Sayfa 179/1312 İlkİlk ... 791291691771781791801811892292796791179 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,425 - 1,432 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Konut satışları düşük çünkü faizler yüksek.
    İstanbul ülke de en çok göç alan şehir .

"İstanbul'da, geçen yıl 85 bin 763 çift evlenirken, 27 bin 911 çift boşandı."

Yani her yıl 60 bin yeni konut lazım kiralık.sadece evlenenler için ! Boşanıp anne evine dönenleride düştüm sayıdan farkındaysanız.
    Bunun birde göçmeni, başka şehirlerden istanbula göç edenleri, kentsel dönüşüme girip kiraya çıkanları var.

Ancak şu an stok sadece 20.000 !!hadi sarı sitede olmayan 20 bin daha ekliyim olsun 40.000 ki , aynı zamanda 1 daireye 3-4 aynı ilanı koyanları da düşseniz aslında gerçek rakam 15-20 bin civarı olur yine.

İnsanlar yakında kiralık ev bulamadığından seve seve satılıklara birşekilde yönlenecek veya bu kiralık daire azlığını gören devlet faizleri düşürmek zorunda kalacak.

Yoksa istanbulda kömürlükten çevrilme 1 oda daireler 5000 tl den kirası başlayacak.

Yeni konut zor çünkü inşaat maliyetleri 3 katına çıktı. Bizzat eşimin dedesi , teyzesi kentsel dönüşüme verdikleri sitelerini 600 daire şu an 3 senedir sadece temeli kazıldı ve müteahhit ortada yok ! Parasız anlaştıkları müteahhit 200 bin istiyor daire başı. Bunun gibi binlerce kişi mağdur ve kirada şu an. Yeni kentsel dönüşüme gireceklerde iddia ediyorum 5 müteahhitteb 3 ü bitiremeyecek !

2. Herkes en iyi muhitten ev almak yada kiralamak istiyor. İyi bölgelerin kapasitesi belli. İstanbul nüfusu belli. Şehrin kötü muhitlerinden ev kiralamak gerekecek. Evlerin boyutlarıda düşecek.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Başkasına sorulan kişisel soruya cevap vermek ne kadar doğru bilmem ama,
    ben bunu şu hepimizde olan "yükseliyor, daha da yükselecek, uçacak" veya "düşüyor, daha da düşecek, sürünecek, bedava olacak" düşüncesine bağlıyorum.

İnsanız, hepimiz aynı yanılgıya düşüyoruz.
    Duran cisimle ilgilenmeyip, kaçan cisme atlayan kedi gibi, içgüdü falan mı bilmiyorum.

Ben ne zaman yükselen bir şeyin daha da yükseleceiini sanarak alsam, hep zarar etmişimdir.
    Ne zaman "bu sefer bir kumar oynayayım anasını satim" diyerek gidişatın tam tersi yönde davransam, hep kazanmışımdır.
    Hocam son paragrafınıza istinaden evlerde yükseliş için tren kaçtı, artık peşinden koşmayalım diye düşünebilir miyiz o zaman?
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. 2'nci madde enteresan

Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    2'nci madde enteresan

Betonarme ömrü gerçekten 50 yıl mı, bilen arkadaş var mı? Şunun için soruyorum, Amerika'da Avrupa'da ve hatta ülkemizde 100 yıl önce yapılmış çok katlı binalar halen ayakta duruyor, onların yapı cinsi betonarme değil mi?

Ayrıca şimdi 10-15 yaşında daireyi alınca biz 35-40 yıl için mi ödemiş olacağız onca parayı?
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Betonarme ömrü gerçekten 50 yıl mı, bilen arkadaş var mı? Şunun için soruyorum, Amerika'da Avrupa'da ve hatta ülkemizde 100 yıl önce yapılmış çok katlı binalar halen ayakta duruyor, onların yapı cinsi betonarme değil mi?

Ayrıca şimdi 10-15 yaşında daireyi alınca biz 35-40 yıl için mi ödemiş olacağız onca parayı?
    Beton ömrünü bilmiyorum.50 diyen var- 100 diyen var.

1990'da yerleştiğim evime , 2006'da ciddi bir tadilat yaptım , şimdi de (2021) ciddi bir tadilat gereksinimi göz kırpıyor...
    (ev yapılırken internet yoktu mesela , çekilen kablonun haddi hesabı yok)

Bu dönemlerde yaptırdığım ıvırzıvır tamiratların sayısını hatırlamıyorum.

Geçen sene borsa iyiydi de , kombiyi değiştirdik, 10 yıllık servis ücretini ödeyip kombi masrafını 10 yıl sigortaladık...

En önemlisi ; memlekette, işini bilen , sözüne sadık usta kalmadı.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7. Çığırdım evinizi alın diye. Galiba 1 ya da 2 kişi dinlemişti.
    Estanbul vilaytında 1 milyon konut stoku var diyorlardı. Yok dedim.
    Sistem yap-sağ değil. Sat-yap. Önce satar sonra yapar. Yarısını toprak sahibi alır, kardeşler, çocuk, çoluk yetmez bile.
    Nerde stok?
    Nerde "beton beyin" diye yazı yazanlar?
    Ah aldınız.
    Çıkacak aheste aheste.
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

8.  Alıntı Originally Posted by temel analizci Yazıyı Oku
    Sayın finans neden öyle oldu anlatmak ister misiniz?
    Ozele girersek bir cok nedeni var ama genel olarak aldigim ders sonucu konut yatiriminda benim tavsiyem sunlar;

1- bitmemis projeden gelismemis lokasyonlardan ev alma, oturmus icinde yatirimcidan cok oturumcu profilinin oldugu ve yeni insaat yapilacak fazla arsanin olmadigi bolgeden ev al.

2- fazla pesinat verecegim diye kasma, ozellikle faizler dusukse maksimum konut kredisi al.

3- herkesin konuta saldirdigi donem ev alma( bu butun yatirim araclari icin gecerli sanirim)

4- bi ev/bina/site ilk yillarinda bolgeden geri kaliyorsa daha sonra da geri kaliyor. Bastan kesip atmak baska bi yatirima bakmak daha mantikli.

Sayfa 179/1312 İlkİlk ... 791291691771781791801811892292796791179 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •