Onemli Gunler Banner
Sayfa 201/1024 İlkİlk ... 101151191199200201202203211251301701 ... SonSon
Arama sonucu : 8185 madde; 1,601 - 1,608 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    euronun %75 ini dışarı gönderen banka o parayı satmıyor geriye ağırlıklı olarak swap-forward bacağından elde edeceği kazanç kalıyor bu durumda demek ki birilerine vadeli olarak yüksek fiyattan satış yaparak karını cebine atıyor diyebilir miyiz?
    Diyebiliriz de... En az 1 milyon dolarlık forward yapan bir yatırımcının piyasa göre bu oranda zararı kabul etmesi için, o işlemi yaptığı bankacının aynı babanın oğlu/kızı olması beklenir. Şahsi olarak gördüğüm kadarıyla o boyuta ulaşmış yatırımcının fiyat hassasiyeti çok yüksek oluyor, kendi ekranında spot kuru anlık takip ediyor ve ufacık bir zarara bile tahammülü olmuyor.

Başka deyişle: o fiyattan işlem yapan bir bankanın, kar ederek tersini yapması, hele bunu düzenli bir sisteme dökmüş olması pek olası değil. Dediğim gibi tek akla yatkın açıklama "hacim hedefi" olabilir.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

2.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Diyebiliriz de... En az 1 milyon dolarlık forward yapan bir yatırımcının piyasa göre bu oranda zararı kabul etmesi için, o işlemi yaptığı bankacının aynı babanın oğlu/kızı olması beklenir. Şahsi olarak gördüğüm kadarıyla o boyuta ulaşmış yatırımcının fiyat hassasiyeti çok yüksek oluyor, kendi ekranında spot kuru anlık takip ediyor ve ufacık bir zarara bile tahammülü olmuyor.

Başka deyişle: o fiyattan işlem yapan bir bankanın, kar ederek tersini yapması, hele bunu düzenli bir sisteme dökmüş olması pek olası değil. Dediğim gibi tek akla yatkın açıklama "hacim hedefi" olabilir.
    vade tercihinizi de öğrenmek isterim 35g mü yoksa 55-60g arası mı

3.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    vade tercihinizi de öğrenmek isterim 35g mü yoksa 55-60g arası mı
    Bu 2 vade arasında pek bir getiri farkı olacağını zannetmiyorum. Bence yüksek olan oranlar daha fazla artmaz (düz mevduatlar oraya yaklaşabilir). Mutlaka birini seçmek gerekirse, TCMB'nin az da olsa yeni bir GLP artışı ihtimaline karşı, kısa vadeyi seçerdim.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

4.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Bu 2 vade arasında pek bir getiri farkı olacağını zannetmiyorum. Bence yüksek olan oranlar daha fazla artmaz (düz mevduatlar oraya yaklaşabilir). Mutlaka birini seçmek gerekirse, TCMB'nin az da olsa yeni bir GLP artışı ihtimaline karşı, kısa vadeyi seçerdim.
    sabırla tüm sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, iyi geceler...

Alıntı Originally Posted by wistle Yazıyı Oku
    Şeker swap 13.80 miktar 500k altı da olur
    Düz mevduat sordunuzmu?

Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    TCMB, GLP olayını 16 Ocakta başlatmıştı. 18 ocakta ise piyasayla swap yapmaya başladı. Ancak ilk başladığında bu swapların oranları düşüktü (8-8.50) ve "bu orandan swap anlamsız, GLP seviyesine yükseltirse anlamı olur" demiştik. 1 hafta sonra GLP oranı olan 11.00'e yükseltti. Sonrasında burada "mevduatlar neden yükselmiyor" sorusu üzerine "çünkü para politikası hareketleri mevduata gecikmeli yansır, ertesi gün değil: Şubat sonundan önce etkisi olmaz" diye yazdım, Ocak sonlarıydı. Ardından GLP ve swap oranları 11.75'e çıkartıldı. TCMB efektif olarak Londra swap piyasasını 11.75'e çekmiş oldu. Bu 2 aylık süreçte beklendiği gibi "swaplı mevduatlar" tekrar meydana geri geldi, olacağı da belliydi. (Swaplı mevduatın normal mevduat varken kendine yer bulabilmesi için, Londra'daki swap oranlarının ciddi yüksek olması gerekir. TCMB tamamen bunu hedefleyerek piyasayla swap yapmaya başlamıştı. Böylece politika faizine dokunmadan TL'nin cazibesi artacak ve döviz de sakinleşecekti)

Son olarak, swaplı mevduatın teorik olarak tepe noktası = interbank swap oranları 11.75 + en yüksek DTH faizi 3.75 = 15.50 'dir.

Elbette bu oran piyasada olmaz, çünkü bu ekstra işlem adımını yapması için bankaya anlamlı bir maliyet avantajı kalması lazım. Swapın dolar bacağında da 1 puan kayıp var bu nedenle efektif tepe noktası 14.50 ve şu anki ideal hedefi de 13.50 civarıdır. Bazı bankalar yüksek meblağlara 14.00'e kadar çıkabilirler. Aynı oranları mevduatta bulmak daha düşük ihtimaldir. Piyasanın en yüksek oranlarını hedefleyenler buna göre buldukları oranları değerlendirebilirler.
    Ellere varda bize yohmi şarkısı aklıma geldi faizi tl ciye verme direk dışarıya ver kurtul iyimis şimdi iyice tepem attı.Katarlılarrdan Hollandalılara geçicem en kısa zamanda.

7.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    bugün Akbank'ta dönüşü olanlar ne yaptı ? geç de olsa mevduat bağlama işlemlerini yapmış olmalılar diye düşünüyorum
    İnternet bankacıiığı hızlı çalışır hale gelmiş denedim şimdi
    Merhaba,

Evet, akşamüstü işlem tamamlandı.

500k+ 35 gün 12.25

Bende akbank yok - bilgi amacli yazdim soran lar icin...

Alıntı Originally Posted by best Yazıyı Oku
    giderilen bir şey yok, 17 den sonra akbanka uğradın mı..?

Sayfa 201/1024 İlkİlk ... 101151191199200201202203211251301701 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •