Sayfa 204/1032 İlkİlk ... 104154194202203204205206214254304704 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 1,625 - 1,632 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by Proton Yazıyı Oku
    Işık Bey tavan dememiş miydi çarşamba günü ne oldu?
    "Titrek dudak" diyorlar bu adama, aslında gayet mantıklı konuşuyor ama piyasa ayrı telden çalıyor.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2.  Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Bu benim için çok yeni bir konu sayın TH. şaşırdım kaldım. Acaba TH usta rakamları yanlış mı yazdı dedim . Tekrar tekrar okudum. Foreks nasıl bir kaldıraçlı piyasa, modern kumarhane gibi. Peki bu işlemler Londra'da mı oluyor ? Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Küçük yarırımcı için moral oluyorsunuz. Yazılarınızı baştan sona üniversitede okuyan oğluma okuttum. Adam derya dedi. Çok özelden sayın TH. Yaş kaç ve mezuniyetleriniz nedir. Bu bilgi ve donanım ve uslubunuzu nerden edindiniz ?
    Foreks'in dünya merkezi Londra'dır. İşlem hacminin 3 te 2 si Londra kaynaklıdır. Verdiğim rakamlar doğrudur. Son 10 yılda TL bazlı foreks işlemlerin hacimlerinde patlama yaşandı ve TL'nin payı toplamın %1.5'ini geçti. Dediğim gibi günlük 100 milyar dolarlık işlem olur TL bazlı paritelerde, dolar-tl, Euro-tl, yen-tl, chf-tl vs gibi. Ama bunun büyük çoğunluğu dolar-tl dedir. 100 milyar dolarlık günlük tl işlem hacminin "dolar spot" piyasasındaki payı günlük ortalama 50 milyar dolardır. Evet, her işlem günü bu kadarlık kontrat işlem görür spotta, her bir kontratın değeri 100,000 dolardır, ortalama hacim 500,000 kontrattır. Zaman gelir bu spot dolar-tl hacmi 1 milyon kontratı da aşar yani spot piyasada 100 milyar doları aşan dolar-tl günlük işlem hacmi ortaya çıkar. Böyle bir piyasa ile hiç bir merkez bankasının başa çıkması mümkün değildir. Ben 57 yaşındayım lakin düzenli spor yaptığım için yaşımı göstermem (buradaki fotom/avatarım son halimdir), 1986'dan bu yana 32 yıldır finans piyasasındayım, yüksek lisans eğitimliyim, Cambridge Üniversitesi ve Londra borsası da dahil olmak üzere eğitimimi değişik üniversite kurum ve borsalarda almış biriyim.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Foreks'in dünya merkezi Londra'dır. İşlem hacminin 3 te 2 si Londra kaynaklıdır. Verdiğim rakamlar doğrudur. Son 10 yılda TL bazlı foreks işlemlerin hacimlerinde patlama yaşandı ve TL'nin payı toplamın %1.5'ini geçti. Dediğim gibi günlük 100 milyar dolarlık işlem olur TL bazlı paritelerde, dolar-tl, Euro-tl, yen-tl, chf-tl vs gibi. Ama bunun büyük çoğunluğu dolar-tl dedir. 100 milyar dolarlık günlük tl işlem hacminin "dolar spot" piyasasındaki payı günlük ortalama 50 milyar dolardır. Evet, her işlem günü bu kadarlık kontrat işlem görür spotta, her bir kontratın değeri 100,000 dolardır, ortalama hacim 500,000 kontrattır. Zaman gelir bu spot dolar-tl hacmi 1 milyon kontratı da aşar yani spot piyasada 100 milyar doları aşan dolar-tl günlük işlem hacmi ortaya çıkar. Böyle bir piyasa ile hiç bir merkez bankasının başa çıkması mümkün değildir. Ben 57 yaşındayım lakin düzenli spor yaptığım için yaşımı göstermem (buradaki fotom/avatarım son halimdir), 1986'dan bu yana 32 yıldır finans piyasasındayım, yüksek lisans eğitimliyim, Cambridge Üniversitesi ve Londra borsası da dahil olmak üzere eğitimimi değişik üniversite kurum ve borsalarda almış biriyim.
    peki ustam, 5 6 aydır city deutsche çıkan satışların fon yöneticisi olabilirmisiniz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by doholzede Yazıyı Oku
    peki ustam, 5 6 aydır city deutsche çıkan satışların fon yöneticisi olabilir misiniz
    Her nedense beni tahtada yüksek meblağlarda işlem yapan yabancı bir fonun veya aracı kurumun yöneticisi sananların sayısı bir hayli fazla. Aracı kurumlarda en üst düzeyde pek çok tanıdığım olduğu doğrudur. Yalnız yukarıda bana isnat ettiğin bir iddia ile ilgili ne desem boş. Kabul etsem inanılmayacak, yalan desem yine inanılmayacak, en iyisi hiç bir şey dememek.

5. Sayın TH . bugün ABD hazine bakanı Munchinin dediklerine bakar mısınız ? Davosda dediklerinin abartıldığını güçü dolar istediğini söyledi. Davosda Munchin bunları söyleyince Trump güçlü dolar olmalı demişti. Trumpın her iki yönde güçlü- güçsüz açıklamaları mevcut . Ne zaman aklına Çin esse güçsüz dolar diyor. Eski Cumhuritetçiler güçlü dolar isterdi. Çok karmaşık açıklamalar bunlar. ABD hisse senedi temettü getirileri ve şirket karlılıkları ABD 10 yıllık getirilerin altında kaldı. şayet 3. 5 lara yaklaşırsa borsalara güçlü bir satış gelir ve hoş geldin resesyon olur deniyor. Belki sadece gelişmiş borsalara olur bu satış. Emergingler satılamayacak kadar ucuz ve reel paraları dip seviyelerde. Düşünemiyorum bile 2018 ilk çeyrekte 4.5 F/K ya düşmüş, 6 aylıkta aynı parelelde gelirse karlar 4 lere inecek , defter değerleri 0.5 lerde bir Yapı Kredi daha satılabilr mi ? Banka karlarında pek düşüş olmaz. Bankacılar hala politka faizi üzerinden elma- armut - nar - sarı - hesapları ile ayşe teyzenin parasını yüzde 7 ile faizlendiriyorlar. Hesap otomatik fon alsın diye taimatlandırılmış olduğu halde 3 ayda bir yenilenmesi gerekiyor diye vadesize atıyor. Ayşe teyzenin 10000 TL.s, vat diyelim. 3.000 Tl ye kadar vadesizde kalan 7 bin TL. yi ise yüzde 8-9 faizle bağlıyorlar ..Yani yüzde 5 gibi.

6.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Her nedense beni tahtada yüksek meblağlarda işlem yapan yabancı bir fonun veya aracı kurumun yöneticisi sananların sayısı bir hayli fazla. Aracı kurumlarda en üst düzeyde pek çok tanıdığım olduğu doğrudur. Yalnız yukarıda bana isnat ettiğin bir iddia ile ilgili ne desem boş. Kabul etsem inanılmayacak, yalan desem yine inanılmayacak, en iyisi hiç bir şey dememek.
    Hocam ben yorumlarınızı sürekli takip ediyorum ve teşekkür ediyorum. Hisse fiyatlarına sadece 7-9 gibi rakamla bakmak ky için yanıltıcı ve stresli oluyor. KY ancak uzun vadede kazanabilir. Ben dahil KY lerin çoğunun finansal okur yazarlığı az. Finans ve borsa kökenli olmadığımızdan genel gidişata teknikten ziyade genel ekonomik ve siyasal strateji bakış açısıyla bakıyoruz. Bu konulardaki yorumlarınıza KY olarak önem veriyoruz. Tabiki bu bütün görüşlerinize katıldığımız anlamına gelmiyor. 😁
    Halkb özelinde verdiğiniz bilgilerde ayrıca çok özel ve bankaya farklı bakmamızı sağlıyor.
    Velevki , büyük fon yönetici olsanız bile gerçekçi olduktan sonra sorun yok. Belki sizden tiyo alırız. 😎(Yanlış anlaşılmasın ben sizin öyle birisi olduğunuzu düşünmüyorum. Sadece tşkr için yazdım )

7.  Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın TH . bugün ABD hazine bakanı Munchinin dediklerine bakar mısınız ? Davosda dediklerinin abartıldığını güçü dolar istediğini söyledi. Davosda Munchin bunları söyleyince Trump güçlü dolar olmalı demişti. Trumpın her iki yönde güçlü- güçsüz açıklamaları mevcut . Ne zaman aklına Çin esse güçsüz dolar diyor. Eski Cumhuritetçiler güçlü dolar isterdi. Çok karmaşık açıklamalar bunlar. ABD hisse senedi temettü getirileri ve şirket karlılıkları ABD 10 yıllık getirilerin altında kaldı. şayet 3. 5 lara yaklaşırsa borsalara güçlü bir satış gelir ve hoş geldin resesyon olur deniyor...........
    Politikacıların ne dediğinin hiç bir önemi yok. Onların dediği hiç bir şeye inanmayacaksın. Sen ekonominin neye ihtiyaç duyduğuna bakacaksın. Şu ana ABD ekonomisi cılız bir büyüme gösteriyor, cari açık bütçe açığı dış ticaret açığı çok yüksek seviyelerde, uzun yıllar boyunca her yıl 1 trilyon dolardan fazla bir bütçe açığı veriyor ABD, resesyon da ufukta gözüktü, FED'in bilançosu minnacık adımlarla daralıyor mesela 4.2 trilyon dolarda zirve yapmış olan FED aktifleri şu anda 4.12 trilyon dolarda. Aradaki fark %2 dir. Bu azalma son 1 yılda oluştu. Öte yandan ABD 10 yıllık tahvillerin getirisi %3.1 de patinaj yapıyor (bugün %3.05 den kapattı), Neden yapmasın ki? Japonyanın 10 yıllık tahvilleri yılda %0.06 (onbinde 6), Almanyanın 10 yıllık tahvilleri yılda %0.6 (binde 6), İngiltereninkiler yılda %1.5 getirirken ABD'ninkiler %3.1 ile rekor kırıyor hem de ufukta resesyon gözüküyorken. Japonya yeniden resesyona girdi bile, ekonomi %0.6 daralmış. Japonya son 20 yılda 4 trilyon dolara eşdeğer para basmasına rağmen enflasyon yaratamıyor, tam tersine deflasyonla boğuşuyor, ekonomi bir türlü büyümüyor. Bu durumda da esas küresel tehlikenin enflasyondan ziyade deflasyon olduğu ortaya çıkıyor. Şunu söylemekte fayda var: ABD borsaları dünyanın lokomotif borsasıdır. Oraya kriz gelmeden diğer borsalar çökmez. Şu anda ABD borsasında yıllık bazda 1 trilyon dolarlık hisse geri alımı (tüm hisselerin %5 i kadar) yapılıyor. Geçen sene 700 milyar dolarlık hisse geri alımı yapılmıştı.Tek başına Apple bu yıl 125 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacak, 25 milyar dolarlık alım yaptı bile. Böyle bir ortamda borsa çökmez, çökemez. Ayrıca, ABD hisselerinin temettü gelirlerini 1 yıllık vadeli hesapların (CDs) getirisi ile veya 1 yıllık bonolarınki ile karşılaştırmak gerekir. Hisse fiyatlarındaki artışlar da işin kremasıdır.

Sayfa 204/1032 İlkİlk ... 104154194202203204205206214254304704 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •