Sayfa 146/213 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 1,161 - 1,168 arası.

Konu: Dowes

1.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Uçuk örnekten yola çıkarsak ,2030 vadeli %5 kuponlu ve , yine 2030 vadeli % 10 kuponlu 2 tahvil olsun...

1.ci tahvil her yıl 5.000 usd beyan edecek

2.ci tahvil heryıl 10.000 usd beyan edecek

Bu işlemler 2030 yılına kadar sürecek.

2030 yılına gelindiğinde
    1.ci tahvil 12 yıl x 5 = 60.000 usd nin vergisini vermiş olacak
    2.ci tahvil 12 yıl x 10= 120.000 usd nin vergisini vermiş olacak.

Aradaki farkı 2030 yılında devlet size iade eder mi ?( alış maliyetinden kaynaklanan)

Veya;

Bu farkı mahsup etmenin bir yöntemi var mı ?
    Ben getirileri eşit denildiğinde kuponların net getirileri eşit olarak yorumluyorum. Ayrıca kupon getirileri üzerinden devletin bir mahsup imkanı sunması mümkün değil. Sadece eurobond alış ve satış fiyatı arasındaki farktan zarar varsa mahsup yapılabilir veya vergi verilebilir diye düşünüyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Sn.jondowes ,vergi incelemesine girdiğinizde hangi kaynağı göstereceksiniz?

Beyanname vermemekte bir alternatif.
    Vergi incelemesine girince belgeleri sunmak bir şey; her yıl verilecek bireysel vergi beyanı ayrı bir şey. Incelemeye girenden elbette çeşitli evraklar istenebilir. Ben 2015 yılındaki tüm işlem dekontlarımı bankadan alıp sundum mesela. Ama bunu 2015 yılında yapmadım; bu yıl incelemeye girdiğim için yaptım. Normal vergi beyanında evrak sunumu diye bir şey yok bence. Bu linklerdeki çeşitli beyan bilgilendirmelerini incelediğimde böyle bir şey yok. Beyan edip geçiyorsunuz bitiyor. Beyan hatalıysa, doğruluğunu da incelemede kanıtlama yükümlülügü elbette var...

Bence şu 95 ve 110 fiyatlı tahvillerden birer tutam alıp kenara atın. Birinin zararı diğerinin karını mahsup etsin; kurtulalım bu illetten
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

3.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    BOND . . . . . . . . Coupon . . . Bid price . . . . Bid yield

24.10.2028. . . . . . 6,12 . . . . . 93.075 . . . . . . .7,28

15.01.2030 . . . . . 11,875 . . . . 135.225 . . . . . . 7,29

Coupon farkı 11.875 - 6,12 = 5.755 usd
    Anapara farkı 135000 - 93.000 = 42.000 usd

Bu 42.000 usd fazladan verilen paranın nasıl İTFA da nasıl mahsup edileceğinin cevabını arıyorum.(yolda fazladan beyan edilecek 5.755 usd ayrı)
    Alım fiyatı enflasyon düzeltmesi ile daha da arttırılır. Atıyorum 145 olur. Itfa tarihinde alım-satım arasındaki fark olan 45.000 üzerinden zarar gösterir, diğer gelirlere mahsup edersiniz. Başka gelir yoksa, iade talep edersiniz.

Ayrıca vergi beyanında tüm kalemler alt alta yazılıp toplanıyor. Zararlar ve giderler de bu şekilde. Faiz geliri ile sermaye zararı birbirini mahsup edemez diye bir şey yok. Alt alta yazılıp toplanacağı için otomatik olarak mahsup edilmiş oluyor direkt olmasa da.

Kurallara AYKIRIDIR.

4. Vergi beyannamesi verilirken elinizde mutlaka ne kadar kazandığınızı gösteren bir evrak olması lazım.Maliyeye sun veya sunma. O da , maliyenin itibar edeceği banka kayıtları.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Alım fiyatı enflasyon düzeltmesi ile daha da arttırılır. Atıyorum 145 olur. Itfa tarihinde alım-satım arasındaki fark olan 45.000 üzerinden zarar gösterir, diğer gelirlere mahsup edersiniz. Başka gelir yoksa, iade talep edersiniz.

Ayrıca vergi beyanında tüm kalemler alt alta yazılıp toplanıyor. Zararlar ve giderler de bu şekilde. Faiz geliri ile sermaye zararı birbirini mahsup edemez diye bir şey yok. Alt alta yazılıp toplanacağı için otomatik olarak mahsup edilmiş oluyor direkt olmasa da.
    Sn dowes, maliyeye güvensek dükkan sizin

2030 yılına gelindiğinde , mahsup edebileceğim (öbür tahvile göre) 42.000 usd ; ayrıca 12 yıl boyunca fazladan beyan ettiğim kupon faizlerinin üzerine bir bardak su içmek te var
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

6. Öyleyse iskontolu Eurobondu alın, primli olanı değil. Zaten getirileri çok yakınsa, dert etmeye değmez.

Kurallara AYKIRIDIR.

7.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Vergi beyannamesi verilirken elinizde mutlaka ne kadar kazandığınızı gösteren bir evrak olması lazım.Maliyeye sun veya sunma. O da , maliyenin itibar edeceği banka kayıtları.
    e-beyan verenler bu basılı evrakları ne zaman ve nereye sunuyor?

Kurallara AYKIRIDIR.

8. Ben tercihimi , ihraç fiyatına yakın veya ihraç fiyatının altında olan tahvillerden yana kullanıyorum.

Ta ki ; bu mahsup işinin yazılı olarak netliğe kavuşmasına kadar !

Sayfa 146/213 İlkİlk ... 4696136144145146147148156196 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •