Sayfa 171/639 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221271 ... SonSon
Arama sonucu : 5112 madde; 1,361 - 1,368 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    @maslak1 yorumlar için teşekkürler,

Twitter da yazdıklarıma bakabildin mi bilmiyorum, benzer şeyler yazdım ben de.

İmtiyaz muhabbetine hiç gerek yok, buraya takılan .ok atma derdinde. Bu konuya takılacaksan hiç bulaşma hisseye, vakit kaybetme.

Öte yandan benim en çok dikkatimi çeken 2. Çeyrekte promosyon harcamalarının çok artması. Muhtemelen yeni ürünlerin agresif pazarlama faliyetlerinde fazla para harcandı.

Ayrıca yeni fabrikaya 160 milyon harcanmış, tek çeyrek için iyi para. Onkoloji-biyoteknoloji ürünleri sene sonuna kadar devreye girecek gibi.

Esas merak ettiğim yeni ruhsatı alınan pahalı ürünlerin ciroya katkısı, bu konuda bilgi bulabilen arkadaş olsa harika olurdu. Şirkete sorsan, gak guk tan başka bşf şey duymayız.
    Cauti Ortak,

Twitterdeki konu hakkındaki yazılarını okudum.

yukarıda sorduğun konular:

yeni lansmanlar:

yeni ürün: "tıbbiyeli" mahlaslı ortak bam teline dokunmuş.. mahlası ile müsemma bir iş yapıyorsa (muhtemelen hekim, sağlık profesyoneli); anlıyor ki yeni ürün/runsat/molekül bu iş için değerli. yukarıda faaliyet raporundan verdiği entryde de görüldüğü üzere; nette 10 molekül daha lanse ettik (lisanslı satılan 1 ürünü dikakte alınca 10 tane yeni molekül var.. varsayım: kendi portföyündne drop ettiği ürün yok):

"............31 Mart:
    Şirket 381 değişik formda 194 ilaç molekülüne sahiptir. Bunlardan 8 tanesi (9 değişik formda) lisans haklarının kullanım yolu ile üretilip satılan ürünlerdir.
    Veteriner ve tarım ilaçları iş bölümünün geliri 127 değişik formda ve 86 ilaç molekülünün satışından elde edilmektedir
    Ayrıca, ilgili dönemde 8 milyon USD karşılığı 111,5 milyon TL tutarında ihracat gerçekleştirilmiştir.
    30 Haziran:
    Şirket 394 değişik formda 203 ilaç molekülüne sahiptir. Bunlardan 7 tanesi (8 değişik formda) lisans haklarının kullanım yolu ile üretilip satılan ürünlerdir
    Veteriner ve tarım ilaçları iş bölümünün geliri 129 değişik formda ve 86 ilaç molekülünün satışından elde edilmektedir................"

şurdan da Mart sonrasında e-reçete listesi de görülebilir.. 11 ürün e-reçete listesine girmiş durumda.

https://www.titck.gov.tr/dinamikmodul/43

bu da bu yılki yeni ruhsatları görebileceğimiz liste:

https://www.titck.gov.tr/dinamikmodul/85

yakın zamanda yeni lansman listesine detay bakmadım.. 2 ay evvelki bilgimle: listedeki en önemli yeni ürün apiksabandır (dünyanın en çok satan 3. ürünü).. bilgime göre patent süresi TR için bu yıl Eylülde doluyor (patent konusu çok hakim olduğum konu değil.. firmadan teyit edilmesini öneririm). ruhsatı aldıklaırnda 1 yıl içinde lansman planladıklarını sanırım bu topicte bir ortağımızın verdiği bilgiden öğrenmiştik. daha güncel bilgisi olan varsa ve paylaşırsa memnun olurum.. önemli konudur. firmadan güncel bilgi almak yerinde olur.

promosyon harcamaları: pandemiden çıkışla pazarlama eforu artışı etkisi, yeni lansmanlar için yatırım, bildiğimzi enflasyonist etki... deva ve poazarın genel durumunu düşündüğümde artış sebepleri tahminime göre bunlardır.

bence KV için takip konuları:
    1-apiksaban lansmanı,
    2-sektör kutu büyümeleri (Q3 açıklanmadan önce sendika verisi ile görüyor olacağız),
    3-döviz kuru seviyesi ve enflasyondaki gidişat.. mevcut duruma göre kötüleşme olmazsa, 9 temmuz zammı Q3 ve Q4 için oldukça iyi bir potansiyel içeriyor olacak.

Apoclot/Apiksaban için ruhsatı mart 2022 de almıştık. Fakat Ali Raif İlaç mayıs 2021 de ruhsatı almış ve 1-2 gün önce fiyatı belirlenmiş muhtemelen piayasaya çıktı. Bizimkiler de herhangi bir gelişme yok.

https://www.ilacabak.com/eliquis-5-m...379/benzerleri

Şuan çok büyük avantaj olurdu. Çünkü orjinalinin sadece ELIQUIS 2,5 MG 10 FILM KAPLI TABLET formu e-reçetede mevcut.

3.  Alıntı Originally Posted by ugurkaptan Yazıyı Oku
    Apoclot/Apiksaban için ruhsatı mart 2022 de almıştık. Fakat Ali Raif İlaç mayıs 2021 de ruhsatı almış ve 1-2 gün önce fiyatı belirlenmiş muhtemelen piayasaya çıktı. Bizimkiler de herhangi bir gelişme yok.

https://www.ilacabak.com/eliquis-5-m...379/benzerleri

Şuan çok büyük avantaj olurdu. Çünkü orjinalinin sadece ELIQUIS 2,5 MG 10 FILM KAPLI TABLET formu e-reçetede mevcut.
    Ruhsatı alınan ilacın pazara sürülmesi belli bir zaman alıyordur. Şirkete sorsak tatminkar cevap alır mıyız bilmem, ama yakında piyasaya çıkarsa son çeyreğin hikayesini bu ilaç yazabilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Cauti Ortak,

Twitterdeki konu hakkındaki yazılarını okudum.

yukarıda sorduğun konular:

yeni lansmanlar:

yeni ürün: "tıbbiyeli" mahlaslı ortak bam teline dokunmuş.. mahlası ile müsemma bir iş yapıyorsa (muhtemelen hekim, sağlık profesyoneli); anlıyor ki yeni ürün/runsat/molekül bu iş için değerli. yukarıda faaliyet raporundan verdiği entryde de görüldüğü üzere; nette 10 molekül daha lanse ettik (lisanslı satılan 1 ürünü dikakte alınca 10 tane yeni molekül var.. varsayım: kendi portföyündne drop ettiği ürün yok):

"............31 Mart:
    Şirket 381 değişik formda 194 ilaç molekülüne sahiptir. Bunlardan 8 tanesi (9 değişik formda) lisans haklarının kullanım yolu ile üretilip satılan ürünlerdir.
    Veteriner ve tarım ilaçları iş bölümünün geliri 127 değişik formda ve 86 ilaç molekülünün satışından elde edilmektedir
    Ayrıca, ilgili dönemde 8 milyon USD karşılığı 111,5 milyon TL tutarında ihracat gerçekleştirilmiştir.
    30 Haziran:
    Şirket 394 değişik formda 203 ilaç molekülüne sahiptir. Bunlardan 7 tanesi (8 değişik formda) lisans haklarının kullanım yolu ile üretilip satılan ürünlerdir
    Veteriner ve tarım ilaçları iş bölümünün geliri 129 değişik formda ve 86 ilaç molekülünün satışından elde edilmektedir................"

şurdan da Mart sonrasında e-reçete listesi de görülebilir.. 11 ürün e-reçete listesine girmiş durumda.

https://www.titck.gov.tr/dinamikmodul/43

bu da bu yılki yeni ruhsatları görebileceğimiz liste:

https://www.titck.gov.tr/dinamikmodul/85

yakın zamanda yeni lansman listesine detay bakmadım.. 2 ay evvelki bilgimle: listedeki en önemli yeni ürün apiksabandır (dünyanın en çok satan 3. ürünü).. bilgime göre patent süresi TR için bu yıl Eylülde doluyor (patent konusu çok hakim olduğum konu değil.. firmadan teyit edilmesini öneririm). ruhsatı aldıklaırnda 1 yıl içinde lansman planladıklarını sanırım bu topicte bir ortağımızın verdiği bilgiden öğrenmiştik. daha güncel bilgisi olan varsa ve paylaşırsa memnun olurum.. önemli konudur. firmadan güncel bilgi almak yerinde olur.

promosyon harcamaları: pandemiden çıkışla pazarlama eforu artışı etkisi, yeni lansmanlar için yatırım, bildiğimzi enflasyonist etki... deva ve poazarın genel durumunu düşündüğümde artış sebepleri tahminime göre bunlardır.

bence KV için takip konuları:
    1-apiksaban lansmanı,
    2-sektör kutu büyümeleri (Q3 açıklanmadan önce sendika verisi ile görüyor olacağız),
    3-döviz kuru seviyesi ve enflasyondaki gidişat.. mevcut duruma göre kötüleşme olmazsa, 9 temmuz zammı Q3 ve Q4 için oldukça iyi bir potansiyel içeriyor olacak.
    Bilgiler için tşk.,

Tam olarak merak ettiğim apiksaban tarzı yeni rivelime olacak ilaçlar, 4 gözle bu ilacın pazar penatrasyonunu takip edeceğim. Bir de yeni biotech ve onkoloji yatırımının ilk ürünleri ne zaman devreye girecek. Sonuçta bu yatırım altyapı be ekipman olarak önemli ölçüde bitti sayılır(sadece bu çeyrek bu yatırıma 160 milyon harcandı. Yatırım Euro cinsi büyüklük olarak hatırladığım kadarıyla buna takın değerlerdi).
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Gülseren hanım ile az önce görüştüm. Tam kesin tarih olarak söylemedi ama yakında lansmanı olur dedi.Apiksabanın birinci jeneriği çıktı bizde acele edelim diyerek gaz verdim . Birde depores deki daralmayı sordum. Sebebi deporesin 30 flakonluk formundan kaynaklanıyormuş. SGK geri ödemede sorun çıkarıyormuş fiyat kaynaklı olarak. Deva da mart ayında daha küçük formdaki DEPORES FREE %0.05 GOZ DAMLASI, EMULSIYON (5,5 ML) çıkararak bunu aşmışlar. Sanırım Q2 de daralmayı hissettik ama Q3 den itibaren normale döner.

6.  Alıntı Originally Posted by ugurkaptan Yazıyı Oku
    Gülseren hanım ile az önce görüştüm. Tam kesin tarih olarak söylemedi ama yakında lansmanı olur dedi.Apiksabanın birinci jeneriği çıktı bizde acele edelim diyerek gaz verdim . Birde depores deki daralmayı sordum. Sebebi deporesin 30 flakonluk formundan kaynaklanıyormuş. SGK geri ödemede sorun çıkarıyormuş fiyat kaynaklı olarak. Deva da mart ayında daha küçük formdaki DEPORES FREE %0.05 GOZ DAMLASI, EMULSIYON (5,5 ML) çıkararak bunu aşmışlar. Sanırım Q2 de daralmayı hissettik ama Q3 den itibaren normale döner.
    Ben de bir saattir ulaşmaya çalıştım, 2-3 kez aralıklarla aradım, telde vs dediler, demek ki sorgudaymış�� neyse, güzel haberi aldık, ben daha taciz etmeyeyim, tşk.

7. Aramayayım dedim ama, dayanamadım. Apiksaban için son çeyrek dedi bana da.

Ayrıca yeni binayı sordum, biotech arge cileri yeni binaya geçmiş. Onkoloji için ekipman vs kurulumlar yapılmış. Sene başında üretim başlar dedi.

Ayrıca, fiyat hareketleri, ky nin mağdurlyeti vs biraz dert yandım, şirket küçük ortaklarına biraz daha duyarlı davransın vs, ajitasyon yaptım biraz�� Anladığım kadarıyla bu konular bazı toplantılarda gündeme gelmeye başlamış, geçmişe göre biraz daha duyarlı buldum kendilerini. Mesela her bilanço sonrası %3-5 düşüşü biz de anlamıyoruz, sonuçlarımız iyi aslında diyor(ki bence de bilanço kötü değil).

Neyse, ikinci yarı daha iyi olur, 2023 te de son 2 yılın acısı çıkar ümidini taşıyorum ben.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bilgiler için tşk.,

Tam olarak merak ettiğim apiksaban tarzı yeni rivelime olacak ilaçlar, 4 gözle bu ilacın pazar penatrasyonunu takip edeceğim. Bir de yeni biotech ve onkoloji yatırımının ilk ürünleri ne zaman devreye girecek. Sonuçta bu yatırım altyapı be ekipman olarak önemli ölçüde bitti sayılır(sadece bu çeyrek bu yatırıma 160 milyon harcandı. Yatırım Euro cinsi büyüklük olarak hatırladığım kadarıyla buna takın değerlerdi).
    biotech: tahminime göre (kısmen veriye dayalıo tahminç.. kaynak: örneğin linkedin in CVleri) biotechte 4-5 civarı molekül üzerinde çalışıyorlar. Kısa bilgiler:
    1-bu moleküllerin bir kısmı TÜBİTAK teşviklidir. Önemi şu: TÜBİTAK ticari değeri yüksek ve ithalatı ikame edecek projelere öncelik veriyor.. ithal değeri 3-4 milyon usd gibi ufak para olan bir moleküle teşvik vereceğini düşünmüyorum.. Yani; ticari değeri yüksek ürünler bizi bekliyor. biotech ilaç işinin yükselen değeri (bkz webde kaynak çok).. bu alan a yatırım yapana ilaç firma sayısı .çok az.. Devanın biotech alanında devletin çpok önemli paydaşlarındna biriolduğunu düşünüyorum.
    2-PHın medya demecine göre (YD medya demeci) yatırımın büyük kısmı bitmiş olmalı.. (not: biotech, hayvan sağlığı ve onko alanı için alına toplam teşvik değeri yanlış hatırlamıyorsam 50 mio usd yakınında bir rakamdı.. o zamanki kurla yarım milyar tl..)
    3-ar-ge süreleri ruhsatla beraber 8-9 yıl.. pazara girdiğinde çok rakip olmayacak. zaten %99u ithal edilen bir ürün segmentinden söz ediyoruz.. pazar hazır.. yerli firmalar için bu alanda (zamanında ar-geye başllayanlar için) fırsat büyük (eski entrylerimde yazmıştım)..
    4-bu ürünleri sadece TRyde değil, patent engeli olmayan herhangi bir ülkeye satabilir (ruhsat almak kaydı ile). Bu alandajki yatırım ve know how kıtlığı sadce TRde değil, gelişmiş avrupa, USA, Kanada, Japonya Çİn ve Hindistan, hariç bir çok ülkede var.. Ar-gesi pahalıve know how ihtişyacı yüksek. ar-ge süresi de çok uzun. yani, pazara giriş engeli yüksek.. para+zaman+bilgi.. üçü birden gerekiyor..

zamanlama tahminim: fabrika hemen hemen tamam olduğuna göre yakında lansman ve ruhsat konusunu duyarız.. yatırımcı ilişkileirnmi bu konu hakkında bilgi vermesi bakımından sıkıştırmakta fayda var. başka bist firması olsa bu konuyu 3 yıldır pehlivan tefrikası gibi anlata anlata bitiremezdi.

yeni yatırımdaki onko segmenti: orda molekül hk bilgim yok. ama en azındna cididi ölçek büyümesi var. sadece TRyi değil, küresle pazarları da planladıkalrını sanırım hepimiz tahmin ederiz.

Sayfa 171/639 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221271 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •