Sayfa 1682/2146 İlkİlk ... 682118215821632167216801681168216831684169217321782 ... SonSon
Arama sonucu : 17164 madde; 13,449 - 13,456 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Mart ayı da kötü gidiyor. İhracatçı artık yabancı pazarlarda rekabetçi değil. İleri teknoloji ürünü üretmeyen işgücü arbitrajı dışında elinde ihracat silahı olmayan sanayicimiz için gerçekten durumu devam ettirebilmek iyice zorlaştı. Tüm hesaplar seçime kadar birşeylerin patlamaması için ama her geçen günün telafisi zorlaşacak. kendi sektörümden örnek vereyim, en yüksek alım yapan 2 ana müşterimde işler enaz %25-30 düşük gidiyor normalden.Ayrıca bizden aldıkları ürünlerden uzak doğuya kaydırdıkları siparişler var.Dahası normalde Ocak'ta tedarikçilerine ihale usulü kota veren bu müşteriler tarihte ilk kez Haziran'da tekrar ihaleye çıkacaklar ve ihalede Çinli tedarikçiler de olacak.
    Özetle tüm girdilerine enflasyon nedeniyle artan ihracatçıları baskılanan kur zora soktu, ihracat ağırlıklı çalışan ana sanayi karsızlık ile karşı karşıya kaldıkça yurt içinden aldığı en temel girdilerde bile uzak doğu alternatifine gidiyor. Sonuç düşen ihracat ve artan ithalat.
    Bende kendi sektörümden örnek vereyim.
    Perakende giyim sektörü.
    Yerli müşteri tarafı depremden sonra biraz daha toparladı.
    Fakat yabancı müşteri tarafı yerlerde. Bu böyle devam ederse perakendecilerin Yurtiçi mağazalarında ciddi sıkıntı yaratacak.

İşin üretim bacağında ise şu an bir çok fabrika maliyetine belki daha altına iş yapıyor.
    Tek amaç sürdürülebilirliğin sağlanması.
    Seçim sonrası kur baskısı ortadan kalkınca ihracat için üretim yapan yerler nefes alacağını düşünüyor.
    Bu sebeple mevcut kadroyu kaybetmemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Seçim sonrası CB değişmezse bu para politikasını nasıl değiştirecek merak ediyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bana göre ;hisse seneti yatırımları uzun vadeli düşünülmelidir.Şirketin kurumsal yönetilip yönetilmediği,yatırımcıların düzenli bilgilendirilmesi,düzenli temettü politikası,grup şirketleri arasında yatırım yapılan şirket aleyhine varlık kaydırması yapılıp yapılmadığı,küresel ölçekte sektörün gelecek vaat etmesi,gelecekte sektörün iş hacminin daha da artmasına yönelik beklentiler kriterleri sağlanıyorsa,iyi bir bilanço analiziyle yatırım yapılabilir.Bence yüksek enflasyon yaşadığımız bir dönemde en önemli kriter şirketin öz varlık karlılık oranının enflasyondan ne kadar yüksek olduğu.Bu kriterleri sağlıyorsa F/K oranı 10'nun altındaysa, bence yatırım yapmak için uygun bir zaman olur.
    Bu kriterleri en guclu saglayan hisse KCHOL gibi gorunuyor.

3.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Bu kriterleri en guclu saglayan hisse KCHOL gibi gorunuyor.
    sizi tatgd topiğine alalım...

Mart ayında İstanbul'da perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,95 arttı. Endekste bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı ise yüzde 73,02 oldu.

Üretici fiyatları açısından gösterge olan ve toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları Endeksi ise aylık yüzde 4,96 oranında arttı. Toptan Eşya Fiyatları Endeksi'nde yıllık olarak ise yüzde 74,22 artış gerçekleşti.

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bana göre ;hisse seneti yatırımları uzun vadeli düşünülmelidir.Şirketin kurumsal yönetilip yönetilmediği,yatırımcıların düzenli bilgilendirilmesi,düzenli temettü politikası,grup şirketleri arasında yatırım yapılan şirket aleyhine varlık kaydırması yapılıp yapılmadığı,küresel ölçekte sektörün gelecek vaat etmesi,gelecekte sektörün iş hacminin daha da artmasına yönelik beklentiler kriterleri sağlanıyorsa,iyi bir bilanço analiziyle yatırım yapılabilir.Bence yüksek enflasyon yaşadığımız bir dönemde en önemli kriter şirketin öz varlık karlılık oranının enflasyondan ne kadar yüksek olduğu.Bu kriterleri sağlıyorsa F/K oranı 10'nun altındaysa, bence yatırım yapmak için uygun bir zaman olur.
    özvarlık karlılığı enflasyondan yüksek olan şirketler diye tarattım, 6-7 tane şirket çıktı, bunlar da geçmiş yıllarda zarar ettiği için özsermayesi küçülmüş küçülmüş ama geçen sene geçici bi konjonktürde yüksek kar üretmiş olan bir kaç enerji şirketi.. eğer enflasyon olarak tüik rakamını değil de, enag rakamını baz kabul edecek olursak, öyle bi şirket mevcut değil bistte işlem gören 500 şirket içinde- yani özsermaye karlılığı enflasyondan yüksek olan bi şirket mevcut değil

6.  Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    Bende kendi sektörümden örnek vereyim.
    Perakende giyim sektörü.
    Yerli müşteri tarafı depremden sonra biraz daha toparladı.
    Fakat yabancı müşteri tarafı yerlerde. Bu böyle devam ederse perakendecilerin Yurtiçi mağazalarında ciddi sıkıntı yaratacak.

İşin üretim bacağında ise şu an bir çok fabrika maliyetine belki daha altına iş yapıyor.
    Tek amaç sürdürülebilirliğin sağlanması.
    Seçim sonrası kur baskısı ortadan kalkınca ihracat için üretim yapan yerler nefes alacağını düşünüyor.
    Bu sebeple mevcut kadroyu kaybetmemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Seçim sonrası CB değişmezse bu para politikasını nasıl değiştirecek merak ediyorum.
    Kur baskisi ortadan kalkacak demek kur artacak demek

Boyle bir sey ulke icinde enflasyonu patlatir. Domatesi 100 liraya kiymayi 1000 liraya alirsiniz

Hicbir hukumet bunu goze alamaz

Alıntı Originally Posted by Ozan Erol Yazıyı Oku
    özvarlık karlılığı enflasyondan yüksek olan şirketler diye tarattım, 6-7 tane şirket çıktı, bunlar da geçmiş yıllarda zarar ettiği için özsermayesi küçülmüş küçülmüş ama geçen sene geçici bi konjonktürde yüksek kar üretmiş olan bir kaç enerji şirketi.. eğer enflasyon olarak tüik rakamını değil de, enag rakamını baz kabul edecek olursak, öyle bi şirket mevcut değil bistte işlem gören 500 şirket içinde- yani özsermaye karlılığı enflasyondan yüksek olan bi şirket mevcut değil
    Şirketlerimiz özvarliklarını koruyacak ve artıracak kadar kar edemiyorlar mı,sebepleri nelerdir,şirketlerde karlılığı artıracak sekilde verimlilik artışı sağlayacak teknolojik ve iş gücünün niteliğinin artmasına yönelik yatırımlar yapılıyor mu ,enflasyon muhasebesi uygulansa nasıl bir bilanço görürüz.
    Bu konuların üzerine zihin jimnastiği yapmakta ve yatırım kararlarını bunun ışığında almakta fayda var.

8.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Kur baskisi ortadan kalkacak demek kur artacak demek

Boyle bir sey ulke icinde enflasyonu patlatir. Domatesi 100 liraya kiymayi 1000 liraya alirsiniz

Hicbir hukumet bunu goze alamaz
    sadece kur artmayacak.. faiz de artacak... işsizlik de...
    seçim sonrası kim gelirse gelsin...

tek fark; muhalefet gelirse 1 sene içinde bir dip yapar sonra ufaktan yukarı çevirir ülke burnunu...
    yoksa şimdikiler devam ederse çok uzak olmayan bir vadede bkz lübnan...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Sayfa 1682/2146 İlkİlk ... 682118215821632167216801681168216831684169217321782 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •