Sayfa 175/1002 İlkİlk ... 75125165173174175176177185225275675 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 1,393 - 1,400 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VII ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

1.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    1.si 20 yıldır borsa, 10 yıldır viop , son 6-7 yıldır da forex ve kripto piyasalarında işlem yapıyorum. Ömrüm boyunca trade dışında bir iş yapmadım, başka bir işte çalışmadım, sadece bundan kazandığımla geçindim/geçiniyorum, hiç çılgın paralar kazanmadım ama bir şekilde geçindim, dolayısıyla işkembeden atmıyor yaşanmışlık üstüne konuşuyorum.

2.si bankacılık sektörü özelinde konuşmuyorum. ''ucuzladı öyleyse alalım mantığı yanlış'' diyorum. Önce başka sağlam nedenler olur, ve o nedenlere ragmen ucuz enstrüman olduğu düşünülüyorsa belki alınır. Ayrıca ''ucuz'' para piyasalarında çok anlamsız ve çöp bir kavram. Dijital menkuller dünyasında ucuz , pahalı yok, '' o an'' var. Bir sürü profesyonel kurumda çalışan arkadaşım var, hepsinin söylediği, kapanan hesapların %90'ı paçal yapıp batanlardan oluşuyor. Ucuz aldım, daha da ucuzladı daha da alıyım, oh daha da ucuz daha da alıyım diye yürümez o işler. Bazen denk gelir sadece hepsi bu.
    En ucuz ben buldum uyanıklığının cezasını piyasa er geç hem de çok acı keser. Satış yoğun ve yaygınsa, ürkmek yeğdir. En cingöz benim, en ucuz ben yakaladım diyen, bir sıçrar, iki sıçrar. üçüncü de sıçramaz.
    Ben yine de herhangi bir üründe yoğun satış varsa kurcalamam, piyasa benden iyi bilir der, boynumu eğer , başka bir ürüne bakarım.

3.sü nakitte kalmaktan bahsetmedim, para ve zamanın önemi anlamında tam da dediğinizi söyledim zaten, nakitte beklerken bu kez zaman kaybedersiniz dedim, ömrümde nakitte kalmadım, her zaman yatırım yapılacak enstrümanlar vardır, piyasada fırsatlar bitmez. ( sadece 5 yıldır artık tüm gelirlerimi yatırım fonlarına aktarıyorum ) Bir süre sonra emekli olup trade yapmayı bırakmak istiyorum.

4.sü korku anında yani top seslerinde para ile hisseye girmek, zafer nidaları arasında çıkmak doğrudur, ama kağıt üzerinde özlü söz söylemek ile, piyasanın içinde kanlı canlı uygulamak başka şeylerdir. ve ayrıca o anı nokta atış belirlemek zordur, hatta şans dışında imkansızdır, , o yüzden gürültü ve satışın durulması beklenmelidir, satışların konsolidasyonunun gözlenmesi doğru olandır, söylediğim bu.

Hülasa, sadece kişisel deneyimlerden oluşturduğum kendi doğrularımı
    paylaştım. Herkesin doğrusu kendine.

Selamlar.
    Konuyu biraz değiştireyim : " Her zaman yatırım yapacak enstrümanlar vardır " demişsiniz . Yatırım tavsiyesi olarak almayacağım ama , sadece yatırım fonları arasında seçim yaparak ( gerekirse artırıp azaltarak ) para kazanılabilir mi ?

2.  Alıntı Originally Posted by kaya99 Yazıyı Oku
    Konuyu biraz değiştireyim : " Her zaman yatırım yapacak enstrümanlar vardır " demişsiniz . Yatırım tavsiyesi olarak almayacağım ama , sadece yatırım fonları arasında seçim yaparak ( gerekirse artırıp azaltarak ) para kazanılabilir mi ?
    Hocam sadece 3-4 yıllık tecrübem var fonlarda, yanıltmak istemem. %50 az riskli ( ppf + defansif değişkenler ) , %35 orta riskli ( eurobond fonlar ), %15 çok riskli ( hisse yoğun ) fonları taşıyorum.
    Tek yaptığım, satma, azaltma yapmıyorum.
    Endeks düşmüşse, hisse fonları, dolar düşmüşse eurobond fonları , aksi halde en risksiz fonları artırıyorum.
    Zirveye geldi satayım vs. demiyorum, sadece biriktiriyorum her gün biraz daha.
    En önemli kısmı tüm kategorilerde en iyi olanları seçmeye çalışıyorum geçmiş orta-uzun vade başarılarına bakarak .
    Tek derdim mevduattan 3-5 puan fazla almak. Şimdilik işliyor.

Gelecek ne gösterir bilinmez.

3. ekli grafiğe bakınca değişken fonlardan kaçasım geliyor Ek Açıklama 2020-08-16 225232.jpg

4. Çok güzel tecrübeler..altın değerinde paylaşım olduğunu düşünüyorum.. teşekkürler paylaşımınız için..
     Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Yüksektir vardır bir nimeti, düşüktür vardır bir musibeti derlerdi eskiler.

Hatta meşhur trader'ın sözündeki gibi , ucuz alıp pahalıya satamazsın, pahalı al daha pahalıya sat.

Bankacılık sektöründe yukarı kımıldanma görmeden, düşüşün sonlandığı, konsolide olduğundan emin olunmadan girilmesi iyi fikir değil kanımca.

Elbette toparlanacaktır ancak bir trend oluşturmasını beklemek, diplerden daha yükseğe almak pahasına yeğdir diye düşünüyorum.

Ben bir yandan hisse de topluyorum ama endekse görece güçlü şirketlere, çok düşmüşlere değil, o kadar da düşmemişlere giriyorum hep, yukarı dönüldüğünde de farklarını gösteriyorlar genelde.

Kollektif zeka abartır ama nadiren yanılır. Bazen piyasanın hikmetinden sual etmemek gerek.

O fiyatların içinde geri döneceği şüpheli 0.60'dan hayrat gibi siyasi irade baskısıyla dağıtılan krediler de var, bir sürü başka faktör de var.

Bir de şu var tabi, hayatta en önemli iki kavram var elimizde , sınırlı, dönüştürülebilir ve değerli, biri nakit biri zaman. Çok uzun süre aynı fiyatlarda beklerken kaybetmediğini sananlar , aslında diğer metayı yani zamanı harcamaya devam ediyorlar.

22-23 sene önce ben üniversiteye girerken, hazırlanırken genetik mühendisliği geleceğin mesleği derdi herkes, hala geleceğin mesleği... O zaman o coşkuyla girenler o geleceği bekliyor hala.
    Bankacılık için de bir sene önce ucuz diyorlardı, hala ucuz.
    Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by kaya99 Yazıyı Oku
    ekli grafiğe bakınca değişken fonlardan kaçasım geliyor Ek Açıklama 2020-08-16 225232.jpg
    eib ve sua ile bakmak lazım bir de belki. gpg, %20 türev taşıyan epey agresif bir değişken

6.  Alıntı Originally Posted by kaya99 Yazıyı Oku
    ekli grafiğe bakınca değişken fonlardan kaçasım geliyor Ek Açıklama 2020-08-16 225232.jpg
    Gpg fon başarısız bir şekilde yönetiliyor. Fon yöneticisi hep terste kaliyor o yüzden pek dikkate almayın. Degisken olarak Gma, Ktm, Aed, Sua, Suc, Eib ve Eic fon getirileri Ppf'nin çok üstünde olacaktır.

7.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Anormal bir siyasi gelişme olmadığı taktirde CDS'lerimizin ya bu seviyelerde kalacağını yada azar azar düşeceğini düşünüyorum.
    Maalesef şu anda çok kötü durumda.
    Daha da kötü olması ne kadar mümkün bilemiyorum.
    O yüzden ben yerli eurobond fonlarını tutmaya devam edeceğim, hatta CDS durumuna göre takviyede yapabilirim.
    Ben orta uzun vade olarak tuttuğumdan her durumda mevduatın üstüne çıkacağını sanıyorum.
    Şu an %35 MK seviyesinde devam ediyorlar.
    Üstad hangi eurobond bu ve onun yerineden neden dövizin kendisini almayı düşünmüyorsunuz?

8.  Alıntı Originally Posted by mrfatih Yazıyı Oku
    Üstad hangi eurobond bu ve onun yerineden neden dövizin kendisini almayı düşünmüyorsunuz?
    %1 vergiye kafayı taktığım için dövizi doğrudan almayı bıraktım.En uygun makaslar TFX'teydi artık onda ile makaslar açıldı.Bu da 2. sebep.

Yabancı eurobond fonu olarak TDG
    Yerli olarak IPV, FUB

Sayfa 175/1002 İlkİlk ... 75125165173174175176177185225275675 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •