Sayfa 19/158 İlkİlk ... 917181920212969119 ... SonSon
Arama sonucu : 1257 madde; 145 - 152 arası.

Konu: Sistem Takibi - III

1.  Alıntı Originally Posted by lutfu001 Yazıyı Oku
    Yine mi bamya, yine herkesin bildiği şeyi kendileri pozisyonlarını ayarlayıp bizede açıkladılar, sözde birde arkasındayız falan fişman diye açıklama yaptılar, gözünü sevdiğimin parası nelere kadir, insanda ne omurga bırakıyor ne kan...

Ölünce Türkiye de geçirdiğimiz günler günahlarımız için kefaret sayılmalı hatta cehennem cezalarındaki yatar olan kısımdan düşmeleri lazım...
    Adam boşuna dememiş bu Dünya nın birde cehennemi mi var diye Lütfü hocam.

2.  Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku
    Adam boşuna dememiş bu Dünya nın birde cehennemi mi var diye Lütfü hocam.
    Bunu diyen adam kesin Türk tür

Birde milleti bu ülke cennet diye kandırıyorlar, millette gurur duyuyor kendisi evinden, köyünden, ilçesinden, yada şehrinden öteye gidemezken yabancı gelip bedavaya ülkenin altını üstüne getiriyor tabi ki ülke cennet ama yabancı için, birde adam gezip gidiyor sürekli burda yaşamak zorunda değil...
    hissE alMAdan ÖNCE; Aylık, HafTalıK, sonra günlüK grafiğe bakın...
    operasyon yemiş yada fiyatı katlamış hissede MaCeRa ararsanız, Paranızdan OlurSUNUz....

Selim...

Çalışmayı ancak belirli bir seviyeye getirebildim. Artık yaşlanmaya başladım, beyin eski randımanı ile çalışmıyor...

Şimdi çalışmayı ana hatları ile anlatayım. Daha eklenecek çok şey vardır ama genel olarak çalışır durumda...

Takas, T+2 gün sonra hesaplara geçtiği için, bizler 2 gün öylece bakıp duruyoruz. Kim aldı, kim sattı diye...?

Bunu yine kesin olarak bilemeyeceğiz ama en azından 2 günlük hesabı %90 doğrulukta görebileceğiz...

Örneğin; aşağıdaki grafiği açıklayıcı olması açısından seçtim. Özel bir nedeni yoktur...

- GLB (Global) 'nin şu anda takasında 1.157.133 Lot bulunuyor...

- Son 2 günde alıp sattığı henüz takasa işlenmedi...

- Bu son 2 günde GLB 'nin alış satış işlemleri oldu... [-19.981 Lot ve 53.184 Lot]

İşte bu son 2 günde yapılan işlemleri, takası gerçek gününde yapılan işlem gibi düşünerek peşine ekliyoruz...

- Noktalı çizgi ile gösterilen kısım, son 2 gündeki işlemleri gösteriyor...

- Net çizgi olan kısım ise, Takasın 2 gün geri alınarak gerçek günüde yapılan AL/SAT işlemine denk getirilmiş hâlidir...

- Yani şu anki Takas verisi aslında 2 gün önce yapılan işlemlerin onucu olduğu içini, grafik 2 gün geriye çekilince sanki gerçekte o günde yapılan işlemi göstermiş gibi oluyor. Daha net bir takas görüntüsü oluyor...

Bu sayede fiyat hareketi ile olan korelasyonunu da daha net görmüş oluyoruz...

"Yatırım Tavsiyesi Değildir!"... Eğitim ve Bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyorum.

Peki bu durum ne kadar doğru çalışıyor diye test ettiğimde;

- Bazı kurumların bazı kurumlarla paslaştığı gördüm...

- Veya saklaması olmayan kurumların başka kurumlar üzerinden işlem yaptığını gözlemledim. Bu zaten bilinen bir şey ama bunu grafik üstünde görmek güzel oldu...

Bu durum GLB için de geçerliymiş. Ya birileri ile paslaşıyor ya da saklaması olmayan bir başkasının adına işlem yapıyor...

Grafik üzerinde farklı bir tarih seçtiğimde ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak:

- 30 Ocak 2024 tarihinde GLB 'in AKD dağılımda 40.172 lot alım yaptığı görülüyor...!!!

- Acaba gerçekten alım mı yapmış...???!!!

- Mâlesef tam tersi satış yapmış. Bu durum takasa 175.000 lot eksi (-) olarak yansımış...!!!

- Aynı gün hisse +6.95% prim yapmış...

- AKD 'ye baktığımız zaman alım yapan kurum gerçekte satış yapmış. Takasından mal eksilmiş... Gerçekte 134.828 lot takası eksilmiş olmuş...

İşte bu gibi durumları önceden görmek mümkün değil ama iş işten geçse bile kimin bu işlemi yaptığını görebiliriz...

Aşağıdaki kurumlar arasında alış veriş olmuş...

Takas saklaması olmayan XYA ve TEB 'in yerine bu kurumlar işlem yapmışlar...

Sol üst köşede görünen lotlar ise; o tarihten son güne kadar olan takas değişim miktarını gösteriyor...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,979
     Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    Selim...

Çalışmayı ancak belirli bir seviyeye getirebildim. Artık yaşlanmaya başladım, beyin eski randımanı ile çalışmıyor...

Şimdi çalışmayı ana hatları ile anlatayım. Daha eklenecek çok şey vardır ama genel olarak çalışır durumda...

Takas, T+2 gün sonra hesaplara geçtiği için, bizler 2 gün öylece bakıp duruyoruz. Kim aldı, kim sattı diye...?

Bunu yine kesin olarak bilemeyeceğiz ama en azından 2 günlük hesabı %90 doğrulukta görebileceğiz...

Örneğin; aşağıdaki grafiği açıklayıcı olması açısından seçtim. Özel bir nedeni yoktur...

- GLB (Global) 'nin şu anda takasında 1.157.133 Lot bulunuyor...

- Son 2 günde alıp sattığı henüz takasa işlenmedi...

- Bu son 2 günde GLB 'nin alış satış işlemleri oldu... [-19.981 Lot ve 53.184 Lot]

İşte bu son 2 günde yapılan işlemleri, takası gerçek gününde yapılan işlem gibi düşünerek peşine ekliyoruz...

- Noktalı çizgi ile gösterilen kısım, son 2 gündeki işlemleri gösteriyor...

- Net çizgi olan kısım ise, Takasın 2 gün geri alınarak gerçek günüde yapılan AL/SAT işlemine denk getirilmiş hâlidir...

- Yani şu anki Takas verisi aslında 2 gün önce yapılan işlemlerin onucu olduğu içini, grafik 2 gün geriye çekilince sanki gerçekte o günde yapılan işlemi göstermiş gibi oluyor. Daha net bir takas görüntüsü oluyor...

Bu sayede fiyat hareketi ile olan korelasyonunu da daha net görmüş oluyoruz...

Bravo...
    Görsel doğru.Yani 1,117,xxx olan GLB aslında bir ya da birkaç kişiden oluşan bir grup gibi düşünürsek eğer; satış yaptığı ortalama rakam ya da tahtayı izleyebilme imkanı olduğunda mesela yüksek fiyattan satıp fiyatın zayıflaması sonrasında yerine konmuş mal gibi de değerlendirilebilir. Veya ikinci bir seçenek olarak önümüze gelen, ikinci bir şahıs olma ihtimalini gözönüne getirir. Örnek üzerinden canlandırma yaparak düşünüyorum. Katil Kim diye arıyoruz. Bu satan aslında takasta daha önce malı olan bir zat idi ise. Onun gerçekten o olup olmadığını anlayabilmemiz için alım adetlerine ve alım şekillerine bakmamız gerekir. Çünkü her bir işlem o an için yaşanan duruma bianen olmuştur. Yani o zaman dilimi gözlemleyebilme şansımız varsa buna yorum yapabiliriz. Yok ise tahminlerde bulunabiliriz. Genel kanı, işlem zamanının normal akışında seyrettiği varsayımı üzerine gidebilir. Yani cuma günü şartlar eşit ortam normal ama biri MB başkanına ait bir duyum aldı. falan gibi şeyler gözardı edilmesi gerek. Şimdi esasen son bir haftadır TUPRS ta işlem açmış olamam rağmen ilgim dolayısıyla OYAKC de ekranımda açık izliyordum.. Global hatırladığım kadarıyla önce mal çekti tahtadan, daha sonra bunu farkeden yada bunu gören biri ya da birileri hisse fiyatının yukarı çıkmasına engel olmadı, yani önüne mal yazmadı. fiyat yukarı çıkmaya başlayınca yukarıdan satışlarını yapmaya başladı GLB. Benim anımsadığım an bende gireyim diye talimat girişi hazırlarken fiyat süzülmeye başladı ve vazgeçtim. Siz mantıksal süzgeç olarak önce sattı sonra aldı gibi yorumluyor yada görüyor olabilirsiniz.. Sonuçta bu verinin ışığında bakarsak nasıl bir yorum yaparız derseniz.
    "Hisse adeti olarak bu örnekten yola çıkarak konuşuyorum; piyasaya birleşmeden kaynaklanan bir miktar yeni lot girişi oldu. Ancak burada maliyetlenmiş olanlar bu yeni gelen parti lotu yüksek fiyattan almayacağını gösterdi. Hatta yeni gelen lotları alıp fiyat üzerinde baskı yaratmak için zararına dahi olsa satmayı göze aldığını gösterdi.Ama orada Yani bu OYAKC örneğinde asıl sorunlu olan taraf OYAK yatırım ve İYM bence. Çünkü bir haftalık dönemde fiyat üzerinde daha etkin rol oynamışlardı. Belki GLB geçici olarak girip çıktı ya da Bir miktar lot ekledi. Ama asıl oyuncu değil diye düşünüyorum.Oradaki asıl oyuncu OYAK ve İYM dönem dönem AKB de giriyor potaya ama. Hulasa burası çok karışık. Ben Matriks ten baktığımda 511,xxx civarında bir net miktar görüyorum. BUnları değerlendirirken bir şeyi atlamadan yapmamız gerekecek. O da veriyi inceleme aşamasından önce tahtada alım - satım da karşılıklı işlemler önemli. Zahmet çekilmeden blok olarak geçen lotlar çok önemli. Bu da izleyici olma şartını getiriyor.
    bu örnekte. Altından kalkarız kalkmasına da sizin için, benim anlatacaklarım size bir standart sağlayacak ve buradan formül üreteceğiniz bir veri vermez zannımca. Düğüm çok karışık. Bence; siz önce düşük lotları gözönüne alın, hatta şöyle yapın 100.xxx altı ve 50.xxx altı diyerek önce misafirler kimler onları bir görelim. Evsahiplerini ayırt etmek daha anlamlı olur diye düşünüyorum

Saygılar üstadım.
    Tekrar söyleyeyşm. Ben 2 gündür buna bakınıyordum.. Birde 17,10,2023 tarihinde anormal bir veri var. Daha önce de bahsi geçmişti ve Bilgem Don Kişot abim yorum yapmıştı buna. BİST 6696 lot satmış. bu da oyunun daha heyecanlı olmasını sağlayacak bir detay. Ortada bir top var. Takas dengesini lehine çeviren oyunu kurabilme becerisini sergiliyor.
    Acı veriyorsa geçmiş; geçmemiş demektir.
    " Artık üç kişi takılıyoruz. Ben...Keyfim...Ve kahyası...Gerisinin......"

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,979
     Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    Peki bu durum ne kadar doğru çalışıyor diye test ettiğimde;

- Bazı kurumların bazı kurumlarla paslaştığı gördüm...

- Veya saklaması olmayan kurumların başka kurumlar üzerinden işlem yaptığını gözlemledim. Bu zaten bilinen bir şey ama bunu grafik üstünde görmek güzel oldu...

Bu durum GLB için de geçerliymiş. Ya birileri ile paslaşıyor ya da saklaması olmayan bir başkasının adına işlem yapıyor...

Grafik üzerinde farklı bir tarih seçtiğimde ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak:

- 30 Ocak 2024 tarihinde GLB 'in AKD dağılımda 40.172 lot alım yaptığı görülüyor...!!!

- Acaba gerçekten alım mı yapmış...???!!!

- Mâlesef tam tersi satış yapmış. Bu durum takasa 175.000 lot eksi (-) olarak yansımış...!!!

- Aynı gün hisse +6.95% prim yapmış...

- AKD 'ye baktığımız zaman alım yapan kurum gerçekte satış yapmış. Takasından mal eksilmiş... Gerçekte 134.828 lot takası eksilmiş olmuş...

İşte bu gibi durumları önceden görmek mümkün değil ama iş işten geçse bile kimin bu işlemi yaptığını görebiliriz...

Sizin takıldığınız benimde aslında cevabını göremediğim yer burası
     Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    Hulasa burası çok karışık......
    Bunları değerlendirirken bir şeyi atlamadan yapmamız gerekecek. O da veriyi inceleme aşamasından önce tahtada alım - satım da karşılıklı işlemler önemli. Zahmet çekilmeden blok olarak geçen lotlar çok önemli. Bu da izleyici olma şartını getiriyor.
    bu örnekte. Altından kalkarız kalkmasına da sizin için, benim anlatacaklarım size bir standart sağlayacak ve buradan formül üreteceğiniz bir veri vermez zannımca. Düğüm çok karışık. Bence; siz önce düşük lotları gözönüne alın, hatta şöyle yapın 100.xxx altı ve 50.xxx altı diyerek önce misafirler kimler onları bir görelim. Evsahiplerini ayırt etmek daha anlamlı olur diye düşünüyorum

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,979
    Bunu neden ısrarla söylüyorum sebebini açıklayayım belki siz bunu yorumlayıp formül üretebilirsiniz.
    Şimdi normal şartlarda biz bir grup olarak hareket ediyor olsak ya da biz MKK kayıtlarına sahip olsak net olarak kimde ne var ne yok bileceğiz. değil mi. Amaç topladığımızın farkedilmemesini sağlamak olacağı için blok olarak geçen lotlar bizim tayfanın ya da bizim ekibin lotları olacaktır.
    Bunun dışında kalanlar ise misafir olarak hisseye bulaşmış KY diyelim.
    Şimdi amaç bu KY nin elinden malını ucuza almaksa eğer. Öyle ya da böyle elimizde olan lotları kaybetmeden trade ile aşağı doğru yöneltmek fiyatı. Orada aldığımız yani kendimizin sattığı lotu alt kademede yine bizim karşılamamız. Eskaza araya girip alacak olan varsa da arada patates olsun. satmaya zorlansın. Biz arada yüksek maliyetle almış olsak bile daha sonra fiyatı yukarı süreceğimiz için çok önem arzetmiyor. Yani maliyetlenme ikincil adım. Bizim için önemli olan lot sayısı

Sayfa 19/158 İlkİlk ... 917181920212969119 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •