Sayfa 222/342 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322 ... SonSon
Arama sonucu : 2732 madde; 1,769 - 1,776 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Endeksin boşluk bırakması medeniyle bugün full nakite geçtim yine. Son bir haftada portföyde bayağı bir toparlanma oldu. Portföy zirvesinin %2.34 aşağısına kadar yükselebildik. Olur da endekste geri çekilme olursa bir süre 1 ya da 2 büyük hissede trading ile yola devam edeceğim. Birisi THYAO olacak kesinlikle. Hem bilanço para biriminin dolar olması nedeniyle enflasyon muhasebesinden de etkilenmeyecek hisselerden olduğu için, hem de öngörüsü daha kolay olması sebebiyle, dönemsel olarak en iyi sezonu olmasa da, trading için salınımlardan istifade ile iyi fırsatlar verebileceğini düşünüyorum. Umarım evdeki hesap çarşıya uyar bu sefer. Zaten cuma günü kapanışa yakın sattığım bazı hisselerin yerine THYAO almıştım. % 3 üzeri günlük getiri sağlayarak çıkmak nasip oldu. Onda da boşluklu bir gün açılışı olması bu kararımı destekledi. Hemen ertesi günü boşluğu dolduracak bir hareket de yapmayabilir ve belki de erken satmış da olabilirim. Nasipte ne varsa onu görürüz artık. Hayırlısı.
    THYAO 5 dalga düşüşten sonra ABC çalışması yapıyor. 184 bölgesinnde GAP boşluk var onu alması lazım. Teknik analiz olarak bir inceleseniz bize de faydası olur. Teşekkürler.
    Geçmişi oku geleceğe yön ver.Yazdıklarım yatırım ve siyasi tavsiye değildir.
    Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun demiş bilge bir adam.

2.  Alıntı Originally Posted by BOOTES Yazıyı Oku
    THYAO 5 dalga düşüşten sonra ABC çalışması yapıyor. 184 bölgesinnde GAP boşluk var onu alması lazım. Teknik analiz olarak bir inceleseniz bize de faydası olur. Teşekkürler.
    Hocam THYAO'daki boşlukları konuşacak olursak çok öncesinde de epey boşluklar var. Saatlik periyotta bakıldığında boşluk miktarı günlük periyotta göründüğünden çok daha fazla.. Günlük periyotta bile sadece seçim sonrası 3 tane önemli boşluk oluşmuş. Çok daha geriye bakarsan yığınla boşluk sayılabilir. Şöyle bir çırpıda gördüklerime baksam 15-16 TL arasında bile boşluk var.. Ama boşluk konusunu takıntı haline getirmemek gerekiyor ve "bir hissenin bıraktığı her boşluk dolar" gibi genelleyici yorumlar da doğru olmaz. Her hissenin kendine ait bir yapısı var, bazı hisselerde öyle ya da böyle, erken ya da geç boşlukları dolduruyorlar, eğer ana oyuncular değişmezse. Bazı hisselerde boşluk filan umursayan yok. THYAO'nun da illa ki her boşluğu doldurmaya yönelik bir hareket şekli takip ettiğine pek şahit olmadım. Ben genelde endeksteki boşlukları daha çok ciddiye alırdım eskiden, çünkü eskiden endeks boşlukları genelde doluyordu. 2021 sonu sonrası endeks bu özelliğini kaybetti. 2023'te bile seçim sonrası aynen THYAO'da olduğu gibi bir sürü boşluklar bırakarak 8500'lü seviyelere geldi endeks. Ama 8500 sonrası düzeltmelerden sonra yukarı yönlü oluşan hareketlerde her boşluklu çıkışı doldurdu endeks. Sanki eski günlerine bir dönüş yapmış gibi bir görüntüsü var. Sadece böyle denk gelmiş de olabilir. Bunu çok da takıntı haline getirmemek gerek. İyi bir borsacı dostum 1640'lardaki boşluğu takıntı yapıp mutlaka dolar diye 2800'lere kadar borsa dışı kalmıştı mesela. O boşluk dolmadı. Dünyayı altüst edecek bir gelişme olmadıkça da o boşluk orada kalır.. Bu konuyu ben teknik analizin bir parçası yapmaya bile değer bulmuyorum işin açıkçası. Sadece zaman zaman fiyat hareketlerindeki bir davranış modu olarak görüyorum, ve fiyatların davranış modları havaya göre değişebiliyor.

Teknik analizin bence en mantıklı ve makul uygulanabilir kısmı trend takibidir. Trend takibinden kastım trend çizgileri değil. O da bir trend takibi yöntemi olarak elbette kullanılabilir. Ancak benim kastettiğim genelde hareketli ortalamalar ya da onlara benzer mantıkla çalışan indikatörler ile trendi sürmek aslolan ve trend dönüşlerinde hisseden çıkabilmek. Hareketli ortalamalar derken de öyle 20, 50, 100, 200 gibi büyük HO'ları kastetmiyorum. Onlara göre hareket ederek para kazanma yöntemini artırmak zor. Eğer hareketli ortalamalar bazlı trend süreceksek ve maksimum kazanç sağlamaksa niyetimiz, ufak değerler kullanmak (günlükte 3 günlük, 5 günlük HO'lar gibi) ya da periyotları ufaklaştırmak (saatlik ya da 15 dakikalık periyotlar gibi) lazım, dip ve tepeye yakın yerlerde giriş çıkış yapabilmek için. Ama işin şurasını da unutmamak gerekiyor: Trend sürmek ve buna göre aksiyon almak da hem ciddi bir disiplin hem de sermayenizin büyüklüğü ve girmiş olduğunuz tahtalarının ne kadar likit olduğuna bağlı olarak uygulanabilir olması şartlarını gerektiriyor. Disiplin konusunda bir çok zaafımız var. En azından benim öyle. Çok basit ve kaybettirmeyecek trend sürme sistemleri kurabilirken buna sadık kalabilmek her yiğidin harcı değil. Çünkü duygular devreye girince disiplin taca çıkıyor. Bir de ufak tahtalarda al-sat sinyallerine göre büyük sermayelerle işlem yapmak oldukça zor. Sevdiğim bazı ufak hisselerde istediğim kadar alım yapabilmek için bazen saatlerce sabırla beklemek zorunda kalabiliyorum. Çıkması bazen girmesinden daha zor. O sebeple kurduğunuz herhangi bir trend izi süren bir sistemi o şartlarda uygulayabilmek oldukça zorlaşıyor. Diyelim sat sinyali verdi sisteminiz, elinizdeki hisselerden çıkana kadar al sinyaline bile dönebiliyor hisse ve siz sattıklarınızla baş başa kalabiliyorsunuz. O sebeple onlarda biraz daha esnek davranma gereği hissediyorsunuz. Bu da bazen disiplininizi de kaybettiriyor size.

Konuyu çok fazla dağıttım. THYAO konusunda sadede gelirsek, dünyada ya da Türkiye'de çok büyük bir finansal kriz, ülkenin doğrudan savaşa girmesi, ya da 2020'deki gibi küresel kapanma gerektirecek bir durum olmadıkça ben THYAO'nun geçmişte bıraktığı bir çok boşluğun Oralarda hep kalacağını, ileriki senelerde de kimsenin o boşlukları grafiklerde bile görmeyeceğini düşünüyorum. Yakın boşluklardaki durumlar farklı. Allah muhafaza, aniden olağan dışı bir gelişme olur, borsa bir süre sert satışlar yer o zaman bazıları dolabilir. Ama onun da olmama ihtimali olma ihtimalinden düşük. Sonuçta iz süren bir trend takibi yaparsanız zaten öyle bir düşüşte büyük kayıp yaşayacak kadar malda kalmazsınız. Çıkışlarda da trend bozulana kadar trendi sürersiniz.

Trend sürme konusunda önceki sayfalarda bir kaç alternatif yöntem karalamıştık. teknik analizin diğer konuları (destek, direnç bölgeleri, formasyonlar, dalgalar, fiyat davranış modellerinin analizi; vb) elbette göz ardı edilmeyecek şeyler ancak iz süren trend bence en önemli unsur. Her bir yöntemin zaafları olduğu gibi bunun da var, ama mükemmel bir yöntem zaten mevcut değil. Tek bir doğru da yok bu işte. Herkes kendisi için en iyi çalışanı bulmalı ve onda ısrar etmeli, ta ki artık iyi çalışmadığına kanaat getirene kadar.

Çok gevezelik yaptım, okurken yormam umarım.
    Son düzenleme : deva-i dert; 05-01-2024 saat: 02:08.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3.  Alıntı Originally Posted by BOOTES Yazıyı Oku
    Hazır bir de konu açılmışken dalgalar hakkında kişisel fikirlerimi söyleyeyim. Bu konuda çalışma yapan arkadaşlara saygı duymakla beraber ben dalgaları analiz etmeye çalışarak teknik açıdan ciddi paralar kazanılabileceğine inanmıyorum. Sebebleri çok basit:

1) Dalga hareketi bitene ve çoğu zaman ters yönlü başka bir dalga hareketi başlayana kadar ya onun dalga olduğunu anlayamayabiliyorsunuz, ya da anlasanız ve net bir kanaatiniz oluşsa bile çoğu zaman bile siz aksiyon alana kadar iş işten geçiyor.
    2) Olayın objektif bir tarafı yok, kişiden kişiye dalga tespitleri, dalga sayımları büyük farklılıklar arz edebiliyor.

Basit ve sade olan bir yöntemle para kazanılmaz gibi son derece saçma bir önyargı var insanımızda.. Halbuki işin aslı tam tersi, bu işlerden çok iyi para kazanan dünyaca ünlü büyük trader'ların yöntemleri çok basit ve çok sade.. Dalgalarla uğraşmak yerine basit bir trend takibi sistemi kurmak size hem zaman kazandırır hem de maksimum para. Önemli olan sadece kafanızda kurduğunuz sisteme sadık kalabilmek.

Birçok teknik analistin bunu küçümsediğini ya da küçümseyeceğini bile bile ben yine de bir örnek vereyim en basit olanlarından:

Tek yapmanız gereken alım satım yapmayı düşündüğünüz hissenin grafiğini heiken ashi mumları ile açmak. Tüm hikaye yeşil mumlarda malda kalıp mumlar kırmızıya dönünce maldan çıkmak.. Yukarıdaki grafik günlük periyotta. Harcayabileceğiniz zamana ve işlem sıklığınıza bağlı olarak daha ufak periyotlarla giderseniz kâr maksimizasyonunuz da yükselir. Bir indikatör kullanmaya, hareketli ortalama kullanmaya, destek ya da direnç çizgileri çekip onlara göre amel etmeye bile gerek yok. Formasyon ya da dalga avı da son derece lüzumsuz. Sadece yeşilde trendi sür, bu kadar sade ve basit. Zor olan tek şey buna sadık kalabilmek. Onlarca çizgi çekerek ya da indikatör koyarak grafikleri spagetti tabağına benzetmenin kafa karışıklığından başka faydası yok aslında. Gördüğünüz gibi ne bir trend çizgisi, ne bir indikatör var. Sadece fiyatın kendisini sürüyorsunuz heiken ashi marifetiyle. Boşluklara da kafa takmazsınız, çünkü heiken ashi'de boşluk göremezsiniz.

Ne demiş Efendiler Efendisi: "Kolaylaştırın, zorlaştırmayın."
    Son düzenleme : deva-i dert; 05-01-2024 saat: 02:11.
    Clausewitz

4. Risk alıp ABD tarım dışı istihdam verisi açıklanmadan 233,90’dan komple THYAO alımı yaptım ve Cuma’ya Türkiye’nin rating notu güncellenene kadar tutmayı planlıyorum. Umarım doğru karardır. Hayırlısı.

5.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Risk alıp ABD tarım dışı istihdam verisi açıklanmadan 233,90’dan komple THYAO alımı yaptım ve Cuma’ya Türkiye’nin rating notu güncellenene kadar tutmayı planlıyorum. Umarım doğru karardır. Hayırlısı.
    Haftaya belki gün içi trade yapabilirim sadece.

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Haftaya belki gün içi trade yapabilirim sadece.
    234.60'dan geri sattım hepsini. ABD verilerini beğenmedim. Borsa tepkisi ne olur bilemem. Kapanışta tekrar alacağım piyasanın durumuna göre.
    Clausewitz

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    234.60'dan geri sattım hepsini. ABD verilerini beğenmedim. Borsa tepkisi ne olur bilemem. Kapanışta tekrar alacağım piyasanın durumuna göre.
    Şimdilik piyasa benimle hemfikir değil. Özellikle yan tahtalar.. Kapanışa kadar bir karar vermem gerekiyor.. Haftaya beklentim iyiydi enel olarak, bu sebeple kapanış öncesi muhtemelen bir ya da birkaç pozisyon açmayı planlıyorum. Son anda fikir değiştirmez isem.
    Clausewitz

8. ABD vadelileri hafif negatif seyirde, Avrupa piyasaları hem spot hem vadelide ABD'den biraz daha negatif. BIST şimdilik herhangi negatif bir tepki vermedi. Haftaya not artırımı konusu BIST'teki havayı pozitif tutuyor diye düşünüyorum.
    Clausewitz

Sayfa 222/342 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •