Sayfa 199/369 İlkİlk ... 99149189197198199200201209249299 ... SonSon
Arama sonucu : 2952 madde; 1,585 - 1,592 arası.

Konu: KOZAL - Koza Altın

1.  Alıntı Originally Posted by Watchdog Yazıyı Oku
    Kozal form yöneticisine nasıl ulaşabiliriz. Burada kozal yerine başka senetleri öven kozalı satıp diğerini alırsanız daha çok kazanırsınız şeklinde yönlendirmelerde bulunanların kozal forumundan atılmasını isteyecem. Eğer form yöneticimiz burayı okuyorsa lütfen bu kişiler hakkında gereğini yapsın. Bu tür açıklamaların aynı zamanda yatırım danışmanlığına girdiğini de düşünüyorum.
    Başka senet dediğiniz koza gurubu ve bu oranları konuşmak son derece doğal. Bu gurupta bunları konuşmayacağız da neyi konuşacağız? Eğer siz hissenize inanıyorsanız neden egonuz incinsin ki, bu da ayrı mesele
    *Yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by yasemin5566 Yazıyı Oku
    Başka senet dediğiniz koza gurubu ve bu oranları konuşmak son derece doğal. Bu gurupta bunları konuşmayacağız da neyi konuşacağız? Eğer siz hissenize inanıyorsanız neden egonuz incinsin ki, bu da ayrı mesele
    Burada yazdıklarınız karşısında kozal bunlardan daha iyi şeklinde yorum yapmak zorunda mıyım, ki bu açıklamaları yapmıştım ve yine o dönem siz de bu konuları açanlar arasındaydınız. Tekrar tekrar bunları mı yazacaz. Grup diyorsunuz öyleyse grubun her bir şirketi için ayrı forum açmanın anlamı ne? Hangi şirkete inanıyorsanız o şirketin forumunda açıklamanızı yapın, sizden öneri isteyen de özelden isteyebilir, durup dururken üç grup şirketi arasında neden spekülasyona sebep veriyorsunuz. Benim inandığım hisseye siz inanmıyorsanız neden bu hissede yazıyorsunuz bu da başka bir mesele, değil mi. Ayrıca forum yöneticilerine yazdım madem kendinizi haklı görüyorsunuz neden egonuz incinip de cevap veriyorsunuz o da ayrı bir nokta değil mi.

3.  Alıntı Originally Posted by hakkıakgün Yazıyı Oku
    Yasemin hanım bu hesabı neye göre yaptınız? Çünkü hesabınız sahiplik oranlarıyla örtüşmüyor. Sahiplik oranları ve ödenmiş sermayelerine göre güncel rakamlarla Kozal 108,2 TL ise, Kozaa 19,15 TL, İpeke 14,93TL olması gerekir. Dolayısıyla iskontolu olarak sırasıyla Kozaa-İpeke-Kozal olduğu söylenebilir. Adil değer için temel verilerle Kozaa'nın, Kozal'a göre %39,5 İpeke'ye göre %6,5 prim potansiyeli var.
    Ödenmiş sermaye nedir yahu? Aracı kurum yetkilisi bile çıkıp şu şirket sermayesine yakın kar açıkladı ya da sermayesinin iki katı kar açıkladı diyor. Bunlar tamamen saçmalık cehalet. Şirketler her yıl sermaye artırsa tamam, belli oranda bir oran kabul edilebilir bu durum ama öyle değil ki. Bazı şirketler her yıl sermaye artırır bazısı 5 yılda ya da 10 yılda bir artıran var. Kozal yıllardır sermaye artırmadı sermayesinin 25 katı kar açıklıyor bunun ne anlamı var. Önemli olan özsermayedir o ne kadar artmış ve daha da önemlisi esas faaliyet geliri önemlidir, şirket arazi satmış kara yansımış fk düşmüş ama bu sürdürülebilir değil ki, çünkü esas faaliyet geliriyle ilgili değil.
    Neyse konumuza dönelim. Bir şirketin değerini büyük oranda belirleyen kazancıdır. Bakın "değer" dedim ve "kazanç" dedim. yani fiyatın göre kazancı. yani fk oranı. Fk oranları sahiplik oranlarından nasiplenir yani ipek kozaaya % olarak ne kadar ortak ya da kozaa kozala ne kadar ortak.
    Kozalın payı 100.. Kozaa kozaldan %46 pay alıyor. ipek de kozaadan %52 alıyor.
    ipek kozaanın ya da kozalın sahibi demek yanlış. ipek kozaldan %23 pay alıyor diye sahibi demek doğru mu? Kozalın sahibi öncelikle kendisidir yani kozaldır. ipek kozaa ve dolaylı kozala iştirak etmiş desek daha doğru olur bence.
    kozal %1000 bedelsiz sermaye artırdığında fiyatı ortalama 10 liraya düşer kozaa ipek sermaye artırmasa da bu durumun kazançlara etkisi yoktur. kozal %50 yukseldiğinde diğerleri de aynı oranda yukselir yani %50.. biri diğerlerinden fazla yukseliyorsa spekülatiftir ve gerçek değerine gelmek zorundadır.
    Neyse bunu da geçelim. Burada önemli olan fk oranlarıdır. Çünkü fiyatı belirleyen kazançtır. Bugün bir daire alıp kiraya verdiğinizde paranızı 15 ya da 25 yılda amorti edebilir. Bunun için kaç para kiraya verdiğinize bakmanız gerekir. Eğer 200 bine aldığınız daire 20 yılda paranızı geri döndürmüş oluyorsa fk 20 dir.
    Şimdi fk oranlarına bakalım.
    kozal108.50 fk 7.97
    kozaa 13.74 fk 6.00
    ipeke 11.44 fk 6.40
    örneklemek gerekirse kozaa sizin paranızı 6 yılda amorti ediyor. ipek 6 yıl 5 ayda kozal 8 yılda..
    şimdi mantıken paramı 6 yılda amorti eden kozaa dururken neden kozal alalım?
    Çünkü kozal 100 kazanıyor kozaa 46 alıyor. Yani 54 kozalın aslında.
    Aradaki fark ne kadar? Yani %46 ile %54 arasındaki fark...
    %20 fark var.
    işte bu %20 fark bir baz etkisi yaratıyor. Şunu demek istiyorum. kozalda her sene daha çok para kendine kalıyor, (%54e %46 demiştik)bu karlılık birikince bileşik faiz etkisi gibi katlanıyor. kozalda fk oranlarının pahalı görünmesinin nedeni bu ama pahalı filan değil aslında.
    fk lara baktığımızda kozaa ipeğe göre %7.5 gibi fark var aslında %10 olmalı. çünkü kozaa 100 ise ipek 52... ipek 52 ise kozaa 48.. aradaki fark %10 ama fk şu an %7.5 fark var. bu nedenle %2.5 ipek ucuz dedim.
    yeni gelenler bilmez ama ben bu oranları maden satın alındığı günden beri takip ederim. Kozal piyasaya çıktığında kozaaya göre fiyatı pahalıydı almamıştım. kozaa kozal fk oranları %50 lere kadar vurmuştu tabi ki spekülasyondu ve indi de zaten ortalama %25-30 kozal fk olarak yukarıda kaldı çok uzun yıllar. olması gereken değer bence budur fark %30un üzerine çıktığında kozalım varsa satıp kozaa ya da ipeğe geçerim ben. şu an fark 30un üzerinde bu kozaaya göre bu nedenle kozalım yok. kozaa da %2.5 pahalı ipeğe göre bu nedenle full ipekteyim. ipek kozaaya göre %2.5 yukselince belli oranda kozaaya geçerim. kozaa ile kozal fk farkı %25lere gelince kozal da bulundurabilirim.
    ipek her zaman portfoyumde olacak çünkü şirketler satıldığında yeni sahip hukumete yakın olacağı için ve hazır da petrol şirketi oldu için bu işe girecek hatta zorla sokacak onu hukumet bence. Sahipler görüntüdür asıl sahibine bakmak lazım. (manevi anlamda demedim anlayan anlar) ipek enerji ya da petrol işine girdiğinde kozaa ve kozal ipekten pay alamayacak. bu nedenle tamamen ipekten çıkmıyı hiç düşünmüyorum

4.  Alıntı Originally Posted by Watchdog Yazıyı Oku
    Burada yazdıklarınız karşısında kozal bunlardan daha iyi şeklinde yorum yapmak zorunda mıyım, ki bu açıklamaları yapmıştım ve yine o dönem siz de bu konuları açanlar arasındaydınız. Tekrar tekrar bunları mı yazacaz. Grup diyorsunuz öyleyse grubun her bir şirketi için ayrı forum açmanın anlamı ne? Hangi şirkete inanıyorsanız o şirketin forumunda açıklamanızı yapın, sizden öneri isteyen de özelden isteyebilir, durup dururken üç grup şirketi arasında neden spekülasyona sebep veriyorsunuz. Benim inandığım hisseye siz inanmıyorsanız neden bu hissede yazıyorsunuz bu da başka bir mesele, değil mi. Ayrıca forum yöneticilerine yazdım madem kendinizi haklı görüyorsunuz neden egonuz incinip de cevap veriyorsunuz o da ayrı bir nokta değil mi.
    insan fikirlerden neden korkar ve susturmak ister bunu sorun kendinize bence. burası serbest kürsü olabilirdi o zaman ne yapacaktınız?

5.  Alıntı Originally Posted by yasemin5566 Yazıyı Oku
    insan fikirlerden neden korkar ve susturmak ister bunu sorun kendinize bence.
    Susturmak mı. Az önce o kadar yazdınız konuyu f/k ya bağladınız. Alın size öneri f/k bağlamında sizin kozaa nız ipekeniz mi ucuz yoksa bankalar mı. Mesele f/k ise bir dakka durmayın en az önerdiğiniz hisselerden yarıyarıya ucuz çok hisse var. Daha önce tartışılmış ve bu tartışmalarda da yer almış olduğunuz konulara tekrar tekrar cevap mı yazalım. Size sadece söylediğimiz burada grup şirketi de olsalar başka şirketleri pazarlamayın. Gidin ilgili formunda yazın bu mu susturmaya çalışmak. Üstelik size müdahale etme hakkım yok müdahale hakkı forum yöneticisinde. O da babamın oğlu değil, haklıysanız devam edersiniz haksızsanız haksız birine ne yaptırım uygulanacaksa ona razı olursunuz, bu kadar basit.

6. Yasemin hanım konuyu FK'ya bağlamışsınız ama sonuç olarak 6,40 FK'lı şirketin 6 FK'lı şirketten %2,5 ucuz olduğu gibi garip bir çıkarım yapmışsınız. İpeke'nin sahip olduğu iki petrol kuyusunun bilançodaki etkisi %1 bile değil ki onu da TPAO işletiyor. Zaten oradan gelen gelir de personel giderlerini anca karşılar. Bu arada ben 2017'den beri Kozal-Kozaa-İpeke arasında dönem dönem pair trade ediyorum, uzun süredir hisseyi tutan arkadaşlar bilir bu işlerde yeni değilim..
    Yazdıklarım tamamen kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.

7. Şuan 105 stop, 105 altında işlem 85,7 rakamına götürür. Ancak 105 gelmeden tekrar 108 üstüne giderse 119 rakamı izlenmeli.

8.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Şuan 105 stop, 105 altında işlem 85,7 rakamına götürür. Ancak 105 gelmeden tekrar 108 üstüne giderse 119 rakamı izlenmeli.
    17 yılda 34 bayram gördüm bayramdan sonra sadece 3ünde yukselmedi. fetöcüler ya da islamcılar bu hisseyi alırdı bayramda birbirlerine gittiklerinde konu kozalaklara gelirdi ve tavsiye ederlerdi. Alışlar elbet uzun vadeliydi ve spek bu nedenle çakmayı düşünemezdi. Bu bayramın gündemi karlı şirketlerin de karsızlar gibi tmsf tarafından satışı kanunu olacak. kısaca yarından itibaren yukseliyoruz.

Sayfa 199/369 İlkİlk ... 99149189197198199200201209249299 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •