Sayfa 171/1312 İlkİlk ... 711211611691701711721731812212716711171 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,361 - 1,368 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by temel analizci Yazıyı Oku
    Ressam abimizde buradaymis ben komutan logar sayın ressam belki hatırlarsınız ehliyet konusunda yardımcı olmaya çalışmıştım bı ara

Arkadaşlar bir şey alırken veya satarken dolar bazındaki değere bakıyorum. Evimi 1 yıl önce aldım aldığım gün dolar seviyesine baktım ve o fiyatı kaydettim mesela..
    Satarken bakacağım karda miyim zararda miyim. Beni TL nin değeri zerrece ilgilendirmiyor satışımda çünkü kendimi kandırmak istemiyorum.

Bu konuda bu başlık galiba yılların başlığı ve uzun süredir burada olan arkadaşlar vardır burada mesela hiç Türkiye'deki konut fiyat artışı ile dolar artışı korelasyonu grafiği var mı?
    Tahminim dolar bir adım öndedir diye düşünüyorum ama tabii gerçek araştırma her şeyin önündedir.

"Başarı için ömürlerinin bir bölümünü bedel olarak ödemeyenler, başarısızlığın bedelini bir ömür boyu öderler."
    Altyapı ve hizmet konusunda herhangi bir ilerlemenin olmadığı, orta sınıf konut örneklerime göre, bir konut, 20 yılda 15K dolardan 110K'ya, başka bir konut 12 yılda 80K'dan 140K'ya gelmiş. Gelişen bölgeler en az çarpı 2 yapmıştır. Dolar arzı bu kadar bol olunca, sonuç da böyle oluyor. Dolar bazında kazanç için işlerin tersine dönmesi gerekiyor.

2. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

4. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
    Ev satın almak hayal oldu: Türkiye barınma sorununa doğru gidiyor

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonom...diyor-6610978/
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. Bu detroitli kızıl hardcore aktroll'dür. Ekşiden tanırım. Dikkat

7. Herkes konut olayını sadece mültecilere bağlıyor.
    Mültecilerin hepsi bugün gitse konut fiyatları belki 1-2 yıl aynı yada gerileme olur. Sonrasında yine eski düzene döner.
    Bu bahsettiğim 1-2 yılda inşaatlar durma noktasına gelir. Talep 1-2 yıl sonrasında tekrar gelmeye başlayınca inşaatlar başlar ve sistem yine eski düzene döner.
    Herşeyin fiyatının arttığı yerde konut olsun kira olsun artması normal.
    Öngörüsü güçlü olanlar bu işte iyi para kazanıyor.

8. Teyzenin biri meyve seçerken diyor "vay anam her şey ne kadar pahalı, bizim orada bunlar ağaçtan yere düşüyor toplayan yok"
    İyi de teyze, madem öyle o zaman memleketine dön. bok mu var İstanbulda?

Ev konusu da aynı şekilde.
    3+1 pahalıysa 2+1 tut.
    2+1 pahalıysa 1+1 tut.
    1+1 pahalıysa eski binadan 1+1 tut.
    "1+tuvalet" şeklinde, bakkal dükkanından bozma yerde oturan komşularımız vardı bizim.
    O bile pahalıysa demek ki kardeşim senin istanbul seviyesinde bir gelirin yok.
    Demek ki burada kalifiye bir meslek icra etmiyorsun ki para kazanamıyorsun.
    İstanbula lazım değilsin. Vazgeçilmez değilsin.

Kiminle memeleket sohbeti açılsa hemen diyor ki bizim oralar şöyle güzel böyle güzel, istanbulda yaşanmaz, her şey çok pahalı çok kötü zart zurt.
    Git o zaman memleketinde 500 liraya otur, meyveyi de ağaçtan bedava ye.
    Böylelerine şakayla karışık "abi durduğun kabahat, bence hemen memlekete taşın" diyorum, ama hiç gidene rastlamadım.

Twitterda bir tanesi demiş "toki istanbulda dağı taşı konuta boğsun, kiralar düşer"
    Oldu canım. 85 milyonun hepsini buraya tıkın. Anasını iyice belleyin istanbulun.
    Otobanların kenarlarında yeşil çimenlik alanlar var ya, s**mediğiniz bir oralar kaldı, toki hemen oraları da konut doldursun.

Bir de şu var. Ev fiyatları yüksekmiş düşükmüş bir yana, satılık evlere zerre talep yok benim gördüğüm kadarıyla.
    Tüm talep kiralıklara. ondan sonra kiralar uçmuş kaçmış. Uçar tabi.
    Sen bu ülkenin geleceğine güvenmediğin için nakitte kalıyorsun, ev almıyorsun, kirada oturuyorsun.
    Aynı şekilde ev sahibi de geleceğe güvenmediği için nakite geçmek istiyordur, ama evi malesef satılmıyordur.
    O zaman kusura bakma, kiraları bal gibi de yükseltirler.
    Bütün risk onun elinde patlarken iyi. Sen hem nakitte kalacan, hem de ucuza oturacan.
    Olası kötü bir senaryoda onun evi çöp olacak, sen hiç riske girmeden nakitini cebine alıp hop diye yer değiştirecen.
    Afganistanda uçağa izdihamla binenler, sizce evini satabildi mi?
    Kimse kusura bakmasın, öyle "her durumda ben karlı çıkayım, alemin uyanığı benim" gibi bir mantık olamaz.
    Ev almayan kişiler elindeki nakitin avantajıyla rahat uyuyorsa, evi olan adam da kiralıklara olan talebi avantaja çevirmeye bakar.

Nakitteki arkadaşlar veya kiracılar gücenmesin. Forumdan kimseye cevap değildir. Ortaya karışık içimi döktüm.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Sayfa 171/1312 İlkİlk ... 711211611691701711721731812212716711171 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •