Sayfa 15/1002 İlkİlk ... 513141516172565115515 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 113 - 120 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Doğrudur. Kredi tahsis ücreti yok. Ben sadece krediden elime geçen miktar ve toplam geri ödeyeceğim miktarı kıyaslıyorum.

Diğer hesaplar karışık geliyor. Kredi taksitlerini çektiğim krediden değil maaşımdan vereceğim. İleride birikim yapacağim miktarlardan bir miktar feragat etmiş olacağım. Kredi taksitleri sabit, muhtemelen enflasyon artacak, gelirimde geriden gelsede enflasyona endeksli artacak. Neticeyi kestiremiyorum ama, teorik olarak fonlara aktardığım miktar 5 yıl sonra maliyeti yenmesi gerek.
    hocam abd faizleri negatife çekecek....biz de yakında abd ile papaz olacaz...corana da bir taraftan...alacağın fonun ismini yazmıyorum...sen anladın...yıl başına kadar bu senaryo geçerli....kolay gelsin...

2.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    3'er aylık dönemlerde veriliyor muhtasar.
    Daha önce kardan ödediğiniz stopaj varsa zararına sattığınınz fondan iade alırsınız.
    üstad valla, google hazrette kaynak bulamadım...işprtföye sormak lazım...bilirlerse onlar bilir..

ayrıntı gerekli...çok önemli bir konu...

mantıken sizin söylediğiniz doğru,ama mevzuat ve bankalar ne diyor bu konuda...aradım bulamadım..

3.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    hocam abd faizleri negatife çekecek....biz de yakında abd ile papaz olacaz...corana da bir taraftan...alacağın fonun ismini yazmıyorum...sen anladın...yıl başına kadar bu senaryo geçerli....kolay gelsin...
    Teşekkür ederim dediğiniz fon bende var 3te1.

Benim fon pörtföy 1/3 altın, 1/3 döviz, 1/3 hisse üzerine.

4.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim dediğiniz fon bende var 3te1.

Benim fon pörtföy 1/3 altın, 1/3 döviz, 1/3 hisse üzerine.
    şimdi altın,doviz fonu kazandırdı diyelim...hisse birazcık kaybettirdi...satarsın hepsini.. hisse zararın stopajtan düşülür..(iade yani)...

o zaman hisse fon almak riski sıfır diyebirliiz...ya da bir nevi hedge etmiş oluyorsunuz gibi..

bu iade mevzusunu kesinlikle ayrıntlarına varıncaya kadar öğrenmemiz lazım arkadaşlar...kaynak bulmamız lazım..

5. İade olayına benim aklım yatmadı. Bir fondan zarar ederek sattın, zarar ederek sattığın için zaten stopaj kesintisi olmadı. Diğer fonunun kar ederek stopajını da ödeyerek sattın. Kanun yönetmelik neden senini zarar ettiğin miktarı stopaj iadesi olarak geri versin akıl mantık almıyor. Yap işlet devret modeline benzedi
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

6. iade falan yok. yıllardır sayısız fona vergi ödedim. karla da zararla da sattım. öyle bir şey olmadı. mantığı şu. first in first out. yani fifo. ilk giren ilk çıkar. aynı fonun 1. adedini 10 lira, ikinci adedi 10,1 , üçüncü adedini 10,2 liradan aldınız diyelim değişik zamanlarda. bir süre sonra 11 liraya 1 adet fon sattığınızda, ilk aldıgınız fon satılmış gibi hesaplanıyor. 11-10 = 1.. 1*%10 = 10 kuruş vergi ödüyorsunuz.
    Her fon adedi kendi içinde hesaplanıyor yani. Fondan ikinci adedi sattığınızda bu kez maliyeti 10,1 olarak hesaplanıyor. Vergi ortalama maliyetten hesaplanmıyor.

Ben fil fonları bazen faturalarım için 3-5 tane satıyorum. ( bir tanesi 50 küsür lira bu arada ) Alış fiyatı 2-3 sene önce topluca 1,000 adet aldığım ilk partiden hesaplanıp ona göre vergi kesiyor. Sattığım toplam adet bu miktarı geçtiğinde sonraki aldığım maliyetlere geçecek. ( Bu adetler *1000 filde)

Şunu söylemeye çalışıyorum. ilk partiyi topluca 46 lira civarına almıştım . hala ufak tefek sattıgımda maliyeti 46 dan hesaplayıp vergi kesiyor. oysa ortalama maliyetim neredeyse 52 oldu. o ilk partinin satışı bittikten sonra , diger maliyetlere geçiyor. Yani 1 fon sattığınızda, o fondan aldıgınız ilk fon satılmış gibi muamele yapıyor.

Mesela başka bir değişken fonu karla defalarca satmışlığım var, sonrasında 4-5 defa zararla sattığım da var. ( aynı fon ve aynı banka üzerinden ) İade ya da mahsuplaşma yok. Diyelim ki 500 fon satacaksın. O fondan MKK kaydına giren ilk 500 fonu kaçtan aldıysan onu hesaplayıp ona göre satıyor. 500 daha satacaksan ilk 500 den sonraki ikinci 500 kaçtan girdiyse ona göre hesaplıyor.

Hatta şöyle söyleyim. Diyelim ki aynı fonu 1.gün 1 liraya aldınız, ikinci gün fiyatı arttı 2 liraya 1 adet daha aldınız, 3.gün fiyatı yine arttı 3 liraya bir tane daha aldınız. Ortalama maliyetiniz 2 lira elinizde 3 adet fon var. Eğer fondan ilk kez 1 adet 1.5 liraya fon sattıysanız, maliyet altı görünmesine karşın, ilk aldığınız fonu 1 liraya aldığınız için 1.5 lira satış, 50 kuruş kar 5 kuruş vergi ödüyorsunuz. İnsanalr genelde aldığı fonu topluca sattığı için maliyetten hesaplanıyor sanıyor. Hepsi birden satılınca maliyetten hesaplanıyor ( yani aynı hesaba geliyor öyle olduğu zaman ) doğal olarak, ama parça parça satılırsa yöntem bu.

Biraz karışık anlattım biliyorum ama dikkatli okuduğunuzda mantığı anlayabilirsiniz.
    Ben manavım. bir kasa elma aldım 10 liradan, sonra başka bir kasa daha aldım 12 liradan, sonra bir kasa daha aldım 14 liradan .ortalama maliyetim 12 lira. Ancak sistem ilk kasayı satarken maliyetini 10, ikinci kasayı satarsan 12, üçüncü kasayı satarken 14 lira olarak hesaplayıp vergilendiriyor. Hepsini aynı anda satarsan yine bunu yapıyor ama doğal olarak sonuç maliyete geliyor o zaman.
    Diyelim ki ilk kasayı sattın, sonra 16 liradan bir kasa elma aldın. sattığın ikinci kasa bu sefer sıradaki 2.kasa maliyeti 12 liradan işlem görüp vergilendiriliyor.

Fon adet bazında her biri münferit vergilendirildiği için ortada mahsuplaşma ya da iade vs. yok dolayısıyla özet olarak .

örnek A fonu alımlar

500 adet 1 lira 10 ekim

500 adet 1.5 lira 15 ekim

500 adet 2 lira 20 ekim

diyelim ki 600 adet fon satış emri verdiniz 25 ekim de
    bu 600 adedin 500 tanesi 1 liradan,
    100 tanesi ise, 1.5 liradan alınmış olarak işlem görüyor. Yani ilk giren ilk çıkıyor.
    Sonrasında satacağınız ilk 400 adet 1.5 liradan 400 den fazlası 2 liradan işlem görecek.

Ancak %10 vergi olan altın kontratı, döviz kontratı vs. gibi viop ürünlerinde mahsuplaşma 3 aylık dönemlerle oluyor.
    Son düzenleme : hellistheothers; 01-08-2020 saat: 02:33.

7. Herkese iyi bayramlar; long time reader and lurker biri olarak ilk mesajımı yazmaktan çok heyecanlıyım

Bazı arkadaşlar niçin değişik fonlar kurulmuyor demiş güzel soru. Ben de bir ekleme yapmak isterim: Niçin bitcoin'leri de değerlendiren bir fon yok? Bitcoin mevzuatı olmadığı için mi?

8.  Alıntı Originally Posted by Black Mirror Yazıyı Oku
    Eksikligi cok buyuk bir sekilde hissediliyor. Bir de TCA - YKT - FIB altin fonlari gibi gumus fonu eksikligi var.
    QNB'nin borsa yatırım fonu var sanırsam gümüş için. O işinize yaramaz mı?

Sayfa 15/1002 İlkİlk ... 513141516172565115515 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •