Sayfa 22/490 İlkİlk ... 1220212223243272122 ... SonSon
Arama sonucu : 3919 madde; 169 - 176 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    Sayın meteor78

Siz hiç bir ihaleye katıldınız mı, ihale süreçleri hakkında bilginiz var mı ?

Epdk konusunda dediğiniz gibi: kim ne diyebilir?

Benim takıldığım konu eüaş kısmı. Şu aşagidaki kagidi doldur bana ver diyor:

Baz yük ve yıllık çalışma saatini soruyor özetle.

2022 icin fiyat ver, kalan 3 yilin fiyatini ben belirleyecegim diyor.

Piyasada 130 dolar , bana 50 dolara ver 70dolara ver diyor...

Sen 85ten 4yıllığına verse kar eder diyorsun da.

Bakalım patronlar oyle diyecek mi?
    Bir enerji şirketi ikinci altı ayda ptf’lerin normalleşeceğini düşünüyormuş. Bunu düşünen şirketin yerli kömür santrali var mesela. Başka bir şirket bu ihaleye katılmayan şirketler için EPDK’nın düzenlemesinin sert olacağını düşünebilir. Başka bir şirket ise bazıları risk almayarak ihaleye girer, EPDK’nın tavrı da yumuşar, ben de aradan sıyrılıp yüksek ptf’lerden yararlanmaya devam edebilirim diyebilir. Başka bir şirket halka arz fiyatının daha yüksek belirlenmesine zemin hazırlaması için bu ihaleye girebilir. Benim ihale vs konularında bilgim olmamakla birlikte yatırımcı olduğum şirketin kendini garantiye almasını isterim. Şirketlerin bakış açıları ise farklı olabilir.

Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    1 Bir enerji şirketi ikinci altı ayda ptf’lerin normalleşeceğini düşünüyormuş. Bunu düşünen şirketin yerli kömür santrali var mesela.2 Başka bir şirket bu ihaleye katılmayan şirketler için EPDK’nın düzenlemesinin sert olacağını düşünebilir. 3 Başka bir şirket ise bazıları risk almayarak ihaleye girer, EPDK’nın tavrı da yumuşar, ben de aradan sıyrılıp yüksek ptf’lerden yararlanmaya devam edebilirim diyebilir. 4 Başka bir şirket halka arz fiyatının daha yüksek belirlenmesine zemin hazırlaması için bu ihaleye girebilir. Benim ihale vs konularında bilgim olmamakla birlikte yatırımcı olduğum şirketin kendini garantiye almasını isterim. Şirketlerin bakış açıları ise farklı olabilir.
    4 şirket yukarda.
    5.şirket de benimki olsun ihaleye katilsin.
    6.şirket de ihaleye katilmasin.
    Her birimizin 1000mw linyit santrali var.

Eüaş 4 yil boyunca 5000mw yerli komur alacagini ilan etmis. Ve de tarihi bugunden baslatiyor. Ben sadece 2023e teklif verecegim diyemiyorsun.

Genel projeksiyon dedigin gibi bu sene fiyatlar yuksek olacak, savas ortami yumusadikca dusecek.

1.şirket 2022-2025 arası 85dolar verdi , 1000mw
    2.şirket 2022 icin 110dolar dedi.
    3.sirket 2022 ve 2023 icin 100dolar dedi
    4.sirket 2022-2024 arasında 1000degil 500mw veririm dedi.
    5.sirket 2022-2025 arasi 120 dolar dedi 1000mw için
    6.sirket katilmadi.

Yani euas 4 yil boyunca 5000mw alamadi.
    Fiyatlar da karman çorman.

Neden?

Benim maliyetimi sadece kömür maliyeti belirlemiyor.
    Seneye iktidar degişse asgari ücrete %100 zam gelse, madenlerde iş guvenlik kurallarina harfiyen riayet edilse denetimler artirilsa
    Baca gazi emisyonudan 6 ay santralim kapatilsa..
    Santrali kurarken aldigim kredinin faizi yukselebilir.....
    Portfoyumde yenilenebilir santrallerim daha fazladir, ptf dusmesi isime gelmiyordur...
    Yekdem biter baska sey baslar ordan devam eder ondan faydalanirim diyordur...

Bu risklerin fiyata etkisi her şirket için farklidir.

Bu durumda epdk kimi nasil dovecek...

Memleketin genel sorunu bu.

Belirsizlik...

Twitterdaki akenr etiketleyen hüstadlara bakıyorum da

Hepsi hisse 2lirayken 220 direnc 260 270 hedef veriyordu

Bugün yine birine denk geldim, 220deyken agresif alın yüklenin diyordu !

Şimdi ben yazdım arttı diye bir havalara girmis, 140tan hisseyi takibe almış da %10 kazandırmış...

Bunun diger yazdiklari da tepetaklak !

Neyse ki millet balık hafızalı , bunları afiyetle yiyecektir.

1745tl tüm gün fiyat ve ithal kömür santralleri üretim yapmıyorlar.
    8.5gw santralin 1.3ü cenal... kömürü1 yilligina (bu da muallakta kimine gore 2 ayligina kimine gore 4 ay) ucuza bagladigi icin uretebiliyor.
    Kalan 7.2gw santralim sadece 2.2lik kismi uretim yapiyor. Gerisinin ya stok maliyeti şişmiş piyasaya satsam daha karliyim diyor, ya da hic stogu yok, önünü gorene kadar yeni kömür almayacak.

Nisan ayı sıkıntılı geçecek.

Bana enteresan gelen , artık havalar da açtı.. bu kadar gunes enerjisi santrali hic mi uretim yapmiyor? 1gw seviyesini hala goremiyoruz

Şirketin birini inceliyorum şimdi

O da enerji sektöründe

1.5milyar dolarlik yatirim yapmis 10yıl öncesijin parasıyla.

Bugün borcu 700milyon dolar.

Kendisine 800milyon deger biçmiş, 700borcu düşüyor , 100milyon net degeri var.

Bir başkasına bakıyorum.

Akenerji ile aynı miktarda, 300mw hes ve rese sahip. Tek farkı
    Bizde 900mw dogalgaz var, bunlarda 300mw jeotermal santral.
    Duran varlıkları (alacaklar hariç) 1.5milyar dolar.

Kurulu gücü akenerjinin yarısı, ona biçtiği deger akenerjinin 2 katı..

Devletin bu işleri artık bir düzene bir standarta sokması lazım derdim ama...

Nerede o devlet

6. Bizde enerji üretim sektörüne yatırım yapmak hem şirketler için hem yatırımcılar için hep sıkıntı. Bir tane yurt dışına açıldığı için finansalları iyi olan şirket var. Mevcut çarpanlarla yurt dışı şirketlere göre %79 primli. (Bu sene çok iyi bilanço getirecek dense ancak o prim sıfırlanır. Daha yıl sonu bilançosunu fiyatlamamış onlarca sektör dışı güzel şirket var.) Diğer şirketlerin finansalları ise pek iyi değil. (Benim pozisyonumu zaten biliyorsunuz, onu değerlendirmeye almadım.) Ayrıca aşağıda görüldüğü üzere belirsizlik de çok.

https://twitter.com/emrerturk/status...siQ8PQK32Pf7mw

Alıntı Originally Posted by meteor78 Yazıyı Oku
    ise pek iyi değil. (Benim pozisyonumu zaten biliyorsunuz, onu değerlendirmeye almadım.) Ayrıca aşağıda görüldüğü üzere belirsizlik de çok.

https://twitter.com/emrerturk/status...siQ8PQK32Pf7mw
    Şaşırdık mı?

Nebatiye sorsunlar ne yapacaklarını tarif etsin.. Bu sıralar en güzel kafa onunkisi...

Sizin pozisyonu biliyoruz, allah bereket versin.
    Gerçekten de 1 yıllık bağladıysa, savaş sürdükçe paraya para demeyecek

Eüaş ihalesi oyalamacasının, danışıklı dövüşünün neticesinde

Piyasa oyuncusuna 3 hafta ekstra süre kazandırılmış oldu.

Neticenin ne olacağı biliniyormuşçasına, ihale gündeme geldiğinde tüm hisseler aşağı dibe basıldı, 1 haftadır da yüzde 3-5-10 tavanlar görüyoruz.

Devlet eliyle bir manipülasyon daha yapıldı.

Yiyenlere afiyet olsun

Sayfa 22/490 İlkİlk ... 1220212223243272122 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •