Sayfa 22/342 İlkİlk ... 1220212223243272122 ... SonSon
Arama sonucu : 2732 madde; 169 - 176 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Bu kadar olumluluğun karşısında ben yükselişin devam etmesini umarım, optimist bir borsa yatırımcısı olarak. Kötü oyunları düşünmek istemiyorum sayın Okullu.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. BLCYT'lerden daha önce de bir kere çıkmış sonra tekrar girmiştim. Ama portföyde olup da kafamda soru işareti olduğunu söylediğim 1-2 hisseden birisi idi BLCYT. Bugün tekrar çıktım. 12.15 ortalama ile. Muhtemelen o portföyü tekrar ORGE'ye girmek için kullanacağım. BLCYT sağlam şirket, oldukça da defansif finansal yapısı var. Ama uzun süredir bulunduğu konsolidasyon bölgesinden çıkabilecek gücü olduğunu pek göstermiyor an itibariyle. Sektörün de en ucuzu olmamasına rağmen almıştım. Belki bir süre portföyde tutmamak daha iyi bir fikir olabilir.
    Clausewitz

3. Portföyümde ve Takip Listemde olanların son durumları.
    Clausewitz

4. Şirketlerde Borç Karşılama Oranları borçların çevrilmesinde bir sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağını ölçen önemli rasyolardır.

Kısa Vadeli Borçlar / Esas Faaliyet Kârı ya da Net Borç / FAVÖK değerleri bir şirketin kısa vadede borçlarını çevirmede sıkıntı yaşayıp yaşamayacağı durumunu analiz etmede oldukça önemli verilerdir. Şirket kaç Esas Faaliyet Kârı ile Kısa Vadeli Borçlarını ödeyebilir, ya da kaç FAVÖK ile Kısa Vadeli Net Borcu çevirebilir sorusunu sormak alım yapmak isteyeceğimiz şirketlerde finansal yapının sağlık durumunu ortaya çıkarmakta Kaldıraç Oranı kadar önemli bir borçluluk testi şeklidir. Bu rakam ne kadar düşükse o kadar iyidir. Hatta Net Borç/Favök oranının eksi (-) olması olabilecek en iyi senaryolardan birisidir. (şirket Kısa Vadede Net Borçlu değil, Net Alacaklı demektir bu durumda)

Ayrıca şirketlerin İşletme Sermayesi için tekrar borca ihtiyacı olup olmadığını anlamak için de Cari Oran ve Likit Oran rasyoları iyi incelenmelidir. Bu oranların yüksek olduğu şirketler genelde likidite sorunu yaşamayacak ve tekrar borçlanma ihitiyacı hissetmeyecek şirketlerdir.
    Clausewitz

5. Tukas’larımı 14.05’ten nadasa bıraktım bir süreliğine. Bensiz uçup gitmez inşaallah.

6. GSDDE’leri de 4.98’den nadasa terkeyledim bir süreliğine.

7. TUKAS'ları 13.28'den GSDDE'leri 4.89'dan geri yerine koyduk ama keşke biraz daha bekleseymişiz.
    Clausewitz

8. biraz da özeleştiri yapalım.. fiyat burada belki biraz dinlenebilir ya da geri çekilebilir diye sabah malı satıp, nadasa bırakalım bir süre deyip sonra sattığın fiyatın % 5-6 altını görür görmez hemen geri girersen mala, tokadı hemen yapıştırıverirler. neyse ki endeksin yamulduğu orana bakınca, düne nispeten portföyde toplamda % 1.64'lük geri çekilme olunca züğürt tesellisi yaşıyor insan ve eksik bile olsa yapılan tercihe şükrediyor kısmen.
    Clausewitz

Sayfa 22/342 İlkİlk ... 1220212223243272122 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •