Sayfa 153/273 İlkİlk ... 53103143151152153154155163203253 ... SonSon
Arama sonucu : 2182 madde; 1,217 - 1,224 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    38,62 ortalama ile ALKIM alımı yaptım. En büyük iştiraki olan ve gelirlerinin çok büyük kısmının geldiği ALKA'da gelen bilanço ve düzelme işaretleri çerçevesinde ALKIM'in mevcut fiyatın üzerini hak ettiğini düşünüyorum. ALKIM'de de çeyreksel bazda Gelir Tablosunda NFK, FAVÖK ve Net Kâr artışlarının ALKA'ya paralel ve benzer olabileceğini düşünüyorum. Net Kârın önemli bir kısmının kambiyo kârı olacağını da bilerek bu alımı yaptım. Genelde kur artışlarından sonraki çeyreklerde olumlu etkilenmiş bir şirket ve sonraki çeyreklerde bu düzelmenin satışlarda ve faaliyet kârlarında daha belirgin olmasını bekliyor ve umuyorum. Değerleme rasyoları son genel seçimler dibini saymazsak kendi ortalamalarına göre epey iskontolu. Seçim sebeplerimden bir tanesi de bu. Diğer seçim sebebim ise finansal yapısının çok sağlam olması. Düşük kaldıraç, düşük net kaldıraç, yüksek Öz Kaynak oranı, Finansal Borçlarının çok düşük olması ve Net Finansal Borç bağlamında ekside olmaları yani Net Nakitte olmaları, Net Finansal Borç /FAVÖK olayının da bu durumda ekside olması.

Potasyum sülfat üretimine başlanacağına dair ilanlarına rağmen buna başlanıp başlanmadığı henüz deklare edilmemiş. Bunu ivedilikle öğreneceğim. Ne kadar ekstra FAVÖK katkısı sağlayacağı muamma olsa da. Sodyum sülfat tarafında ülkede zaten tekel ve dünyanın en büyük üreticilerinden. Ama asıl büyük geliri kağıt tarafından geliyor. Kağıtta toparlanma olursa ALKIM finansalları da eski parlak seviyelerine çıkabilir.

Bismillah deyip tekrar giriş yaptık. Allah utandırmasın.
    "Şirketimiz potasyum sülfat gübresi üretimi için gerekli hammadde bağlantısını gerçekleştirdiğini duyurmuştu. İthal edilen potasyum klorür Afyon Dazkırı Potasyum Sülfat Tesislerimize ulaşmış olup, üstün kaliteli, %100 suda çözünür potasyum sülfat gübremizin üretimi tekrar başlamıştır. Organik tarım sertifikalı gübremiz öncelikle Türk tarımına tahsis edilecektir. Ülkemize hayırlı olması dileği ile.

Basın bülteni ekte bulunmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Mart ayı sonlarında üretime başlamışlar, gözümden kaçmış bu haber. Ancak geçmişte toplam üretim ve toplam satışlar içerisinde çok büyük bir yekün tutmamıştı. Bundan sonrası için ne kadarlık ekstra katkı verir favök tarafına, bunu kestirmek zor.
    25

2. Deva Hocam ALKIM yatırımınız hayırlı olsun, gönlünüzce olur umarım sonucu.

TLMAN incelemesi;

Mayıs ayinda portföyüme dahil ettiğim "güçlü bilanço" sirketlerinden bir diğeri.
    Kaldıraç oranı an itibariyle 21,68.
    Gelir tablosunu çeyreklik bazda inceliyorum;
    Hasılat 1/2023'e göre neredeyse aynı.65.693.000 tl. Bunun %68'i yurtdışı gelirler, gecen çeyreğe göre bir miktar artmış.
    Bu dönemde brüt kar önceki döneme göre % 33 artmış.
    İlginç bir biçimde yılın 2.ceyreginde satışların maliyeti düşmüş.
    Gelir tablosu ile ilgili dikkat çekici bir diğer husus, neredeyse brüt kar kadar diğer faaliyet gelirleri olması (37 milyon tl).
    Dipnotları incelediğimde 25 milyon kur farkı, 10 milyon sigorta hasar geliri başlıca kalemler gibi duruyor.
    Kurda mayıs sonrasına benzer dramatik bir yükseliş olmazsa bunlar arızi gelirler gibi duruyor.
    Bir de ertelenmiş vergi giderleri kalemi var ama bu kafayla cok detayına inemedim.
    Şirketin an itibariyle f/k'sı 7,15. Ortalama f/k 5,85. Fiyat bir miktar yükselmiş görünse de büyük bir kopuş yaşanmıyor.
    TLMAN da ASTOR gibi bir donem daha taşımayı ve izlemeyi düşündüğüm sirketlerden.
    Faaliyet raporunda ozellikle Azeri-Ermeni savaşı sonucu oluşan yeni ticaret güzergahı, tarihi İoekyolu'nun çağdaş versiyonu gibi İran-Avrupa ticaret güzergahı gibi fırsatlarla Rusya ve Ukrayna'ya olan yakınlığa vurgu yapılmış.
    Kendi çapımda değerlendirmeler bunlar, yatırım yapmayı düşünen olursa daha detaylı incelemesini tavsiye edebilirim ancak.

3.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    38,62 ortalama ile ALKIM alımı yaptım. En büyük iştiraki olan ve gelirlerinin çok büyük kısmının geldiği ALKA'da gelen bilanço ve düzelme işaretleri çerçevesinde ALKIM'in mevcut fiyatın üzerini hak ettiğini düşünüyorum. ALKIM'de de çeyreksel bazda Gelir Tablosunda NFK, FAVÖK ve Net Kâr artışlarının ALKA'ya paralel ve benzer olabileceğini düşünüyorum. Net Kârın önemli bir kısmının kambiyo kârı olacağını da bilerek bu alımı yaptım. Genelde kur artışlarından sonraki çeyreklerde olumlu etkilenmiş bir şirket ve sonraki çeyreklerde bu düzelmenin satışlarda ve faaliyet kârlarında daha belirgin olmasını bekliyor ve umuyorum. Değerleme rasyoları son genel seçimler dibini saymazsak kendi ortalamalarına göre epey iskontolu. Seçim sebeplerimden bir tanesi de bu. Diğer seçim sebebim ise finansal yapısının çok sağlam olması. Düşük kaldıraç, düşük net kaldıraç, yüksek Öz Kaynak oranı, Finansal Borçlarının çok düşük olması ve Net Finansal Borç bağlamında ekside olmaları yani Net Nakitte olmaları, Net Finansal Borç /FAVÖK olayının da bu durumda ekside olması.

Potasyum sülfat üretimine başlanacağına dair ilanlarına rağmen buna başlanıp başlanmadığı henüz deklare edilmemiş. Bunu ivedilikle öğreneceğim. Ne kadar ekstra FAVÖK katkısı sağlayacağı muamma olsa da. Sodyum sülfat tarafında ülkede zaten tekel ve dünyanın en büyük üreticilerinden. Ama asıl büyük geliri kağıt tarafından geliyor. Kağıtta toparlanma olursa ALKIM finansalları da eski parlak seviyelerine çıkabilir.

Bismillah deyip tekrar giriş yaptık. Allah utandırmasın.
    ALKA faaliyet raporlarında üretilen toplam kağıt miktarının ton bazlı geçen yılki aynı dönemi bir miktar geçtiğini görüyoruz. Ama satış rakamlarının da TL bazlı çok az miktarda fazla olduğunu gözlemliyoruz. Reel büyüme yok. Esas Faaliyetlerde ise geçen yılın ilk 6 ayına göre çok ciddi bir azalma var. Ton bazında üretilen ve satılan miktar geçen yılın aynı döneminden çok az farkla da olsa fazla olduğu bir durumda bu negatif görüntü niçin? Toplam kağıt üretiminin sadece %25'i yerli, diğer kısmı ithal iken, bu durumda dışardan gelen kağıt fiyatlarına karşı iyi rekabet edilemediği ve satış rakamlarının bu sebeple düşük tutulmak zorunda kalındığı, bunun da artan faaliyet giderlerinden dolayı EFK marjlarına ve dolayısıyla EFK'ya negatif yansıdığını görüyoruz.

Peki gelecek nasıl gelecek? Artan kurların etkisiyle dışardan ithal edilen kağıtların içerde görece daha pahalı duruma gelme potansiyeli oluştuğu için ALKA tarafından üretilen kağıtların birim satış fiyatlarında yukarı yönlü bir ivmelenme yaşanacağı, bunun da hem brüt kar marjlarını hem de esas faaliyet marjlarını ve dolasıyla Esas Faaliyet Kârlarını yukarı yönlü hareket ettireceğini öngörüyorum. Geçmişteki kur yükselmelerinde kârlılıkların artmasını buna bağlıyorum.

Potasyum sülfat üretiminin eklenmesinin bun dönem ciddi bir favök katkısı sağlayacağına pek ihtimal vermiyorum.

Kağıt tarafında % 2-3 ihracaat oranlarından % 10-11 seviyelerine çıkılmış son 2 çeyrekte. Kimyasallar tarafındaki ihracaat oranını tekrar özden geçirdikten sonra net bilgi vereceğim.

Konjonktür biraz ALKIM'in lehine dönmüş gibi görünüyor şimdilik. Sonrasını kestirmek çok da kolay değil. Şimdilik pozisyon aldık bakalım. BIST de satışa geçti, portföydeki bir kaç kağıdın fena sayılmayacak performansı ile portföy pek hasar almadı, hatta hala dünkü seviyelerinin üzerinde seyrediyor. Enteresan bir gün.
    25

4. ALKIM alım kararımda Eylül ve Ekim aylarında geçmiş yıllarda gösterdiği endeks üstü performansın da kısmen etkili olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Aynı sonuçların tekrarlayacağının garantisi olmasa da, bende psikolojik etki bıraktığı bir gerçek.
    25

5. Portföy 1-2 saat önceki iyi seyrine döndü tekrar. Yine yüz karası KCAER. Geçen yıl bir süre çeliklerden uzak durma kararı almış ve çok sevdiğim CMTAS'tan bile en iyi bilançolarının olduğu dönemde dahi uzak durmuştum. En son portföy oluştururken kullandığım tüm kriterlerde KCAER'in öne çıkan 5-6 şirketten birisi olması sebebiyle bu sefer portföye bir çelik dahil etmeye karar vermiştim. Üstüne üstlük bir de katma değerli çelik üretiminin artırılması ve yenilenebilir enerji alanındaki planlamaları sürekli gündemde iken. Ama gel gör ki KCAER iyi denilebilecek bilançosuna ve son zamanlarda momentum oluşturan yenilenebilir enerji dalgasına rağmen yerinde saymaya devam ediyor.

Of Nâlân offf.. Amortiden mi çıktın ??
    25

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Portföy 1-2 saat önceki iyi seyrine döndü tekrar. Yine yüz karası KCAER. Geçen yıl bir süre çeliklerden uzak durma kararı almış ve çok sevdiğim CMTAS'tan bile en iyi bilançolarının olduğu dönemde dahi uzak durmuştum. En son portföy oluştururken kullandığım tüm kriterlerde KCAER'in öne çıkan 5-6 şirketten birisi olması sebebiyle bu sefer portföye bir çelik dahil etmeye karar vermiştim. Üstüne üstlük bir de katma değerli çelik üretiminin artırılması ve yenilenebilir enerji alanındaki planlamaları sürekli gündemde iken. Ama gel gör ki KCAER iyi denilebilecek bilançosuna ve son zamanlarda momentum oluşturan yenilenebilir enerji dalgasına rağmen yerinde saymaya devam ediyor.

Of Nâlân offf.. Amortiden mi çıktın ??
    Sevgili deva hocam,

Çalı arkasından başlığını zaman buldukça takip etmeye çalışıyorum. Bence çok güzel bir iş yapıyorsun, çok takdir ediyorum. Umarım bıkmazsın, bırakmazsın bu çalışmaları, işin zor açıkçası. Ben kendime sabırlı derdim hep, ama inan sendeki sabrı büyük bir şaşkınlıkla ve takdirle izlemekteyim. Bu sabır kısmını bu başlığın gelişimi babında belirttim, kişiye özel bir durum algılanmasın lütfen.

Kocaer serzenişinde sana hak vermemek elde değil. Ancak son yıllar özelinde benim (ve belki de pek çok kişinin) bir tespitim var, bilmem hak verir misin. Şöyle ki; mevcut ülkenin durumu insanların para peşinde koşma gayretini misli misli kamçıladı. Bu durum ilk önce coin denen meretlerle başladı ve hacimli bir şekilde arttı. Arada başımıza dolandırıcılar da (çiftlikbank, thodex vs. gibi) musallat oldu. Buralarda öyle ya da böyle kazanılan para insanların iştahını sosyal medya sayesinde daha da kabarttı. Akabinde aslında paranın en iyi kazanıldığı yerin borsa olduğuna kanaat getirildi. Ama bu para hızlı kazanılmalıydı. Önce halka arz furyası başladı, 10 tavan 20 tavan yapmayan tahtaya tahta denmedi. Gidenlerin ardından yıkılışlar oldu, misal türk ilaç (hala alan satan var mı acaba). Çok insan darbe yedi. Ardından enerji furyası başladı. 2 yıl kadar önce enerjide gelecek diye ben de çok yazdım. Evet gelecek orada, ama bugün enerji şirketlerinin geldiği değerler benim kast ettiğim gelecek değil maalesef. Adeta kocaman bir kurulu bomba bekliyor piyasayı. Hala daha her gün 3 kuruş iş için kap atan firmalara akın akın gidişler var, tıpkı coinlere olan gidiş gibi. Bunu fırsat bilen bir takım hırsızlar bu tahtaları alabildiğine götürmeye devam ediyorlar. Bu bir yerde patlayacak elbette, ama ne zaman, orası meçhul.

Lafın özü; bir patron hızla zengin olmak istiyorsa, her gün 3 kuruş dahi olsa kap atmak zorunda. Yoksa işi zor, 2 ileri 1 geri. Yapacak anlaşmasını bu hırsızlarla, beraberce allayıp pullayıp insanlara coşkuyu verecekler. Daha çok daha çok demeyenler buradan karla çıkar, dönünce satarım nasıl olsa diyenlerin işi ise oldukça zor.

Kocaeri siz zaten gayet iyi biliyorsunuz, benim üzerine söyleyecek bir sözüm yok. İyi şirket, zamanı gelince ederine ulaşır. Sabır lazım

Tavandan tavana kosmussunuz Ege gübre alsaydiniz bari grafik çok.cok iyi bol kazançlar dilerim

8.  Alıntı Originally Posted by nilkiz Yazıyı Oku
    Tavandan tavana kosmussunuz Ege gübre alsaydiniz bari grafik çok.cok iyi bol kazançlar dilerim
    İkisinin de bilançosu hoşuma gitmişti, özellikle Vakko, ama almak nasip olmadı, aynen Oylum gibi.. Zamanlamayı iyi yapamadık bu sefer. Oylum beklediğim bir şeydi, önceden aksiyon alınabilirdi, diğer ikisinde net bir fikrim yoktu bilançolar öncesi. Neyse eldekilerle idare edelim bir bir süre, sonra daha iyi bilançolu ve makul fiyatlı olanlarla revize ederiz.

Yorumlar için teşekkürler ederim.
    25

Sayfa 153/273 İlkİlk ... 53103143151152153154155163203253 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •