Sayfa 197/637 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247297 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 1,569 - 1,576 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. merhabalar, ben de takipcisiyim bu konunun. emegi gecen herkese tesekkurler. zaman bulunca daha uzun yazarim kendi hikayemi ama kisaca benim kendi cikardigim sonucu yazmak istiyorum. Borsaya ilk basladigim zamanlarda nakitim yoktu, tecrubem de yoktu. simdi nakitim daha fazla ve kendime gore uzun vade tecrubesi edindim. Ama kafa yerine, hektasi 2,7 lerden tuprasi 40 li rakamlardan sattiktan sonra geldi. Simdi ne yapmak lazim.

Ben kriz bekliyorum. Eninde sonunda gelecek krizde Tuprasa ne oldu batti mi yahu denilen yerlerde toplu alim yapmayi bekliyorum. Krizde dolar yukselecegi icin nakitimi de dolarda bekletiyorum. Kriz zamaninda artik ne kadar ucuzdan alip unutabilirsek. Yillarin tecrubesiyle vardigim sonuc ve hareket plani bu.

2. piyasalar için negatif beklentidesiniz yani doğru mu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,312
     Alıntı Originally Posted by temettü2023 Yazıyı Oku
    Merhabalar

aşağı yukarı temettü verimi güzel olan sanayi şirketlerimiz belli. benim burada merak ettiğim husus şu sn dudu ve sn cau. cevap verirse çok memnun olurum. tüpraş iyi bir hisse mi .evet . iyi . temeli satışı iyi mi . evet iyi. ama gelelim can alıcı soruya bizim gibi temettü emekliliği için hisse yatırımı yapacak genç dimaglar için artık tüpraş pahalı olmadı mı biraz? aynı diğer sanayi şirketleri içinde geçerli değil mi. hektaş mesela 2 - 3 liralardan 6- 7- 8 liralara geldi. şu anda temettü verimi iyi hisseleri alırsak yüksek fiyattan maliyetlenmiş olmaz mıyız acaba ?
    son olarak bir sorumda y.dışı temettü veren hisseler (dolar ve euro) bakış açımız nasıl olmalıdır. hem tl de temettü elde edip hem de dolar bazlı gelir elde etmek ilerleyen yıllar için güzel olmaz mı? büyük üstatlarım ydışı hisselere bakış açınız nedir ? syg
    O zaman ucuzlarini arastiracaksin guzel kardesim.
    Ama su gercegi de unutmadan:
    Pahalidir vardir bi hikmeti, ucuzdur vardir bi illeti...
    Yurtdisindan hisse senedi almayi arastirdim, hisseleri de belirledim ama vergi mevzuati nedeni ile cesaret edemedim.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,312
    Piyasayi yuksek bulanlara tavsiyem:
    Paranizi biriktirin.
    Likit enstrumanlarda tutun.
    Alacaginiz kagitlari da belirleyin.
    Kriz aninda psikolojiniz elveriyorsa alimlarinizi blok olarak yapin.
    Sonra da biriktirme olarak devam edin.
    Bu arada da her seyde oldugu gibi bunda da soylemenin yapmaktan daha zor oldugunu da unutmayin.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5. Sn dudu çok teşekkürler cevabınız için. ydışı piyasalarda araştırıp bulduunuz hisseler nelerdi üstadım ? vergide çok mu yüksek kesintiler. sizi vazgeçirecek kadar yüksek miydi vergisel durum .

üstadım sizin kriz beklentiniz var mı bu arada ?

syg

6. Yeni başlayan biri için portföy nasıl olmalı? Riski bölmek adına 10 hisse almak mantıklı ama takibi zor değil mi? Yaşım 32, hala hayat mucadelesi veriyoruz. Haliyle işime odaklanmam gerekiyor. Üstatlardan öneri bekliyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Piyasayi yuksek bulanlara tavsiyem:
    Paranizi biriktirin.
    Likit enstrumanlarda tutun.
    Alacaginiz kagitlari da belirleyin.
    Kriz aninda psikolojiniz elveriyorsa alimlarinizi blok olarak yapin.
    Sonra da biriktirme olarak devam edin.
    Bu arada da her seyde oldugu gibi bunda da soylemenin yapmaktan daha zor oldugunu da unutmayin.
    Syg,
    Ya da kademeli alım yapılabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by cigulinin hayaleti Yazıyı Oku
    Herkese iyi hafta sonları diliyorum.

Daha önce birkaç kere yazmıştım ama nasıl biriyim, hedeflerim neler pek bahsetmedim.

Otuz yaşındayım. Son altı yıldır maaşlı olarak çalışıyorum. Mezun olduktan sonra iki yıl boyunca TAI'de çalışmaya başladım. Son dört yıldır da araştırma görevlisiyim ve doktora yapıyorum. Doktora çalışmama altı aydır İtalya'da bir üniversitede devam ediyorum. En azından bir yılımı daha İtalya'da geçireceğim.

Bugüne kadar çoğu döviz ve altın olmak üzere 50000 lira civarında biriktirebildim. Birikim miktarı çok iyi bir seviyede değil maalesef. Bunun kendimce belli başlı sebepleri var. Bahane sıralamak için değil ama bu yazıyı okuyacak insanlara fikir verebileceğini, faydası olabileceğini düşündüğüm için kısaca yazabilirim.

Öncelikle dar gelirli bir aileden geldim ve eğitim hayatım boyunca ne dershanlere para verdim ne de üniversitede babamdan para aldım. Üniversitede paraya ihtiyacım olmasına rağmen babamdan istemezdim. Burslarımla ve lisede biriktirdiğim az miktarda parayla idare etmeye çalışırdım hep. Bedavaya okudum diyebilirim (şaka) Lisede bile yaz tatillerinde hem İngilizcem gelişir hem biraz para kazanırım diye her yaz otellerde ne iş bulduysam yapardım. Çalışma hayatına başladıktan sonra bir yandan KYK kredisi borçlarımı öderken bir yandan da ailemin maddi olarak biraz rahatlaması için onlara destek olmaya başladım. Sağolsunlar maddi konuda benden hiçbir beklentileri olmasa da onları en azından maddi olarak rahatlatmak beni çok mutlu ediyor. Annem ve babam maddi olarak ne kadar beklentisizlerse de maalesef ablalarım ve eniştelerim ilk yıllarda biraz da benim saflığımı ve iyi niyetimi istismar ederek beni çok silkelediler. Siz siz olun hayır demesini öğrenin. Ben biraz geç öğrendim. Bence bu yazının en önemli kısmı burasıydı. Diğer yazdıklarım çok da önemli değil.

Bunun dışında bedelli askerlik ve babama araba almak, evi tadil etmek gibi masraflarım oldu. Bunlar olması gereken masraflardı diye düşünüyorum. Tabi bir de TAI'den ayrılıp araştırma görevlisi olunca gelirim de biraz azaldı ama borç istenecek insan olmaktan da çıktım Bir de istediğim işi yapmanın huzuru başka. Akademide olmak benim için beyaz yakalılıktan kurtulmanın yolu gibi. Akademinin de kendine has sıkıntıları olsa da mutluyum. Maddi olarak sıkışmazsam ve işler şimdiki gibi maddi-manevi tatmin edici şekilde ilerlerse akademik olarak devam etmeyi planlıyorum.

Son altı aydır da İtalya'da yaşadığım için tasarruf ettiğim miktar azaldı haliyle ve Euro böyle uçmaya devam ederse daha da azalacak.

Buraya geliş sebebim ise hem birikimlerimi döviz ve altın dışında değerlendirebilmek hem de ekonomik olarak güven hissi verecek bir yatırım sahibi olmak. Dünya hali hiç belli olmaz, ileride başımıza ne geleceğini bilemeyiz. Zor günlerde ya da benim yokluğumda düzenli gelir elde edilebilecek bir gelir kaynağı yaratmak istiyorum.

Herkese mutluluklar ve bol kazançlar dilerim.
    Hayattaki zorlukları aşarak daha fazla tecrübe ve bilgi birikimi kazandığını düşünüyorum. Tebrikler

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

Sayfa 197/637 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247297 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •