Sayfa 155/1230 İlkİlk ... 551051451531541551561571652052556551155 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 1,233 - 1,240 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Kalıcı bozulma diye bir olay kurumsal şirketlerde pek görülmez...bir kaç yıla yayılan bir bozulma olayı ise uv yatırımda sabırlı olan ve kademeli alım için fırsat olur...burda mesele yatırımcının psikolojisini sağlam tutmasi.....mesela x firması iyi yönetilen bir şirket ve iş grubu yada OYAK grubu gibi bir gruba aitse dönemsel bozulma olabilir..kalici bozulmalar iyi yonetilmeyen şirketlerde olur...asıl bozulma şirket yönetimi ile başlar.. yani yönetimlerden gidişat çok daha iyi anlaşılabilir..ve önceden tahmin edilebilir... Tabi bunu öğrenmek oldukça zor bir durumdur....diğer bir kalıcı bozulma durumu ise sektörün piyasadan silinmeye başlaması ile olabilir.., gramafon üreten firmaların tarih sahnesinden çekilmesi gibi..

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Sektörün zayıflaması veya sektöre sağlam bir rakip girişi de olabilir. Veya kaliteli gruplar için ufak bir ihtimal de olsa yine de bu meseleyi geç olmadan sezmenin bir yolu var mıdır diye merak etmiştim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,455
     Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Sektörün zayıflaması veya sektöre sağlam bir rakip girişi de olabilir. Veya kaliteli gruplar için ufak bir ihtimal de olsa yine de bu meseleyi geç olmadan sezmenin bir yolu var mıdır diye merak etmiştim.
    Valla genel yönetim giderindeki artış ve yıllarca yatırım yaptığı sektorun dışında tamamen yabancı olduğu bir sektöre girmeside belki dikkate alınması gereken bir durum olabilir..genelde hüsran oluyor.

Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,455
    Birkaç yıl önce walmart Türkiye piyasasına girecek diye asparagas bir söylenti çıkmıştı. .perakende sektörü Yusuf Yusuf olmuştu dediğin doğru .

Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. Teknik grafikler yardımcı olabilir belki...Bir stoploss noktası koymak ve tahtadan çıkmak için...Grafiklerdeki bozulma belki erken uyarı olabilir...Ama kısa değil de en az 1 senelik grafiğe bakmak lazım stop noktasını koymak için...

Misal örnek ben kendimden örnek vereyim...EREGL 10.00 altı ve TUPRS 128.50 altı birkaç günlük kapanışlar benim için bir sinyal olmalıdır grafiklerdeki yatay desteklere baktığımda...Ama temel desteklemeden bu düşüşü ben bu sinyale uymayabilirim maliyetim çok aşağılarda ise...

Temel olarak ise karlılığı düşerse ve temettü vermemeye başlarsa yada çok düşerse temettü oranı o hisse terkedilebilir...

Benim de düşüncem bu şekilde...

5. Şirket içinden bilgi alabilirseniz erken hareket edebilirsiniz ama imkansız

Bilanço dışında sadece fiyat takibi kalıyor

Bilançoda ise net kar ve dönen varlıklara odaklanıp birde patron kimdir sorusunu sorduk mu zaten fazla bir hisse seçenegimiz kalmaz

Mesela iran ambargosu kimi vurur ?
    Petrol 100 doları görürse kim dayak yer ?
    Petrol tekrar yönünü aşağı çevirirse kim ekmek yer
    Star rafinerisi tüpraşı etkiler mi ?
    Önümdeki somut sorular bunlar

Sizin anlattığınız olayın borsa dışı örneğini şöyle vereyim

Teba firmasının iflas etmesi, belki hatırlarsınız ilk dönemde dolar eurodan daha değerliydi.

"Avrupa'nın fırın ihracatı yapan tek firması olduklarını, ABD'li General Electric ile yıllık 20 milyon dolar değerinde 100 bin adetlik anlaşma yaptıklarını anlatan Baygan, şöyle devam etti: “Biz anlaşmayı yaptığımızda dolar, eurodan yüzde 20 değerliyken anlaşma sonrası dönemde yüzde 35 daha az değerli hale geldi. Yapılan sözleşmeye şirketteki gençlerin yaptığı hatayla parite koyulmaması nedeniyle de zararına mal göndermeye başladık. Bu anlaşma bizi zora soktu. Bu işten 5-6 milyon euro zararımız oldu. "
    O egeli ben değilim

7. Öyle bir soru sormuşsun ki Miriel kardeşim, bunun cevabını gerçekten bilen zaten simyayı bulmuş gibidir, bakırı altın yapar. Hangi senetlerin alınması noktasında iyi kötü bir mutabakat vardır, çok acemiler dışında çoğunluk burada pek hata yapmayabilir.
    Zaten bizim borsada bu kriterlere giren belki bir belki iki elin parmağını geçmeyecek sayıda şirket var bence.

Bu sorunun cevabı sayfalarca konuşulabilir, yine bana göre bunu şu anda dünyada yaşayanlardan gerçekten bilen tek kişi var bildiğim o da Buffet. Kendisi simyayı çözmüş bakırı altın yapmış ve dünyanın en zengin ikinci adamı olmuştur bu bilgiyle. Bir röportajda soruyorlar, -aynen bu soru, o da kalan hepsine cevap veriyor ama buna işte orada biraz tricky işler var diyor, öyle de. Çok anlaşılmaz işler değil ama senin gibi meraklı birisi çok okursa bence çözebilir. Buffet ömrü boyunca her gün 500 sayfa dokuman okumuş ve devam etmektedir. Bu konuyla bağlantılı yardımcı olacak iki örnek vereceğim.

Birinci örnek yatırım yaptığım iklimle ilgili. Buffet yine anlatıyor anlatıyor ve sonunda diyor ki, ABD gibi bir ülkede olmasaydım bu kadar başarılı olamazdım. Yani şirket için ne önemliyse, bulunduğun ortamın regülasyonları ve iklimi de aynı derecede etkili. Zamanı geriye sar o adamı buradaki borsaya getir, eline ver 10 bin doları, parayı bizde sıfırlardı bence.

İkinci örneği temettü üzerinden vereyim. Bir şirkette temettü vermek mi vermemek mi iyidir diye düşünüyorsunuz diyelim. Cevap şu; böyle sığ tartışma olmaz, kararlar basiretli bir şekilde zamana ve şartlara bağlı olarak alınmalıdır. Bir şirket normalde temettü vermeli karını paylaşmalıdır. Bu borsa yatırımının doğası gereğidir. Bunun bazı istisnaları vardır. Tüpraş mesela düzenli temettü geleneği var, rup yatırımını yaptı ve bitirdiği sene temettü vermedi. Bu kesinlikle çok basiretli bir karardı, iyi yönetimdir yani. Aynı şeyin ters örneği var. TTkom mesela göz göre yüksek temettülerle şirketin içini boşalttılar ve kaçınılmaz son iflas.

Iyi yönetim dediğimiz böyle birşey işte, doğru kararları doğru noktada alabilmek. Eğer doğru kararları alamıyorsa o şirketi hemen satmak gerekir. Bunu anlamak ise bazen çok kolay bazen de çok zor olabilir.
    Bu yazı yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.
    “invest only if you would be comfortable owning a stock, even if you had no way of knowing its daily share price.” ― Benjamin Graham

8.  Alıntı Originally Posted by wiseinvestor Yazıyı Oku
    Öyle bir soru sormuşsun ki Miriel kardeşim, bunun cevabını gerçekten bilen zaten simyayı bulmuş gibidir, bakırı altın yapar. Hangi senetlerin alınması noktasında iyi kötü bir mutabakat vardır, çok acemiler dışında çoğunluk burada pek hata yapmayabilir.
    Zaten bizim borsada bu kriterlere giren belki bir belki iki elin parmağını geçmeyecek sayıda şirket var bence.

Bu sorunun cevabı sayfalarca konuşulabilir, yine bana göre bunu şu anda dünyada yaşayanlardan gerçekten bilen tek kişi var bildiğim o da Buffet. Kendisi simyayı çözmüş bakırı altın yapmış ve dünyanın en zengin ikinci adamı olmuştur bu bilgiyle. Bir röportajda soruyorlar, -aynen bu soru, o da kalan hepsine cevap veriyor ama buna işte orada biraz tricky işler var diyor, öyle de. Çok anlaşılmaz işler değil ama senin gibi meraklı birisi çok okursa bence çözebilir. Buffet ömrü boyunca her gün 500 sayfa dokuman okumuş ve devam etmektedir. Bu konuyla bağlantılı yardımcı olacak iki örnek vereceğim.
    Teşekkür ederim Sn WiseInvestor..

Ben bir süredir düşünüyorum, fakat üzerine ciddi bir okuma yapmış değilim. Daha önce Benjamin Graham'ın kitabını okumuştum, bu konuda bir liste hazırlayıp devam etmeliyim.

Alıntı Originally Posted by wiseinvestor Yazıyı Oku
    Birinci örnek yatırım yaptığım iklimle ilgili. Buffet yine anlatıyor anlatıyor ve sonunda diyor ki, ABD gibi bir ülkede olmasaydım bu kadar başarılı olamazdım. Yani şirket için ne önemliyse, bulunduğun ortamın regülasyonları ve iklimi de aynı derecede etkili. Zamanı geriye sar o adamı buradaki borsaya getir, eline ver 10 bin doları, parayı bizde sıfırlardı bence.
    İklim konusunda çok haklısınız, Yaşar Erdinç "value investing"i bizim borsamız iin çalışmıştı, sonuçlar pek iç açıcı değildi diye hatırlıyorum. Fakat Buffet belki zekasıyla burada farklı bir tarz benimseyebilirdi.

Alıntı Originally Posted by wiseinvestor Yazıyı Oku
    İkinci örneği temettü üzerinden vereyim. Bir şirkette temettü vermek mi vermemek mi iyidir diye düşünüyorsunuz diyelim. Cevap şu; böyle sığ tartışma olmaz, kararlar basiretli bir şekilde zamana ve şartlara bağlı olarak alınmalıdır. Bir şirket normalde temettü vermeli karını paylaşmalıdır. Bu borsa yatırımının doğası gereğidir. Bunun bazı istisnaları vardır. Tüpraş mesela düzenli temettü geleneği var, rup yatırımını yaptı ve bitirdiği sene temettü vermedi. Bu kesinlikle çok basiretli bir karardı, iyi yönetimdir yani. Aynı şeyin ters örneği var. TTkom mesela göz göre yüksek temettülerle şirketin içini boşalttılar ve kaçınılmaz son iflas.

Iyi yönetim dediğimiz böyle birşey işte, doğru kararları doğru noktada alabilmek. Eğer doğru kararları alamıyorsa o şirketi hemen satmak gerekir. Bunu anlamak ise bazen çok kolay bazen de çok zor olabilir.
    Kaliteli bir sahip, yönetim kurulunun kalitesi ve eğitim durumu, geçmiş performans gibi ölçütlere bakarak biz kötü yönetim şansını minimize etmeye çalışıyoruz aslında bir nevi.. Mesela, yatırım yapmaya karar verdiğim bir şirketin geçmiş yatırımlarında gecikmeler olduğunu öğrenince(aslında bunu yatırım yapmaya başlamadan öğrenmeliydim, bu da bir yanlışım) fiyatına bakmadan elden çıkarmıştım. Fakat işlerin güncel ve gelecek için de bozulmaya başlaması olasılıklar dahilinde ve bunu öngörebilmek teori ve bilgiye ek büyük de bir tecrübe istiyor gibi veya meseleye iş insanı gibi bakabilmek diyeyim. Bu kısımdaki tecrübe ve bakış açısı ise bende yok, bu eksiği kapatmam lazım bir şekilde.

Sayfa 155/1230 İlkİlk ... 551051451531541551561571652052556551155 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •