Sayfa 16/157 İlkİlk ... 614151617182666116 ... SonSon
Arama sonucu : 1249 madde; 121 - 128 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

Alıntı Originally Posted by Sunay Yazıyı Oku
    Diyelimki 10 lira fiyatı olan bir hisse bürüt 1 lira, net 0.85 lira temettü verdi.
    Temettüyü aldığımız gün senet 9 lira ve 0.85 lira temetümüz oluyor. Bu durumda
    0.15 lira zararımız oluyor. Bu durumda ben bedelsizi, temettüye tercih ederim.
    Aslında yapılabilirse bir gün önce 10 liradan satıp ertesi gün açılışta 9 liradan almak daha
    avantajlı oluyor.
    Bu hesaplama da bir yanlışlık varsa düzeltiniz lütfen.
    arkadaşım ya şaka yapıyorsunuz ya da forumu takip etmiyorsunuz
    fordotosan 31 martta kaç tl idi? bir bakın. Yaklaşık 1 tl net temettü verdi(3 nisan) bugün kaç tl ona bakın
    temettü verdiği gün görülen fiyattaki düşüş ge çi ci dir
    eğer öyle olsaydı fordotosan 5-6 senede 10 küsürlü fytattan bugün 37 tl ye nasıl gelirdi.

hisse temettü verecek fiyat düşecek ve orada kalacak, buna milleti inandırmaya çalışıyorsunuz
    temettü veren ama ford gibi toparlayamayan hisseler olabilir onları boş verin. hangisi kriterlerinize uyuyorsa onu alın
    borsa yatırımcılar içindir.

2.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Karını şirkette tutarsa değeri yine 135 liradır. Temettüyü sanki insanoğlunun bilinen 10 bin yıllık tarihinin en önemli keşfiymiş gibi yüceltmeniz tuhaf.

Aynı kısır döngü tartışmaları yapmak yersiz. Sadece şu, şu ve bu hisseler çok iyi, şu kadar kazanç vermiş 10 yılda çünkü temettü veriyor demeleri anlamsız insanların.

hah hah! işte bu ya aynen oyle yansıtıyorlar kardesım mucizevi kazanç planı bulunmuş gibi anlatılıyor.

babacım senı kım gönderdi bu bılgılerı kımden ogrendıysen helal olsun en doğru yoldasın sen bu bıldıklerınden asla şaşma

bırak ınsanlar neyi ruyasında goruyorsa onu alsınlar ben ugrasmaktan sıkıldım.

Ama sizin gibi benimle aynı dusunen insanlarında var oldugunu görmek beni inanılmaz sevindiriyor bu beni haklı yapacağı için degıl, gerçek ve doğru olanı bılmenıze seviniyorum.

@bir arkadaşım bir hesaplama yapmış hesaplamasında hiçbir hata yoktur.

Arkadaşımız demişki bedelsiz olarak verilen kar payı daha iyi demiş (vergiden dolayı) fakat ona kimse cevap verememiş buda ilginç tabi.

yoksa bedelsizin bir kar payı dagıtım şekli oldugunu daha yeni mi öğrenenler var ?

Bir hissenin temettü sonrası cıkısının temettü vermesiyle uzaktan yakından alakası yokturç.

Şirketin bir sonrakı donemde kar edeceği için yukarı cıkar

Temettü vermiş diye cıkmaz saçmalıktır bu eğer oyle olursa temettü vermeyen hisselerin sürünmesi lazım.

Az temettü verenlerın daha kötü yüksek temettü verenlerın daha yüksek fiyatlanması lazımdı. BU ortaya attıgınız teoriye göre.

Dolayısıyla teoriniz tutarsız ve hiçbir gerçeklik payı yoktur.

Temettü size extra kar getirmeyeceği bilindiği halde hangi gerekçeyle temettü sonrası yükseliş olan hisseleri temettü dağıtmasıyla bagdaştırabılıyorsunuz yemin ederim aklım ermiyor.

Muhasebe bilginiz bilanco bilginiz var ise oturup şirketin temettü oncesı değeri ile kasadan cıkan temettü parası sonrası degerini hesaplarsanız şirketiniz temettü sonrası yükselişinin temettü ödediği için OLMADIGINI rahatlıkla kafalarınız anlayabilir diye düşünüyorum.

O şirketler temettü dağıtmasaydıda bir sonra çeyrek karından dolayı yukarı fıyatlanacaktı

Bir şirket hayal edin. Temettü dağıttıktan sonra sizin teorinize göre yükselsın fakat bır sonrakı ceyrekte 0 TL Kar/zarar ettiğini acıklasın.

Hiç sizin aklınız alıyormu boyle birşeyi ne gelir hissenin başına bir hesap edin biraz mantık yürütün beyler yapmayın gözünüzü seveyim.

Heriflerin kasasına 10,000 TL para giriyor şirketin değeride 100,000 TL borsadakı degeri hisse fiyatıda 10 TL

EE yarın temettü dagıtıyor karın hepsını dagıtıyor 90,000 TL ye düşüyor hisse fiyatıda 9 TL olur sizin teorinizle hisse tekrar 10 TL ye cıkıyor yani şirketin değeri bir sonrakı ceyrek yine 10,000 TL kar edecek diye cıkıyor gelecek dönemde 0 TL kar ettim diyor. BU şirket 10,000 TL kar ettiğinde 100,000 TL fiyat biçmişti yatırımcılar şimdi 0 TL kar acıklıyor ama piyasa degeri hala 100,000 TL bana bi bunun mantıgını acıklarmısınız boyle bir saçmalık olabilir mi.

Bütün herşeyi temettüye baglamanız okadar anlamsız ki.

Halbukı temettu dagıtmakla bedelsız dagıtmak aynı kapıya cıktıgı halde nıcın sadece temettü verilmesini övüyor olmanız üstüne üstlük birde vergi ödemenize rağmen sadece temettüyü baş tacı yapıyor olmanız bunların hepsının aslında içi boş olan düşünceler ve kulaktan dolma bilgiler olduguna ınanmıyor veya ınanmak ıstemıyorsunuz....

Çünkü siz kendi yaptıgınız işin eleştirilmesine katlanamıyorsunuz. Siz yapıyorsanız doğru bir iş yapıyorsunuzdur.

Kendi yaptıgınız işi sorgulamıyorsunuz bile.

Kimiside al satmı yapalım diyor ne alakası var kardes AL hiç satma temettü dagıtmasada olur biz bunu soyluyor bunu savunuyoruz sen dogru kar eden şirketi alda temettü dagıtmasın ve/veya dagıtsın hani istiyorsun ya al sat yapmayayım yine yapma al al al hep al.

AMA vahy efendım temetü dagıtmamıs kotu bu deme be kardesım.

3.  Alıntı Originally Posted by mikroyatırım Yazıyı Oku
    arkadaşım ya şaka yapıyorsunuz ya da forumu takip etmiyorsunuz
    fordotosan 31 martta kaç tl idi? bir bakın. Yaklaşık 1 tl net temettü verdi(3 nisan) bugün kaç tl ona bakın
    temettü verdiği gün görülen fiyattaki düşüş ge çi ci dir
    eğer öyle olsaydı fordotosan 5-6 senede 10 küsürlü fytattan bugün 37 tl ye nasıl gelirdi.

hisse temettü verecek fiyat düşecek ve orada kalacak, buna milleti inandırmaya çalışıyorsunuz
    temettü veren ama ford gibi toparlayamayan hisseler olabilir onları boş verin. hangisi kriterlerinize uyuyorsa onu alın
    Sayın mikroyatırım yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Ben sadece temettü verilen gün ile bir önceki günün bir kıyaslamasını yaptım. teorik olarak böyle dedim. Uzun vadeli bakıldığı zaman elbette ki durum değişir. Zarar eden şirketlerin nerden nereye gittiğini görüyoruz. Şuna karar vermek lazım. Yatırımcı mı olmak istiyorum yoksa günlük al sat cı mı olmak istiyorum? Buradaki tartışma sanıyorum buradan çıkıyor. Treder gibi düşünenler temettü konusunu önemsemezken, uzun vade yatırımcı olanlar temettü konusunu öne çıkarıyor. Durum bu. Tabii ki bence.

Alıntı Originally Posted by Sunay Yazıyı Oku
    Sayın mikroyatırım yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Ben sadece temettü verilen gün ile bir önceki günün bir kıyaslamasını yaptım. teorik olarak böyle dedim. Uzun vadeli bakıldığı zaman elbette ki durum değişir. Zarar eden şirketlerin nerden nereye gittiğini görüyoruz. Şuna karar vermek lazım. Yatırımcı mı olmak istiyorum yoksa günlük al sat cı mı olmak istiyorum? Buradaki tartışma sanıyorum buradan çıkıyor. Treder gibi düşünenler temettü konusunu önemsemezken, uzun vade yatırımcı olanlar temettü konusunu öne çıkarıyor. Durum bu. Tabii ki bence.
    özür dilerim o zaman

5.  Alıntı Originally Posted by Sunay Yazıyı Oku
    sen yaptıgın hesaplamada haklısın.

mikroyatırımın verdiği örnek ise bambaşka bir noktada.

Froto nasıl böyle görünüyor diye birşey yok frotonun 20 yıl oncekı arabaları ile bugunku arabaları aynı arabamı değil.

Bugunku bilancosu ile 20 yıl önceki bilancosu hala aynımı değil.

Frotoyu frto yapan sizce temettü mü yoksa yaptıgım yatırımlar ve kendini geliştirmesimi.

uzun vadelide hiçbirşey değişmeyecektir. Şirket aynı büyümeyi aynı gelişimi yaratacagı için hisse fiyatı yine aynı kazancı verecektir hatta daha fazlasını kazandırma ihtimali daha yüksek olacaktı cunku yaptıgım yatırımları kasadakı parası kullanarak yani kredi ÇEKMEYE gerek KALMADAN yapacaktı.

Buraya açık açık söylüyorum. TEMETTÜ VEREN TÜM HİSSELERİ CIKARTIN HATTA EN YÜKSEK VERENLERİ CIKARTIN.

BİLANCO KARLARINI VE PİYASA DEĞERLERİNİ NOT ALALIM BENDE YARDIM EDEYIM SİZE.

TEMETTÜ SONRASI FİYAT YÜKSELİŞİNİ VE 3 AY SONRA ACIKLANAN BİLANCOLAR İLE KIYASLAMA YAPALIM.

TEMETTÜ VERDİKTEN SONRA GELECEK BİLANCODA ŞİRKET ZARAR VE KÖTÜ KAR ACIKLAYANLARLA FİYAT HAREKETİNİ KARSILASTIRALIM.

BİLANCOSU İYİ GELENLER İLE KIYASLAYALIM.

BİRDE TEMETTÜ DAĞITMAMIŞ AMA BİLANCOSU IYI GELENLERE BAKALIM.

TÜM BUNLARI HESAPLAYALIM BAKALIM TEORINIZ TUTACAKMI TUTMAYACAKMI BEN SOYLUYORUM TUTMAYACAK TUTMASIDA MANTIK DIŞI ZATEN.

BUNU ISPATLAYIN BANA AHA SIZE YEMIN EDIYORUM KONU BASLIGINI ACCAM TÜM TEMETTÜ DAGITAN HISSELERDEN BIR LISTE YAPACAZ TEMETTÜ SONRASI HISSEYI ALACAZ NASILSA CIKACAGI GARANTI OHHHH 1 SENEDE YÜZDE %8 İ DİREK CEBE CUKKALAYACAZ. NE BIR SENESI PARDON EN GEÇ 3 AYDA VERDİĞİ TEMETTÜ ORANINI TELAFI EDECEGI ICIN 3 AYDA FAIZ KADAR GETİRİYİ CEBE ATACAKSINIZ HEMDE GARANTI HAAAA.

BÖYLE BİR DUNYA YOK ARKADASLAR. AMA MADEM SIZ BOYLE OLDUGUNA INANIYORSUNUZ GELIN BUNU DENEYELIM YAPALIM ANALIZ DENEN BIRSEY VAR YAŞAYARAK GÖRELİM

VARMI ARANIZDA GÖNÜLLÜ HESAPLAYALIM DİYENİNİZ

ben kendi kendime birşey ıspatlayıp durmaktan bıktım sizden biri aranızda güvendiğiniz biri gelsin hesaplayak beraber gelecek aylarda yıllarda ne oldugunu görelim.

Sonra cıksın desinki evet biz erhanla test ettik şu hareketler oldu bu kadar kazandırdı kaybettirdi bu durum bunu bunu destekleyen teoriyi çürütüyor.

Veyahutta belkide ben diyeceğimki arkadaşlar gerçekten temettü dağıttıgı için performanslar gerçektende teorinizi doğruladı.

Bu sebeple bende artık yeni konu başlıgı acıp bu temettü hisselerini temettü sonrası hemen alıp GARANTI kazanç için konu başlıgı acıyor ve herkesi oraya davet ediyorum cunku %8 temettü verililiği kadar telafıiniz garanti.

HEPİMİZİN ORTAK AMACI PARA KAZANMAK DEĞİL Mİ BEN HAKLIYI HAKSIZIN PESINDE DEĞİLİM PARA NERDEN KAZANILIYORSA BEN ORADAYIM. SİZDE OYLE OLUN PARA NEREDEN KAZANILACAKSA BUNU OGRENELIM ANALIZ EDELİM BİRŞEYLERE SAPLANIP KALMAYIN PARA NERDE SIZ ORADA BİZ ORADA

sayın erhanaçıkgöz

iddia nedir? temettü veren hissenin fiyatı temettü kadar düşer ve elde var sıfır olur
    cevap: bu düşüş geçicidir daha sonra hisse prim yapar

temettü veren hisselerin temettü sonrası fiyatının yükselmesi temettü mü dür yoksa karlılık mı? bunu tartışan yok ki. sanki tartışılan buymuş gibi konuyu saptıtıp cevap veriyosunuz

benim fordoto örneğini başka olarak kategorize ediyosunuz? demek ki dişinize göre bir hisse örneği vermedim.
    demek ki her temettü veren hisse alınmazmış. alınabilecek temettü hisseleri var alınmayacak temettü hisseleri var. bunları karıştırmayalım

ha bu arada şunu da belirteyim; mutlaka sürekli büyüyen gerçek temettü hisseleri mi alınmalı? hayır. Çok hızlı büyüyen ama az temettü veren hisselerde alınabilir. bu da bir gerçek. ben bu gerçeği kabul ediyorum , siz de gerçek temettü hisseleri ile ilgili gerçeği kabul edin. sorun burada

tabiiki üreten kar eden bir şirketin değeri artacaktır, temettü verdi diye değeri artacak değil ya

çok isabetli bir karar almışsınız yeni başlığınız hayırlı olsun, ziyaret ederin

7.  Alıntı Originally Posted by mikroyatırım Yazıyı Oku
    sayın erhanaçıkgöz

iddia nedir? temettü veren hissenin fiyatı temettü kadar düşer ve elde var sıfır olur
    cevap: bu düşüş geçicidir daha sonra hisse prim yapar

temettü veren hisselerin temettü sonrası fiyatının yükselmesi temettü mü dür yoksa karlılık mı? bunu tartışan yok ki. sanki tartışılan buymuş gibi konuyu saptıtıp cevap veriyosunuz

benim fordoto örneğini başka olarak kategorize ediyosunuz? demek ki dişinize göre bir hisse örneği vermedim.
    demek ki her temettü veren hisse alınmazmış. alınabilecek temettü hisseleri var alınmayacak temettü hisseleri var. bunları karıştırmayalım

ha bu arada şunu da belirteyim; mutlaka sürekli büyüyen gerçek temettü hisseleri mi alınmalı? hayır. Çok hızlı büyüyen ama az temettü veren hisselerde alınabilir. bu da bir gerçek. ben bu gerçeği kabul ediyorum , siz de gerçek temettü hisseleri ile ilgili gerçeği kabul edin. sorun burada

tabiiki üreten kar eden bir şirketin değeri artacaktır, temettü verdi diye değeri artacak değil ya

çok isabetli bir karar almışsınız yeni başlığınız hayırlı olsun, ziyaret ederin
    satır satır gıdıyorum.

BU düşüş geçicidir kısmını tartışıyoruz zaten diyorumkı neye dayanarak geçicidir diyorsun ? Şirket Gelecek bilşancosunda 0 TL kar ederse nasıl yükseleceğini açıkla diyorum. Bu geçiciliği Hissenin bir sonrakı elde edeceği Kar belirler Eğer şirket gelecektede kar edecekse Düştükten sonra gelecek kar fiyatlanacagı için düşüş telafi edilir. Eğer kar etmeyecekse Temettü sonrası fiyatta öylece kalır yükselemez. Fakat sen ise temettü sonrası düşere cevap olarak geçicidir diyorsun ? Geçici olacağının kesinatı yok yani sen kesinmiş gibi konusuyorsun onu diyorum. bu geçicilik temettü dağıtıldıgı için değil bir sonrakı bilancoda kar edeceği içindir mesele bu.

Dişinize göre derken Arkadaşın anlattıgı mesele ile senin seneler oncesındekı fıyatla anlattıgın sey bambaşka bir örnek dişime göre olmayısından değil Ayrıca ben frotoyu seven ve yatırım için öneren birisiyim?

Ben herşeyi kabul ediyorum Bir hisse düzgün büyüyor bilancosu karlı ise o hisseyi alın %500 temettü dağıtsın sorun yok yine alınır diye defalarca söyledim... ANcak aynı sekılde büyüyen ama hiç temettü dağıtmayanıda alırım. AMa siz İlla temettü dağıtması şart diyorsunuz. Ben temettü dağıtsada olur dagıtmasa derken siz illa dagıtacak diyorsunuz. Kabul etmeyen sizsiniz ben değil ?

Başlıgı sizden birisi gelir gel erhan bu teorimizi test edelim derse yapacağız bu testin teorinizi dogrulamasına ben olanak vermiyorum ama içinizde kalmasın diye teklif ediyorum.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    satır satır gıdıyorum.

BU düşüş geçicidir kısmını tartışıyoruz zaten diyorumkı neye dayanarak geçicidir diyorsun ? Şirket Gelecek bilşancosunda 0 TL kar ederse nasıl yükseleceğini açıkla diyorum. Bu geçiciliği Hissenin bir sonrakı elde edeceği Kar belirler Eğer şirket gelecektede kar edecekse Düştükten sonra gelecek kar fiyatlanacagı için düşüş telafi edilir. Eğer kar etmeyecekse Temettü sonrası fiyatta öylece kalır yükselemez. Fakat sen ise temettü sonrası düşere cevap olarak geçicidir diyorsun ? Geçici olacağının kesinatı yok yani sen kesinmiş gibi konusuyorsun onu diyorum. bu geçicilik temettü dağıtıldıgı için değil bir sonrakı bilancoda kar edeceği içindir mesele bu.

Dişinize göre derken Arkadaşın anlattıgı mesele ile senin seneler oncesındekı fıyatla anlattıgın sey bambaşka bir örnek dişime göre olmayısından değil Ayrıca ben frotoyu seven ve yatırım için öneren birisiyim?

Ben herşeyi kabul ediyorum Bir hisse düzgün büyüyor bilancosu karlı ise o hisseyi alın %500 temettü dağıtsın sorun yok yine alınır diye defalarca söyledim... ANcak aynı sekılde büyüyen ama hiç temettü dağıtmayanıda alırım. AMa siz İlla temettü dağıtması şart diyorsunuz. Ben temettü dağıtsada olur dagıtmasa derken siz illa dagıtacak diyorsunuz. Kabul etmeyen sizsiniz ben değil ?

Başlıgı sizden birisi gelir gel erhan bu teorimizi test edelim derse yapacağız bu testin teorinizi dogrulamasına ben olanak vermiyorum ama içinizde kalmasın diye teklif ediyorum.
    artık size cevap yaz ma ya ca ğım

Sayfa 16/157 İlkİlk ... 614151617182666116 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •