Sayfa 145/243 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195 ... SonSon
Arama sonucu : 1938 madde; 1,153 - 1,160 arası.

Konu: BRISA - Brisa Bridgestone

Benden bir alıntı.(ecmise bakip gelecekte aynisi olur dersek on yargili davranmis oluruz. Borsada olmaz diye birsey yok her turlu suprize acik. Aslinda borsanin cazibesi bu monotonluk yok. Ben kisa bir sure once 5.22 de petkimin trend donusunu gorunce girdim .Trend takipcisi olunca en fazla 6 veya 9 ay a yni hissede kaliniyor trend bitince yeni trend donusu olan hisse aramak zorunlulugu ortaya cikoyor. Trend donuslerini goremeyenler israrla dususlerdede ayni hissede kalip bahsettiginiz felaketleri yasiyorlar. Sordugun zamanda biz uzun vadeci yatirimcilariz diyorlar. Seyko isimli bir ustat yukselis trendinde olan hisselere girin trend bitimlerinde mutlaaka satin diyor. Benim bir arkadas var oda diyorki . Trend baslangicini ve bitisini bilsem Bist100 de ne isim var gider dow da oynarim diyor. İnsallah birgun trendlerin hareketleriyle ilgili bilgi sahibi olmak onada nasip olur)

Bu yazıyı petkim sayfasına yazmıştım ama buradada sorun aynı. Hisselerin final sonrası trend dönüşünü görmeyenler veya final sonrası .30-40 arası düşüşü görüp trend degisimini farkedip hisseye girmeyi beceremiyenler Bu süreçleri hissede geçirdikleri için Biraz bagrıyanık gazel okuyorlar . Birde bunları becermek yerine biz uzun vadeciyiz diyorlar. Uzun vadeciligi yangel yat osman anlayışı ile tanımlıyorlar Yahu tüm dünya FK sı artan hissenin fiyatınında artacagıni biliyor ama kazancı artan hissenin fiyatının artmayacagını birtek siz idda ediyorsunuz. Tüm hisseler final yapıyor sonra deger kaybediyor Yani final dönüşünde hisseleri yüksek fiyattan veremiyenler sizlerin söylediklerinize benzer seyler söylüyor. Birbirimizi galiba anlıyoruz

Benim söyledigimin özü veya anafikri su; 32,xx fiyatlama 3 TL lik kazancın fiyatlamasıdır oysa karın 4 TL nin üzerinde olacagı yavaş yavaş belli olmaya başladı ve fiyatlamanın 4 tl getiri üzerinden yapılması gerekiyor. Bununda olma ihtimali 2022 subatı. Ben fiyat söylemedim sadece birisada 10 ila 15 FK arası degerleme olur. Sadece iyi teknikçıyseniz zirve dönüşünü görür oradan satarsınız yoksa hissede kalıp , yüzde 40 deger kaybının acısını yaşarsınız. Söylediklerim çok açık ve net.

3. Bak ozeti yazip cekiliyorum köseye."Fksı artan hissenin artacağini biliyorsunuzda kazancı artan hissenin artacağını neden düşünmüyorsunuz diyorsun.Bu senin görüşün.

Bende diyorumki kazancı artan hisseyi 2019dan 2021 e kadar fi - yat - la - dı.Milletin eline malı verdi.

İsin ozeti bu hasan kardesim hersey gonlunuzce olsun iyi geceler

Dizede iyi geceler

5. Kelebek dostumuzun, hasan polat dostumuzun ve diğer arkadaşlarımızın yorumlarını tek tek okudum. Hepsi birbirinden değerli. Ben de kendi fikirlerimi belirteyim genel olarak. Katılırsınız, katılmazsınız oralar ayrı.

Kağıt zirveyi görür, bir şeyleri satın alır ve sonrasındaki süreçte %30-40 aşağı gelir, 1-2 yıl oyalar şeklinde bir yorum yapmıştım. Eğer dostumuzun dediği gibi Brisa 2022 Şubat-Mart gibi yeniden eski zirveyi denerse, benim söylediklerim 5 ay sonra çöp olmuş olmuyor. Çünkü zaten önceki zirveyi görmüş olmasının üzerinden 1 yıl geçmiş oluyor. Bu yeterli. 2012-2019 arasındaki süreçleri hiç saymıyorum.

Borsada beni şu durum hep eğlendiriyor ve insanların aptallıklarına her seferinde hayret ediyorum. Ancak ne bu aptallıkları yapanlar bitiyor ne de hatalar son buluyor; çok ilginç. Bu insanlar bu kadar hata yapacak parayı nereden buluyor, aklım almıyor. Şimdi durum şu; aynı şekilde uzun vadeci bir dostumuzla konuşurken, kağıda "yatırım yapıyor" diye 28-30'lardan girenlerin sayısının hiç de az olmadığını, onlarca kişinin 10-20 bin lot civarı mallar taşıdığını öğrendim. Zaten insanlar bunları yazıyorlar orada burada. Pozisyonları az çok belli. Şimdi hayret ettiğim şu... Senin aklın Aksaray fabrikası nedir (ikinci fabrika, yatırım vs.) bunlara basıyor, yatırım kelimesi nedir öğrenmişsin, üretim nedir öğrenmişsin, aklın az çok Brisa'nın hangi ürünleri ürettiğini de kavrayamaya yetiyor; kısacası "Ali ata bak" seviyesinin üzerine çıkmayı başarmışsın... Kısa sürede 5-6 liradan 30 liraya giden kağıdı, gerçekten soruyorum, 30 liradan yatırım yapıyor diye mi alıyorsun? Gerçekten bu kadar mı zekan? Bu şirket, hissesi 5-6 lirayken yatırım yapmıyor muydu? O esnada neredeydin?

Şimdi bu sazanlar darbesini bir yiyecek. Zaten usd bazlı %50 civarı eridiler. 30'dan yatırım yapıyor diye alan ileri zekalar, 20'den de lanet olsun diyerek çıkacaktır. Çünkü bunlar ne yatırımdan anlar ne de süreçten. Bunlar piyasanın yakıtı.

Kağıdın, hisse başına 3 tl karı satın aldığı doğru. Ama önümüzdeki süreçleri ve 4 liraları satın alması gerektiği de doğru. Ancak her önüne gelen sazan zirveden mal aldığı için sanırım tahta yapıcının eli çok rahat. Hem zirveden sattı hem o esnada dolar yükseldi ve yükseliyor... Sanırım buradan iki taraflı avantaj sağlıyor. Bu esnada, sazanlar borsanın gerçek yüzünü görüyor. Dün 6'dan 30'a geldi, yarın 30'dan 90'a, 90'dan 250'ye (bu hedefi kısa vadede verenler bile vardı; bunlar da ya enayiydi ya da mal pazarlıyorlardı.), oradan bilmem kaça... Yok ya? Bunlar çok komik.

Benim düşüncem şu... Tahta yapıcı bu malları toplayamaz. Karlar iyi gelirse mevcut f/k'nın mümkün olan en minimum seviyelerinden harekete devam edebiliriz. Hani sizin hesapladığınız 40-50 olmaz da 25-30 arası olur. Neden olmasın? 1,2 milyar kar geldiğinde 50-60 da olabilir ama 30 da olabilir. 9-10 milyar piyasa değeri 1,2 milyar tl kar için gayet makul. Ereğli buna bir örnek. Ki ben planımı buna göre yaptım. Borsadan anlamayan ve geleceği satın almanın ne olduğunu bilmeyen sazanlar, para kazanmanın kolay olmadığını öğreniyor. Zaten öğrenemeden de kaybolup gidecekler.

Arkadaşın dediği doğru; kağıt 30 hareketini yaparken kimse karı bilmiyordu. Şimdi herkes biliyor. Bitti o iş.

Başka detaylara dair unsurları ara ara aklıma geldikçe dile getiririm. Bunlar benim sesli düşüncelerim. Pozisyonum sabittir ve oyunla, karla, parayla, kazançla işim yoktur. Tekrar ediyorum, para kazanmak için burada değilim. Para kazanmak, bu işin sadece en sondaki birkaç küçük detayından biridir. Para kazanmak, para katlamak için borsaya girmenin cinsellik hedefiyle evlenmekten farkı yoktur.
    ...

6. Jonathanın her dediğine katılıyorum.Bu insanlara umutsuzluk vermek değildir.DOĞRULARI söylemektir.Ve doğrular malesef acıdır..

JoNaThAn dostumdan bir alıntı;
    Başka detaylara dair unsurları ara ara aklıma geldikçe dile getiririm. Bunlar benim sesli düşüncelerim. Pozisyonum sabittir ve oyunla, karla, parayla, kazançla işim yoktur. Tekrar ediyorum, para kazanmak için burada değilim. Para kazanmak, bu işin sadece en sondaki birkaç küçük detayından biridir. Para kazanmak, para katlamak için borsaya girmenin cinsellik hedefiyle evlenmekten farkı yoktur.

Dostum sazanlar benim konumun dısında Kızmakta haklı olabılirsin bizim hemfikir olmadıgımız bir nokta var. 1,2 milyar kar 50-60 TL de yapar 30 TL dede kalır. Ben 30 TL de kalmayacagını düşünüyorum.

Diger konuyu çok merak ettim borsaya niçin girdin?
    Toplumları ayakta tutan aile müessesi . ailede çocuk sosyallesir gelecegi onlara teslim edecegimizden onların en iyi sekilde egitilmeleri toplum yararınadır Evlilik bunun için gerekli ama insanların dogasında cinsellikte var Herkez Ülkeye hayırlı evlat yetiştirecegim diye evlenmez. cinsellikte evlilikte roloynar.

Alıntı Originally Posted by Kelebek14 Yazıyı Oku
    Jonathanın her dediğine katılıyorum.Bu insanlara umutsuzluk vermek değildir.DOĞRULARI söylemektir.Ve doğrular malesef acıdır..
    Kelebek hocam olmuyor ama jonatan dostum söylediklerimin hepsini onayladı sadece 2022 subatta 50-60 da olabilir 30 dada kalabilir dedi Burada teredütteyiz ben 30 üstü olacagını düşünüyorum. anlaşmazlık konumuz bu kaldı. Bunun aydınlanması için 5 aya ihtiyaç var. dolayısı ile sizinlede anlaşmış olmamız gerekir. Hocamın dediklerine katıldıgınızı söylediginiz için diyorum.

Sayfa 145/243 İlkİlk ... 4595135143144145146147155195 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •