Sayfa 1603/2160 İlkİlk ... 6031103150315531593160116021603160416051613165317032103 ... SonSon
Arama sonucu : 17279 madde; 12,817 - 12,824 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Adamlardaki enflasyon rakamlarını her gördüğümde gözüme çok düşük geldiğinden değişimleri de anlamsız geliyor, sonuç olarak herhangi bir etkileri olmadığı hissi yaratıyor bende. Elbette ki bu bizim içinde yaşadığımız şartlar nedeniyle tersine bir illüzyon, sanırım garip olan o taraf değil.

“Sanayi üretimi, kasımda aylık bazda yüzde 1,1, yıllık bazda yüzde 1,3 azalış gösterdi.”

İçerde son açıklanan sanayi üretim endeksi rakamının sıfırın altına düşmesi Bist üzerinde bana göre temel etken oldu. Piyasa tarafında belki tam olarak öyle değil ama MB, tahvil ve kurumlar tarafında faizde aşağı inecek yer kaldı mı, kaldıysa daha fazla tl parasal genişleme dövizi burada tutarak mümkün mü? Üstelik kısa vadeli dış borç ödemeleri ve yeniden atağa geçen cari açık artık yüzeye çıkmışken. Çokça dile getirilen mükemmel dilemma ile imkansız üçlünün iki ayağı böyle, üçüncüsü saldım çayıra mevlam kayıra düzeyinde zaten ama neyseki o da düşük çıkıyor artık 😀.

Böyle olunca çoğu subjektif hatta manipülatif etkenlere bağlı olmasına rağmen/yine de Bist-Viop için dinamikleri rasyonel ve anlaşılır düzeyde tartışmak güzel olurdu. Fikirlerinizi duymak isterim.

2.  Alıntı Originally Posted by RAVİ Yazıyı Oku
    Adamlardaki enflasyon rakamlarını her gördüğümde gözüme çok düşük geldiğinden değişimleri de anlamsız geliyor, sonuç olarak herhangi bir etkileri olmadığı hissi yaratıyor bende. Elbette ki bu bizim içinde yaşadığımız şartlar nedeniyle tersine bir illüzyon, sanırım garip olan o taraf değil.

“Sanayi üretimi, kasımda aylık bazda yüzde 1,1, yıllık bazda yüzde 1,3 azalış gösterdi.â€

İçerde son açıklanan sanayi üretim endeksi rakamının sıfırın altına düşmesi Bist üzerinde bana göre temel etken oldu. Piyasa tarafında belki tam olarak öyle değil ama MB, tahvil ve kurumlar tarafında faizde aşağı inecek yer kaldı mı, kaldıysa daha fazla tl parasal genişleme dövizi burada tutarak mümkün mü? Üstelik kısa vadeli dış borç ödemeleri ve yeniden atağa geçen cari açık artık yüzeye çıkmışken. Çokça dile getirilen mükemmel dilemma ile imkansız üçlünün iki ayağı böyle, üçüncüsü saldım çayıra mevlam kayıra düzeyinde zaten ama neyseki o da düşük çıkıyor artık ��.

Böyle olunca çoğu subjektif hatta manipülatif etkenlere bağlı olmasına rağmen/yine de Bist-Viop için dinamikleri rasyonel ve anlaşılır düzeyde tartışmak güzel olurdu. Fikirlerinizi duymak isterim.
    Bilgiye erişimim olan sektörlerde Kasım, Aralık sipariş olarak geçen yılın altında kaldı. Ocak iyi başlamadı. Bunun nedenleri AB de ciddi sipariş düşüşleri var. Nedeni resesyon ve Çin. Özellikle Çin'in sıfır covid politikasından vazgeçmesi, navlunların düşük seviyelerde olması ikamesi olan sektör ve mallarda siparişlerin Çin'e kaymasına neden oluyor. Kendi çalıştığım alanda 2 büyük müşteri tüm siparişlerini Çin'e kaydırdı maalesef, kayan kısım %7-8 oranında sipariş düşüşüne neden oldu.
    Türkiye'nin sıkıntısı ne? Genellikle ikamesi olan, yüksek teknoloji olmayan ürünler üretiyoruz, bu ürünlerde maliyet en önemli kriter.
    Şuan değerli TL, yüksek enerji ve nispeten yüksek işçilik ile karşı karşıyayız. Kısa vadede yapılacaklar belli aslında ancak uzun vade için mutlaka teknoloji gerekliliği yüksek ürünler üretmeliyiz. 2 gün önce Ford'un Türkiye'ye yapacağı batarya fabrikası yatırımından vazgeçmesi gerçekten can sıkıcı bir haberdi.
    Bist viop için birşey diyemiyorum
    Son düzenleme : pit; 12-01-2023 saat: 09:34.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3. görünüşe göre dış borçlanmaları ödemek için ilave borçlanarak devam ediyoruz, zaten başka alternatif yok şuan için görünen. Yıllık 10-12 milyar doları bulan dış borç faiz ödemelerini yapmak için bu rakamlarda %10 faizle borçlanarak 7 yılda yaklaşık şuankinin 2 katı borç ile karşılaşırız.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    görünüşe göre dış borçlanmaları ödemek için ilave borçlanarak devam ediyoruz, zaten başka alternatif yok şuan için görünen. Yıllık 10-12 milyar doları bulan dış borç faiz ödemelerini yapmak için bu rakamlarda %10 faizle borçlanarak 7 yılda yaklaşık şuankinin 2 katı borç ile karşılaşırız.
    tek dert o olsa o para bulunur da, esas senelik 40 milyar dolar cari açığı finanse edecek parayı bulmaları gerekiyor...

çok izledik daha önce bu filmi...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

5.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    tek dert o olsa o para bulunur da, esas senelik 40 milyar dolar cari açığı finanse edecek parayı bulmaları gerekiyor...

çok izledik daha önce bu filmi...
    tabi ben sadece eurobond tarafı için söyledim. cari açığın finansmanı müthiş büyük sorun. şimdilik swap ve makro ihtiyadi tedbirlerle çözdüklerini sanıyorlar.

6.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Bilgiye erişimim olan sektörlerde Kasım, Aralık sipariş olarak geçen yılın altında kaldı. Ocak iyi başlamadı. Bunun nedenleri AB de ciddi sipariş düşüşleri var. Nedeni resesyon ve Çin. Özellikle Çin'in sıfır covid politikasından vazgeçmesi, navlunların düşük seviyelerde olması ikamesi olan sektör ve mallarda siparişlerin Çin'e kaymasına neden oluyor. Kendi çalıştığım alanda 2 büyük müşteri tüm siparişlerini Çin'e kaydırdı maalesef, kayan kısım %7-8 oranında sipariş düşüşüne neden oldu.
    Türkiye'nin sıkıntısı ne? Genellikle ikamesi olan, yüksek teknoloji olmayan ürünler üretiyoruz, bu ürünlerde maliyet en önemli kriter.
    Şuan değerli TL, yüksek enerji ve nispeten yüksek işçilik ile karşı karşıyayız. Kısa vadede yapılacaklar belli aslında ancak uzun vade için mutlaka teknoloji gerekliliği yüksek ürünler üretmeliyiz. 2 gün önce Ford'un Türkiye'ye yapacağı batarya fabrikası yatırımından vazgeçmesi gerçekten can sıkıcı bir haberdi.
    Bist viop için birşey diyemiyorum
    Teşekkürler cevaplar için.

https://ms.hmb.gov.tr/uploads/2023/0...n-Duyurusu.pdf

Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi; ABD 10 yıllık hazine tahvili faizi(ihale tarihinde %3.558)+619.2 baz puan risk puanı ile ,%9.75 yıllık dolar faiziyle 2.75 milyar dolar borçlandı.(Tefeci faizi)
    Son düzenleme : deniz43; 12-01-2023 saat: 14:06.

Sayfa 1603/2160 İlkİlk ... 6031103150315531593160116021603160416051613165317032103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •