Sayfa 229/1000 İlkİlk ... 129179219227228229230231239279329729 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,825 - 1,832 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    15 senede eurobond ile anaparanı çekiyorsun.
    bu müthiş. evde amorti süresi 15 sene imkansız. kiracısı vergisi tahsilatı tadilatı riskleri bitmez. evle uğraşılmaz.
    ancak 20-25 senelik yatırım için de alınan riskin karşılığı az gibi geliyor bana ? tamam vadeli mevduatın belki 3-4 katı ancak yine de tatmin etmiyor gibi. sonuçta 2 sene sonramızın garantisi yok. 25 senelik yatırımdan bahsediyoruz.

eurobondu neye göre nasıl seçecegiz hiçbir fikrim yok. henüz daha bu aşamayı çözmüş değilim.
    yurtdışı hisse senetlerine yatırım olayı güzel fakat komisyon senelik 1000 dolara yaklaşıyor. ve bu can sıkıcı bir nokta......
    Temettüsü fix olan ve vade sonu olan bir hisse senedi gibi düsünün. Tek farki vade sonu yaklastikca veya faizler yükseldikce degeri azalabiliyor.
    Tabiiki Türkiye Cumhuriyeti'nin iflas durumunda 1000 yatirdiysak 300-500 geri alabilirsek seviniriz, ayri konu.

Kisaca bir hisse senedinde aldiginiz risklerin aynisini var kabul ederek almak lazim.
    Garanti hic bir seyde yok. Garanti olan tek sey ölüm.

Benim düsüncem dünya devletlerinin önümüzdeki 10-15 yil icerisinde mevduatlardaki ve hesaplardaki giral parayi bir sekilde ic edecekleridir. O yüzden mevduattan cok sirket hisselerine yatirim yapmanin daha mantikli oldugunu düsünüyorum ve nakit ve mevduatta %25'in altinda kalmayi tercih ediyorum. Sadece kendim ve esimi düsünsem %95 hisse senetlerine girerdim, ama baska yükümlülükler ve sorumluluklardan dolayi biraz nakitte kalmam lazim.

Fiyatlari oynak olmasi, alip satma durumunda kalirsaniz cok risk olarak belirtmek istedim. 1030 iken iyi idi ama bir anda 1015 olabiliyor ve o an size para lazim olursa buyuk bir zarar mumkun.. Ornegin elinizde yuzde
    getiri olan bir kagit yuzde 6 durumuna gelince cok guzel kar etmis olabilir siniz ancak bu kagit bir anda yuzde 11 durumuna gelip siz de satma durumunda oldugunuz da belki ilk aldiginiz fiyattan oldukca dusuk fiyata satma halinde olabilirsiniz bunlari demek istedim
    uzun vadelilerde oynaklik daha fazla olabiliyor

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Neden risk olsun anlamadım. Eurobond al-sat yapmaya pek uygun değil, bankaların alım satım komisyonu yüksek ve itfadan önce bozunca vergi olayı var, aldıktan sonra vade sonuna kadar tutmak lazım (mecbur kalırsanız elbette bozabilirsiniz ama hisse gibi sürekli al-sat işi karışık).

O bahsettiğiniz eurobondu alırsanız vade sonunda elinize 1000 dolar geçecek, on yıllık kağıtsa 762.5 dolar da kupon faizi alacaksınız, hesaba hiç dokunmazsanız 1762.5 dolar kesin para olacak. Aldığınız doları boş tutmayıp yine eurobonda ya da en azından vadeli mevduata koyarsanız bu daha da artacak.

Her durumda cari fiyattaki bahsettiğiniz birkaç dolar düşüş hisse senedi alıp satmış olanlar için devede kulak, riskten bile sayılmaz.

Buradaki riskler şunlar:
    1) ABD enflasyonu uzun süredir %2 dolayında, fazla yükselmez diye öngörüyorum, şu anda dolar bazında %5 reel getiri görünüyor. Ancak ABD enflasyonu eurobond faizlerini yani %6-7 leri geçerse o zaman dolar bazında zarar edersiniz, paranız erimiş olur.
    2) On yıl içinde doların değerinin çok düşmesi. Mesela TL çok değerlenip on senede dolara yatırım yapanları üzebilir. Onun takdiri de size kalmış.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Fiyatlari oynak olmasi, alip satma durumunda kalirsaniz cok risk olarak belirtmek istedim. 1030 iken iyi idi ama bir anda 1015 olabiliyor ve o an size para lazim olursa buyuk bir zarar mumkun.. Ornegin elinizde yuzde
    getiri olan bir kagit yuzde 6 durumuna gelince cok guzel kar etmis olabilir siniz ancak bu kagit bir anda yuzde 11 durumuna gelip siz de satma durumunda oldugunuz da belki ilk aldiginiz fiyattan oldukca dusuk fiyata satma halinde olabilirsiniz bunlari demek istedim
    uzun vadelilerde oynaklik daha fazla olabiliyor
    Vade sonuna kadar beklemezseniz riskli ama beklerseniz avantaj olabiliyor. Bizim gibi süprizi bol ülkede cdslerdeki ani yükselişler yeni alım fırsatı olabiliyor. Sizin tek yapacağınız sizin sabitlemek istediğiniz getiri oranını belirlemeniz. Kendi adıma yatırım uzun vadeli olacağı için gerilimin zirve yaptığı değil yumuşamaya başladığı dönemi tercih ediyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4. Umarım eurobondları kapsamıyordur.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku

Umarım eurobondları kapsamıyordur.
    merakla takipteyiz.
    İnş teğet geçer bizi
    koskoca hazineye borç veriyoruz bize kolaylık sağlaması lazım hatta
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6. eski ihraç edilmiş olanlara olmaz
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7. Haberdeki özet haliyle geçen yıl yurtiçinde çıkardıkları döviz cinsinden tahvilleri kastediyor gibi duruyor. Yanlış hatırlamıyorsam %10 stopaj ile vergilendiriliyor. Eğer öyle olursa eurobondlara faydalı bile olabilir. Döviz tevdiattan eurobondlara kayma olacaktır. Bu durumda bankalar döviz tevdiatları azalacağı için daha fazla eurobond ihracına yönelebilirler. Böylece döviz borçlanmanın vadesi de uzar. Amaç bu mu acaba?

Saygılar.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,285
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku

Umarım eurobondları kapsamıyordur.
    Sanmiyorum cunku zaten eurobond gelirleri normal gelir vergisi beyannamesinde beyan usulu vergilendiriliyorlar.

Ama DTH faizleri stopaj sekilinde ve bu nihai vergi oluyor..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 229/1000 İlkİlk ... 129179219227228229230231239279329729 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •