Onemli Gunler Banner
Sayfa 201/777 İlkİlk ... 101151191199200201202203211251301701 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 1,601 - 1,608 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Şimşek: Ticaret savaşının Türkiye'ye etkisi sınırlı olur

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada olası bir ticaret savaşı ve Türkiye'ye etkisine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye'nin ticaret açıklığının dünya ortalamasının altında olduğuna dikkat çeken Şimşek, olası bir ticaret savaşının etkisinin sınırlı kalacağını belirtti.

Açıklamanın metni şu şekilde:
    Türkiye'nin ticaret açıklığı (ihracat ve ithalatın toplamının GSYİH'ye oranı) 2015 yılında yüzde 49.3 idi. Küresel ortalama ise yüzde 90.6 idi.

Dolayısıyla, olası bir ticaret savaşının Türkiye'ye etkisi büyük bir ihtimalle sınırlı olur.
    Nerden tutarsan oradan..şimdide ticaret açıklığı kavramı çıktı..

Ula içeride inşaatla büyüyeme, dışarıdan da dış satım-alım vb. büyüyeme..aldığın borçlar, yediğin hurmalar ne olacak sonra..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku

Şimşek Mart ayı ihracat rakamalarından sonra dün şöyle bir açıklama yapmıştı;

Şimşek: Dış talebin büyümeye katkısı sürecek

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Avrupa'daki kuvvetli görünüm, petrol ihracatçısı ticaret ortaklarımızın güçlenen talebi ve turizmdeki toparlanmanın devamı ile önümüzdeki dönemde dış talebin büyümeye olumlu katkı vermesini bekliyoruz." dedi.
    İnanalım mı?
    Bir öyle konuş, bir böyle..hakikaten zor senin iş..

2. Tivıtırda faiz düşürücü şaşırtıcı paket ile ilgili arama yaparken, bu beyefendiye rast geldim. Gerçi yazıyı 1 Nisan'da yazmış ama bana ilginç geldi. İddiasına göre Katar (muhtemelen ABD) kökenli sıcak para bulmuşlar. Faizlerin düşeceği haberiyle dövizi çıkartıp, sonra da sıcak parayla kurları durduracaklarmış. Yani, indi, bindi, heyecanı... Al-sat yapmaya çalışanların veya geç panikleyip uç fiyatlarda dövize geçenlerin canını yakabilirler. Sıcak para sahibinin motivasyonun ne olduğu hakkında doyurucu bir açıklama yapmamış ama insanın aklına Bolton, Pompeo ve Soros geliyor.

3.  Alıntı Originally Posted by Occhiali Yazıyı Oku
    Tivıtırda faiz düşürücü şaşırtıcı paket ile ilgili arama yaparken, bu beyefendiye rastBolton, Pompeo ve Soros geliyor.
    Adam yandas normal bu soylemler

4. HalkB da ne oluyor

5. Zerohedge, libor'daki artış mevzusunu tekrar işlemiş:

... Citi's iconic credit manager, Matt King, agreed with the "Plan B" explanation, and as we discussed, said that the sharp move in both Libor and L-OIS is the function not of technicals, but a byproduct of Fed tightening, a much more structural - and precarious - explanation for what is really going on as it suggests that the Fed is stuck and any further tightening would result in financial contagion, and a potentially disastrous dollar short squeeze.

---

Bizdeki faiz düşürme gündemi ile aynı zamana denk gelmesi de ilginç. Heyecan isteseydim, lunaparka giderdim.

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    HalkB da ne oluyor
    TV'de tesadüfü olarak duydum..Dün Atilla'ya istenen ceza ortaya çıkınca herhalde bu kadarla kalacak gibi bir hava oluşmuş..

Alıntı Originally Posted by Occhiali Yazıyı Oku
    Zerohedge, libor'daki artış mevzusunu tekrar işlemiş:

... Citi's iconic credit manager, Matt King, agreed with the "Plan B" explanation, and as we discussed, said that the sharp move in both Libor and L-OIS is the function not of technicals, but a byproduct of Fed tightening, a much more structural - and precarious - explanation for what is really going on as it suggests that the Fed is stuck and any further tightening would result in financial contagion, and a potentially disastrous dollar short squeeze.

---

Bizdeki faiz düşürme gündemi ile aynı zamana denk gelmesi de ilginç. Heyecan isteseydim, lunaparka giderdim.
    Haklısın, lunaparkı arattırmıyorlar...)

Globalde dolar fonlamada sıkıntı olsada Euro, Yen vb. fonlamada bir sıkıntı yok..çünki faizleri çok düşük ve piyasada kıt değiller..dolar fonlamada sıkıntısı olanlar dolara karşı bir şekilde pozisyonu olanlar sanırım, Deutsche Bank gibi..

Ancak Libor artışıyla beraber zaman içinde öncelikle zombi şirketlerin ve ekonomilerin sıkıntıya girmesi muhtemel gözüküyor..buda tabiki daha çok piyasanın sıkılaşmasına, dolayısıyla öncelikle FED'e bağlı..

Bunlardanda önemlisi artık globalde parıltılı büyümeler pik noktasını geçti ve aşağı doğru irtifa kaybediyor..tedirginliklerin esas odak noktası bu bence..
    Sonuç olarak orta vadede oluşabilecek görüntü; çok yüksek olmasada belirli kademede enflasyon , ancak düşük büyüme..dolayısıyla bir noktada FED'in faiz arttırmakta zorlanır hale gelmesi söz konusu bana göre..

Eeee enflasyon var ama faiz artamıyorsa ne olur..altın yükselir..

Kriz, bir şok benzeri doların güvenli liman olması durumunu hariç tutuyorum..YTD..
    Pek çok ülkede PMI'lar düşmeye başladı..ancak büyüme düşerken enflasyonun artıyor olması enterasan..

Örneğin dün pek dikkat çekmedi AB'nin Mart ayı tüketici enflasyonu geçen aylarda düşerken dün artmaya başladı..en son Şubat ayında 1,1 iken, Mart ayında bu rakam 1,4 oldu..oysa AB'nin en son PMI rakamı sekiz ayın en düşüğünde geldi..

Kısaca dünya sanki düşük büyüme yüksek enflasyon sarmalına girecek gibi..özellikle şu ticaret savaşları gerçeğide maliyetlerin artmasından dolayı enflasyonu dahada pekiştirecek gibi duruyor..

Bu durum hiç kuşkusuz altına yarar..yine belirtelim doların güvenli liman özelliği hariç..

Not:yüksek enflasyon derken batı standartlarında yüksek enflasyonu kast ediyorum..

Sayfa 201/777 İlkİlk ... 101151191199200201202203211251301701 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •