Sayfa 24/214 İlkİlk ... 1422232425263474124 ... SonSon
Arama sonucu : 1712 madde; 185 - 192 arası.

Konu: Temel Analiz 3.0

1.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    01.01.2005 İLE 28.06.2017 tarihleri arasında tamı tamına % 22.000 oranında kazandırmış, yani başlangıçta konulan 10.000 lirayı 2 milyon 200 bin lira yapmış bir formülü paylaşıyorum :

1- bir başlangıç tarihi seç (mesela bugün, yarın vb)

2- BİST TÜM hisselerini TEMETTÜ VERİMLİLİĞİNE göre sırala. İLK 10 HİSSEYİ BELİRLE.

Bu aşamada belirlediğin hisselerin temel analizlerini, teknik analizlerini YAPMA, haberlerini OKUMA, alan-satanlarına BAKMA, gurularını-topiklerini OKUMA, EKRANINI KAPAT.
    TAMAM MI
    ?
    ŞİMDİ SONRAKİ AŞAMAYA GEÇ.

3- Yatırım için ayırdığın parayı 10 parçaya böl. Belirlediğin hisseleri, parasal olarak eşit miktarlarda, Alım günü kapanış fiyatından/yakınından AL.

4- Takvimde 3 ay sonraki günü işaretle.

5- 3 AY SONRA YENİ ALACAĞIN 10 HİSSEYİ BELİRLE. Ogün elindeki hisseleri kapanış fiyatı/yakınından satıp, yeni hisselerini (PARASAL OLARAK EŞİT MİKTARLARDA) kapanış fiyatı/yakını fiyatlardan AL.

6- yukarıdaki adımları 3 ayda 1 tekrarla...

Bundan sonrası SABIR ve DİSİPLİN ile sisteme sadakat.

YATIRIM TAVSİYESİ KESİNLİKLE DEĞİLDİR. bİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR.

Yukarıdaki iletide koyu renkli yazılan satırlarda açıkladığım gibi, sistemin özelliği sadece programın saptadığı hisselerle yatırım yapmaktır. Ben sistemi "hiç borsa, temel, teknik bilgisi olmayan biri" için olabilecek en basit şekilde hazırladım. Ama isteyen, bilgisine güvenen geçmiş tecrübesini konuşturabilir kendi formülünü uygularken.
    Ben teknik bakmıyorum, temel de bakmıyorum, program ne derse o hisseleri alıyorum. 3 ay içinde sadece bazen kapanışlara bakıyorum o kadar..

Tabii ki sistem "bileşik faiz" gibi kazanılan karların sistemde tutulması ve hatta verilen temettülerin hisse alımında kullanılması ŞARTIYLA bu getirleri sağlıyor. yoksa her 3 ayda gelen kazancı çekersek, yatırılan temettüyü de harcarsak bu getirileri görmemiz mümkün olmaz.

Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    http://www.formulanaliz.com/2017/08/...ni-kullanalim/

programın nasıl kullanılacağı yukarıdaki linkte….

Şimdi yaptığımız şey bir “formül” belirlemek, bu formüle göre belirlediğimiz endekslerdeki hisseleri “sıralamak” (ya da filtrelemek) ve içlerindeki en iyilerden bir portföy oluşturmak. Linkteki işlemleri “1 sefere mahsus” yapıyorsunuz, ondan sonra 3 ayda bir programı alıp çalıştırmaya kalıyor işiniz.

BURAYA DİKKAT : 3 ay boyunca beklerken, temel analiz, ekran izleme, topikte hisse bakma, haber takibi vb. YOK. FORMÜL YATIRIMININ EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ BUDUR. Felsefemiz “TESLİM OL, RAHAT OL” dur. Formül kendi işini yapıyor, siz de kendi işinizi yapın.

Enflasyon etkisi tüm yatırım araçlarında var, geçmişe yönelik testlerde tüm yatırım araçlarını etkiliyor; enflasyondan “koruyan” yatırım araçları arasında en iyisi yine de borsa. Ama illaki enflasyonun etkisini bilmek istiyorum diyorsan ; formülün getirisi 01.01.2005 ile 18.08.2017 tarihleri arasında %47.000 ; bunun reel olarak tutarı % 17.000 ; dolar bazında ise %17.500.. Bu hesapların hepsi queenstockta var.

Şimdi eğer başlangıçta sadece 3.000 lira yatırsam, hiç para eklemesem, sadece alacağım temettülerle tekrar hisse alsam 3000 lira bir süre sonra 1.410.000 lira olacak, reel olarak bugünkü 510.000 lira değerinde olacaktır.

Sistemin temel dayanağı “büyük sayılar yasası"dır. Bu yasaya göre; örneğin bir para 1000 kez yazı-tura atılsa 800 kez yazı, 200 kez tura gelebilir, fakat atış sayısı yeterince büyük olduğunda Yazı/tura oranı belki tam %50-%50 olmayacak ama bu orana olabildiğince yaklaşacaktır. Peki bu bilgi bizim ne işimize yarayacak ? Bu bilginin bizim için bunun anlamı şudur : Bu sistemde uzun vadeli getiri sağlayan işlem oranı %72, kayıp oranı %28 dir (yazı-tura oyununa göre çok daha iyi oranlar). Ben bu sistemin gösterdiği işlemleri yaparsam %70 oranında %8 (+-) 7 puan getiri, %28 oranında %5 (+-) 7( yani std sapma) kadar kayıp yaşayacağım. % 72 oranında kazanıp, %28 oranında kaybedeceğimden para kazanmam her zaman imkan dahilinde olacaktır. Tek bilmediğim “zaman’dır”, kazancımı 6 yılda da alabilirim, 15 yılda da.. Her şey matematiğe dayalı, her şey bilimsel…

Ayrıca bir varsayımımız da "tarihin tekerrür edeceğidir" ki bu varsayım sadece benim değil tüm teknik analiz kullanıcılarının temel felsefesidir.

Aselsan da artık temettü vermeye başladı,,,

Şimdi de 2. iletideki koyu yazılmış satırlara bakalım : Sistemin optimizasyonu için FASWEB ile hisselerin temeline bakıp, sonra hisselerin tekniğine bakıp getiri maksimizasyou için herkes, bilgisi dahilinde, bir takım yöntemler bulabilir. Ama daha basit bir yolla % 44.000 getiriyi 10 katına çıkarmak mümkün....Bunun yolu başlangıç semayenizi arttırmak... Yani sisteme 3.000 lira yerine 30.000 lira ile başlarsanız getiriniz de bu oranda artacaktır. kısacası FASTWEB, MATRİKS vb. programlara vereceğiniz parayı hisse alımında kullanmanız "garanti getiri" sağlar. yani TASARRUF ETMENİZ ÇOK ÖNEMLİ.

Bu konuda aşağıdaki yazıma bakabilirsiniz .

http://www.formulanaliz.com/2017/08/...k-mantikli-mi/

Normalde bilançolar 3 ayda 1 kez açıklandığından sistemi 3 ayda bir çalıştırıyoruz. Aylık çalıştırma getirileri bozuyor, işlem ücretlerini arttırıyor. Bu daha çok vergi ile ilgili, bir ara 3 aydan uzun kısa hisse alış-satışlarından vergi alınıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Hisse bulmak için sistemin çalışmama sorununa gelince, bunu daha önce de birkaç arkadaş yaşadığını söyledi ama ben hiç yaşamadım. Belki seans açıkken sistem yoğunlaşıyor olabilir.

Sisteme TESLİM OL, RAHAT OL (TORO) ismini vermeyi ciddi olarak düşünüyorum...

Kolaylıklar Dilerim.

2. Ben queenstock programını 2014’den beri kullanıyorum. Bu geçen süre içinde programın destek merkezini toplamda 2 defa aradım.

1. Aramamın nedeni investor versiyonunda “hazır formüller” sekmesinin içinde niçin bir formül olmadığını sordum, birkaç gün sonra bir formül koydular. Bugün o sekmeni altındaki formül odur.

2. arayışımın nedeni daha ciddi idi. Bu konuyu sayın TomBombadillo hatırlattı bugün. Olay şu :

Formülünüzde TV (veya F/K; pd/dd gibi fiyattan etkilenen oranlar için de geçerli) KULLANMAZSANIZ, tüm bilançoların gelmesinden sonraki bir tarihte sistemin başlatılması gerektiğinden önceki iletilerde bahsetmiştim. Sisteme son bilançonun da girmesiyle bir sonraki bilanço gelene kadar tüm oranlar AYNI KALACAĞINDAN hisselerde değişiklik olmaz.

Fakat… işin içine TV (ve diğer fiyattan etkilenen oranlar) girince queenstockta “işler” karışmakta. Diyelim ki 01.01 de TV İÇEREN formülünüzü çalıştırdınız ve A,B,C,D,E hisselerini buldunuz, bu hisselerle portföyünüzü oluşturdunuz. Aradan 20 gün geçti ve getirinizi merak ettiniz; programı açtınız, tarihi 20.01 yaptınız ve çalıştırdığınızda sonuç %10 çıktı. Fakat asıl önemli olan şey artık listede A,C,D,F,H hisselerinin olması. Yani TV her gün kapanış fiyatına göre değiştiğinden; programı ayın 20’sinde çalıştırdığınızda formülünüz YENİ en iyileri buluyor fakat sanki “AYIN 1’inde de BU HİSSELER VARMIŞ GİBİ LİSTE OLUŞTURUP GETİRİ HESAPLIYOR.

Bu şikayeti portföy yöneticileri de yöneltmişler, sonuç olarak portföyü oluşturmak için formülü çalıştırdıklarında çıkan hisseleri EXCEL LİSTESİ OLUŞTURARAK kendileri takip ediyorlarmış. O zamandan beri ben de hisseleri formüle buldurup, takibini excelde yapıyorum.

Dikkati ve bu sayede bana açıklama fırsatı sağladığı için sayın TomBombadillo'ya tekrar teşekkür ederim.

3. Benimde 2 sorum var. Uzaktan uzaktan İzliyorum. Şimdi sorayım artık. Sistemin getirisinin grafiklerine baktığınızda ilk yıllar getiri daha stabil iken sonlara doğru geometrik şekilde artıyor . Bunun sebebi nedir . Yani getiri 1br 2br 4br 8br 64br 4096br gibi oluyor. Bu aklıma yatmadı pek.

İkinci olarak madem bu kadar basit siz neden bu yöntemi uygulamıyorsunuz? hisseleri seçerken daha başka nelere dikkat ediyorsunuz?

İnvester sürümünü değilde yıllık 12 bin tl verip diğer sürümü kullandığımızdan yola çıkarak bu sonuca vardım.

4.  Alıntı Originally Posted by burdur15 Yazıyı Oku
    Benimde 2 sorum var. Uzaktan uzaktan İzliyorum. Şimdi sorayım artık. Sistemin getirisinin grafiklerine baktığınızda ilk yıllar getiri daha stabil iken sonlara doğru geometrik şekilde artıyor . Bunun sebebi nedir . Yani getiri 1br 2br 4br 8br 64br 4096br gibi oluyor. Bu aklıma yatmadı pek.

İkinci olarak madem bu kadar basit siz neden bu yöntemi uygulamıyorsunuz? hisseleri seçerken daha başka nelere dikkat ediyorsunuz?

İnvester sürümünü değilde yıllık 12 bin tl verip diğer sürümü kullandığımızdan yola çıkarak bu sonuca vardım.

Formülün yıllara göre getirileri şöyle :
    2005 (%168.74), 2006 (% 18,49), 2007 (%32,55), 2008 (%-33,75), 2009 (%212.61), 2010(%135,08), 2011 (% 20,47), 2012 (%72,42), 2013 (% 24,99), 2014 (%151,16), 2015 (%24,15), 2016 (%55,62), 2017 (%47,36). Buradan kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

Kendim kullanmadığım bir programı size niye önereyim, bu kadar hakim olduğum bir programı benim kullanmadığımı size düşündüren nedir? Yok öyle bir şey ; 2014'ten beri oğlumun geleceği için oluşturduğum bir formülüm var ve oğlumun portföyünü bilfiil queenstocksta hazırlanmış bir formülle yönetiyorum. Zaten GERÇEK getirileri görmeseydim, işe yaradığına inanmasaydım paylaşmazdım, kendim de kullanmazdım.

Professional versiyonu topikte gelen soruları daha rahat yanıtlayabilmek için aldım, yoksa benim kullandığım formül de investorda yazıldı.

Hisse seçerken hiç bir şeye dikkat etmiyorum, ama dikkat edilmesi gereken "bir kaç şey"biliyorum; bunlar getiri arttırıcı türden şeyler. Ama ben burada size ne anlattıysam AYNISINI YAPIYORUM. En basit örnek olarak yukarıda sayın TomBombadillo'nun uyarısıyla dikkat çektiğim programın zaafını aynen anlattığım şekilde hallediyorum yani günü geldiğinde programı çalıştırıp çıkan hisseleri excel tablosuna atıp bir dahaki satma zamanına kadar tutuyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku
    Formülün yıllara göre getirileri şöyle :
    2005 (%168.74), 2006 (% 18,49), 2007 (%32,55), 2008 (%-33,75), 2009 (%212.61), 2010(%135,08), 2011 (% 20,47), 2012 (%72,42), 2013 (% 24,99), 2014 (%151,16), 2015 (%24,15), 2016 (%55,62), 2017 (%47,36). Buradan kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

Kendim kullanmadığım bir programı size niye önereyim, bu kadar hakim olduğum bir programı benim kullanmadığımı size düşündüren nedir? Yok öyle bir şey ; 2014'ten beri oğlumun geleceği için oluşturduğum bir formülüm var ve oğlumun portföyünü bilfiil queenstocksta hazırlanmış bir formülle yönetiyorum. Zaten GERÇEK getirileri görmeseydim, işe yaradığına inanmasaydım paylaşmazdım, kendim de kullanmazdım.

Professional versiyonu topikte gelen soruları daha rahat yanıtlayabilmek için aldım, yoksa benim kullandığım formül de investorda yazıldı.

Hisse seçerken hiç bir şeye dikkat etmiyorum, ama dikkat edilmesi gereken "bir kaç şey"biliyorum; bunlar getiri arttırıcı türden şeyler. Ama ben burada size ne anlattıysam AYNISINI YAPIYORUM. En basit örnek olarak yukarıda sayın TomBombadillo'nun uyarısıyla dikkat çektiğim programın zaafını aynen anlattığım şekilde hallediyorum yani günü geldiğinde programı çalıştırıp çıkan hisseleri excel tablosuna atıp bir dahaki satma zamanına kadar tutuyorum.
    Konunuzu her gun takip ediyorum. Oldukca ilgimi cekiyor programi da almayi düşünüyorum. Siz de bu formulle olusturdugunuz bir portfoyden bahsetmissiniz. Su ana kadar yillik getirisi ne kadar oldu ? Hangi hisseleri aldiginizi belirtmenize gerek yok sadece getirileri merak ettim

6. Sn drizm,

Siz çok güzel bir insansınız. Her gününüz diğerinden güzel olsun. Sağlıklı mutlu ve uzun bir yaşam dilerim

Size tekrar teşekkür ederim. Programdaki bu hatayı farkettiğimde sizin de bildiğinizi biliyordum..Diğer arkadaşların farketmediğini de biliyordum..çünkü o oranlar başka türlü olmuyordu... burada yazan diğer kibirli arkadaşlar gibi davranmadınız ve bu konuyu sadece size değil tüm arkadaşlara anlatmak istiyorum dediniz...özel mesaj yerine burda paylaştınız...

7. 2017/2.Çeyrek benim beğendiğim hisse listesi. Detaylı analizleri yakında web sitemde ve yeni açacağım konu baslıgında gıreceğiz.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

8.  Alıntı Originally Posted by DRİZM Yazıyı Oku

2. arayışımın nedeni daha ciddi idi. Bu konuyu sayın TomBombadillo hatırlattı bugün. Olay şu :

Formülünüzde TV (veya F/K; pd/dd gibi fiyattan etkilenen oranlar için de geçerli) KULLANMAZSANIZ, tüm bilançoların gelmesinden sonraki bir tarihte sistemin başlatılması gerektiğinden önceki iletilerde bahsetmiştim. Sisteme son bilançonun da girmesiyle bir sonraki bilanço gelene kadar tüm oranlar AYNI KALACAĞINDAN hisselerde değişiklik olmaz.

Fakat… işin içine TV (ve diğer fiyattan etkilenen oranlar) girince queenstockta “işler” karışmakta. Diyelim ki 01.01 de TV İÇEREN formülünüzü çalıştırdınız ve A,B,C,D,E hisselerini buldunuz, bu hisselerle portföyünüzü oluşturdunuz. Aradan 20 gün geçti ve getirinizi merak ettiniz; programı açtınız, tarihi 20.01 yaptınız ve çalıştırdığınızda sonuç %10 çıktı. Fakat asıl önemli olan şey artık listede A,C,D,F,H hisselerinin olması. Yani TV her gün kapanış fiyatına göre değiştiğinden; programı ayın 20’sinde çalıştırdığınızda formülünüz YENİ en iyileri buluyor fakat sanki “AYIN 1’inde de BU HİSSELER VARMIŞ GİBİ LİSTE OLUŞTURUP GETİRİ HESAPLIYOR.

Bu şikayeti portföy yöneticileri de yöneltmişler, sonuç olarak portföyü oluşturmak için formülü çalıştırdıklarında çıkan hisseleri EXCEL LİSTESİ OLUŞTURARAK kendileri takip ediyorlarmış. O zamandan beri ben de hisseleri formüle buldurup, takibini excelde yapıyorum.

2. sorun cok ciddi bir sorun.

Buna sistemcilik dilinde repaint deniliyor. sistemin en iyi duruma göre sinyal değiştirmesidir.

repaint yani resmi yeniden çizme anlamında türkçesi

örnegın sisteminiz bir hisseyi 6 lıradan aldı sonra 5 lıraya düştü ve sonra 10 lıraya gitti ve orda attı diyelim.

sisteminiz sinyali gerçek zamanlı grafikte şöyle hareket eder.

fiyat 6 tl oldugunda ALIR. 5 lıraya düşerse sankı 6 dan almamış gibi yapıp 5 lıradan almış gibi düzeltir kendini sonra gider 10 lıradan satar.

halbukı fiyat 6 da iken siz programı calıstırdıgınızda 6 lıradan al sinyalini görürsünüz fiyat 5 e düştükten sonra programı tekrar calıstırdıgınız 6 lıradan herhangibir sinyal olmadıgını görür ve 5 lıradan al sınyalı geldiğini görürsünüz.

kendinizde şüphelenirsiniz nasıl ya benmı yanlıs gördüm bu 1 ay once 6 lıradan al dememişmiydi dersiniz.

Buna repaint deriz. repaint grafik yaşandıktan sonra en iyi noktalardan almış satmış gibi kendini düzelten sinyaller yaratır.

Gerçek zamanlı kullanılamaz her an sinyaller sürekli değişiklik gösterebilir.

aynı formulu kullanan iki insanın farklı hisseleri almasını sağlar. peki aynı formulu kullanmalarına rağmen arada sadece 1 saat geç çalıstırma farkından dolayı birinde a,b,c,d diğerinde a,c,d,e,f hisselerinde al verecektir.

çünkü birisi saat 10,00 da programı calıstıracak birisi saat 11 de programı calıstıracak bu 1 saatlık dilimde fiyat hareketlilikleri sebebiyle sinyal verecek olan hisse isimleri değişecektir.

Bu şekilde repaint yapan kurgular ile back test yapılamaz hepsi geçmişe dönük en iyi noktaları yakalamış varsayarak işlem açar. gerçek hayatttada kullanılamaz.

Bunun biran evvel düzeltilmesi lazım Fiyattan etkilenen her ne oran varsa bunların kısıtlanması kapatılması gerekir veya repaint yapmayacak sekılde kendini güncellemesi sağlanmalı.

benim sizlere tavisyem repaint yapabilen bu tarz fiyata göre kendini değiştiren parametreleri asla ve asla kullanmamalısınız. çünkü geçmiş testide tamamen gerçek dışı

mesela repaintli bir sistem yaratmıştık viopta örnek olarak göstereyim sizlere.

Sistem sinyalleri görülmektedir ki en dipte ve en tepede al sat yakmaktadır. yaşanmış grafiklerde.

fakat bunu gerçek zamanlı olarak yarın izleseniz ekranı sistem başka bir yerde al yakacaktır. grafik yukarı gıttıkten sonra sinyalin geldiği yer silinip en dibin oldugu yere sinyal tekrar yerleşecektir.

sanki en dipteyken al yakmış gibi görünecektir. halbukı en dibi gördüğünde sinyal filan gelmemiştir.

getiri eğrisi muzzam bir kar cıkarmaktadır.

UYAR!: REPAİNTLİ SİSTEMLER GEÇMİŞİ DOĞRU OLMADIGI GIBI GERÇEK ZAMANLIDA KULLANILAMAZ.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 24/214 İlkİlk ... 1422232425263474124 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •