Sayfa 20/78 İlkİlk ... 1018192021223070 ... SonSon
Arama sonucu : 622 madde; 153 - 160 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1. Peki erhan ne yapacağız madem haydi söyle dediniz diyelimki.

Cevap basit kar eden karını arttıran bist 30 bist 50 bist 100 olmak kaydıyla gidip baba şirketleri alacaksınız.

BABA şirketler neler mi.

FROTO çok güzel hissedir Alacaksın.
    BİMAS cok güzel hissedir alacaksın.
    ASELS alacaksın
    KARDEMİR EREGLI ALACAKSIN
    TAVHL alacaksın.

vb vb. işte baba şirketler sana.

EE erhan bunlar temettü dağıtıyor. Biliyorum sayenızde temettü ödediklerini farkettim. Cunku temettü ödeyip ödemedikleriyle ilgilenmiyorum güzel kar ediyorlarsa alıyoruz BU kadar basit.

EE sen okadar temettü yazısı paylastın e ben bunları temettü veren hisse almayın diye paylasmıyorum ki ben bunları İŞ yatırım gibi saçma sapan borçla büyüyen ama yüksek temettü veriyor diye aldıgınız hisseler için anlatıyorum.

İş yatırıma bir garezimde yok ha saçma sapan bankadan kredi çekip temettü dagıtan bir hisse olmasına rağmen bizim kynının dilinden düşmeyen bir hisse bu hisse 5 kuruşluk yatırımı dahi hak etmıyorken siz mılyonlarca para gömüyorsunuz bu benım içime dert oldugu için bu meseleyı anlatıyorum. Ayrıca bu meselenın cıkıs sebebi FORTODUR seneler oncesınde foroto temettü dagıtmayacam bu sene dedi diye KÜFREDİP hisseyi satanlar oldu. Bende bu meseleyı nlatmaya baslayınca ortalık karıstı ozman anladım aslında temettü hakkında ky hiçbirşey bilmiyormuş. SOnrada kendimi bu ugurda adadım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. sayın erhanacikgoz siz ileride bu camiada ismi sıkça duyulan , sıkı takip edilen ve popülaritesi yüksek paylaşımcılardan biri olacaksınız buna eminim.. sizi kırmak, üzmek gibi bir niyetimde yok lakin yatırım fikrinize katiyen katılmıyorum.. Ben bu işlerin derinlerine inmeyi hiç düşünmüyorum, şükürler olsun düzenli bir işim ve gelirim var , borsa ve hisse senedi yatırımcılıgı benim için babadan kalma vazgecilmez, satılmaz bir dükkan gibi , bir şirketin ortağı olmak bana güç ve huzur veriyor.. her yıl az çok temettümü alır fiyatı uygun olan takip ettigim yatırımcı dostu şirket hisselerinden tekrar alırım yada ihtiyaçlarımı gideririm.. uzun zamandır karını paylaşma politikası olmayan , sadece fiyat değer artışı olan şirketelerede yatırım yapmıyorum. şirketler para kazanmak için kurulur bende o kazinilan paradan elde edilen kardan sermayem oranında pay almak için ortak olurum.. benim yatırım mantığım bu erhan bey.. size başarılar dilerim..

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by apa Yazıyı Oku
    sayın erhanacikgoz siz ileride bu camiada ismi sıkça duyulan , sıkı takip edilen ve popülaritesi yüksek paylaşımcılardan biri olacaksınız buna eminim.. sizi kırmak, üzmek gibi bir niyetimde yok lakin yatırım fikrinize katiyen katılmıyorum.. Ben bu işlerin derinlerine inmeyi hiç düşünmüyorum, şükürler olsun düzenli bir işim ve gelirim var , borsa ve hisse senedi yatırımcılıgı benim için babadan kalma vazgecilmez, satılmaz bir dükkan gibi , bir şirketin ortağı olmak bana güç ve huzur veriyor.. her yıl az çok temettümü alır fiyatı uygun olan takip ettigim yatırımcı dostu şirket hisselerinden tekrar alırım yada ihtiyaçlarımı gideririm.. uzun zamandır karını paylaşma politikası olmayan , sadece fiyat değer artışı olan şirketelerede yatırım yapmıyorum. şirketler para kazanmak için kurulur bende o kazinilan paradan elde edilen kardan sermayem oranında pay almak için ortak olurum.. benim yatırım mantığım bu erhan bey.. size başarılar dilerim..

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    valla öyle bir niyetim aslında yok önce kendım para kazanayımda fenomenlık yapma derdım yok ama ınsanlara hısse onermekten cok Öğretmeyı cok sevdıgım bır gerçek mesela bana hısse sormayın ama bır hısse nasıl analız edılebılırı sorun.

benden robot ıstemeyın ama nasıl robot yapabılırımı sorun gibi. Benım en sevdıgım olay sorulara cevap vermektır yanı ogrenmek ısteyene herseyı anlatabılırım saatlerce. BU konuda formda bır cok kısıye yardımcı oldum.

Yatırım tarzınızda kötü görünen bir durum yok bana göre bu sızın seçiminiz. Fakat hatırlatmam gerken bırsey var göz ardı etmemelısınız bana göre işinize karşımak gibi olmasın yanlış anlamayın.

Bugun aldıgınız veya biriktirdiğiniz hisseler yada babadan kalan hısseler doğdugu gunden bu yana temettü dağıtmıyorlar onlarda temettü vermeden yıllar geçirdi. büyüdüler geliştiler yatırımlarını tamamladılar ve artık daha yavas buyume kararı alarak karlarını alıyorlar. Güzelde birşey. Yani bugun az temettü dağıtan veya hiç dağıtmayan bir şirket bundan 10 yıl sonra büyümesini tamamladığını düşündüğünde artık bizde diğer şirketler gıbı elde ettiğimiz fabrıkaların karlarını temettü olarak alalım diyebilir. Bunun bir garantisi yok cunku sızınde bugun sahip oldugnuz şirketler aynı seyı yaptı yıllarca temettü vermedi bu kadar yeter dedikleri noktada temettü vermeye basladılar. Keza aynı sekılde bu hisseleriniz bundan 3 5 yıl sonra biz bir kaç tane daha fabrıka açmayı planlıyoruz yeterince kar yedık şirketimizi biraz daha büyütelim kararı alarak temettülerin yerini yeni fabrikalar yenı yatırımlar yapmak ısteyebılır.

SONUÇ olarak vizyonumuzu yatırımcılar olarak geniş tutmalı ve sadece tek bir noktada takılı kalmammız hepimizin menfaatine olur diye düşünüyorum gelecek projeksiyonlarıda düşünmelıyız.

Nacizane tavsiyem.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

*Ayrıca yahoo web sitesi temettüyü hisseye gerisin geri eklemeden elde edilen fiyat grafiklerini sunuyor. mesela madem aygazdan bahsettik. Yahooda aygaz temettü dahil olmayan grafiklere göre nisan 2011 de aylık bar kapanısı 11.05 görünmekte oysaki veri terminalleri ve mynette nisan 2011 fiyatı 6,51 görünmekte. bugun ise 14.28 görünmekte yani 2011 den buyana temettülerle lot alınmasaydı 2011 den buyana %30 getiri saglamış eğer gelen temettüleri cebinize atmışsanız. getiriniz bu olacaktı. TEMETTÜLER HARİÇ GETİRİYİ KASTEDİYORUM İŞTE YAHONUN GRAFİĞİNE TEMETTÜLERLE LOT ALINMIŞ GİBİ HESAP ETTİĞİNİZDE MYNETTEKİ VERİ TERMİNALLERINDEKİ GRAFİK NE İSE ONA ULAŞMIŞ OLACAKSINIZ.

*Likten sizde temettü veren hisselerinizin temettülerini yeseydiniz lota çevirmeseydiniz ne kadar sermaye getirisi elde ettiğinizi mearak ediyorsanız aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz. Diğer gördüğünüz tüm grafikler (matrkis ideal mynet vb) tümü düzeltilmiş yani temettülerle lot alınmış hisse performansını gösterir ayrıca vergiyi dahil etmez. TÜm bunları birleştirdiğinizde bile düzeltilmiş fiyatların içinden temettünün çıkarılmadığını aksine aynı gün lot alındıgını ve vergi ve komısyon hiç ödemedeiğinizi varsayarak performans sunar.

BU grfikte ne kadar temettü aldıgınızı kolayca hesaplamanız için D harfi ile grafik üzernde görebilirsiniz çünkü temettü hariç grafik o yuzden yerleştiriyor o D harfini.
    yahoo AYGAZ TEMETTÜ HARİÇ GRAFİK

Sanırım bu sayede diğer arkadaşlarada yeni birşey öğrenmiş oldu temettüveren hisselerinizin temettülerini lota çevirmezseniz ne kadar getiri saglayacağınızı yahoo sayesınde görebilirsiniz.
    Yahoo ve google o fiyatları dediğin gibi "*Ayrıca yahoo web sitesi temettüyü hisseye gerisin geri eklemeden elde edilen fiyat grafiklerini sunuyor." değil, tam tersine düşmediği fiyat grafiklerini sunuyor. Bunu neden yapıyor peki? 03.01.2010 tarihinde alan birinin tam olarak ne kadar ödeyeceğini bulabilmesi için. Aygazı 03.01.2010 kapanışında alan biri 5.70 ödemiş ve 14.04.2010 tarihinde hisse başı 0.33 kuruş temettü dağıtılmış. 03.01.2010 tarihinde 5.70 TL'den alan birinin maliyeti 5.70-0.33=5,37 TL olmuş. Aldığı temettü ile hisse alsın almasın farketmez.

Kendi kafanda oluşturduğun mantık silsilesi yanlış dahi olsa bozmak istemediğin için senin anlamış olduğun yapıya en uygun görünen grafiği gidip getirdin ama senin dışında bu grafikler nasıl oluyorda bloomberg'de farklı yahoo ve google'da farklı diye düşünen birileri gidip bilen birine sordu ve cevap aldı : https://money.stackexchange.com/ques...torical-prices

Soru : " Why does Yahoo Finance and Google Finance not match historical prices? "

Bu soru sorulduğu sırada yahoo close fiyatlarını hem temettü hem de bölünmeler için düzeltmiyordu. Google ise sadece bölünmeler için düzeltiyor ama temettüler için düzeltmiyordu. Bu nedenle iki grafik arasında neden geçmiş fiyatlarda fark olduğu soruluyor. 2017 sonlarından itibaren yahoo da google gibi bölünmeleri düzeltmeye, temettüleri ise eskiden olduğu gibi düzeltmemeye başladı. Bu açıklamayı şu nedenle yaptım; soruda google ve yahoo arasında neden fiyat farkı olduğu soruluyor, bizim konumuz ile ilgili değil gibi duruyor. Cevapta ise tam olarak bizim konumuzun cevabı var.

Cevap : The difference is that Yahoo is showing the unadjusted price that the security traded for on that date, while google is adjusting for price splits. This means that Google is showing how much you would have had to pay to get what is now one share.

Diyor ki; yahoo x tarihinde fiyatı düzeltilmemiş olarak (yani şu an x gününde alacak olduğun fiyatı) gösteriyor. Buna rağmen, google bölünmeler düzeltilmiş olarak yayınlıyor. Bu da şu demek oluyor diyor; tam olarak x tarihinde cebinden o hisse için çıkacak olan rakamı gösteriyor.

Yukarıda da söylediğim gibi yahoo 2017 sonlarından itibaren aynen google gibi bölünmeleri düzelmeye başladı. Temettüler ise düzeltilmemeye devam ediyor ki x tarihinde ben buna ne kadar para verecektim anlaşılsın.

5. fikirlerin çatışması çok keyifli

6.  Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Yahoo ve google o fiyatları dediğin gibi "*Ayrıca yahoo web sitesi temettüyü hisseye gerisin geri eklemeden elde edilen fiyat grafiklerini sunuyor." değil, tam tersine düşmediği fiyat grafiklerini sunuyor. Bunu neden yapıyor peki? 03.01.2010 tarihinde alan birinin tam olarak ne kadar ödeyeceğini bulabilmesi için. Aygazı 03.01.2010 kapanışında alan biri 5.70 ödemiş ve 14.04.2010 tarihinde hisse başı 0.33 kuruş temettü dağıtılmış. 03.01.2010 tarihinde 5.70 TL'den alan birinin maliyeti 5.70-0.33=5,37 TL olmuş. Aldığı temettü ile hisse alsın almasın farketmez.

Kendi kafanda oluşturduğun mantık silsilesi yanlış dahi olsa bozmak istemediğin için senin anlamış olduğun yapıya en uygun görünen grafiği gidip getirdin ama senin dışında bu grafikler nasıl oluyorda bloomberg'de farklı yahoo ve google'da farklı diye düşünen birileri gidip bilen birine sordu ve cevap aldı : https://money.stackexchange.com/ques...torical-prices

Soru : " Why does Yahoo Finance and Google Finance not match historical prices? "

Bu soru sorulduğu sırada yahoo close fiyatlarını hem temettü hem de bölünmeler için düzeltmiyordu. Google ise sadece bölünmeler için düzeltiyor ama temettüler için düzeltmiyordu. Bu nedenle iki grafik arasında neden geçmiş fiyatlarda fark olduğu soruluyor. 2017 sonlarından itibaren yahoo da google gibi bölünmeleri düzeltmeye, temettüleri ise eskiden olduğu gibi düzeltmemeye başladı. Bu açıklamayı şu nedenle yaptım; soruda google ve yahoo arasında neden fiyat farkı olduğu soruluyor, bizim konumuz ile ilgili değil gibi duruyor. Cevapta ise tam olarak bizim konumuzun cevabı var.

Cevap : The difference is that Yahoo is showing the unadjusted price that the security traded for on that date, while google is adjusting for price splits. This means that Google is showing how much you would have had to pay to get what is now one share.

Diyor ki; yahoo x tarihinde fiyatı düzeltilmemiş olarak (yani şu an x gününde alacak olduğun fiyatı) gösteriyor. Buna rağmen, google bölünmeler düzeltilmiş olarak yayınlıyor. Bu da şu demek oluyor diyor; tam olarak x tarihinde cebinden o hisse için çıkacak olan rakamı gösteriyor.

Yukarıda da söylediğim gibi yahoo 2017 sonlarından itibaren aynen google gibi bölünmeleri düzelmeye başladı. Temettüler ise düzeltilmemeye devam ediyor ki x tarihinde ben buna ne kadar para verecektim anlaşılsın.
    hocam kızma bana ama benim lafaımı tersten çevirip bana söylüyorsun zaten grafiği düzeltmediği için otomatık olarak temettüleri hariç tutuyor anlamı ortaya çıkar. ben temettüler hariç çünkü grafikler düzeltilmemiş diyorum. Sen ise bu cumleyı grafikler düzeltilmiyor kaç lıradan alacağını görsün diye diyorsun ee ayni şeyi bana tersten çevirip okuyorsun aslında söylediğin iki şeyde bir biriyle eş şeyler.

kaç lıradan aldıgın göründüğünde ki sen böyle demişsin aslında portfoyunun aşağı giden grafik yüzünden büyümediğini ama temettüleri cebıne attıgın sekılde hesap etmeni saglıyor. böylece Ne olmuş oluyor hani mynetteki grafiği açıp 3 lıradan almışım 5 lıraya gitmiş şu kadar temettü gelmiş oldu portfoyum 10 lıra hesabı yaparken gelin bu grafiği kullanın demişler. cunku mynetten bakacagın grafik düzeltilmiş yani temettü dahil grafiği sunuyor demişler.

Benim yazımı tam okursanız size örnek verdim 10 lıradna aldıgında temettüyü ekstradan dahil edecek grafik arıyorsan o hissenin grafiği temettü sonra 10 lıradan 9 lıraya giden bir hisse grafiği olacak diye yazdım. fakat bizim mynettekı grafikler böyle değil 9 lıradan 9 lıraya gitmiş hisse grafiği olarak fiyatı güncelliyorlar dedim. Ardındanda bak yahooda benim anlattıgım gibi düzeltmiyorlar dedim.

Kafamda kurdugum hiçbirşey yok ki benim hiçbirşeyi hazırlamadım uygun grafik aramadım yahooyu zaten biliyorduk googlenınde yahoo gibi yayınlıyor oldugunu sımdı ogrendım hiçbirşeyi düşünerek planlayarak yazmadım sen aygazdan örnek vermişsin diye aygazı aldım getirdim. tamamen doğaçlama yazdım.

burada amacımız birbirimize birşeyler geçirme değil doğruyu arama bu sekılde yaklasalım meseleye.

ben çok fazla calıstım derken kastetiğim şey 10 yıldır sürekli bir fiil ömrümü hesaplamalarla geçirdim.

Benim borsaya ilk giriş yılında hazırladıgım bir excel tablosu vardı a4 kagıdına yazıcan cıkarıp cebımde saklardım.

Yıllar sonra o kagıdı kaybetmiştim buldum. Ne yazmışım a4 e biliyormusun geçmişe dönük hesap yapmışım hesapta aynı su an senın yaptıgın gibi hissenin düzeltilmiş fiyatlarına bakarak su kadar para kazanmış olacaktım. extra olarak temettülerle alınan lotlarıda tek tek hesaplamışım toplam sermayem 1 milyon TL ye ulasmıs 4 tane hissede böyle bir hesap yapmışım ve bu yatırımı yapacagım diye kagıdı cebımde saklıyordum. Şimdi o kagıdı görünce gülmeye basladım.

Çünkü bende tıpkı sizler gibi düzeltilmiş fiyatların üstüne temettülerle alınan lotları hesaplamışım ve kendi kendime hayal kuruyormuşum meger ozmanlar Oysaki gerçek olan yahoodaki grafikler üzerinden bu hesabın yapılması gerekiyormuş. doğal olarak su an mynettekı grafiklerin hepsi otomatık olarak temettü dahil grafik anlamına gelecek.

Yoksa niye iki grafik arasında fark olsun ? çünkü birinde fiyatları düzeltmiyor fiyatları düzeltmeyerek hesap yaptıgında temettülerini lota cevir hesapla yahoo üzerindeki grafikten %300 kazançmı cıkıyor. Hah şimdi mynetı aç iki tarıh arasındaki fiyatın % sine bak. oda %300 görünecektir.

Birisi otomatık ekliyor (mynet) diğeri ise otomatık eklemeden hesap ediyor (yahoo)

Ben bunları 5 sene oncesındede hesap ettim şimdide hesap ederim. Çünkü aynı hesaplamayı bir sürü kişiye yaptım.

Bu tartısma ilk cıktıgında bana herkes karşıydı. Kendimle çelişiyordum kendı kendıme erhan sen kesın hata yapıyorsun bak okadar kişi sana karşı diyordum beni kendımden bıle şüphe ettirdi bu hesaplamalar tekrar tekrar tekrar gece gunduz aynı hespalamalar üzerinden tekrarlar yaptım erha nsenın matematıgınde okadar ıyı degıldı kesın bır hata yapıyorsun okadar ınsan ıllakı bırseyler bıılıyordur hadi ama erhan borsada cok fazla geçmişinde yok 30 yıllık borsacılardan dahamı ıyı bıleceksın derdim içimden. Kendimden okadar şüphe ettimki ODTU mezunu bir arkadaşımaa hesaplamanın doğru olup olmadıgını sordum. Oda doğru oldugun söyledi. AMa ben hala şüpheleniyordum. kesin bir yeri kaçırıyorum herhalde dedim. cunku okadar şiddetli karşı gelmeler vardı ki... İnsan kendinden şüphe ediyordu.

Ama yok tersten hesapla düzeden hesapla ordan hesapla burdan hesapla hesap hep aynı çıkıyor tonlarca kez sağlamasını yaptım bu işlerin. nihayetinde soyledıgımın doğru olduguna inanıyor gibiydim.

Bu sefer bu karşıtlardan 2 tanesıne hesaplama yapması için zorla ikna ettim. Hesap yaptıklarında ortaya çıkıverdi. Ulan bir dakıka bu nasıl oldu dedi ikiside.

İşte o noktada koptu filim özgüvenim yerine geldi. yaptıgım hesaplamanın doğru oldugunu iyice anlamış oldum.

beyin fırtınası mı arıyorsunuz eskiler bilir ama yeniler sanırım yeni öğrenecek bu konu tarafımdan kaç 100 kişi ile tekrar tekrar hesaplandı ve tartısıldı.

Merak eden bakabilir: http://www.hisse.net/forum/showthrea...15767&page=200

7. Erhan hocam kartondan 250k temettü geldi. Ancak gelen temettü ile bir karton dahi alamıyoruz.kagit temettü verdiği gunun sonrası yaklaşık negatif yüzde 4 geride.adam neden temettü den sonra satar anlamadım.bir bakabilir misiniz.tsk.

8. Erhan, şu an en uzun tuttuğun hisseyi ne kadar süredir tutuyorsun? Yada şöyle sorayım, hayatında en uzun ne kadar süre ile bir hisse tuttun?

Sayfa 20/78 İlkİlk ... 1018192021223070 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •