Sayfa 197/641 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247297 ... SonSon
Arama sonucu : 5121 madde; 1,569 - 1,576 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. Sayın baddog aynı şeyleri yazıp duruyorsunuz. Hiçbir veriye dayanmayan spekülatif yorum yapıyorsunuz. İki şirketin kıyaslamasını yapmak için Mustafa Nevzat'ın son mali tablolarını görmemiz gerekir. Belki 135 milyon dolar bile yüksektir değil mi? Yoksa önceden şöyleydi şimdi böyle ile yorum yapılmaz.

2. Mustafa Nevzat'ın Amgen'a satıldığı günden bu yana MN açısından olumsuz anlamda köprünün altından çok sular geçmiştir.

MN satıldığında pazar payı (IQVIA averileri @depocudan eczaneye satışlar.) %1.7 idi.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/...-aldi-20422797

Bugünkü MN olan Gensenta ise ancak%0.5 pazar payı civarında bir şirkettir (@ 2022 eylül ilk 9 ay toplamı). Pazardaki 2021 12 aylık IQVIA satış sıralamasındaki yeri 55.liktir.

Deva'nın bugünkü IQVIA eczane satışları pazar payı ise %3 civarıdır (içinde hayvan sağlığı, DMO ihale satışlar, ihracat ve kolonya satışları yoktur)..

Eğer IQVIA (ihale, hayvan sağlığı, ihracat, kolonya yok) PPyından kısyalama yaparsak; Deva, 2012deki MNnin yaklaşık 2 katı, bugünkü Gensentanın ise 6 katıdır. Bu rakamlarda hayvan sağlığı, DMO ihale, ihracat vs kolonya gibi diğer işler yoktur.

Tabi ki salt pazar payı değer ölçümlemesi için doğru referans da değildir.

Ayrıca, o günkü MN, bugün Gensenta olarak elden çıkarıldığında pazarda halen mevcut olan Amgen bunun içinden neleri ayıkladı, bakmak lazım..

MN, %1.7 pazar payını korusaydı, bugün pazardaki sıralaması ancak 17.oluyor (2021 yıl 12 aylık veriler). Deva ise 5.likle 6.lık arasında yer değiştirmektedir.

ister eski MNye ister bugünkü Gensentaya karşlılaştıralım, Deva, MNin yaklaşık 2 katı, Gensentanın kabaca 6 katıdır.. Her halükarda gidecek yolumuz çoktur (fiyatlamada bu firmanın bist dışı satış fiyatını, pazar payı ölçeğine göre; devanın olası satışında referans alırsak)..

özetle, arada geçen zaman içinde MN ciro ve karlılık olarak muazzam bir erozyona uğramıştır.. Nedenleri, işletmecilik derslerinde bir vaka çalışması olarak incelense yeridir ve TRdeki yabancı sermayenin konumlanma, pazarı okuma, rekabet avantayı yaratma bakımından olası handikaplarının neler olabileceğine dair dersler içerir. tabi ki bu erozyonda MN dışı faktörler de rol oynamıştır. Kimi yönleriyle benzer hikaye, Actavis-Fako satınalmasında, Zentiva Eczacıbaşı satınalmasında da olmuştur..

tabi ki bist dışı satınlamada; satınalma tarihine bir kaç yıl yakın tarihte olan emsal işlemler değerlemede referans teşkil eder (tek başına bir değer ölçüsü olmaz).. bist dışı satışta benim referanslarımdna biri Yunanistan Pharmaten satışıdır.. kaldı ki, pazar payına göre bir çarpan belirlesek bile (ki yukarda yazdığım bir sürü ayrıştırıcı farklar vardır), Deva için kuvvetli bir yukarı potansiyel olur..
    Son düzenleme : Maslak1; 30-10-2022 saat: 17:22.

3. PH, elinden gelse; olabilecek en düşük fiyata elimizdeki hisseyi tabi ki ele geçirmek ister.. bu ayrı bir konudur; babamızın oğlu değildir.. Ancak, Deva'yı bist dışı satışta olabilecek en yüksek değere çıkaracağı iş performans seviyesinde, Deva için en iyi SWOT ve PESTLE konumunda, en uygun konjonktürde satacak bir kişidir (satma niyeti varsa).. Üstüne; zamanı geldiğinde bu işin aktif pazarlamasını da yapacaktır. Zeki, bilgili, donanımlı, kurnaz, üst düzeyde stratejik düşünen, sabırlı biri olduğunu düşünüyorum.. Muhtemelen şirketteki en büyük hissedarlardan biri olabilir. Zaman zaman tek hissedar olduğu da söylenir. Kimi web kaynaklarında fonun çoklu hissedar elinde olduğunu da okumuştum.. burda da o zamanki bilgiler paylaşılmıştı..

bu profildeki birinin, şirketten çıkışta (exit) mütevazi bir çarpanla çıkacağını düşünmüyorum ki "ölü gensenta"ya göre bile (dikkat: pazar payı fiyatlama ölçeği olarak yeterli doğrulukta bir çarpan değildir), bistte aşırı iskontolu konumlanmış durumdayız.

4. Saçma sapan argümanlara cevap vermeye çalışmak, abesle iştigal bence..Yine de herkesin keyfi bilir tabii ki.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    PH, elinden gelse; olabilecek en düşük fiyata elimizdeki hisseyi tabi ki ele geçirmek ister.. bu ayrı bir konudur; babamızın oğlu değildir.. Ancak, Deva'yı bist dışı satışta olabilecek en yüksek değere çıkaracağı iş performans seviyesinde, Deva için en iyi SWOT ve PESTLE konumunda, en uygun konjonktürde satacak bir kişidir (satma niyeti varsa).. Üstüne; zamanı geldiğinde bu işin aktif pazarlamasını da yapacaktır. Zeki, bilgili, donanımlı, kurnaz, üst düzeyde stratejik düşünen, sabırlı biri olduğunu düşünüyorum.. Muhtemelen şirketteki en büyük hissedarlardan biri olabilir. Zaman zaman tek hissedar olduğu da söylenir. Kimi web kaynaklarında fonun çoklu hissedar elinde olduğunu da okumuştum.. burda da o zamanki bilgiler paylaşılmıştı..

bu profildeki birinin, şirketten çıkışta (exit) mütevazi bir çarpanla çıkacağını düşünmüyorum ki "ölü gensenta"ya göre bile (dikkat: pazar payı fiyatlama ölçeği olarak yeterli doğrulukta bir çarpan değildir), bistte aşırı iskontolu konumlanmış durumdayız.

Teşekkürler.....değerl forumdaş.....

Saygılar....Sevgiler.......

6.  Alıntı Originally Posted by baddog Yazıyı Oku
    5 sene önce deva 3 tl idi....bugün 43 tl....!!!!!!!!!!!!!!

15 kat ....evet hisse 15 kat yükselmiş....!!!!!!!!!!!!

Deva holding bugün....9 milyar tll Türk lirası......!!!!!!!!!!!!!!!!! 500 milyon amerikan doları.....500 milyon dolar.....!!!!!!!!!

2012 yılında....700 milyon dolara Amerikalılara satılan MUSTAFA NEVZAT İLAÇ SANAYİ....!!!!!!!!!!!

10 sene sonra.....ECZACIBAŞI İLAÇ şirketine ....135 milyon dolara satılıyor.....!!!!!!!!!!!!

2012 yılında...deva holdind....Mustafa nevzat'ın kuyruğu bile değildi.....Mustafa nevzatın ismi birkaç yıl önce.....GENSENTA İLAÇ oldu....

GENSENTA İLAÇ-------DEVA ......bugün mukayese yapmak.....sizlere kalmış.....!!!!!!!!!!!

5 sene önce 3 tl olan hisse ...bugün 45 tl lere geldiyse ...bu hisse ucuz değil....!!!!!!!!!!

DEVA HOLDİNG....UCUZ DEĞİL.....!!!!!!!!!!!!!!
    Ne saçma sapan bir karşılaştırma, hangi beynin ürünü acaba: şirket hacmimleri özsernaye ciro karlılık oranları birbirinden çok farklı olan şirketleri değerleri özdeşmiş gibi kıyaslama, Ve önemli oranda değişen şirket özvarlıklarını kıstas almadan farklı evrelerdeki hisse fşyatlarını karşılaştırarak hissenin pahlılığı ucuzluğu üzerineen yorum yapmak..

Bir hisee pahlımı ucuz mu şurdan bakılır, şirketin öz varlıkları ve karlılığına göre ölçülen ‘gercek değeri’ şirketin borsada oluşmuş ‘piyasa değeri’ yle karşılaştırılır. Devanın pşyasa değeri 9 milyar lira; Ucuz mu pahalı mı..

7. Bir arkadaşımızın yazdığı metni kopyayarak bende şirkete göndermiştim az önce gülseren hanım diye birisi uzunca bir metin ile cevap yazmış okudum ama beğenmedim doğrusu hepimizin bildiği klasik bilgiler ve yazı stili zerrece sorulara cevap yok açıkçası "biz bildiğiniz gibiyiz Diyor"lafta yatırımcılarını koruyorlarmış tabi yerseniz,yersek.....ytd saygılarımla.....sıkıştırdık ya yine dibe vurdular hisseyi

Konu anlaşıldı akşama bilanco gelecek galiba yine boş gelecek

Sayfa 197/641 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247297 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •