Sayfa 191/405 İlkİlk ... 91141181189190191192193201241291 ... SonSon
Arama sonucu : 3239 madde; 1,521 - 1,528 arası.

Konu: ALKIM - Alkim Alkali Kimya A.Ş.

1. Seni üstümüze yaptılar,temmuz ortasi oldu yatırımdan da ses yok geri kalan bayram tatili temmuzu da yedik

2. Alka bilanço hareketine mi başladı ne, bir de bizimkine bakın, daha Ağustos ayındaki PS üretimini satın alacak, sonra da bilançoyu, tavanı bile 16 ancak, hey yavrum Alkim, beklentileri bildim bileli harcıyorlar, hisse senenin en düşğünde galiba.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Somewhere in the moon
    Gönderi
    6,977
    Kurbanlik Alkim olmus
    Kurban bayraminiz mübarek olsun,
    Bayram dönüsü güzel kap haberleri yollarlar belki..

iyi tatiller herkese...
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Değildir.
    Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir ucuz insanlardan beklemeyin W.Buffet

4.  Alıntı Originally Posted by Yazık Yazıyı Oku
    Arkadaşlar bu yazdıklarımı not edin lütfen;

2021 yılının tamamında toplamda;

525.000 TON Sodyum Sülfat
    50.000 TON Potasyum SÜLFAT
    85.000 ton Kağıt

Satışı bekliyorum. Bunlar cironun parçalanmış hali, tuz falan filan yok yazmadım onları.

Mevcut uluslararası sodyum sülfat fiyatları ve beklentiler ile sodyum sülfattan senelik: 493 MİLYON TL;
    Mevcut uluslararası potasyum sülfat fiyatları ile PS tarafından senelik; 220 MİLYON TL;
    Mevcut ortalama ALKA Kağıt fiyatları ile kağıt tarafından senelik; 453 MİLYON TL

Toplamda yan ürünler hariç 1 MİLYAR 166 MİLYON TL civarında ciromuz olacaktır. Marjların PS ile beraber 0,5-1,5 baz puan arası artması olası.

Yaklaşık NET KAR rakamımız 335. MİLYON TL civarından olacaktır. HBK 2.23'ü bulacaktır. PS ile beraber çarpanların iyileşmesi gerekir uluslararası örneklerine yakınsadığı varsayımı olmadan 24 TL gibi bir hedef fiyat çıkar, uluslararası örneklerine yakınsar ise 28 TL hedef fiyat ile beklemeye devam ederiz.

2022 yılında Sodyum sülfatın 2.faz kapasite artışı da işleme girecek. Ancak tamamı sodyum sülfat satışı olarak yansımayacaktır. PS üretimi için kullanılacak kısmı da hesaplamalara dahil etmek lazım. Bu nedenle 2022'de satılabilir sodyum sülfat tonajının 580.000/TON olacağını öngörmeliyiz. 2022 yılında da ciro artışının devam edeceği aşikar.

Çayırhan tesisi için gelişmeler yakından izlenmeli. Şirket ruhsat uzatma çalışmaları hakkında gerekli bilgilendirmeleri yapmalı. Kur tarafında yukarı yönlü hareketler PS VE SS tarafındaki ciro tahminlerini yukarı yönlü revize ettirir. Mevcut enflasyonist ortam sebebiyle fiyat ayarlamaları şirket lehine olacaktır. 2022 sonu itibarıyla PS tarafında 150.000/TON'a kadar kapasite artışı beklenebilir. Lityum karbonat tarafında fiyat artışları devam ediyor. 2023-2024 itibarıyla o taraftan yeni gelişmeler duyabiliriz. Nakit yaratma kapasitemiz muazzam. Kaliteli ve nadide bir yapıya ortaklık ediyoruz. Şirkete odaklanarak yola devam.

Çayırhan ruhsat gelişmeleri hakkında şirket gereken açıklamaları yaparsa memnun oluruz.

YTD
    Yukarıdaki tahminlerimi Potasyum Sülfat tarafındaki yüksek fiyat artışları nedeniyle revize ediyorum. Bildiğiniz gibi proje başlangıç tarihinde potasyum sülfat ton başı fiyatı 500-510 USD dolaylarındaydı. Geçtiğimiz hafta kapanışı itibarıyla uluslararası piyasalarda Potasyum Sülfat ton başı fiyatı 650-670 USD bandından alınıp satılmaya başladı. Sizde fiyatları uluslararası kimya siteleri üzerinden takip edebilirsiniz.

Dolayısıyla sene sonu PS tarafından beklediğim 220 Milyon TL'lik ciro tahmini, 280 milyon TL'ye çıkarıyorum. Fiyatların yükselmesi çok olumlu, bileşenlerden biri zaten bizim elimizde, maliyet artışımız kısıtlıyken fiyat artışı yüksek. 2022 sonu itibarıyla toplam kapasitenin önce 150.000 Ton olmak üzere, 2025 yılına kadar parça parça 300.000 Ton'a kadar artmasını bekliyorum.

Bu sene sonu için ciro beklentimi de 1 MİLYAR 200 Milyon TL-1 Milyar 300 milyon TL arasına, Net kar beklentimi de 340 milyon TL ile 380 Milyon TL arasına yükseltiyorum.

AL-SAT-TUT Tavsiyesi değildir. Herkes kendince araştırmasını gerçekleştirsin.

5. Yukarıda yazdıklarıma ek olarak ise;

Daha önce bahsini geçirdiğim, lityum karbonat tarafında güçlü talep sınırlı arz dolayısıyla fiyat artışları devam ediyor. Geçtiğimiz 3 ay önce Mart ayı itibarıyla pil sınıfı lityum karbonat ton fiyatı 12.000 usd iken fiyatlar geçtiğimiz hafta kapanışı itibarıyla 17.000 USD'ye kadar çıkmış durumda. Yeni enerji araçlara olan talep giderek artmakta, özellikle 2025 sonrası elektrikli araç noktasında ciddi bir dönüşümün başlayacağı aşikar. Her ne kadar şu anda olmasa da özellikle 2-3 sene sonra artan talep ile birlikte lityum karbonat tarafında ton fiyatının 100.000 USD'lere kadar ulaşması mümkün. Bu da PS, SS ve Kağıt tarafında yerini sağlamlaştırmış firma için ileriki dönemde yeni bir katalizör olabilir.

6. Araştırma ve analizleriniz için teşekkürler Sn. Yazık.

7. YAZIK ortak forumdaki ismini görünce çocukluğumdaki bir anım aklıma geldi ben bursalıyım dedemin dursunbeyli ahbabı varidi zamanzaman bizde yatılı kalırlardı yengehanım beni sever nasılsın der bende iyiyim derdim oda ah YAZIK derdi sonra okula gidiyormusun diye sorar ben evet deyince yine ah YAZIK derdi bende anama gider hep ne desem ah yazık diyor diye şikayet ederdim sayenizde 35 sene geriye gittim

8. TİCARET BAKANLIĞI TARAFINDAN YAYIMLANAN "YEŞİL MUTABAKAT EYLEM PLANI: TARIMDA PESTİSİT VE KİMYASAL GÜBRE KULLANIMI AZALTILACAK

Mutabakat Eylem Planı"na göre, Türkiye tarımda pestisit ve kimyasal gübre kullanımını azaltacak. Pestisitler yerine biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerinin kullanımı yaygınlaştırılacak. Ar-Ge çalışmalarıyla kimyasal gübreler yerine gübreleme programına organik gübreler dahil edilecek.

DÜNYA Haber Merkezi
    20 Temmuz 2021 12:42

Türkiye, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması ve ihracatın sekteye uğramaması için pestisit (zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlar) ve anti-mikrobiyaller ile kimyasal gübre kullanımını azaltacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından, Türkiye'nin, iklim değişikliğiyle mücadele politikalarına adaptasyonunu sağlamayı hedefleyen ve ihracatta rekabetçiliği güçlendirecek bir yol haritası niteliğinde olan "Yeşil Mutabakat Eylem Planı" yayımlandı.

Yeşil Mutabakat Eylem Planı'ndan yapılan derlemeye göre, Avrupa Birliği'nin (AB) Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında alacağı önlemlerin Türkiye'nin AB ile tarım ticaretini sekteye uğratmaması açısından ülkede sürdürülebilir tarıma yönelik eylemler gerçekleştirilmesi önem taşıyor.

Bu kapsamda, AB hedefleriyle uyumlu şekilde Türkiye'de pestisit ve anti-mikrobiyallerin kullanımının azaltılması sağlanacak. Bu süreçte, biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerinin kullanımı yaygınlaştırılacak.

Türkiye'de organik tarım üretim alanları ve üretim miktarları artırılacak. AB'nin organik tarım mevzuatının uyumlaştırma çalışmaları tamamlanacak. Türkiye ile AB arasında organik tarım ticaretini desteklemek amacıyla AB ile organik tarım alanında karşılıklı tanıma sağlanabilmesi için AB nezdinde girişimler yürütülecek.

Kimyasal gübre kullanımı azaltılacak ve AB'nin bu alandaki hedef ve politikaları doğrultusunda çalışma yapılacak.
    Ar-Ge çalışmaları sonucunda ham madde bakımından dışa bağımlı üretilebilen kimyasal gübrelerin kullanım miktarı azaltılacak, yeni nesil ve yavaş salınımlı gübrelerin kullanım miktarları belirlenecek.

Gübreleme programına organik gübreler dahil edilerek sürdürülebilir toprak verimliliği sağlanacak.
    Arazi toplulaştırma faaliyetleri yürütülecek ve 2023 yılı sonuna kadar 8,5 milyon hektar alanda toplulaştırma tescil faaliyetleri bitirilecek.

Yenilenebilir enerji tarımda da kullanılacak

Tarımda yenilenebilir enerji kullanımı artırılacak. Aydın, Denizli, İzmir ve Ağrı'da kurulan tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinde jeotermal kaynaklardan faydalanılarak bitkisel üretim yapılacak.

Yenilenebilir enerji kullanan seralar ve üretim tesisleri desteklenecek.

Tarımsal üretimde atık ve artıkların tekrar değerlendirilmesi konusunda Ar-Ge çalışmaları yürütülecek.

Desteklenen Ar-Ge projeleriyle tarımsal atıkların enerji olarak değerlendirilmesi amacıyla atık ve artık yönetiminin geliştirilmesine katkı sağlayacak araştırmalar yapılacak.

Gıda atık ve artıklarının geri dönüşümünün sağlanmasına yönelik farkındalık yaratma ve tüketicinin bilinçlendirilmesi çalışmaları gerçekleştirilecek.

Satış ve toplu tüketim hizmetleri sağlayan yerlerde işletmecilere yönelik gıda israfıyla mücadele amacıyla kontrol listeleri hazırlanacak.

Avrupa Komisyonunca açıklanan "Tarladan Sofraya ve Biyoçeşitlilik Stratejileri"ne ilişkin bilgilendirme faaliyetleri yapılacak.

bu bağlamda Alkimin üreteceği PS çok kıymete binecektir.

Sayfa 191/405 İlkİlk ... 91141181189190191192193201241291 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •