Sayfa 151/412 ÝlkÝlk ... 51101141149150151152153161201251 ... SonSon
Arama sonucu : 3294 madde; 1,201 - 1,208 arasý.

Konu: KCAER - Kocaer Çelik Sanayi Ticaret A.Þ

1. ciro ilk çeyrekte 2,673 mil...ikinci çeyrek 2,571 mil.(fabrika bir ay duraklamýþtý).....üçüncü çeyrek 3,636 milyon...görüldüðü üzere gittikçe artan bir trend var...ciro çok güzel...üstelik de mevsimsel olarak en zayýf olduklarý çeyrek üçüncü çeyrek olmasýna raðmen (bunu yatýrýmcý iliþkilerinin bana verdiði cevaptan öðrenmiþtik )

net kar ise ilk çeyrek 178 mil....ikinci çeyrek 591 mil...üçüncü çeyrekte ise 347 milyon gelmiþ...ikinci çeyrekte döviz fazlasý olduðu ve kur da çok çýktýðý için öyle yüksek kar gelmiþti...ben karý da çok beðendim...

yýllýk net kar marjý þu ana kadar %12,5 oldu....eðer enerjisinin tümünü jesten karþýlarsa (2025 yýlýnýn ortalarýnda ) net kar marjý ortalama %20-25 aralýðýnda olur...

þu anda bulunduðumuz ortam demir çeliklerin en kötü olduðu bir ortamdýr...ama artýk FED in faiz artýþlarý durdu..yakýnda düþürmeye baþlarlar o vakit de tüm dünya piyasalarý canlanacak...canlanýnca da demir çeliðe talep artacak ve cevher ve hurda fiyatlarý yükselir...yükselince de demir çeliklerin karlýlýðý artar...
    ALLAH ým bana doðruyu doðru, yanlýþý da yanlýþ olarak göster ve bana doðru ile amel etmeyi nasip et

2. hem ciro hem de favok çok muthiþ artmýþ...tabi kocaerde bu tür güzel bilançolarýn geleceðini zaten tahmin ediyordum...ama kocaerde asýl beklenti jes santralidir...asýl doping etkisi yapacak olan beklenti odur..o yüzden de pozisyonumda herhangi bir deðiþiklik yapmadan ve trade de etmeden tutmaya devam ediyorum...
    ALLAH ým bana doðruyu doðru, yanlýþý da yanlýþ olarak göster ve bana doðru ile amel etmeyi nasip et

3.  Alýntý Originally Posted by cirolix Yazýyý Oku
    Sayýn Bawer,

faaliyet raporundan:
    Diðer taraftan finansman giderleri Ocak-Eylül 2023 döneminde geçen yýlýn ayný dönemine göre
    önemli oranda gerilemiþ
    ve 520 milyon TL düzeyinde gerçekleþmiþtir. Gerek satýþ gelirleri ve
    marjlardaki geliþim, gerekse finansman giderlerindeki keskin düþüþün katkýsýyla þirket 2023 yýlýnýn
    ilk 9 ayýnda toplam net karýný geçen yýlýn ayný dönemine göre %146 oranýnda arttýrarak 454 milyon
    TL’den 1.116 milyon TL’ye yükseltmeyi baþarmýþtýr.
    Buna itirazým yok hocam, finansman gideri olmasaydý ve ertelenmiþ vergi ödemesi olmasaydý daha da iyi bir rakam demiþtim zaten, giderin azalmasý da iyi.
    Benim gördüðüm sektördeki sýkýntýya raðmen tüm kalemlerde üstüne koymuþtur, hasýlat, favök, brüt ve net kar, daha iyi olabilir miydi tabi ki ama sektörde sýkýntý var.
    Piyasa beðenmiyorsa kendi bilir, beðenmeyip çýkanlara hayýrlý olsun, ben buradayým.
    Yatýrým Tavsiyesi Deðildir.!!!

4. önümüzdeki aylarda modernizasyon yatýrýmlarýnýn ikinci fazý baþlayacak (aralýk -ocak aylarýnda ) o zaman da katma deðeri yüksek ürünlerin cirodaki aðýrlýðý daha da artacaktýr...þirket donaj bazýnda bir kapasite artýþý yapmak istemiyor...bunun yerine ilk etapta büyümesini enerji alanýna kaydýrmak istiyor...enerjide büyümesini saðladýktan sonra tarým ve gýda iþine girebilir veya sözleþme deðiþikliði ile belirttiði limancýlýk..v.b iþlere de girebilir...þirket vizyonerdir ufuklarý geniþtir...ben çok beðeniyorum...

2026 yýlý baþýnda bir çok demir çelik þirketi karbon vergisi verecekken kocaer tam yeþil çelik hüvviyetine kavuþacaðý için hiç karbon vergisi vermeyecek...buda onu daha rekabetçi yapacak ...yurtdýþý ihracat kanallerý ve çeþitliliði daha da artacak...

bence kocaerin tuttuðu yol doðru yoldur...ben tutmaya devam edecem...zaten maliyetim de düþüktür...sýkýntý yok..

5. ..............2022/4.ÇEY........2022/3.ÇEY........2022/2.ÇEY........2022/1.ÇEY..
    ciro............2,671...............2,425......... .......2,445................1,877......
    kar............302 mil.............131 mil.............239 mil.............83 mil....
    n.kar marjý..%11,3.............%5,4................%9,8. .................%4,4

2022 yýlýnýn bilanço özeti yukarýdaki þekildeydi...yatýrýmcý iliþkilerinden hanýmefendinin de dediði gibi mevsimsel olarak üçüncü çeyrek zayýf olan çeyreklerden biridir...en güçlü olduðu çeyrek son çeyrek olduðunu görüyoruz...o halde son çeyrekte çok güzel bir kar gelmeli...hisseye ilk girdiðimde 1,5 -1,75 milyar yýllýk kar bekliyorum dediðim hatýrlýyorum...hafýzam biraz da zayýftýr...yýl sonunda büyük bir ihtimalle öyle olacak görünüyor...

ereðlilerin ,kardemirlerin ,ýsdemirlerin ,izmir demir çeliklerin süründüðü bir vakitte bu karlar çok þýk duruyor...üstelik de henüz tam anlamý ile katma deðerli ürünlerimiz devreye girmeden ve henüz jes santralimizin olumlu etkileri görülmeden....

6. Faaliyet raporundan.

Türkiye çelik sektöründeki daralma ve çelik fiyatlardaki global gerilemeye raðmen, 2023 yýlýnýn ilk9 ayýnda þirketin toplam satýþ gelirleri önceki yýlýn ayný dönemine göre %32 oranýnda artarak 8.881milyon TL’ye ulaþmýþtýr. Þirket aðýrlýklý olarak sipariþ bazlý üretim yapmayý tercih etmekte, minimumürün ve hammadde stoku ile çalýþmaktadý

Sektörde ham çelik üretiminde gözlenen daralma ve ihracat hacminde yaþanan gerilemeyeraðmen, þirketimiz ilk 9 aylýk dönemde de sektörden pozitif yönde ayrýþmayý baþarmýþtýr. Mayýsayýnda Aliaða - A2 fabrikamýzýn yatýrým sürecinde gerçekleþen 32 günlük üretim duruþuna raðmen,Ocak- eylül 2023 döneminde toplam net satýþ hacmi önceki yýlýn ayný dönemine göre %8,4 artarak422.543 ton olarak gerçekleþmiþtir. Aliaða A-2 fabrikamýzda tamamlanan yüksek katma deðerliürünlere yönelik yatýrýmlarýmýz sonrasýnda katma deðerli ürünlerin toplam portföy içindeki payýnýnyýlýn kalanýnda artmasý beklenmektedir

7. Bilançoyu da kazasýz atlattýk, beðenen kalýr, beðenmeyen satar gider, bence anlamsýz bir satýþ var bugün ama zaten küçük lotlarla yere seriliyor hisse, artýk zamana býrakmak lazým, yeni bir haber veya geliþmeye kadar takibe gerek yok bence.

8. Bilancomuz gelmis hayirli olsun..
    Bilancoyu beðenen var beðenmeyen var aslýnda nerden baktýðýna baðlý..

Eger ben sektörü hiç tanýmayan bir yatýrýmcý isem ilk bakýþta buyumenin olmadýðý vasat bir bilanço olarak görürdüm..

Eger sektörün durumunu ve þirketi yakýndan takip eden bir yatirimci gözü ile bakýyorsan güzel bir bilanco olarak görürsün ve sektörün en kötüsü geride kaldýðýný düþünen biri bu sektörden bir hisse alacaksa ilk alacaklarý arasýnda olacak bir sirket bilancosu olur diye düþünüyorum.

Özetle Kötü sektörün iyilerinden..

Beklemeye devam..

Kiþisel görüsümdür.Kesinlikle yatýrým tavsiyesi deðildir.Alan da satan da kendi bilir..

Sayfa 151/412 ÝlkÝlk ... 51101141149150151152153161201251 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •