevcut.Durum böyleyken, bir konuda bilgi talebinde bulunan yatırımcı dostlarımıza yaklaşımlarımızda olabildiğince dikkatli olmalı onur kırıcı ifadelerden kaçınmalıyız.Her ne kadar işin içerisinde tahrik unsuru varsa da son yazışmalarınızdan gördüğüm kadarıyla benim seviyeme ulaşmak için katetmeniz gereken oldukça uzun bir yol var.

Bu süreçte size hayırlı yolculuklar diliyorum...

-

Bilanço konusuna gelince.Şirketin, konsolide iştiraklerini ve / veya diğer grup şirketlerini (muhtemelen inşaat alanındakileri) fonlamak üzere kullanıldığı ayan beyan ortada.

Nokta...

6.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Burada gözden kaçırmamanız gereken en önemli ayrıntı mesajımdaki hesaplama yönteminin bana özel olmasıydı üstadım.Kişisel, özgün...Başlangıçta iddia ettiğiniz "Yazı uzun ve dikkat çekiyor ama rakamlar maalesef yanlış." saptamanızdan vazgeçerek konuyu ısrarla terimsel alana çekmenizden de anlaşılıyor ki rakamlarda herhangi bir yanlışlık olmadığını kabul ettiğiniz gibi bahsetmiş olduğum bu hesaplama yönteminden de bihabersiniz.Buna hiç şaşırmadım, ki çok muhtemelen o aradaki A'nın ne olduğunu benim ilk öğrendiğim tarihte siz; kiraz ağacının uzandığı köklere temas eden toprakta karbon molekülü idiniz.

Son tahlilde burası "insanların" bilgilerini paylaşmak, bilmediklerini ya da elindeki hisse ile ilgili son gelişmeleri öğrenmek üzere başvurdukları anonim bir yer ve belkide ilk defa borsa tecrübesi yaşayan ve burada yazılanlardan gayri ihtiyari etkilenen oldukça geniş bir kitle mevcut.Durum böyleyken, bir konuda bilgi talebinde bulunan yatırımcı dostlarımıza yaklaşımlarımızda olabildiğince dikkatli olmalı onur kırıcı ifadelerden kaçınmalıyız.Her ne kadar işin içerisinde tahrik unsuru varsa da son yazışmalarınızdan gördüğüm kadarıyla benim seviyeme ulaşmak için katetmeniz gereken oldukça uzun bir yol var.

Bu süreçte size hayırlı yolculuklar diliyorum...

-

Bilanço konusuna gelince.Şirketin, konsolide iştiraklerini ve / veya diğer grup şirketlerini (muhtemelen inşaat alanındakileri) fonlamak üzere kullanıldığı ayan beyan ortada.

Nokta...
    FAVÖK ve FVÖK'ün farklı olduğunu kabul etmediğinizi görüyorum ve yazınızdaki hesabın temeli de FAVÖK'e dayandığı için ve FAVÖK değil de FVÖK rakamını verip hesap yaptığınız için orada sonuç geçersiz kalıyor maalesef.Bu yüzden yineliyorum; rakamlarınız yanlış. Yaş, deneyim önemlidir ama tabiki bilgi olmadan ya da doğruyu inkar ederek hepsi 0'dır. Kullandığım dilden alındığınızı görüyorum ve ne mutlu bana ki alınmanızı sağlayabilmişim. Çünkü bilmeyen birini hazır bir bilgi vererek zaten pek bir iyilik yapılmadığını düşündüğüm halde bir de üzerine yanlış bilgi veriyorsunuz. Yani başkasına kötülük yapıyorsunuz bu yüzden açıkçası sitemkar yazdım. Zaten art niyetim olsa sizin daha önceki yazınızda yaptığınız gibi, yazıma Sn. ile başlamazdım. Son olarak da FVÖK hesaplama size göre değişmez zaten nasıl hesaplandığı belli olan bir şeydir.

Son deyiminize gelince kısmen de olsa katılıyorum ki bugün burada olan biri dikkatimi çekti buna, Evet kefil olarak grup şirketlerini kolluyor ama çok şükür borç para vermiyor. YTD.

7. Borç para vermesinin hiç bir kıymet-i harbiyesi yok; özkaynakları 4 milyar TL bile olmayan şirketin üzerinde an itibariyle 11 milyar TL yi aşkın TRİ mevcut.Ve bu rakam mevcut ekonomik konjonktürde uykuları kaçıracak düzeyde. Muhtemelen şirkete ilişkin o engin bilgi düzeyinizle bu durumu açıklayacaksınızdır biz zavallı yatırımcılara...Bu naçizane talebe karşılık umarım diğer forumdaşlara gösterdiğiniz yaklaşımı sergilemezsiniz...Hiç olmazsa bunu yapabilirsiniz...

8.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Borç para vermesinin hiç bir kıymet-i harbiyesi yok; özkaynakları 4 milyar TL bile olmayan şirketin üzerinde an itibariyle 11 milyar TL yi aşkın TRİ mevcut.Ve bu rakam mevcut ekonomik konjonktürde uykuları kaçıracak düzeyde. Muhtemelen şirkete ilişkin o engin bilgi düzeyinizle bu durumu açıklayacaksınızdır biz zavallı yatırımcılara...Bu naçizane talebe karşılık umarım diğer forumdaşlara gösterdiğiniz yaklaşımı sergilemezsiniz...Hiç olmazsa bunu yapabilirsiniz...
    Bu yaşta demagoji yakışmıyor. Bir zahmet cevabını öğrenin de paylaşın bu kefil olmanın sebebini. Siz de bize bir şey katmış olursunuz

Sayfa 144/601 İlkİlk ... 4494134142143144145146154194244 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •