Sayfa 166/214 İlkİlk ... 66116156164165166167168176 ... SonSon
Arama sonucu : 1712 madde; 1,321 - 1,328 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by qurman Yazıyı Oku
    temmuz 2017 sonunda bu listeyi vermiştik....geçen süreçte ne oldu derseniz cevap aşağıdadır. sonuçlar hiç tatminkar değil....

29.07.2017 - 05.02.2018 Arası ;

Temettü hisseleri Prim : % 5.99
    BIST100 Prim : % 8.45
    Enflasyon : % 3.15

Bu dönem içerisinde, ilgili hisselerin çoğunun temettülerini verdiklerini ve 2017 yılı başından bu yana primlendiklerini de unutmayın. Temettü portföyündeki ilk amaç; alınacak temettüler ile tekrar hisse alınıp portföyü büyütmek. Nihai olarak ise; büyümüş portföyden yüksek temettü geliri elde etmek. Bu amaçlar çerçevesinde, en azından 3 senelik geriye veya ileriye dönük test yaparak tatminkar olup olmadığını test etmelisiniz.

Yine de, bu tarz bir yatırım yapmak zorunda değilsiniz. Yapmak istiyorsanız da, yukarıda belirttiğim gibi en az 3 senelik bir test yapınız. Tatmin eder yada etmez, bu sizin getiri beklentiniz ile ilgili olduğundan kullanmayabilirsiniz.

Bol kazançlar dilerim.

2. sn. flexy teşekkür ederim....
    gözümden kaçan bazı hisselerin temettü vermiş olması ama yinede bunun çok fark yaratacağı kanısında değilim.
    enflasyon rakamınız sanırım yanlış...tufe-tefe ortalaması ocak 2018 hariç %6 larda (TESK verileri ile)...bu da çok önemli değil tabiki...

hisse seçimi olarak temettü hisselerine yatırım konusunda hemfikirim.ama strateji olarak sanki bir şeyler farklı...gerçi sn.drizm bunu ısrarla uzun vadeli yatırım stratejisi olarak sundu 6-7 ayda birşeyin değişmesini beklemek yanlış olur.
    takibimi sürdüreceğim.şuan için hala ikna olmuş değilim.geriye dönük backtestlerinde verilerin güvenilir olmaması nedeniyle yanıltacağını düşünüyorum.

teşekkürler....

3.  Alıntı Originally Posted by qurman Yazıyı Oku
    sn. flexy teşekkür ederim....
    gözümden kaçan bazı hisselerin temettü vermiş olması ama yinede bunun çok fark yaratacağı kanısında değilim.
    enflasyon rakamınız sanırım yanlış...tufe-tefe ortalaması ocak 2018 hariç %6 larda (TESK verileri ile)...bu da çok önemli değil tabiki...

hisse seçimi olarak temettü hisselerine yatırım konusunda hemfikirim.ama strateji olarak sanki bir şeyler farklı...gerçi sn.drizm bunu ısrarla uzun vadeli yatırım stratejisi olarak sundu 6-7 ayda birşeyin değişmesini beklemek yanlış olur.
    takibimi sürdüreceğim.şuan için hala ikna olmuş değilim.geriye dönük backtestlerinde verilerin güvenilir olmaması nedeniyle yanıltacağını düşünüyorum.

teşekkürler....
    Ben enflasyon hesaplaması için; http://www.finansmatik.com/Enflasyon sayfasını kullanıyorum. Belki ocak ayını henüz eklememişlerdir. TCMB'nın enflasyon hesaplayıcısı ile Ağustos 2017 - Aralık 2017 arası (Test 29.07.2017'de başladığı için ağustos enflasyonu ile başlandı ayrıca ocak ayı seçilince hesaplama yapmıyor. sanırım güncellenmemiş ) 4.99 çıkıyor. Konumuz dediğiniz gibi enflasyon değil. Benim için önemli olan yatırımın kar verdikten sonra enflasyona yenilmemiş olması olduğundan onu dikkate alıyorum.

Hiçbir backtest, forward test'te birebir aynı sonucu vermez. Bu simülasyonda da geçerli. Önemli olan; test süresinin uzunluğu, testin yapıldığı verinin kalitesi, standart sapma, sharpe, maksimum düşüş ve alfa'dır. Yapılan testte bu parametrelere ulaşabildiğimiz için (en azında önemli bir kısmına) benchmark olarak alınan varlık hareketlerine göre ileride portföy'ün nasıl bir performans gösterebileceğini öngörebiliriz. Basitçe şunu biliyoruz; ileride xu100 endeksi aynı süre zarfında aynı performans sergilerse, portföy de testi yapılan kurallar değişmediği sürece yakın bir performans gösterecektir.

Programa güvenmemekte hakkınız. Her program, aynı kural seti için bile olsa farklı hesaplama yapabiliyor. Bu yüzden en garantili yol; manuel backtest veya aynı kural setinin kullanıldığı çeşitli programların sonuçlarının ortalamasını almak. Tv'ne göre 3 ayda bir seçilen hisselerden oluşan portföyü savunmamın sebebi de aslında bu durum. Aynı piyasa olmasa da, çok benzer kural setleri ile birden fazla testin yabancı piyasalarda da yapılıp, benchmark'ına göre benzer performans (cagr ve diğer ölçüm parametreleri) üretmesi.

Sizin kendi araştırmanızı ve testlerinizi yapmanız çok doğru. Süre konusunu dikkate alıp testlerinizi yaptığınızda da kafanıza yatmıyorsa kullanmamakta tamamen özgürsünüz. Belki bu süreçte yeni bir kural seti geliştirip onun ile devam edersiniz kim bilir.

4. Sayın qurman,

keşke bu mesajınızı 3 gün önce yazsaydınız, o zaman programda bir takım kontroller yapabilirdik. Fakat gördüğüm kadarıyla ilk mesajda yazdığım "ham" formülü kullansak ve verdiğiniz dosyadaki ilk tarihte ilk 10 hisseyi alıp son tarihe kadar hiç satmasak (ki 3. ayda portföyü yenilememiz gerekiyor) hemen hemen sizin verdiğiniz enflasyon değerlerine yakın bir getiri oluşuyor.

fakat şunu gözden kaçırmayalım : programın seçtiği portföy ile iş yatırım, matriks vb. diğer yollarla saptanan portföyler arasında % 50'ye varan farklılıklar oluşmakta.

BENCE ; matriks kullanıyorsanız topikte yazdığımız formüllerden birini/birkaçını kullanarak TV'ne göre bir portföy oluşturup her 3 ayda bir portföyü yenileyerek ve sonuçları bu şekilde izleyerek daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

5.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Sayın qurman,

keşke bu mesajınızı 3 gün önce yazsaydınız, o zaman programda bir takım kontroller yapabilirdik. Fakat gördüğüm kadarıyla ilk mesajda yazdığım "ham" formülü kullansak ve verdiğiniz dosyadaki ilk tarihte ilk 10 hisseyi alıp son tarihe kadar hiç satmasak (ki 3. ayda portföyü yenilememiz gerekiyor) hemen hemen sizin verdiğiniz enflasyon değerlerine yakın bir getiri oluşuyor.

fakat şunu gözden kaçırmayalım : programın seçtiği portföy ile iş yatırım, matriks vb. diğer yollarla saptanan portföyler arasında % 50'ye varan farklılıklar oluşmakta.

BENCE ; matriks kullanıyorsanız topikte yazdığımız formüllerden birini/birkaçını kullanarak TV'ne göre bir portföy oluşturup her 3 ayda bir portföyü yenileyerek ve sonuçları bu şekilde izleyerek daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.
    Program, düzeltilmemiş fiyatlar üzerinden tv verimi hesaplıyorsa (bkz: finance.yahoo.com) matriks gibi düzeltilmiş fiyatlar ile görüntüleme yaptığımız programlar ile arasında fark çıkması muhtemel. Aslında ikisi de aynı hissenin fiyatı ama doğal olarak hbt sabit olduğundan hesaplama yaptığı fiyat farklı ise queenstock'ta listede olan hisse diğer veri ekranlarında listede olmayacaktır. Hbt iş yatırımdan alınıp, portföy düzenleneceği tarihte yahoo'nun close fiyatı ile oranlanırsa durum netlik kazanacaktır.

6. Sayın qurman ;

TV stratejisini kullanan 2 katılımcının sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz. Dikkat ederseniz hemen hemen iletinizdeki tarihler arasını kapsadıklarını göreceksiniz. ilave olarak kendi sonuçlarım bu ikisinden biraz daha iyi....

Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    http://www.hisse.net/topluluk/showth...t=17913&page=5 linkteki 34 nolu iletide ALTTAKİ KAHVERENGİ RENKLİ kutuyu okursanız hemen tanıyacağınız sayın mhtakif'in izlediği strateji DE %30 getiri sağlamış.

Bir bakın ilgileniyorsanız....
     Alıntı Originally Posted by th3sicilian Yazıyı Oku
    Nereyi nasıl okuyup hesap yapıyorsunuz ben açıkçası demek istediğinizi anlamıyorum. sağ kulağını sağ elle tut diyor program siz sol elimle dolanarak tutarım ben diyorsunuz.

12 yıl önce 100TL koyduğunuz sistemde paranız 11 yıl sonunda 11280 tl olmuş bu 1 sene sonunda ise 22bin tl olmuş.
    Benim tarama koşullarımı kontrol ettiğimde Bu sene %85 getiri sağlamış. Ben 6aydır sistemdeyim %21 civarında getirisi olmuş programın.

Daha önce kendi tarama modelimle ilgili 12 yıllık resimleri paylaşmıştım oradan bakabilirsiniz isterseniz. Yıl Yıl koyduğum için resimleri hangi yıllarda ne kadar artış eksiliş olduğunu dökebilirsiniz. Bu tip bir yatırımda bana göre senelik kazancın önemi yok 5,7,10 sene sonra toplam getiri ne olacak o önemli ve sisteme sonuna kadar sadık olmak.

6 ay içerisinde 2-3 kere repaint ile ilgili durumuda yazdım ilgili yerlerle de görüştüm ama fiyat bileşeni olan taramalarda illaki oluyor ama 3 aylık süre içerisinde max 1 tane oluyor. Hee tamamen repaint yapmıyor ki program siz taramanızı ona göre sınıflandırırsanız repaint önüne de geçebilirsiniz.

Sizin dediğiniz senelik %45 kazanç ile hesaplarsanız takribi 100 tl niz 8500 tl olacak. Ne farkı var bunun sonuçta Senelik Enflasyon +%20 getiri olursa daha ne ister insanlar.

Bunun nasıl mümkün olabileceğini düşünüyorsunuz? Siz en yanlış hisseleri bile alsanız 12 sene boyunca piyasada %45 hersene kayıpla o ülkenin ayakta kalabileceğine inanbiliyormusunuz kaç yıl sürecek bir krize denk sizce bu?

7. Sn.Drizm teşekkür ederim....
    Sn.Mhtakif'in bu stratejiyi aynen uyguladığı söylenemez.Verilen listelere bakarsanız 1nci listede TV değeri daha yüksek olan tuprs,aygaz,alka,aksa,adel,krdsa liste dışı bırakılırken daha düşük değerli hisseler farklı bir kritere göre seçilmiş.yine 2nci listede aygaz,adel,aksa,tatgd yuksek TV değerine ragmen yine liste dışı bırakılmış.Anlayabildiğim kadarıyla sizin öngörüleriniz tam olarak uygulanmamış.
    diger arkadaşımız sn.th3sicilan ise genel hatlarla açıklamıs ama geçmişe dönük incelenebilir bir döküman vermemiş.

yanlış anlaşılmak istemem.amacım stratejinizi kötülemek,karalamak değil.açıklanan olağanüstü getiri değerine göre sistemin her yönü ile irdelemek ve daha doğru bir yaklaşım bulabilmek.
    teşekkürler....

8. Sayın qurman ;

iyi niyetinizden şüphem yok.

1- sayın mhtakifin linkindeki ALTTAKİ TABLOYU kastetmiştim (hisse isimleri olmayan tablo). Sayın th3scilian ise TV yüksek ilk 10 hisseyi alıyor, fakat dönem içinde programın değiştirdiği hisse olursa (repaint yaparsa) diğerlerine dokunmaden yeni hisseyi de portföyüne dahil ettiği bir sistem takip ediyor izlediğim kadarıyla.

2- göreceğiniz gibi formülde UFAK DEĞİŞİKLİKLER getirilerde farklılık yaratmakta. Kullanmaya niyetlenen herkes eninde sonunda kendi formül testlerini yaparak formülü geliştirmektedir.

Sayfa 166/214 İlkİlk ... 66116156164165166167168176 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •