Sayfa 222/973 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322722 ... SonSon
Arama sonucu : 7779 madde; 1,769 - 1,776 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. Rekabetin yoğun olduğu sektörlerde asıl belirleyici her zaman fiyattır.Umarım şirket yeni politikalarla hem pazar payını yükseltir, hemde karını artırır.

2.  Alıntı Originally Posted by 06acm06 Yazıyı Oku
    11.90 maliyetle hissedeyim.Markaların süt fiyatlarını yazdığınızda hep aklıma şu geliyor; bu fiyat politikası ile pnsut sürekli kendi karını baltalayan bir yönetim anlayışına sahip diyorum.Ülkemizde alt orta gelir grubu insanlara hitap etmiyor bu haliyle.Dost süt hiçte kötü değil 3.1 gr yağlı sütü 2.5 a satıyor, pınar 4 tl.Arada %60 fiyat farkı var.Haliyle alt orta gelir grubu bu fiyattaki sütü almaz; bu da pazar payı ve hedef kitlenin üst gelir grubu olduğunu gösteriyor.Halbuki fiyat politikasına ayar verip pazar payını yükseltse bence çok daha sağlıklı bir politika.Yeni bir yönetim anlayışı olmadan kar ve pazar payında erimeler bana göre kaçınılmaz olacak.
    Elimdeki hisseleri uygun bir zamanda başka hisselerle değiştirme kararı aldım ben şahsen.
    11.90 maliyetiniz var ise hisseyi bir önce ki düşüşte aldınız demektir. Ondan sonra hisse 14.15 i gördü. Bu da yaklaşık %20 kar demek. Madem bu kadar çok biliyorsunuz neden o zaman satmadınız hisselerinizi? Kaldı ki 1-1.5 aylık süreden bahsediyoruz. Bu kadar kısa sürede %20 kara hisseyi size sattırmayan görüşünüz neydi? 1 ay önce dost süt yok muydu? İnsanların aklıyla alay etmeyin. 11.90 maliyetle 14lirada realize olmayan adamın aklını sssssseveyim...

3.  Alıntı Originally Posted by İlsiss Yazıyı Oku
    11.90 maliyetiniz var ise hisseyi bir önce ki düşüşte aldınız demektir. Ondan sonra hisse 14.15 i gördü. Bu da yaklaşık %20 kar demek. Madem bu kadar çok biliyorsunuz neden o zaman satmadınız hisselerinizi? Kaldı ki 1-1.5 aylık süreden bahsediyoruz. Bu kadar kısa sürede %20 kara hisseyi size sattırmayan görüşünüz neydi? 1 ay önce dost süt yok muydu? İnsanların aklıyla alay etmeyin. 11.90 maliyetle 14lirada realize olmayan adamın aklını sssssseveyim...
    Kardeş; al satlarla maliyet düşürme işini duydun mu hiç..Yaklaşık 1 yıldır kağıttayım, maliyetim 16 civarından al sat yapa yapa 11.90..
    Benim derdim oda değil; şirket sürekli pazar kaybediyor, karı azalıyor.Yönetim politikası yanlış, rekabet fazla ve piyasada oluşan reaksiyon karşısında şirket gerekli tepkileri veremiyor diyorum, anlamıyormusun.
    4 TL süt satacam diye diretip pazar kaybedeceğine, 3 e sat hem sürümden kazan, hem pazar payını koru, hatta dahada artır.Söylediğimin nesi yanlış.Anlamadan dinlemeden yorum yapma.
    Toyota nın Amerikan pazarına nasıl girdiğini ve şu an ki tartışmasız pazar liderliğini nasıl ele geçirdiğinin hikayesini bir oku, ondan sonra kıt aklını bir daha sorgula.

4. 'sinirlerin aşırı gerilmesi, kağıdın alım bölgesinde olduğunu gösterebilir' önermesi, bakalım doğru bir önerme mi ?

pınar sütün geçmişteki güzel günlerine dönmesi için , mantar gibi türeyen aynı iş kolundaki firmaların devre dışı kalmaları gerekiyor. böyle bir durum çok zor bir olasılık olduğundan hisse talep görmüyor. sıkıntının büyüğü bu durum olabilir. kardeşinizin görüşü böyle maalesef. iyi geceler.
    Son düzenleme : hceylan; 09-02-2018 saat: 00:34.

5. YATIRIM KURULUŞUNDAN ALINTIDIR.

PNSUT ile ilgili değerlendirmemiz aşağıda sunulmuştur. Saygılarımızla,

Pınar Süt (PNSUT):

Pınar Süt Mamülleri Sanayii A.Ş. ana faaliyet konusu ağırlıklı olarak süt ve süt mamülleri (peynir, yoğurt vs.) olmak üzere meyve suları, sos ve toz ürünlerinin üretimi ile satışını gerçekleştirmektir. Şirketin üretim tesisleri İzmir - Pınarbaşı, Eskişehir - Organize Sanayi Bölgesi ve Şanlıurfa - Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunmaktadır. Şirket’in merkezi İzmir’dedir. Şirket, 1973 yılında kurulmuştur. Şirketin bünyesinde dönem içinde istihdam edilen ortalama personel sayısı 1.138’dir (31 Aralık 2016: 1.163’tür). Şirket’in %61,41 (2016: %61,41) oranında hissesine sahip olan Yaşar Holding A.Ş. (“Yaşar Holding”), Şirket’in ana ortağı konumundadır. Pınar Süt’ün kayıtlı sermaye tavanı 80.000.000 TL; ödenmiş/çıkarılmış sermayesi 44.951.051,25 TL’dir. Şu anda “PNSUT” koduyla Yıldız Pazar BIST-Tüm Endeksi’nde işlem gören payların piyasa değeri 539.862.126 TL’dir.

Şirketin en son açıklanan finansal sonuçları 2017/09 dönemine aittir. 2017 yılının dokuz aylık döneminde şirketin satış gelirleri 2016/09 dönemine göre %12,36 oranında bir artış göstererek 798,4 milyon TL’den 897,1 milyon TL rakamına ulaşmıştır. Satışların maliyetinde ise %15,54 oranında bir artış yaşanmış ve maliyet kalemi 755,3 milyon TL olmuştur. (2016/09: 653,6 milyon TL) Satışların maliyetinde satış gelirlerine kıyasla daha yüksek bir artışın yaşanması şirketin SMM/Satışlar oranının %81,87’den %84,19 oranına yükselmesine neden olmuştur. SMM/Satışlar oranındaki artış şirketin kâr marjlarını baskılayan bir gelişme olarak ön plana çıkmaktadır. Maliyet tarafındaki bozulmanın etkisi ile brüt kâr 2016/09’a göre %2,03’lük bir düşüş kaydederek 141,9 milyon TL olmuştur. (2016/09: 144,8 milyon TL) 2017 yılının dokuz aylık döneminde pazarlama giderlerindeki artıştan kaynaklı faaliyet giderlerinde %14,77’lik bir yükseliş yaşanmıştır. Faaliyet giderlerindeki artışın etkisiyle Pınar Süt’ün faaliyet kârı 2017/09’da bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,71 oranında düşüş kaydederek 40,9 milyon TL; FAVÖK marjı ise %6,74 olarak gerçekleşmiştir. (2016/09 Faaliyet kârı: 53,2 milyon TL, FAVÖK marjı: %8,93) 2017/09’da finansman gelir/gider dengesinde de faiz ve vade farkı gideri ile kur farkı giderindeki artıştan kaynaklı 2016/09’a göre 10,8 milyon TL’lik bir bozulma meydana gelmiş ve finansman gelir/gider dengesi -16,7 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Artan maliyet ve giderlerden kaynaklı şirketin kârlılık rakamlarının ve kâr marjlarının baskılandığı dikkat çekmektedir. 2017 yılının dokuz aylık bölümünde net kâr bir önceki yılın aynı dönemine göre %35,98’lik bir düşüş kaydetmiş ve net kâr 35,5 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.. (2016/09: 55,5 milyon TL) Net kâr marjı ise %6,95’ten %3,96’ya gerilemiştir.

Şirketin satış gelirleri ile kârlılık rakamlarına yıllıklandırılmış bazda baktığımızda ise, satış gelirlerinin yıllar itibariyle istikrarlı bir şekilde yükseliş kaydettiği görülmektedir. Ancak 2017 yılında artan maliyet ve giderler şirketin kârlılık rakamlarını baskılamakta ve yıllıklandırılmış kârlılık rakamlarının düşüş gösterdiği izlenmektedir. 2017/09 döneminde şirketin yabancı para varlıkları 26.162.684 TL; yabancı para yükümlülükleri 75.130.680 TL’dir. Net yabancı para pozisyonu -48.967.996 olup, şirketin yabancı para yükümlülükleri euro üzerindendir. Euro’daki yükselişler şirketin kur farkı giderlerinin artış kaydetmesine yol açmaktadır. Pınar Süt’ün kaldıraç oranı %43,82 seviyesinde bulunmakta olup, sektör ortalaması olan %50,42 seviyesinin altında yer almaktadır. Özvarlık kârlılığına baktığımızda ise 2017 yılında net kârdaki gerilemeye bağlı olarak özvarlık kârlılığının gerileme kaydederek %6,89 seviyesinde bulunduğu görülmektedir. (2016/09: %13,57) Sektörün ortalama özvarlık kârlılığı ise %1,46’dır. Özvarlık kârlılığının sektör üzerinde olması olumlu bir durum olmasına karşın, son dönemdeki gerileme dikkat çekici ve takip edilmesi gerek bir gelişmedir.

Özetle, 2017 yılının dokuz aylık döneminde satış gelirleri istikrarlı yapısını korumasına ve artış kaydetmesine karşın, maliyet ve gider kaynaklı bozulmaların kârlılık rakamlarını baskıladığı görülmüştür. Kârlılıklardaki gerileme hisse fiyatları üzerinde baskı oluşturmaktadır. 2015 yılından bu yana istikrarsız bir seyir izleyen kârlılık rakamları ve finansal görünümün bozulma kaydetmesi hisse üzerindeki satış baskısını artıran gelişmelerdir. Piyasa oluşan konsensüs beklentilere baktığımızda şirketin 2017/4Ç’te 6 milyon TL net kâr açıklaması beklenmektedir. Böylece şirketin 2017 yılını41,5 milyon TL net kârla tamamladığı görülebilir. (2016/12 net kâr: 60,0 milyon TL) BIST-100 Endeksi’nin %47,60 oranında bir getiri sağladığı 2017 yılını PNSUT -%16,10 oranında bir kayıpla tamamlamıştır. PNSUT hissesinde 2015 yılının ikinci yarısından bu yana satışların etkili olduğu ve hissenin düşüş gösterdiği izlenmektedir. 2016 yılında kârlılık rakamlarının bir miktar toparlanma kaydetmesi hisse fiyatlarını desteklese de, 2017 yılı itibariyle finansal görünümdeki bozulmanın devam etmesi satışların tekrar hız kazanmasına neden olmuştur. Son dönemde küresel hisse piyasalarında ABD borsaları öncülüğünde satışların hız kazanması endeksi de olumsuz etkilerken, endeksteki düşüşler PNSUT’teki satışların hız kazanmasına neden olmaktadır. PNSUT hissesindeki düşüşlerin devam etmesi durumunda 11,92 TL ve 11,86 TL kısa vadede destek olarak takip edilebilir. Hissedeki düşüşlerde 11,86 seviyesindeki destek önem taşımaktadır. En son 2013 yıllarında görülen 11,86 TL seviyesinin kırılması ve altında kapanışlar yaşanması hissedeki satışların sertleştiği izlenebilir. Bu seviye stop loss olarak kabul edilebilir. 11,86 altında 11,55 TL; 10,58 TL; 10,11 TL seviyeleri gündeme gelebilir. Yaşanabilecek olası yükselişlerde ise 12,80 TL; 12,96 TL ve 13,06 TL seviyeleri gündeme gelebilir. Şirketin finansal görünümde iyileşme görülmeden yaşanabilecek yükselişlerin tepki mahiyetinde kaldığı görülebilir. Yükseliş trendinin başlayabilmesi için kârlılık tarafında iyileşme yaşanması önem taşımaktadır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,506
    Güzel bir analiz olmuş. Ben de temel iyileşmeden haberlerle vs gitmez diyorum. 6mn net kar tahmini varmış, ben de 10mn bekliyorum, keşke bizi pozitif yönde şaşırtabilse !
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

7. Pınar boykotu devam ediyor mu hala? bazı insanlar boykot ediyordu etkiledi mi finansal sonuçları?
    Bir hissede beklenti yükselişse kesin birileri zarar edecektir.
    Yorumlarım kendi tahminlerimdir kimseye doğru yanlış yönlendirmede bulunmak istemem. YTD.

Sayfa 222/973 İlkİlk ... 122172212220221222223224232272322722 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •