Sayfa 154/342 İlkİlk ... 54104144152153154155156164204254 ... SonSon
Arama sonucu : 2732 madde; 1,225 - 1,232 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Sevgili deva hocam,

Çalı arkasından başlığını zaman buldukça takip etmeye çalışıyorum. Bence çok güzel bir iş yapıyorsun, çok takdir ediyorum. Umarım bıkmazsın, bırakmazsın bu çalışmaları, işin zor açıkçası. Ben kendime sabırlı derdim hep, ama inan sendeki sabrı büyük bir şaşkınlıkla ve takdirle izlemekteyim. Bu sabır kısmını bu başlığın gelişimi babında belirttim, kişiye özel bir durum algılanmasın lütfen.

Kocaer serzenişinde sana hak vermemek elde değil. Ancak son yıllar özelinde benim (ve belki de pek çok kişinin) bir tespitim var, bilmem hak verir misin. Şöyle ki; mevcut ülkenin durumu insanların para peşinde koşma gayretini misli misli kamçıladı. Bu durum ilk önce coin denen meretlerle başladı ve hacimli bir şekilde arttı. Arada başımıza dolandırıcılar da (çiftlikbank, thodex vs. gibi) musallat oldu. Buralarda öyle ya da böyle kazanılan para insanların iştahını sosyal medya sayesinde daha da kabarttı. Akabinde aslında paranın en iyi kazanıldığı yerin borsa olduğuna kanaat getirildi. Ama bu para hızlı kazanılmalıydı. Önce halka arz furyası başladı, 10 tavan 20 tavan yapmayan tahtaya tahta denmedi. Gidenlerin ardından yıkılışlar oldu, misal türk ilaç (hala alan satan var mı acaba). Çok insan darbe yedi. Ardından enerji furyası başladı. 2 yıl kadar önce enerjide gelecek diye ben de çok yazdım. Evet gelecek orada, ama bugün enerji şirketlerinin geldiği değerler benim kast ettiğim gelecek değil maalesef. Adeta kocaman bir kurulu bomba bekliyor piyasayı. Hala daha her gün 3 kuruş iş için kap atan firmalara akın akın gidişler var, tıpkı coinlere olan gidiş gibi. Bunu fırsat bilen bir takım hırsızlar bu tahtaları alabildiğine götürmeye devam ediyorlar. Bu bir yerde patlayacak elbette, ama ne zaman, orası meçhul.

Lafın özü; bir patron hızla zengin olmak istiyorsa, her gün 3 kuruş dahi olsa kap atmak zorunda. Yoksa işi zor, 2 ileri 1 geri. Yapacak anlaşmasını bu hırsızlarla, beraberce allayıp pullayıp insanlara coşkuyu verecekler. Daha çok daha çok demeyenler buradan karla çıkar, dönünce satarım nasıl olsa diyenlerin işi ise oldukça zor.

Kocaeri siz zaten gayet iyi biliyorsunuz, benim üzerine söyleyecek bir sözüm yok. İyi şirket, zamanı gelince ederine ulaşır. Sabır lazım
    Müzikal hocam, yorumlarına birebir imza atarım.. Bizimkisi Kocaer'in bir aylık topal eşek performansına. Şirketin kendi finansal performansına değil. Muhakkak ki zamanı gelince o da yol alacaktır, ancak işleri pek de iyi gitmeyen bazı büyük çelikleri mi takip ediyor nedendir, fiyatlamada pek bir durgun kaldı bu bir kaç haftadır. Yapacak bir şey yok, sabır lazım elbet.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Deva Hocam ALKIM yatırımınız hayırlı olsun, gönlünüzce olur umarım sonucu.

TLMAN incelemesi;

Mayıs ayinda portföyüme dahil ettiğim "güçlü bilanço" sirketlerinden bir diğeri.
    Kaldıraç oranı an itibariyle 21,68.
    Gelir tablosunu çeyreklik bazda inceliyorum;
    Hasılat 1/2023'e göre neredeyse aynı.65.693.000 tl. Bunun %68'i yurtdışı gelirler, gecen çeyreğe göre bir miktar artmış.
    Bu dönemde brüt kar önceki döneme göre % 33 artmış.
    İlginç bir biçimde yılın 2.ceyreginde satışların maliyeti düşmüş.
    Gelir tablosu ile ilgili dikkat çekici bir diğer husus, neredeyse brüt kar kadar diğer faaliyet gelirleri olması (37 milyon tl).
    Dipnotları incelediğimde 25 milyon kur farkı, 10 milyon sigorta hasar geliri başlıca kalemler gibi duruyor.
    Kurda mayıs sonrasına benzer dramatik bir yükseliş olmazsa bunlar arızi gelirler gibi duruyor.
    Bir de ertelenmiş vergi giderleri kalemi var ama bu kafayla cok detayına inemedim.
    Şirketin an itibariyle f/k'sı 7,15. Ortalama f/k 5,85. Fiyat bir miktar yükselmiş görünse de büyük bir kopuş yaşanmıyor.
    TLMAN da ASTOR gibi bir donem daha taşımayı ve izlemeyi düşündüğüm sirketlerden.
    Faaliyet raporunda ozellikle Azeri-Ermeni savaşı sonucu oluşan yeni ticaret güzergahı, tarihi İoekyolu'nun çağdaş versiyonu gibi İran-Avrupa ticaret güzergahı gibi fırsatlarla Rusya ve Ukrayna'ya olan yakınlığa vurgu yapılmış.
    Kendi çapımda değerlendirmeler bunlar, yatırım yapmayı düşünen olursa daha detaylı incelemesini tavsiye edebilirim ancak.
    Paylaşım ve detaylı yorumlar için teşekkür ediyorum, Snkleyp hocam. EGGUB de bu liman işi dolayısıyla büyük potansiyel taşıyor, gübre tarafı iyi gitmese de. Onu da bir orta vade yatırım yapılabilir mi gözüyle inceleyip TLMAN ile karşılaştırabilirsiniz belki.
    Clausewitz

3. Müzikal Hocam,
    Aslında benim niyetim burayı karşılıklı bilgi alışverişlerinin olduğu, alternatif hisselerin ya da yatırım metotlarının karşılaştırılmalı olarak tartışıldığı, finansal analizin nasıl yapılması gerektiği konusunda incelemelerin yapıldığı ve en nihayetinde doğru portföyler nasıl yapılır ve sürdürülebilir iyi kazanç nasıl elde edilir konusunun üzerine eğinildiği bir mekan haline getirmekti. Ancak maaleesef daha çok kendimi gevezelik ederken buluyorum. Bu da bazen başkalarını çok da ilgilendirmeyecek kişisel alım satımların paylaşılmasına, anlık gelgitlerin bile yazıya dökülmesine kadar gidebiliyor ne yazık ki. Kendi kendime yazıyor bile olsam, aslında bazen maksadını aşan, bazen de gereksiz paylaşımlar oluşabiliyor.
    Clausewitz

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Müzikal hocam, yorumlarına birebir imza atarım.. Bizimkisi Kocaer'in bir aylık topal eşek performansına. Şirketin kendi finansal performansına değil. Muhakkak ki zamanı gelince o da yol alacaktır, ancak işleri pek de iyi gitmeyen bazı büyük çelikleri mi takip ediyor nedendir, fiyatlamada pek bir durgun kaldı bu bir kaç haftadır. Yapacak bir şey yok, sabır lazım elbet.
    O kısmı kestirmek zor, zira masa başındaki uzmanların vizyonu ile doğru orantılı bu konu. Bugün piyasadaki mevcut sözüm ona fon yöneticilerinin ne geçmişi, ne de vizyonu doğru bir değerleme yapmaya veya yapılmış olan değerlemeleri doğru analiz etmeye yetecek düzeyde değil. İşin mutfağından (uzun yıllar pek çok sektörde analistlik yapmış) çıkmış fon yöneticisi bir elin parmaklarını geçmez. Onlar da zaten türk fonlarını değil, yabancı fonların Türkiye yatırımlarını yönetiyorlar.

Ama piyasada yüzlerce fon var. Bu kadar fon olmasın demiyorum, ancak şunu da merak ediyorum; "bu fon yöneticileri işin ehli mi acaba" sorusunu, içimizden kaç kişi veya bu fonlara yatırım yapanların ne kadarı soruyor. En az %90 ı bu sorunun cevabını bilmiyor, bilmesinin nasıl bir faydasının olabileceğinin de farkında değil. Zira piyasa yükselirken bakkal Ahmet de güzel para kazanır, peki ya düşerken...

Bizim ekonomimiz düzelmedikçe borsaya olan ilgi katlanarak devam edecek bana göre. Ekonomi düzelirse de keza yine ucuz kalacağı için devam edecek ha keza. Bu sebeple yukarıda sorduğum sorunun cevabını/larını kimse aramayacak, lüzum görmeyecek. Acayip bir kısırdöngü içindeyiz Keşke işin ehli olan uzmanlar bu kısırdöngüyü bertaraf etmek için daha çok sosyal medyada yazıp çizseler, finansal okuryazarlık ne demektir diye daha çok dil dökseler. Ama zaman Z kuşağı zamanı olduğu için 3-5 yıllık tecrübesi olanların takipçileri de bizim gibi dinozorlara misli misli fark atar. Her gün neredeyse yüzlerce teknik analiz çıkıyor karşıma, olay sanki foreks piyasasıymış gibi değerlendirildiği sürece sonunda ağlayan çok olacak gibime geliyor.

Çok merak ediyorum, acaba bunca yıldır ülkemizde kaç kişi coin yatırımı yaptı? Yapanların zengin olma yüzdesi nedir? Benim etrafımda bir kişi bile yok mesela ki, etrafım "finansçı, yatırımcı" kaynamakta. Derler ya amiyane tabirle, bilmem neyini sallasan çarpıyor diye. Vallahi durum aynen bu.

Çok konuştum galiba. Kocaer'e dönelim

Ben bu şirketin geleceğine inanıyorum. Patronlarını çok tanımasam da şimdiye kadar bir çakallıklarını görmedim. Tek hataları halka arzda oldu. O işi yanlış yaptılar ve ellerinde ciddi mal kaldı. Bu malı satmaları da uzun süre aldı. Mal qnb de durdu aylarca ve oradan satıldı. Satılırken hiçbir şekilde fiyata müdahale etmediler, gelen talebi tahtada verdiler, tahtayı manipüle etmediler. Bu kısmı pozitif idi. Bu mal bitmeye yakın halka arzda aldığım malların üzerine kocaer özelinde ciddi eklemeler yaptım zaman içinde. Şimdi kenara çekildim bilançoları bekliyorum. Vaktim çok, yıllarca beklerim, beklemeye değer buluyorum açıkçası. Ne zaman ki raportörler (analistler diyemiyorum çünkü analist kalmadı memlekette), bu firmanın sektöründe farklı bir konumda olduğunu anlar ve bu doğrultuda fikirlerini piyasaya pompalamaya başlarlar, o zaman hareket eder. Enerji işiyle bir ivme sağlayacağına ben kendi analizimde yer vermiyorum.

Kocaer gibi sektörde başka bir firmaya daha yatırımımım var. Erciyas Boru. O şirketi de bir incele deva hocam. İlgini çekecek konular bulacağına eminim. Çok konuştum, ben kaçayım

Saygılar, sevgiler.

5.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Müzikal Hocam,
    Aslında benim niyetim burayı karşılıklı bilgi alışverişlerinin olduğu, alternatif hisselerin ya da yatırım metotlarının karşılaştırılmalı olarak tartışıldığı, finansal analizin nasıl yapılması gerektiği konusunda incelemelerin yapıldığı ve en nihayetinde doğru portföyler nasıl yapılır ve sürdürülebilir iyi kazanç nasıl elde edilir konusunun üzerine eğinildiği bir mekan haline getirmekti. Ancak maaleesef daha çok kendimi gevezelik ederken buluyorum. Bu da bazen başkalarını çok da ilgilendirmeyecek kişisel alım satımların paylaşılmasına, anlık gelgitlerin bile yazıya dökülmesine kadar gidebiliyor ne yazık ki. Kendi kendime yazıyor bile olsam, aslında bazen maksadını aşan, bazen de gereksiz paylaşımlar oluşabiliyor.
    Arada ben de sana katılıp "gevezeliği" perçinleyebilir miyim hocam Başka başlıklardaki gerçek gevezelerden çok sıkıldım yeminle. Doğru dürüst iki laf konuşup saygı çerçevesinde tartışabilecek adam bulmak zor bu günlerde.

6.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    O kısmı kestirmek zor, zira masa başındaki uzmanların vizyonu ile doğru orantılı bu konu. Bugün piyasadaki mevcut sözüm ona fon yöneticilerinin ne geçmişi, ne de vizyonu doğru bir değerleme yapmaya veya yapılmış olan değerlemeleri doğru analiz etmeye yetecek düzeyde değil. İşin mutfağından (uzun yıllar pek çok sektörde analistlik yapmış) çıkmış fon yöneticisi bir elin parmaklarını geçmez. Onlar da zaten türk fonlarını değil, yabancı fonların Türkiye yatırımlarını yönetiyorlar.

Ama piyasada yüzlerce fon var. Bu kadar fon olmasın demiyorum, ancak şunu da merak ediyorum; "bu fon yöneticileri işin ehli mi acaba" sorusunu, içimizden kaç kişi veya bu fonlara yatırım yapanların ne kadarı soruyor. En az %90 ı bu sorunun cevabını bilmiyor, bilmesinin nasıl bir faydasının olabileceğinin de farkında değil. Zira piyasa yükselirken bakkal Ahmet de güzel para kazanır, peki ya düşerken...

Bizim ekonomimiz düzelmedikçe borsaya olan ilgi katlanarak devam edecek bana göre. Ekonomi düzelirse de keza yine ucuz kalacağı için devam edecek ha keza. Bu sebeple yukarıda sorduğum sorunun cevabını/larını kimse aramayacak, lüzum görmeyecek. Acayip bir kısırdöngü içindeyiz Keşke işin ehli olan uzmanlar bu kısırdöngüyü bertaraf etmek için daha çok sosyal medyada yazıp çizseler, finansal okuryazarlık ne demektir diye daha çok dil dökseler. Ama zaman Z kuşağı zamanı olduğu için 3-5 yıllık tecrübesi olanların takipçileri de bizim gibi dinozorlara misli misli fark atar. Her gün neredeyse yüzlerce teknik analiz çıkıyor karşıma, olay sanki foreks piyasasıymış gibi değerlendirildiği sürece sonunda ağlayan çok olacak gibime geliyor.

Çok merak ediyorum, acaba bunca yıldır ülkemizde kaç kişi coin yatırımı yaptı? Yapanların zengin olma yüzdesi nedir? Benim etrafımda bir kişi bile yok mesela ki, etrafım "finansçı, yatırımcı" kaynamakta. Derler ya amiyane tabirle, bilmem neyini sallasan çarpıyor diye. Vallahi durum aynen bu.

Çok konuştum galiba. Kocaer'e dönelim

Ben bu şirketin geleceğine inanıyorum. Patronlarını çok tanımasam da şimdiye kadar bir çakallıklarını görmedim. Tek hataları halka arzda oldu. O işi yanlış yaptılar ve ellerinde ciddi mal kaldı. Bu malı satmaları da uzun süre aldı. Mal qnb de durdu aylarca ve oradan satıldı. Satılırken hiçbir şekilde fiyata müdahale etmediler, gelen talebi tahtada verdiler, tahtayı manipüle etmediler. Bu kısmı pozitif idi. Bu mal bitmeye yakın halka arzda aldığım malların üzerine kocaer özelinde ciddi eklemeler yaptım zaman içinde. Şimdi kenara çekildim bilançoları bekliyorum. Vaktim çok, yıllarca beklerim, beklemeye değer buluyorum açıkçası. Ne zaman ki raportörler (analistler diyemiyorum çünkü analist kalmadı memlekette), bu firmanın sektöründe farklı bir konumda olduğunu anlar ve bu doğrultuda fikirlerini piyasaya pompalamaya başlarlar, o zaman hareket eder. Enerji işiyle bir ivme sağlayacağına ben kendi analizimde yer vermiyorum.

Kocaer gibi sektörde başka bir firmaya daha yatırımımım var. Erciyas Boru. O şirketi de bir incele deva hocam. İlgini çekecek konular bulacağına eminim. Çok konuştum, ben kaçayım

Saygılar, sevgiler.
    Teşekkürler Hocam. Erciyas Boru ile dikkatimi çeken şey yanlış hatırlamıyorsam hyperloop projesi idi, ama arkasının gelmediğini görünce ilgilenmeyi bırakmıştım. Tekrar bir gözden geçireyim.
    Clausewitz

7.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Arada ben de sana katılıp "gevezeliği" perçinleyebilir miyim hocam Başka başlıklardaki gerçek gevezelerden çok sıkıldım yeminle. Doğru dürüst iki laf konuşup saygı çerçevesinde tartışabilecek adam bulmak zor bu günlerde.
    Hay hay hocam, her zaman bekleriz.
    Clausewitz

8.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Teşekkürler Hocam. Erciyas Boru ile dikkatimi çeken şey yanlış hatırlamıyorsam hyperloop projesi idi, ama arkasının gelmediğini görünce ilgilenmeyi bırakmıştım. Tekrar bir gözden geçireyim.
    Evet o proje çok ama çok kıymetli. Zaten gerçekleşirse çok başka bir şey konuşuyor oluruz. Ama daha zamanı var. Amerika ve Avrupa'da irili ufaklı denemeler yapılıyor. 2030 dan önce zor gibi geliyor bana, ama belli de olmaz. Erciyas'ın aldığı o siparişler bu denemeler için, yani esas işin hacmiyle zerre alakası yok. Bu proje özelinde önemli olan iki nokta var. Birincisi Erciyas'ın da bu projenin ortaklarından biri olması, ikincisi de bu boruları dünyada entegre olarak üretebilecek mevcutta kurulu tek firma olması. Bu iki durum bence çok değerli.

Bu proje gerçekleşmese bile zaten firma işinin ehli ve dünyada rakipleri çok değil. Yan iştirakleri de güzel. Açıkçası ülkemizde böyle bir firma olduğu için çok seviniyorum. Sanırım payımı hiç satmam, ölünce de kızıma satmamak üzere bırakırım

Sayfa 154/342 İlkİlk ... 54104144152153154155156164204254 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •