Sayfa 1561/2243 İlkİlk ... 5611061146115111551155915601561156215631571161116612061 ... SonSon
Arama sonucu : 17942 madde; 12,481 - 12,488 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Tekrar Merhaba Sn. Deniz Hocam....

MB nin rezerv miktarlarının en yüksek olduğu tarih 134.5 milyar-dolar ile Kasım 2013....Bugün ise brüt 125 milyar-$ civari..Neti ise, -53 milyar-$

Size sormak istediğim konu şudur....O tarihlerde MB rezerv yapısı ile bugünkü rezerv yapısı aynı mı?
    O tarihte net eksi rezerv şeklinde bir durum varmıydı ?....

Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Tekrar Merhaba Sn. Deniz Hocam....

MB nin rezerv miktarlarının en yüksek olduğu tarih 134.5 milyar-dolar ile Kasım 2013....Bugün ise brüt 125 milyar-$ civari..Neti ise, -53 milyar-$

Size sormak istediğim konu şudur....O tarihlerde MB rezerv yapısı ile bugünkü rezerv yapısı aynı mı?
    O tarihte net eksi rezerv şeklinde bir durum varmıydı ?....
    Hayır o zaman eksi rezerv yoktu,swap yolu ile emanet teslim alınan dövizler de yoktu.
    Örneğin 2 Aralık 2012'de merkez bankasının net rezervi 19.860 milyar doları altın olmak üzere (+)42.623 milyar dolar imiş.
    Son düzenleme : deniz43; 11-12-2022 saat: 15:52.

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    aynen pilavlı üstadım bende bu konuyu Deniz hocama danışmak istemiştim

*döviz banknotları net USD cinsi ciddi miktarda artarken net pozisyonda da iyileşme var bu da e507'ye göre açıklanmasa da gaz ödemelerinin ertelenmesinden kaynaklı diye ima ettiğini gördüm.

sanırım -55 milyara düşmüş net rezerv miktarı

Deniz Hocam merhaba;

Son BDDK kararından sonra MB'nin eli daha çok belli edilmedi mi? sermaye kontrolleri adım adım artarak geliyor diyebilir miyiz?
    Eli görüldüyse bu döviz tutulması için motivasyonu arttırmaz mı, ihracatçılarda kurdan rahatsızken insanlara dayanma gayreti gelmez mi yada BIST kazanımlarını realize edip dolarizasyona neden olmaz mı?

Ayrıca gaz ödemeleri ertelendi ise 1 yıl içinde ödenmesi gereken 185 milyar + suudların çekilebilir 5 milyar + ötelenen gaz ödemesi + KKM de yaşanabilecek kur şoku ile ödenmesi gereken miktar derken seçim sonrası süreç tahminimizden zorlu hale gelmeye devam ediyor gibi

Bu karar bahsettiğiniz gibi 1,5 milyar civarı bir rakam için alınıyorsa su bulandırılıyorsa tehlike büyük diyebilir miyiz?

Saygılarımla
    Rekor kıran dış ticaret açığına , yüklü kısa vadeli dış borç takvimine ve batının finansal kurumlarının taze borç vermekte isteksiz olmasına rağmen ; Rusya'ya doğalgaz ödemelerinin seçim sonrasına ertelenmesi,katar suudi arabistan birleşik arap emirlikleri gibi arap ülkelerinden mevduat ve swap olarak alınan borçlarla muhtemelen seçimlere kadar bir ödemeler dengesi krizi yaşanmadan idare edilecek gibi gözüküyor.Ama seçim sonrasına ertelenen çok büyük bir yük de birikmiş olacak.Benim kişisel tahminim;daha önce de yazmıştım,eğer mevcut iktidar seçimi kazanır devam ederse,seçim sonrası ilk hükümet toplantısından sonra "tam sermaye kontrolü"ne geçilmesi şeklinde,zaten şu anda da bunun belli adımları atılmış ,çeşitli kısıtlamalar getirilmiş durumda.Eğer muhalefet seçimi kazanırsa da büyük ölçekli bir devalüasyonu yapmak zorunda kalacağı şeklinde.
    Son düzenleme : deniz43; 11-12-2022 saat: 16:17.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,038
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    eğer mevcut iktidar seçimi kazanır devam ederse,seçim sonrası ilk hükümet toplantısından sonra "tam sermaye kontrolü"ne geçilmesi şeklinde.Eğer muhalefet seçimi kazanırsa da büyük ölçekli bir devalüasyonu yapmak zorunda kalacağı şeklinde.
    Tam sermaye kontrolü de develüasyona yol açmaz mı?
    Her şekilde patlıycaz demekki

Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    deniz hocam bu limiti neden getirdi bunlar? Biz "görünen" rakamlara bakınca rezervlerde iyileşme, dth' larda düşüş görüyoruz. Yanlış bir müdahale olduğunu biliyoruz ama bu kamu otoritesi amcalar korktukları için mi "önden duvar" örüyor?

Bir diğer merak ettiğim konu ise size saçma gelebilir. Bankalar sermayelerini korumak için döviz alıyor evet ama mesela altın, eurobond...vs başka enstrüman ile bir önlem alamaz mı? Yine belki saçma olacak ama MB altın tutuyor. Bu bir koruma değil mi? Dövize erişemem korkusu..vs

Aslında geçmişe göre "dolar coşacak" naraları ortalıkta pek görünmüyor, hane halkı da "fırlar" korkusu azaldığı için dolara hücum etmiyor. Neden hala regülasyonlar ile ortalığı bulandırıyorlar anlayabilmiş değilim. Durup dururken bir "gizem" oluşturuyorlar. Ben de mesela bu haber yüzünden işkillendim dolar hakkında...!!!
    Yerel bankalar zaten Hazine eurobondlarının en büyük müşterilerinden (2 aralık 2022 tarihi itibariyle 26.971 milyar dolar),bu alınan eurobondlar net döviz pozisyonlarına ilave oluyor.

Alıntı Originally Posted by decamercion Yazıyı Oku
    Tam sermaye kontrolü de develüasyona yol açmaz mı?
    Her şekilde patlıycaz demekki
    Tam sermaye kontrolünde , döviz kurlarını merkez bankası belirler,serbest döviz piyasası,döviz büfeleri olmaz.Kambiyo işlemleri bankalarda merkez bankasının ilan ettiği pariteden yapılır .Tabii benzer ülkelerde olduğu gibi, illegal olarak karaborsa döviz piyasası oluşması da muhtemel olur.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hayır o zaman eksi rezerv yoktu,swap yolu ile emanet teslim alınan dövizler de yoktu.
    Örneğin 2 Aralık 2012'de merkez bankasının net rezervi 19.860 milyar doları altın olmak üzere (+)42.623 milyar dolar imiş.
    Teşekkürler hocam....

Demek ki o tarihe göre buggün 95 milyar dolara yakın net bir rezerv kaybı var.......

Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Teşekkürler hocam....

Demek ki o tarihe göre buggün 95 milyar dolara yakın net bir rezerv kaybı var.......
    Öyle gözüküyor.

Sayfa 1561/2243 İlkİlk ... 5611061146115111551155915601561156215631571161116612061 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •