Sayfa 21/490 İlkİlk ... 1119202122233171121 ... SonSon
Arama sonucu : 3914 madde; 161 - 168 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

"Bu da nereden çıktı" diyecekmişiz

Gündemde olmayan ne olabilir ki bizi şaşırtabilecek?

Eastmed Türkiye üzerinden geçebilir...

Türkmenistanla 30 yıl önce imzaladığımız gaz anlaşması bir zahmet hayata geçebilir...

iran'a ambargo kalkabilir...

Bunlar bizi şaşırtmaz

Kıbrıs sorunu çözülür, Türkiye AB'ye girer vs. Anca bunlar sürpriz olur

Her seçim döneminde bulunan fakat seçimden sonra kaybolan yeni keşiflerden biri daha olabilir.

Mesela şöyle bir tahmin var:

Ukraynayı kara devleti yapmanın sebebi de bu olabilir pekala

https://mobile.twitter.com/ogzhn_uyg...15408461492224

15.10.2021 tarihli ve 31629 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 14/10/2021 tarihli ve 10489 sayılı Kurul Kararı’nın “ … asgari fiyat limitleri 0 TL/MWh,*azami fiyat limitleri ise 2000 TL/MWh değerini geçmemek üzere içinde bulunulan takvim ayı esas alınarak iki ay önceki takvim ayından itibaren geriye dönük 12 aylık PTF ağırlıklı ortalamalarının 3 (üç) katı*olarak uygulanır.” hükmü uyarınca 1-30 Nisan 2022 tarihleri için Gün Öncesi Piyasası ve Dengeleme Güç Piyasası’nda azami fiyat limiti*1.981 TL/MWh**olarak hesaplanmış ve yazılımda gerekli tanımlamaları yapılmıştır.

Bunu yazdık ama Egemer'i ilgilendiren bir durum yok. 30Nisana kadar kapalıyız.

Bir de hesapta 2024 çıkıyor bunlar bir şekilde 1981e yuvarlamışlar. Ağırlıklı ortalamanın da ağırlıklı ortalamasının almaya başladı çakalllar.

Eüaş ihalesi de muhtemelen başarılı olmadı.

Serbest piyasada 130 dolara satmak varken ben gidip 70dolar teklif vereyim 4 yıl kendimi bağlayayım diyecek babayiğitler aranıyor.

70teklif vereceksin , diyelim yerli kömürcüsün maliyetin 50...
    1mw icin 20dolar kazanacaksin.
    4yilda 48ayx20=960dolar

130dan sattin diyelim , 80dolar kar
    1yilda 12ayx80=960dolar

Kalan 3 yil da dukkani kapat git...

Niye tercih etsin ki adam

5.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    Bunu yazdık ama Egemer'i ilgilendiren bir durum yok. 30Nisana kadar kapalıyız.

Bir de hesapta 2024 çıkıyor bunlar bir şekilde 1981e yuvarlamışlar. Ağırlıklı ortalamanın da ağırlıklı ortalamasının almaya başladı çakalllar.

Eüaş ihalesi de muhtemelen başarılı olmadı.

Serbest piyasada 130 dolara satmak varken ben gidip 70dolar teklif vereyim 4 yıl kendimi bağlayayım diyecek babayiğitler aranıyor.

70teklif vereceksin , diyelim yerli kömürcüsün maliyetin 50...
    1mw icin 20dolar kazanacaksin.
    4yilda 48ayx20=960dolar

130dan sattin diyelim , 80dolar kar
    1yilda 12ayx80=960dolar

Kalan 3 yil da dukkani kapat git...

Niye tercih etsin ki adam
    Tercih etsinler diye kanun ve yönetmelik çıkardılar. Yerli kömürcülerin MWh başına maliyeti 30-35 dolar civarında desek 80-85 dolarlık teklif herkesin işini görür bence.

Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    Tercih etsinler diye kanun ve yönetmelik çıkardılar. Yerli kömürcülerin MWh başına maliyeti 30-35 dolar civarında desek 80-85 dolarlık teklif herkesin işini görür bence.
    Kanun yönetmelik hani nerede?
    Peki diyelim ben yerli kömür santralimle 100dolar teklif verdim, diğeri 90dolar istedi beriki 85 teklif etti Eüaş kaçtan alacak elektriği?

Neticede ihale sistemi olsa en ucuzunkini alır ama toplamda 5000mw alacagim diyor. O nasil olacak, merit order gibi herkes pahali fiyattan mi satacak?
    Ya da ben 80dolardan 1 yil teklif etti, oteki 90 dolardan 4 yil teklif verdi. Hangisini avantajli teklif olarak kabul edecek?

Diyelim doğalgaza 100-130 dolar araliginda teklifler geldi, sureleri farkli, 1500mw elektrik alinacak 28000mw kurulu guc var , ihale sende kalsa ne olur kalmasa ne olur. Adam yine tavanı belirleyecek cogunluk ona uyacak.

Şartnamesi şurtnamesi yok ki okuyalim anlayalım.
    Osuruktan bir fiyat eskalasyon formülü var o kadar. Var da ben bulamadiysam paylasin ogreneyim gercekten merak ettim.

Bana bu işte de akepelilerin her yaptigi işte oldugu gibi önce ihale verilecek, sonra şartname yazilacak gibi geliyor.

Kimin aldigina göre...

7.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    Kanun yönetmelik hani nerede?
    Peki diyelim ben yerli kömür santralimle 100dolar teklif verdim, diğeri 90dolar istedi beriki 85 teklif etti Eüaş kaçtan alacak elektriği?

Neticede ihale sistemi olsa en ucuzunkini alır ama toplamda 5000mw alacagim diyor. O nasil olacak, merit order gibi herkes pahali fiyattan mi satacak?
    Ya da ben 80dolardan 1 yil teklif etti, oteki 90 dolardan 4 yil teklif verdi. Hangisini avantajli teklif olarak kabul edecek?

Diyelim doğalgaza 100-130 dolar araliginda teklifler geldi, sureleri farkli, 1500mw elektrik alinacak 28000mw kurulu guc var , ihale sende kalsa ne olur kalmasa ne olur. Adam yine tavanı belirleyecek cogunluk ona uyacak.

Şartnamesi şurtnamesi yok ki okuyalim anlayalım.
    Osuruktan bir fiyat eskalasyon formülü var o kadar. Var da ben bulamadiysam paylasin ogreneyim gercekten merak ettim.

Bana bu işte de akepelilerin her yaptigi işte oldugu gibi önce ihale verilecek, sonra şartname yazilacak gibi geliyor.

Kimin aldigina göre...
    Kanun ve yönetmelik çıktı. 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere EPDK belirli kaynak tipleri için ay ay fiyat sınırı belirleyecek. Bence oradaki fiyatları görmek lazım. Eüaş ihalesi başarılı geçmezse EPDK sopası bekliyor. İhale başarılı geçerse EPDK daha yumuşak davranabilir. Başarısız geçerse yenilenebilir enerji santralleri ve yerli kömürcüler için 73 dolarlık sınır koysa kim ne diyebilir.

Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    Kanun ve yönetmelik çıktı. 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere EPDK belirli kaynak tipleri için ay ay fiyat sınırı belirleyecek. Bence oradaki fiyatları görmek lazım. Eüaş ihalesi başarılı geçmezse EPDK sopası bekliyor. İhale başarılı geçerse EPDK daha yumuşak davranabilir. Başarısız geçerse yenilenebilir enerji santralleri ve yerli kömürcüler için 73 dolarlık sınır koysa kim ne diyebilir.
    Sayın meteor78

Siz hiç bir ihaleye katıldınız mı, ihale süreçleri hakkında bilginiz var mı ?

Epdk konusunda dediğiniz gibi: kim ne diyebilir?

Benim takıldığım konu eüaş kısmı. Şu aşagidaki kagidi doldur bana ver diyor:

Baz yük ve yıllık çalışma saatini soruyor özetle.

2022 icin fiyat ver, kalan 3 yilin fiyatini ben belirleyecegim diyor.

Piyasada 130 dolar , bana 50 dolara ver 70dolara ver diyor...

Sen 85ten 4yıllığına verse kar eder diyorsun da.

Bakalım patronlar oyle diyecek mi?

Sayfa 21/490 İlkİlk ... 1119202122233171121 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •