Sayfa 186/1230 İlkİlk ... 861361761841851861871881962362866861186 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 1,481 - 1,488 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    bist kumarhanesinde yatırım yapılacak şirketler olarak gördüklerim.
    aselsan
    tüpraş , tofaş , ford koç grubu
    isdemir eregli oyak grubu ( çimento lazımsa adana )
    kimyadan petkm ve soda derim.
    5 sene temettüyü tekrar hisse alacaksam isyat

demir çelik sektöründe kağıtlar tekrar dağıtılabilir iyi takip etmek gerek. zamanında çimentolar favoriydi.. şuan demirçelik.. ne olur bilinmez.. geçerli sebepler haricinde temettü vermeyen şirkete yatırım yapmam. temettü vermeyen patron genelde kasadan götürür bu da bakış açıma terstir. faiz mantıklıdır. bu kumarhanede ana parayı korumak bile zorken %30 faiz şamda kayısıdır.

bunların dışında yatırım yapacağım parayla kıbrısa gider oyunumu oynarım kucağımda fıstıklarla viskimi içer parayı sıfırlar dönerim daha iyi..
    Birkaç mesaj önce "Koç'un tipik huyudur inek gibi sağar şirketleri" demiştiniz.

Koç hakkında iyi mi düümüyorsunuz, kötü mü kafam karıştı.

2.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Birkaç mesaj önce "Koç'un tipik huyudur inek gibi sağar şirketleri" demiştiniz.

Koç hakkında iyi mi düümüyorsunuz, kötü mü kafam karıştı.
    koçu severim. ama bazı şirketlerine üvey evlat muamelesi gösterir. bu yüzden anlam veremem.
    en büyük örnegi traktör işte. yabancı ortagı var ama rakipler de arttı önlem alamadılar. ürettiler de ürettiler. satışlar azaldı. sektör daraldı. hükümet yerli tohumu yasakladı bunlar ısrarla ürettiler. yeni fabrika açtılar. sağolsunlar borçları da ödemediler. ama ne hikmetse her sene koç holding temettüsünü aldı. şirketi attı bi köşeye ilgilenmedi...
    geri alım açıklamadı. şöyle bi strateji yürütüyoruz diyemedi. yarın birgün çıkıp teşvik meşvik deseler mile yandaş tümosana yarar yine de bu teşvikler tanklar ne traktöre yarar ne de otkara yarar.. yandaş değilsen olmuyor birşey.

3. Hisse başlıklarında geziniyorum, 5 yıldır hisse aynı yerde diyenler, 10 yıldır tutuyorum param eridi diyenler çok.

Bu hisseler de çer çöp değil, kurumsal karlı şirketler.

Bundan 2-3 yıl önce çimentolar hakkında çok yazdım...temettu ve uzun vade yatırım diyen hemen her arkadaşın portföyünde en az 1-2 çimento hissesi vardı. İyi kar ediyorlar ve güzel temettu dağıtıyorlardı...ancak inşaat gerek kamu, gerek özel tepeden dönüş sinyalleri veriyordu....borsa yeni zirveler zorlarken kimse çimentolar kötü olur diye düşünmüyordu...son durumda geldiğimiz nokta belli.

İnşaat tarihin en durgun dönemlerinde...kamu kemer sıkıyor...üstelik çimento için enerji maliyetin en önemli kalemi...enerji maliyetleri de inanılmaz arttı son dönemde...yani sektör zorda, en az 5-6 ay daha da borsadan negatif ayrışacaktır sektör.

Üzgünüm, ama uzun vade portföy için henüz erken çimentolar...konjonktür uygun hale geldiğinde çimsa yı portföyüme eklemeyi düşünüyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Hisse başlıklarında geziniyorum, 5 yıldır hisse aynı yerde diyenler, 10 yıldır tutuyorum param eridi diyenler çok.

Bu hisseler de çer çöp değil, kurumsal karlı şirketler.

Bundan 2-3 yıl önce çimentolar hakkında çok yazdım...temettu ve uzun vade yatırım diyen hemen her arkadaşın portföyünde en az 1-2 çimento hissesi vardı. İyi kar ediyorlar ve güzel temettu dağıtıyorlardı...ancak inşaat gerek kamu, gerek özel tepeden dönüş sinyalleri veriyordu....borsa yeni zirveler zorlarken kimse çimentolar kötü olur diye düşünmüyordu...son durumda geldiğimiz nokta belli.

İnşaat tarihin en durgun dönemlerinde...kamu kemer sıkıyor...üstelik çimento için enerji maliyetin en önemli kalemi...enerji maliyetleri de inanılmaz arttı son dönemde...yani sektör zorda, en az 5-6 ay daha da borsadan negatif ayrışacaktır sektör.

Üzgünüm, ama uzun vade portföy için henüz erken çimentolar...konjonktür uygun hale geldiğinde çimsa yı portföyüme eklemeyi düşünüyorum.
    Cimsa ihracat yapabilme kapasitesi var..Bence fiyat kırıp ucuz işçilikle bi noktalara gelir.

Ama ihracat kapasitesi olmayan betoncular için el fatiha diyorum. 5 sene civi cakılmıcak bu ülkede.

5. Bir de yapılan en büyük hata... 100-150 bin bir kağıda yatırılıyor, hani milyonları olsa neyse diyeceğim de...tüm para bir kağıtta, kumardan farksız...ya tutarsa misali.

Neresini düzelteceksin, külliyen yanlış, bu tur en temel konularda bile hata yapan adamın borsada işi olmamalı bence...bu işin birinci kuralı riski bölmek, kafama silah dayasan tüm paramı borsaya yatırmam, yine silah dayasan borsadaki paramı tek hisseye gommem...bu işin çok bilmeyle vs alakası yok, çok temel bir konu, iç güdüsel olarak böyle bir hata yapmamalı insan.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir de yapılan en büyük hata... 100-150 bin bir kağıda yatırılıyor, hani milyonları olsa neyse diyeceğim de...tüm para bir kağıtta, kumardan farksız...ya tutarsa misali.

Neresini düzelteceksin, külliyen yanlış, bu tur en temel konularda bile hata yapan adamın borsada işi olmamalı bence...bu işin birinci kuralı riski bölmek, kafama silah dayasan tüm paramı borsaya yatırmam, yine silah dayasan borsadaki paramı tek hisseye gommem...bu işin çok bilmeyle vs alakası yok, çok temel bir konu, iç güdüsel olarak böyle bir hata yapmamalı insan.
    Aslında bu gerçekleşecek beklentiye saplanıp kalma ile alakalı. Portföyü çeşitlendirmek tabiki önemli ama uygun zamanda maksimum lot sayısına ulaşmakta bir o kadar önemli.. Portföy içerisinde kaydırmaları yapabilmeliyiz. Brisadan kaymayı düşünüyorum mesela
    Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir de yapılan en büyük hata... 100-150 bin bir kağıda yatırılıyor, hani milyonları olsa neyse diyeceğim de...tüm para bir kağıtta, kumardan farksız...ya tutarsa misali.

Screenshot_13.jpg

Üstadım bu portfoy için ne düşünüyorsunuz

8.  Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Aslında bu gerçekleşecek beklentiye saplanıp kalma ile alakalı. Portföyü çeşitlendirmek tabiki önemli ama uygun zamanda maksimum lot sayısına ulaşmakta bir o kadar önemli.. Portföy içerisinde kaydırmaları yapabilmeliyiz. Brisadan kaymayı düşünüyorum mesela
    Batuhan
    Tabii ki saplanıp kalmamak önemli.. mesela beklentin gerçekleşmiyorsa, gitmeyene yeni para sokmadan, gidene ilave yatırım yapılmalı...bir de endeksle paralel hareket edip endeks düşünce düşen hisseyi anlarım da...sürekli endeksten kötü performans gösteren hisseyi yıllarca taşımanın anlamı yok...1-2 ay, hatta bir yıl endeksin gerisinde kalmayı anlarım, ama yıllarca ndeksin altında performans gösteren hisseyi taşımam şahsen.

Ne kadar iyi bir hisse olursa olsun, dönemi değilmiş demek der yolumu ayırırım...hisse ismi verip kimseyi üzmeyeyim diyorum, hisse 10 yıldır yerinde saymış, arpa boyu yol almamış, 10 yıldır taşıyor arkadaş.

Sonra borsa kötü, şöyle böyle, lanet okumalar vs...hisse yatırımı ciddi bir iş, gereken emeği ve özeni göstermelisin.

Sayfa 186/1230 İlkİlk ... 861361761841851861871881962362866861186 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •