Sayfa 1562/2161 ÝlkÝlk ... 5621062146215121552156015611562156315641572161216622062 ... SonSon
Arama sonucu : 17281 madde; 12,489 - 12,496 arasý.

Konu: ...:::vobelýt:::...

Alýntý Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazýyý Oku
    Deniz hocam bugün karar gazetesi yazarý MAli Verçin bir yazý yazmýþ durumu biraz özetlemiþ karþýlaþacaðýmýz durum baya kötü. Siz bu yazýya katýlýyor musunuz teþekkür ederim.
    Link vermemiþsiniz,bu yazýyý mý kastediyorsunuz.

https://www.karar.com/yazarlar/mehme...-kredi-1594932

Bu yazýya cevap yazmak için 1 tam günlük mesai harcamak gerekiyor.Ama kýsaca içinde katýldýðým kýsýmlar da var,katýlmadýðým kýsýmlar da var söyleyeyim.
    Son düzenleme : deniz43; 11-12-2022 saat: 16:44.

2.  Alýntý Originally Posted by deniz43 Yazýyý Oku
    Tam sermaye kontrolünde , döviz kurlarýný merkez bankasý belirler,serbest döviz piyasasý,döviz büfeleri olmaz.Kambiyo iþlemleri bankalarda merkez bankasýnýn ilan ettiði pariteden yapýlýr .Tabii benzer ülkelerde olduðu gibi, illegal olarak karaborsa döviz piyasasý oluþmasý da muhtemel olur.
    Tam sermaye kontrollü gelirse dýþ dünyadan tamamen kopmuþ olmaz mýyýz?
    Böyle bir durumda karaborsa döviz piyasasýnýn oluþmasý kaçýnýlmaz.
    Mevcut durumda ellerinde, yastýk altýnda, evdeki kasalarda ve bankalardaki kiralýk kasalarda tutulan dövizler ne olacak?
    Bu döviz sahipleri direkt yasal olmayan bir þekilde döviz bulundurmuþ konuma mý düþecek?
    DTH’lar dijital rakamdan ibaret olduðu için Merkez Bankasýnýn belirleyeceði kura tabi olacak mecburen.
    Deli sorular.
    Tek tesellimiz DTH sahipleri, Bankalardan efektif olarak dövizlerini çekmiyorlar/ çekmeyi düþünmüyorlar.

Alýntý Originally Posted by EGEDUK Yazýyý Oku
    Mevcut durumda ellerinde, yastýk altýnda, evdeki kasalarda ve bankalardaki kiralýk kasalarda tutulan dövizler ne olacak?
    Bu döviz sahipleri direkt yasal olmayan bir þekilde döviz bulundurmuþ konuma mý düþecek?
    DTH’lar dijital rakamdan ibaret olduðu için Merkez Bankasýnýn belirleyeceði kura tabi olacak mecburen.
    Deli sorular.
    Tek tesellimiz DTH sahipleri, Bankalardan efektif olarak dövizlerini çekmiyorlar/ çekmeyi düþünmüyorlar.
    Yukarýda yazdýðým gibi bu bir seçimler sonrasý için tahmin;yaptýðýmýz projeksiyonlara dayalý zihin jimnastiði,akýl yürütme ama tabii ki "kesinlikle böyle olacak" diyemeyiz,bir öngörü.Fakat mevcut makroekonomik veriler ve gidiþat sürdürülebilir deðil.Þu anda ekonomi yönetiminin mevcut politikalarý, getirdiði kýsýtlamalarla serbest piyasa ekonomisinden oldukça uzaklaþmýþ durumda ve mevcut politikalarda ýsrara devam ederse bunun bir iki adým sonrasý "tam sermaye kontrolü".Diðer seçenek ise ekonomi ders kitaplarýnda yazan klasik politikalara dönmek ama mevcut yönetim þu anda mevcut politikalarý devam ettirme sinyalleri veriyor.
    Yazdýðýnýz sakýncalar,riskler kriz yaratma potansiyeli olan konular elbette mevcut ama "her tercih ayný zamanda bir de vazgeçiþtir".Üzerinde iyi düþünülüp kararlar alýnmasý gerekiyor.
    Son düzenleme : deniz43; 11-12-2022 saat: 17:57.

4.  Alýntý Originally Posted by EGEDUK Yazýyý Oku
    Deli sorular.
    Valla bu gidiþle son paragraftaki düþüncelerinizin tersi yaklaþýyor milleti biraz daha sýksýnlar herkes dövizini çekmeye baþlar.

5.  Alýntý Originally Posted by cevdet _060 Yazýyý Oku
    Valla bu gidiþle son paragraftaki düþüncelerinizin tersi yaklaþýyor milleti biraz daha sýksýnlar herkes dövizini çekmeye baþlar.
    Dovizi olanlarin Eurobond almasi, dovizini cekiyor diye dusunulebilir mi ?

Cunku bu yolla doviz cekmeyi 5-10 yil erteliyor.

6. Biraz tuhaf ama, tam 3 yýl önce bütün paramý döviz yaparak çok emniyetli bir yere koydum. Tamamen kayýttan çýktým. Her gün- gece- sabah farklý yaþamak kalbimi zorladýðýndan 30 yýllýk alýnterimi riske sokmak istemedim. Bu fazla titizlik ( korkaklýk ) nedeniyle de beþ kuruþ faiz gelirim olmadý. 3 yýlda ( 3 milyon tl. ) bir daire parasý faiz kaybým oldu. Bazen kendime kýzýyorum bazen de geceleri rahat uyuduðumdan teselli buluyorum. Eninde sonunda devalüasyon olacak ve dengeyi bulacaktýr.

Tek üzüntüm , döviz yerine gayrimenkul almadýðým için. Aylýk kazançlarýmla býst 100 dýþý hisselerle al-sat yaparak son 6 ayda bir yýllýk geçim paramý çýkarttým. Demek ki tüm parayý hisseye yatýrsaymýþým , elimdeki döviz miktarý %50 artmýþ olacaktý.

Yazýlanlarý okuyunca üzülüyorum, þaþýrýyorum, kýzýyorum...vs

Abi Türkiye' den bahsediyoruz. Ülke borcunu ödeyemeyecek, paramýza çökecekler muhabbetleri gerçekten yakýþmýyor bu ülkeye.
    Dolar patlayacak diyenleri hadi bir nebze anlýyorum ama diðer söylenenler gerçekten "farklý" geliyor bana.

8.  Alýntý Originally Posted by KaaN- Yazýyý Oku
    Abi Türkiye' den bahsediyoruz. Ülke borcunu ödeyemeyecek, paramýza çökecekler muhabbetleri gerçekten yakýþmýyor bu ülkeye.
    Ama birebir yasadik biz bunlari.

Soyulduk, ihalelerden alinan haraclara tanik olduk, adamin oglu gitti Venezella'da depo kiraladi, su kadar uyusturucu geldi, sahipleri bulunamadi, gemicikler alindi, 17 -25 yasandi, Anayasa Mahkemesi kararlarina AIHM kararlarina uyulmadi. IBB secimlerinde YSK'nin yaptiklarini canli yayinda izledik.

Bunlar da yakismadi ama yasandi.

Millet, hakli olarak korkuyor.

Sayfa 1562/2161 ÝlkÝlk ... 5621062146215121552156015611562156315641572161216622062 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •