Sayfa 172/997 İlkİlk ... 72122162170171172173174182222272672 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 1,369 - 1,376 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Risk ülkenin riskidir. Bankalar ülkenin arkasına bağlı zincir halkaları gibidir. Tüm bankaların riski bu nedenle birbirine eşittir ve o da ülke riskidir yani Türkiye'nin riskidir.
    riskle ratingi karıştırıyor olabilir misiniz? şimdi ING, BNP PARIBAS, HSBC, ICBC, BBVA, UNICREDIT, CITIBANK ile Türkiyenin riskleri aynı mı diyorsunuz?

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Risk ülkenin riskidir. Bankalar ülkenin arkasına bağlı zincir halkaları gibidir. Tüm bankaların riski bu nedenle birbirine eşittir ve o da ülke riskidir yani Türkiye'nin riskidir.
    Kastettigim su. Arkadas 1M+ icin oran veren bankalara bakarak, mevduat sigortasi 100K diyor. Yani daha buyuk bankalar olsa sorun degil de bunlar icin sigorta limitli demeye getiriyor.
    Ben boyle dusunmuyorum. Buyuk bankalar icin risk daha fazla.

3.  Alıntı Originally Posted by şirinbaba Yazıyı Oku
    riskle ratingi karıştırıyor olabilir misiniz? şimdi ING, BNP PARIBAS, HSBC, ICBC, BBVA, UNICREDIT, CITIBANK ile Türkiyenin riskleri aynı mı diyorsunuz?
     Alıntı Originally Posted by alisutcu Yazıyı Oku
    Kastettigim su. Arkadas 1M+ icin oran veren bankalara bakarak, mevduat sigortasi 100K diyor. Yani daha buyuk bankalar olsa sorun degil de bunlar icin sigorta limitli demeye getiriyor.
    Ben boyle dusunmuyorum. Buyuk bankalar icin risk daha fazla.
    Benim şahsi görüşüm tüm bankaların risklerinin (rating değil) birbirlerine çok yakın yada eşit sayılabilecek kadar yakın olduğu. Dediğiniz gibi büyükler büyük oldukları için heybetli ama hantal, küçükler küçük oldukları için esnek kolay kurtarılabilir ama sığ.

Hepsinden öte ülkenin içinde bulunduğu risk (rating değil) tüm bankaları daha da birbirlerine yaklaştırıyor zira bir tane halkanın zayıflaması zincirinde varlığını anlamsız kılabiliyor.

Sonuç olarak tüm bankaların riski aslında tcmb'nin riski ve bu risk Türkiye'nin riski ve şu dönemde az değil.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Benim şahsi görüşüm tüm bankaların risklerinin (rating değil) birbirlerine çok yakın yada eşit sayılabilecek kadar yakın olduğu. Dediğiniz gibi büyükler büyük oldukları için heybetli ama hantal, küçükler küçük oldukları için esnek kolay kurtarılabilir ama sığ.

Hepsinden öte ülkenin içinde bulunduğu risk (rating değil) tüm bankaları daha da birbirlerine yaklaştırıyor zira bir tane halkanın zayıflaması zincirinde varlığını anlamsız kılabiliyor.

Sonuç olarak tüm bankaların riski aslında tcmb'nin riski ve bu risk Türkiye'nin riski ve şu dönemde az değil.
    türkiyenin riski diyerek neyi kastediyorsunuz? CDS rakamlarının son 1 yıllık gelişimini bildiğinizi varsayarak soruyorum. ya da son dönemde takip etmediniz. bir bakın.

ayrıca, faaliyette bulunduğu ülke ne olursa olsun, ülkenin siyasi ekonomik durumu ne olursa olsun, yukarıda bahsi geçen global bankaların sağlamlığını, güvenilirliğini tartışmayalım. burada insanlar okuyorlar ve bankalar riskli diye bir algı oluşturmanız çok yanlış.

5.  Alıntı Originally Posted by şirinbaba Yazıyı Oku
    türkiyenin riski diyerek neyi kastediyorsunuz? CDS rakamlarının son 1 yıllık gelişimini bildiğinizi varsayarak soruyorum. ya da son dönemde takip etmediniz. bir bakın.

ayrıca, faaliyette bulunduğu ülke ne olursa olsun, ülkenin siyasi ekonomik durumu ne olursa olsun, yukarıda bahsi geçen global bankaların sağlamlığını, güvenilirliğini tartışmayalım. burada insanlar okuyorlar ve bankalar riskli diye bir algı oluşturmanız çok yanlış.
    Şahsi fikrimi belirtiyorum. Türkiye'nin cds sigorta değerini de takip ediyorum. Hiçbir bankanın riski içinde bulunduğu ülkenin riskinden düşük olamaz diye düşünüyorum. Büyük bankaların ülke içinde faaliyet gösteriyor olmaları yurtdışındaki güçlerinin yurtiçine bire bir transfer edileceği anlamına gelmez. (Yunanistan örneği bunun için iyi bir örnektir. Yunanistan'ın yurtiçindeki büyük bankaları zor durumdayken yurt dışındaki iştirakleri ki bunlara Türkiye'den de örnekler sayabiliriz (katarılara satılmadan önce) gayet iyi durumdaydılar.

Direk olarak bankaları riskli olarak nitelendirmiyorum. Yukarıdaki bağlamda bankaların riski Türkiye'nin riski ile çok yakın bağlantılıdır diyorum. Sonuç olarak Türkiye'nin şu dönemdeki riskinin daha önceki dönemlere göre yüksek olduğunu belirtiyorum. Yani bankalar üzerinde oluşan ek risk kendi dinamiklerinden değil ülkenin içinde bulunduğu genel risklerden kaynaklanıyor diyorum.

Sizin yorumunuz biraz da ben doğuya doğru yol alan bir geminin içindeyim ama geminin uzun ve geniş güvertesinde hep batıya doğru koşuyorum demek gibi geliyor bana.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6. 100 katli binanin depreme dayanikliligi ile tek katli binanin depreme dayanikliligi gibi birsey soyledigim.
    Bazisi der ki 100 katli bina da ona gore yapiliyor. Dogrudur ama deprem sirasinda orada olmak istemem yine de, tek katli yerde olayim, cikisim kolay olsun. Sonucta kucuk bankaya 100M dolar sermaye enjekte eder gecer gider, marka degerini korur ama buyuk banka icin milyarlarca dolar yetmeyebilir. Hakim ortak bu miktari marka degerinden daha fazla bulabilir. Tabi butun bunlar worst case scenario. Fantazi bile olabilir. Ama buyuk bankalar dusuk faiz teklif ederken yanlis arguman kullaniyor.

72k için 32 gün burgan 14.3

Düşüncelerim kimse için yatırım tavsiyesi değildir.

Temdittir

Düşüncelerim kimse için yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 172/997 İlkİlk ... 72122162170171172173174182222272672 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •