Onemli Gunler Banner
Sayfa 226/931 İlkİlk ... 126176216224225226227228236276326726 ... SonSon
Arama sonucu : 7442 madde; 1,801 - 1,808 arası.

Konu: FROTO - Ford Otosan

1.  Alıntı Originally Posted by Canmert Yazıyı Oku
    Mali müşavir arkadaşlara ve temettü beyannamesi konusunda tecrübeli arkadaşlara bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim

2022 yılında elde edilen gelirler için temettü beyan sınırı 70.000 TL (2023 gelirleri için 150.000 TL). Bu sınır hesaplanırken temettü ile birlikte kira gelirleri de hesaba dahil ediliyor.
    Bu hesap yapılırken:
    1-Brüt temettü'nün yarısı alınıyor yani istisnadan sonraki kısmı
    2-Kira geliri alınıyor
    Benim sorum şu:Yıllık toplam gelir hesaplanırken kiranın tamamı mı alınıyor yoksa istisna düşüldüken sonraki kısmı mı alınıyor?(İstisna:2022 için 9.500 TL,2023 için 21.000 TL)

Örnek soru:
    2022 yılında brüt 120.000 TL temettü gelirim oldu ve 12.000 TL kira gelirim oldu. Bu durumda ben 2023 martında vereceğim beyannamede temettü geliri mi beyannameye dahil edecek miyim?
    Eğer yıllık 70.000 TL geliri aşıyor mu hesabında kira gelirimi istisna olan 9.500 TL yi düşerek hesaplarsam toplam beyana tabi gelirim:60.000+2.500=62.500 TL olur ve temettü gelirimi beyan etmem.
    Ama eğer kira istisnası düşülmeden hesaplamak gerekiyorsa:60.000+12.000=72.0000 TL yani temettü gelirimi de beyan etmem gerekiyor.

Bunlardan hangi şık doğru:
    A) Yıllık toplam gelir hesaplanırken temettünün yarısı ve kiranın 9.500 TL üstündeki kısmı hesaba dahil ediliyor
    B)Yıllık toplam gelir hesaplanırken temettünün yarısı ve kiranın hepsi hesaba dahil ediliyor

Benim bilgim ve mantığım A şıkkı diyor

Üstadlar hangisi doğru?
    B şıkkı, elde edilen kazanç tutarların toplamı

2.  Alıntı Originally Posted by Fatih34 Yazıyı Oku
    B şıkkı, elde edilen kazanç tutarların toplamı
    Sayın Fatih34 A şıkkı da kazanç tutarlarının toplamı
    Tek fark A da kira istisna tutarı kira toplam gelirinden çıkarılıyor.Tıpkı toplam temettü gelirinden istisna tutarı olan yarısının çıkarılması gibi

Teşekkürler cevabınız için ama emin olamadım
    Ben hala A şıkkı doğru olmalı diye düşünüyorum

Var mı başka görüş bildirecek üstad,mali müşavir

3.  Alıntı Originally Posted by dostum2 Yazıyı Oku
    Sayın Büyük Ortaklar
    Ben 2008 yılında 4 tl fiyatla froto ile tanıştım. Sarkuysan ın kurucu ortağıyım ve ona abi diye bunu almaya başladım. İnanıyorum ki 2025 yılında ikiside büyük işler başaracak. Günlük yorum ve işleri bıraksakta güven ve huzurla o yılları beklesek. Kimi ahtapot sever kimi alabalıkla geçiştirir. Şahsım da hamsiden vaz geçmez. Huzur ve sağlıklı sabırlı günler dilerim.
    Haklısınız . iyi günler

4. Sayın Canmert, doğru cevap A şıkkı.Vergiye tabi gelirin 70.000₺ veya altında olması gerekiyor.Yani 9.500₺ yi düştükten sonraki miktarı dikkate almak gerekiyor.Alo 189 dan dbilgi alabilirsiniz.

5.  Alıntı Originally Posted by alanzo Yazıyı Oku
    Şimdi youtube ta hisse ve sektör önerilerini dinliyorum. Otomotiv i herkes kötülüyor. Ford u daha da kötülüyorlar
    Sayın alonzo,

Bu kötülemeler, özellikle geçen hafta Şimşek Mcqueen'in taşıt kredileri hakkında söylediklerinden dolayı arttı. Zaten araç bolluğu, al-satçıların önünün kesilmesi otomobilin artık bir yatırım aracı olmadığı olgusunun toplumda kabul edilmeye başlanması ile hafif hafif başlamıştı kötülemeler. Şimdi burada değineceğim 2 konu var;
    1- Ford Otosan sağolsun binek araçları ile hiç bir zaman ülkemizde piyasayı domine edemedi. Bu araçların kötü olduğundan kaynaklanmıyor, yanlış bir strateji, fiyat politikası vs... Örneğin SUV'lar peynir ekmek gibi satılırken KUGA tek tük ancak satabiliyor, Puma desen aynı. Bineklerde eskiden filo satışları olurdu şimdi ben göremiyorum. Öte yandan Otosan'ın asıl focus olduğu ve başarılı olduğu konu ise ticari, ve bu kredi sınırlamasının ticarileri pek etkileyeceğini düşünmüyorum, zaten çoğu da ihrac ediliyor.
    2- Diğer konu ise, ülke olarak nasıl bir süreçten geçiyoruz yahu, 3-5 ay önce araç bulabilen sevinçten çığlık atıyor, liste fiyatının üstüne 100-150 bin fazla verip alıyorlardı, şimdi tam tersi. 1,5-2 sene önce dünyanın en ileri geri-zekalısının yapmayacağı KKM'yi çıkarıp, yerlere-göklere sığdıramadılar, şimdi yok o kötü onu durdurun vs. Bu kadar değişken politika mı olur Freni patlamış cadde aşağı giden kamyon gibi bir sağdaki araçlara çarpıyor, bir soldaki araçlara bakalım nerede duracak, hayırlısı...
    Syg

6.  Alıntı Originally Posted by CAL Yazıyı Oku
    Sayın alonzo,

Bu kötülemeler, özellikle geçen hafta Şimşek Mcqueen'in taşıt kredileri hakkında söylediklerinden dolayı arttı. Zaten araç bolluğu, al-satçıların önünün kesilmesi otomobilin artık bir yatırım aracı olmadığı olgusunun toplumda kabul edilmeye başlanması ile hafif hafif başlamıştı kötülemeler. Şimdi burada değineceğim 2 konu var;
    1- Ford Otosan sağolsun binek araçları ile hiç bir zaman ülkemizde piyasayı domine edemedi. Bu araçların kötü olduğundan kaynaklanmıyor, yanlış bir strateji, fiyat politikası vs... Örneğin SUV'lar peynir ekmek gibi satılırken KUGA tek tük ancak satabiliyor, Puma desen aynı. Bineklerde eskiden filo satışları olurdu şimdi ben göremiyorum. Öte yandan Otosan'ın asıl focus olduğu ve başarılı olduğu konu ise ticari, ve bu kredi sınırlamasının ticarileri pek etkileyeceğini düşünmüyorum, zaten çoğu da ihrac ediliyor.
    2- Diğer konu ise, ülke olarak nasıl bir süreçten geçiyoruz yahu, 3-5 ay önce araç bulabilen sevinçten çığlık atıyor, liste fiyatının üstüne 100-150 bin fazla verip alıyorlardı, şimdi tam tersi. 1,5-2 sene önce dünyanın en ileri geri-zekalısının yapmayacağı KKM'yi çıkarıp, yerlere-göklere sığdıramadılar, şimdi yok o kötü onu durdurun vs. Bu kadar değişken politika mı olur Freni patlamış cadde aşağı giden kamyon gibi bir sağdaki araçlara çarpıyor, bir soldaki araçlara bakalım nerede duracak, hayırlısı...
    Syg
    Ford markası binekte fiyat performans olarak rekabet edemiyor.
    Çünkü maliyetli üretiyor.
    Çünkü binek aracı biz üretmiyoruz.
    Binek üretmek orda pazarda hakim olmak gibi kaygısı da olmadı ford motor un.
    Haliyle diğer markalar işi götürüyor.
    Belli sayıda üretemediği için de pazarda rekabet edemiyor.
    Avrupa binek ile abd binek arasında da fark var pazarın talebi olarak.Onu da ayrım edemiyorlar.
    Mustang ı ele alalım.Fiyat olarak mustang mi alırsınız paranız var diyelim cebinize koydunuz yoksa muadil markalara mı bakarsınız?Hele çin markaları pazara dalmak için sabırsızca beklerken…
    Orta uzun vadede dönüşümü korkusuzca devam ettirmeli.
    Kamyonu bile ford otosan ayaga kaldırdı ve kapasite 18 bin.
    Ford otosan basarısı varsa ortada bu Koç ların başarısı ülkemizin basarısı.
    Bir de tasarım olarak da ford binekleri güzel değil.Pazarı tam kavrayamıyorlar.
    Onun için diyorum avrupa operasyonlarını bize vermeli wv le işi ilerletmeli binekte.Ticarileri de devam ettirmeli bu arkadaslıklarını arttırmalı.
    Kıta amerikasında da kendi işine dönmeli.
    Gerekirse brezilya meksika vs oralarda ürerim yapmalı amerika için de…montajı gerekşrse abd de yapsın.
    Benim fikrim tabi bu.İşin içindeki adamları daha cok bilir ama gelinen noktada binekte bi jhalt bilmiyorlar.Ya da ticari vs bize yeter diyorlar.
    Amerikan kamyonları nakliye anlamında önemli ford markası var mı amerikan tırları içinde yok.
    Amerikan tırları cok farklı tarzda biliyorsunuz.Varsa da düzeltirse bir arkadas bilgimi ben yok biliyorum.Dolayısıyla sadece ben ticari üretcem pikap üretcem dersen maliyetlerini götüremezsin binekte de ar ge ve yatırım yapıyorsun haliyle de zarar yazıyor bazı kollar.
    Ben öyle düşünüyorum.
    Yıllardır da amerikan hissesine bu yansıyor.
    Ford sahipleri doymus.Ondan tüm mesele.
    Ver bakalım bize hepsini nasıl calısıyoruz bize para lazım.
    Bizim işçiler de gerci işçilik ücretlerinin düşüklüğünden bahsediyor.haklılar bence.
    Maliyetleri iyi hesap edip tasarruflu işletme yönetip hem mamüle hem işçiye bunlar yansıtılmalı ki insanlar daha da verimli olsun.
    Zor iş bunlar…
    Syg

7.  Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Ford markası binekte fiyat performans olarak rekabet edemiyor.
    Çünkü maliyetli üretiyor.
    Çünkü binek aracı biz üretmiyoruz.
    Binek üretmek orda pazarda hakim olmak gibi kaygısı da olmadı ford motor un.
    Haliyle diğer markalar işi götürüyor.
    Belli sayıda üretemediği için de pazarda rekabet edemiyor.
    Avrupa binek ile abd binek arasında da fark var pazarın talebi olarak.Onu da ayrım edemiyorlar.
    Mustang ı ele alalım.Fiyat olarak mustang mi alırsınız paranız var diyelim cebinize koydunuz yoksa muadil markalara mı bakarsınız?Hele çin markaları pazara dalmak için sabırsızca beklerken…
    Orta uzun vadede dönüşümü korkusuzca devam ettirmeli.
    Kamyonu bile ford otosan ayaga kaldırdı ve kapasite 18 bin.
    Ford otosan basarısı varsa ortada bu Koç ların başarısı ülkemizin basarısı.
    Bir de tasarım olarak da ford binekleri güzel değil.Pazarı tam kavrayamıyorlar.
    Onun için diyorum avrupa operasyonlarını bize vermeli wv le işi ilerletmeli binekte.Ticarileri de devam ettirmeli bu arkadaslıklarını arttırmalı.
    Kıta amerikasında da kendi işine dönmeli.
    Gerekirse brezilya meksika vs oralarda ürerim yapmalı amerika için de…montajı gerekşrse abd de yapsın.
    Benim fikrim tabi bu.İşin içindeki adamları daha cok bilir ama gelinen noktada binekte bi jhalt bilmiyorlar.Ya da ticari vs bize yeter diyorlar.
    Amerikan kamyonları nakliye anlamında önemli ford markası var mı amerikan tırları içinde yok.
    Amerikan tırları cok farklı tarzda biliyorsunuz.Varsa da düzeltirse bir arkadas bilgimi ben yok biliyorum.Dolayısıyla sadece ben ticari üretcem pikap üretcem dersen maliyetlerini götüremezsin binekte de ar ge ve yatırım yapıyorsun haliyle de zarar yazıyor bazı kollar.
    Ben öyle düşünüyorum.
    Yıllardır da amerikan hissesine bu yansıyor.
    Ford sahipleri doymus.Ondan tüm mesele.
    Ver bakalım bize hepsini nasıl calısıyoruz bize para lazım.
    Bizim işçiler de gerci işçilik ücretlerinin düşüklüğünden bahsediyor.haklılar bence.
    Maliyetleri iyi hesap edip tasarruflu işletme yönetip hem mamüle hem işçiye bunlar yansıtılmalı ki insanlar daha da verimli olsun.
    Zor iş bunlar…
    Syg
    Sayın uzunvade87,

Evet binekleri biz TR'de üretmiyoruz, ancak onların satışından şirkete para giriyordur diye düşünüyorum, o yüzden yazdım. Ford binekleri piyasada rekabet edemiyor, teknoloji fena değil ama haklısınız güzel değiller yada şöyle söyleyim insanların dikkatini çekebilecek onları satın almaya itecek seviyede güzel değiller. Bu konuda çok iyi bir tasarımcıyı transfer etmeli. Bakınız Peugeot'un 2015 yılında yanılmıyorsa Porshe'nin tasarımcısını transfer etti, o transfer sonrası 3008 ile piyasayı kasıp kavurdu. Ford'un benzer bir yol izlemeli yada farklı bir şey yapmalı...

Haklısınız Ford kamyonları (18 teker dedikleri klasman için söylüyorum) ABD tutulmuyor, bu sınıfta Mack, Freightliner, Peterbilt, Kenworth, Western Star gibi oraya özel burunlu kamyonlar.

Yani Ford birşeyler yapmalı global anlamda.

Syg

8.  Alıntı Originally Posted by white Cloud Yazıyı Oku
    Sayın Canmert, doğru cevap A şıkkı.Vergiye tabi gelirin 70.000₺ veya altında olması gerekiyor.Yani 9.500₺ yi düştükten sonraki miktarı dikkate almak gerekiyor.Alo 189 dan dbilgi alabilirsiniz.
    Teşekkürler ben yüzde 95 A şıkkı diyordum emin olmak için sordum

En doğru cevabı hazır beyan sistemi uyararak veriyor.Kira+temettüden oluşan toplam gelir 70 bin TL altında (2023 için 150 bin TL altında) ise ve buna rağmen temettüyü de beyan edersek sistem uyarıyor, menkul sermaye iradını beyan etmemelisiniz diye

Nasip olursa 2024 martta beyanname verirken bunu teyit edicem hazır beyan sisteminde

Sayfa 226/931 İlkİlk ... 126176216224225226227228236276326726 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •