Sayfa 1557/2243 İlkİlk ... 5571057145715071547155515561557155815591567160716572057 ... SonSon
Arama sonucu : 17939 madde; 12,449 - 12,456 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Devletler merkez bankasında mevduat hesabı açabiliyorlar,mevcut durumda Azerbaycan'ın da merkez bankamızda "hatır amaçlı" 1 milyar euroluk açtığı mevduat hesabı var.Azerbaycan'dan yapılan açıklamada, "mevduatın Türkiye'de finansal istikrarın korunmasına yardımcı olmasının hedeflendiği " ifade edilmişti.
    Fed bir şey demez ama bütün merkez bankaları parasının sahibidir.Gün bittiği zaman, Fed günlük bilançosunda muhabir bankaları üzerinden, hangi ülkede hangi bankada kaç dolarlık hesap olduğunu görür ve takip eder.
    Deniz hocam,

Suudi Arabistan , bahsi geçen 5 milyar doları hangi vade ve hangi faiz oranından getirecek? Bu konuda bir bilgi yok sanırım.

Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Deniz hocam,

Suudi Arabistan , bahsi geçen 5 milyar doları hangi vade ve hangi faiz oranından getirecek? Bu konuda bir bilgi yok sanırım.
    Henüz bir bilgi yok.

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Kolaydan başlayayım
    Borsada çok büyük ralli oldu ve bazı hisselerde inanılmaz balon fiyatlamalar oluştu. Bunların bir kısmı zirve fiyatlarından %30 dan fazla düştüler bile. Ben bu ralliden iyi istifade ettim, o nedenle hisse oranı azaltma ve küçük hisselerden temeli sağlam hisselere de kaydırmalar yapıyorum. Ralli henüz bitmedi bence ama artık temkinli olup kazancın bir kısmını başka varlıklara çekmek doğru olur diye düşündüm. Aslında bunun zamanlamasına 2-3 ay önce başlamış olabilirim ama dediğim gibi bu yıl ki kazançlarım beni tatmin etti.
    Varlık fonunun borsada oyuncu olduğunu sanmam ama varlık fonunun sermayesinin doğrudan hisse alımları yaptığını bu yıl içinde gördük. Hatta çok yakın örnek kardemir hisseleri.
    Enerji tarafından dolayı net ithalatçıyız ama öte taraftan da adı konmamış sabit kur rejimi nedeniyle de ihracatımız da karsız ve rekabet gücü düşük.
    TL olarak tabiki sorun olmaz muazzam para arzı ile piyasa sürekli taze nakitle doluyor ve enflasyon da körükleniyor. Kamudaki tasarruf ve harcamalar vergilerle kapanamıyor zaten bütçe açığından net görülür.
    Dövizde swap anlaşmaları, kkm, ihracatçının dövizine el koyma, bankaların zorunlu karşılıkları vb nedenlerle bende ödemeler krizi enazından seçime kadar öngörmüyorum. Sonrasını yaşayıp göreceğiz.
    Karamsarlıktan ziyade bir miktar temkinli olmak denebilir son döneme bakış açıma.
    Bütçe durumu açıklandı. Kasım' da 100 milyar TL fazla vermiş bütçe Ocak-Kasım dönemi bütçe açığı da şakkadanak 60 milyara düşmüş. Geçici vergi vs ayrıntıyı bilmiyorum ama bütçe açığı sorun değil abi belli.

CDS ne güzel 505' e kadar düşmüştü. İki gündür yükselişte. 534 olmuş. Bist acaba cds' i mi takip ediyor. Sen bu tür çapraz ilişkileri takip ediyor musun?

Bir de şunu merak ediyorum. Abd 10y tahviline acayip bir talep var. Altın da nispeten yükselişte. Petrol düşüyor....vs
    Piyasa resesyonu mu fiyatlıyor, rus savaşını mı?
    Halbuki Çin' den de güzel haberler geliyor ama globalde olumlu bir etki yaratmıyor sanki? En azından petrolde yükseliş beklerdim...

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ABD enflasyon verisini hesaplamada kullanılan bilgiler genellikle veri yayın tarihinden 1-2 gün önce yayınlanıyor.Şu an bir şey söylemek için erken ama mevcut görünüm bu sefer de petrol ve enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyon rakamını aşağıya çekeceği ve manşet enflasyonun çekirdek enflasyonun altında kalacağı şeklinde.Ayrıca enflasyon sepetinde büyük ağırlığı olan kira fiyatlarının artışında,son 3 aydır konut satış fiyatlarının gerilemesi nedeniyle yavaşlama sinyalleri gelmeye başladı.
    Deniz hocam emlak fiyatları düşmeye başlamış olabilir ama başladığı yere gelmeyeceğine göre yenilenen kira kontratlarının hala yükseltici etki yapmasını bekleriz değil mi?

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ...

Swapla gelen katar ya da suudi arabistan riyalinin kullanılabilirliği sınırlı ,daha ziyade bilanço makyajı amaçlı ,ama dolar ya da euro mevduat hesaplarındaki dövizler vade içinde kullanılabilir dövizler.
    Bir de ,swap anlaşmalarında karşı merkez bankası adına swap tutarı kadar kendi para cinsinden hesap açılıyor,karşılıklı giden gelen bir para yok ama mevduat hesaplarında karşı merkez bankasının hesabına anlaşma tutarı kadar döviz transferi yapılıyor.Suudi Arabistan'ın T.C. Merkez bankasına göndereceği döviz ,Fed'in muhabir bankalarının birisi üzerinden bizim merkez bankasına transfer olur.
    Normal bankalar gibi ZK olmayacağına göre bu 5 milyarın tamamının oyuna dahil edilmesini bekleriz o zaman.

Cevabınız ve nokta tespitleriniz için teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim hocam

5.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Bütçe durumu açıklandı. Kasım' da 100 milyar TL fazla vermiş bütçe Ocak-Kasım dönemi bütçe açığı da şakkadanak 60 milyara düşmüş. Geçici vergi vs ayrıntıyı bilmiyorum ama bütçe açığı sorun değil abi belli.

CDS ne güzel 505' e kadar düşmüştü. İki gündür yükselişte. 534 olmuş. Bist acaba cds' i mi takip ediyor. Sen bu tür çapraz ilişkileri takip ediyor musun?

Bir de şunu merak ediyorum. Abd 10y tahviline acayip bir talep var. Altın da nispeten yükselişte. Petrol düşüyor....vs
    Piyasa resesyonu mu fiyatlıyor, rus savaşını mı?
    Halbuki Çin' den de güzel haberler geliyor ama globalde olumlu bir etki yaratmıyor sanki? En azından petrolde yükseliş beklerdim...
    Kasım 2022 itibarıyla Hazinenin ödemesi gereken iç borç anaparası 1,8 trilyon TL, faiz 2,6 trilyon TL. Toplam 4,4 trilyon TL. Faiz borcu anapara borcundan çok. Ben çok da sorunsuz görmüyorum.
    CDS düşüşünü deniz hocam açıklamıştı, ama bist ile ilişkisi doğrudan olduğunu düşünmüyorum. Bist şuan halen yatırım araçları arasında alternatifsiz. Paranın akış yönünü izlemek lazım bisti tahmin edebilmek için. Şuan oraya yönelen bir para akışı var ama heran değişebilir. Örneğin konut kredilerine olası bir indirim ve limit arttırımı borsadan çıkışa veya yeni para girişinin azalmasına neden olabilir.Kur sabit tutulduğu için de borsanın bu artışı yabancının hisse satışını kolaylaştırır.
    Ayrıca herhangi sıradan biri bile şuan mevduatta %20 den aşağı faiz almıyor.Geçen bana hoşgeldin faizi diye %26 teklif ettiler. Bu tarafta cazip olmaya başlarsa yine borsa için durum değişebilir. Baz etkisi kaynaklı enflasyonun düşük görünmesi durumunda da yine %20 üzeri risksiz mevduatı tercih edenler olacaktır.
    Sanayi metallerin tarafında tamamen resesyon fiyatlaması var gibi görünüyor. Ayrıca Çin'den güzel haberler gelse de navlunlar geçen seneye göre dipte. Ticaret daralıyor.https://tradingeconomics.com/commodity/baltic Bu durum ve resesyon bizim ihracatımıza zarar verir. Uzun süren resesyon turizm gelirlerimize de etki eder.
    Ben çok da olumlu bakamıyorum, temkinliyim. hisse yatırımlarımda artık çok daha seçiciyim.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

6.  Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    Deniz hocam emlak fiyatları düşmeye başlamış olabilir ama başladığı yere gelmeyeceğine göre yenilenen kira kontratlarının hala yükseltici etki yapmasını bekleriz değil mi?

Normal bankalar gibi ZK olmayacağına göre bu 5 milyarın tamamının oyuna dahil edilmesini bekleriz o zaman.

Cevabınız ve nokta tespitleriniz için teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim hocam
    Aralık 3.hafta yeni aracım gelene kadar kuru zıplatmasalar benim için de iyi olur
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku

ABD'de ev fiyatlarıyla kira fiyatları arasında bir korelasyon var,eyaletten eyalete değişen oranlardan yatırımın kaç ayda kendini amorti edeceği dikkate alınarak ev fiyatları ve ev kiraları oluşuyor ama bu gecikmeli bir etki çünkü evlerinin değerinin artışı kiralara ancak kira konratlarının sona ermesinden sonra yansıyor.

Fed'in para politikasını sıkılaştırmaya başlamasıyla birlikte 30 yıl vadeli mortgage konut ipotek faizlerinin %7'yi aşması kont talebini düşürdü bu da son 3 aydır ABD'de konut fiyatlarında hafif bir düşüşe neden oldu.

https://tradingeconomics.com/united-...me-price-index

Ama son 3 aydır hafif düşüşe rağmen Eylül 2022'den Eylül 2020'ye son 2 yıllık konut fiyat artışı hala 306.29/232.88=%31.29

Buna karşı kontratı sona eren evlerde 2 yıllık kira artışı %20.

https://www.corelogic.com/intelligen...month-in-july/

Ama enflasyon verisini yayınlayan BLS'de 2 yıllık kira artışı sadece %9.9

ABD enflasyonu ile ilgili orta/uzun vadeli projeksiyonlar yaparken faydalandığım bir kaynağın aşağıdaki grafiğinde piyasadaki aylık kira artışlarının zayıfladığını görüyoruz.

https://pbs.twimg.com/media/FjYq6WvX...g&name=900x900

Ama yine de istatistik kurumunun enflasyon sepetindeki kira artış oranı ile piyasada gerçekleşen kira artış oranı ve ev fiyatlarındaki artış oranı arasında kaydadeğer bir makas olduğu için aylık kira artış oranları zayıflasa da ,kısa/orta vadede hala kira fiyatlarının aradaki makas kapanıncaya veya azalıncaya kadar daha yüksek oranlarda artması beklenir.

-Evet ,merkez bankası suudi arabistan'dan gelmesi beklenen 5 milyar dolar mevduatı vade sonuna kadar hiç bir kısıtlama olmadan tamamını dilediği gibi kullanabilir.

https://tradingeconomics.com/commodity/eu-natural-gas

-Hollanda doğal gaz vadeli işlemler fiyatları , Avrupa genelinde sıcaklıkların düşmeye başlaması ve petrole olan talebin artmasıyla ve Norveç'teki altyapı kesintilerinin arzı azaltmasıyla birlikte, Perşembe günü üçüncü seans yükselerek 160euro/MWh'ye yaklaştı ve 11 Kasım'da altı ayın en düşük seviyesi olan 97,8 euro/MWh'ya göre kaydadeğer biçimde yükseldi.
    - AB'deki depolar, bir önceki gün %90.9'a kıyasla 6 Aralık itibariyle %90.6 doluydu. Rezervler normalden daha dolu kalsa ve büyük LNG ithalatı Rus gaz akışındaki düşüşü telafi etse de, birçok analist talebin kış aylarını atlatmak için daha fazla LNG ithalatına ihtiyaç duyulacağını öne sürerken, görünüm zorlu olmaya devam ediyor.

Sayfa 1557/2243 İlkİlk ... 5571057145715071547155515561557155815591567160716572057 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •