Sayfa 188/338 İlkİlk ... 88138178186187188189190198238288 ... SonSon
Arama sonucu : 2704 madde; 1,497 - 1,504 arası.

Konu: 10. Köy

Alıntı Originally Posted by İzmir Yazıyı Oku
    tasarruflu ampulleri kırmayalım , kırıldıysa camları elinizle ellemeyin , kırılan tüp camın yanında çıkan zehirli gaz cıva'yı solumayın !!

Bir öğretim görevlisinin başından geçenler

Eşim kazara enerji tasarruflu 8 ampulün bulunduğu kutuyu yere düşürünce tüm cam parçaları tuzla buz olup çevreye saçıldı. İlk iş, ayaklarına batmasın diye köpeklerimizi ortamdan uzaklaştırdık. Ben ise bütün düşüncesizliğimle alelacele büyük parçaları çıplak elle toplayarak çöpe attım ve hemen ardından elektrik süpürgesiyle küçük parçaları temizledim. Sorun çözülmüştü. Ya da ben öyle sandım... (Bilim insanı falan fark etmiyor, bazen boş bulunup olmadık yanlışlar yapabiliyor insan.)

Aradan birkaç saat geçtikten sonra nefes alma zorluğu başladı. Anaflaktik şok belirtileri yaşıyordum. Geç de olsa anlamıştım ki ampulde bulunan gaz halindeki cıva, solunum sistemimi felç etmek üzereydi.

Süratle en yakın hastanenin acil servisine attık kendimizi. Giriş işlemlerinin ardından acil doktoru belirdi. Eller cepte beni tepeden tırnağa süzdükten sonra, neler olduğunu anlatmama müsaade etmeden Eşinizle kavga mı ettiniz? diye sordu. Yükselen tansiyon, solunum bozukluğu, eşimdeki korkudan kaynaklanan gerginlik sayın doktorumuzda çok anlamlı bir teşhise ve tedavi kararına sebep olmuştu:
    Anksiyete atağı geçiriyor, sakinleştirici verin! Ben iyice yavaşlayan solunumumla kendimi kaybetmeden eşimin bağırdığını duydum: Zehirlendi, nefes alamıyor, dudakları ve tırnakları morardı; ölüyor, ne anksiyetesi? Ne biçim hekimsiniz?Gerisini hatırlamıyorum.

Gözümü açtığımda etrafımda 5 hekim, 4 hemşire, yüzümde de oksijen maskesi vardı. Nihayet doğrular anlaşılmış, teşhis konulmuştu: Kırılan ampullerdeki zehirli gazı soluyarak zehirlenmiştim. En yaşlı olan hekim, elimi tutarak konuşmaya başladı: Bakın çok ciddi bir sağlık problemiyle karşı karşıyasınız. Enerji tasarruflu ampuller aslında çok ciddi sağlık sorunu oluşturan baş belalarıdırlar.
    1. Kırıldığında elinizle dokunmayacaksınız.
    2. Derhal pencereleri açarak havalandıracaksınız.
    3. Havalandırmanın ardından elektrik süpürgesi asla kullanmayacak, cam kırıklarını fırça ve faraşla toplayacaksınız...

Dinlerken utandım gerçekten. Kendi kendime Biliyordum bunları ama nasıl yaptım böyle bir hatayı? diye düşündüm. Akciğer fonksiyon testleri ve diğer kan testlerinin ardından taburcu edildim. Hakikaten bugün sağlığıma kavuştuğum için çok şanslıyım. O günden bugüne halkı bu konuda bilinçlendirmek için elimden geleni yapıyorum.

Emme hikaye anlatmis yahu, 8 tane tasaruflu ampulu ayni anda kirabilmis.

O zaman eski uzun florasan lambalarin kirilmasi halinde butun evin salasini okumamiz lazimdi, cunku o tip ampuller 8 tasaruflu ampulden en az 2-3 misli civa buhari icerir.

Son olarak Almanlarin ve Nazilerin zehirli gaz ile o kadar ugrasmasina gerek yoktu, bas civa buharini pis yavudiler gebersin.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

3.  Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Emme hikaye anlatmis yahu, 8 tane tasaruflu ampulu ayni anda kirabilmis.

O zaman eski uzun florasan lambalarin kirilmasi halinde butun evin salasini okumamiz lazimdi, cunku o tip ampuller 8 tasaruflu ampulden en az 2-3 misli civa buhari icerir.

Son olarak Almanlarin ve Nazilerin zehirli gaz ile o kadar ugrasmasina gerek yoktu, bas civa buharini pis yavudiler gebersin.

eskiden kullandığımız 40 wattlık uzun floresanlar daha büyük ve daha çok ışık veriyordu , halen kullanıyorum ( 30 yıllık ) şimdiki en kaliteli tasarruflu lambalardan daha çok güzel ışık veriyorlar ,,
    dediğiniz gibi , bunların içi daha yoğun ve büyük ,,,
    hatta geçtiğimiz aylarda sadece televizyon tüpü camının ağırlığı 20 kg gelen emektar televizyon ( 32 yıllık renkli televizyon ) bozuldu , tüp camının havasını boşaltmak için kırdım , üzerini kalın bezle kaplayıp o şekilde çekici indirdim , usülünü bildiğim için , acaip gaz çıkışı ve pofladı ve kılcal camlar kalın bez parçasının içinde kaldı ,, hemen attım ,, cıva gazı çok daha yoğun Televizyon tüplerinde ,,,
    kasasını hatıra olarak saklıyorum
    bilmeyen sakın denemesin elektrik çarpabilir ,,

gelelim cıva gaz buharına , çok nadir vuku bulduğu için, bu durumu yaşayan kişinin kendisini diğer insanlara göre daha çok deneyim yaşamış sanmasına sebep olan pek illet bir hadisedir , genelde kan kanserine (losemi) sebebiyet veren bir zehirlenmedir ,
    tek tedavisi, kasa enjekte edilen dimercaprol ve yerfıstığı yağı içerikli bal adlı bir ilaçtır. fıstık yağının yoğunluğu düşünüldüğünde, herbir iğnenin verdiği acı tahayyül bile edilemez. 11 eylul saldirilarindan sonra bircok itfaiye gorevlisinde, daha cok yikilan world trade center binalarindaki floresan lambalarin icindeki civanin havaya karisip cigerlere dolmasi sureti ile bu rahatsizlik gorulmustur.
    cıva partükülleri gözle görülmediği için , havaya karışıp nefes yoluna giriyor
    Son düzenleme : İzmir; 13-11-2018 saat: 15:58.

4. dişleri yok henüz ,, Beyaz Aslan Yavrusu

5. uslu ve süslü

6. gizli Kasa 3 yol

Sayfa 188/338 İlkİlk ... 88138178186187188189190198238288 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •