Sayfa 240/584 İlkİlk ... 140190230238239240241242250290340 ... SonSon
Arama sonucu : 4669 madde; 1,913 - 1,920 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by ActuallyMelik Yazıyı Oku
    Süper olmuş. Yine de fon sepeti kavramı çok muğlak. Ne etliye ne sütlüye dokunmayan şeyler bunlar. Geçen gün Osmanlı'nın Agresif Fonuna baktım. Agresif olarak AAV ve TCD dışında bir şey bulamadım. Bildiğiniz kıymetli maden/ altın/ vadeli vadeli TL fonu. Belki fon sepeti fonu kuralları gereği böyledir ama zaten en güvenli liman diye bilinen altın almanın/ vadeli TL yatırmanın nesi agresif? Bunu ben de kıt bilgim ve kafamla yapıyorum zaten. Al koy bi köşeye yat. Arada nasılsa kendi OPF'sini eklemişler.

Yapı Kredi Dördüncü Fonuna da Elektrikli Araçlar, Pil Teknolojileri, Tarım ve İklim Değişikliği, SP500 var diye alıyordum ama hiçbir zaman tam randımanlı çalışmıyordu. Böyle odak noktaları belli olursa belki performansları yükselir, ITP, KIB ile RTG'ye de iyi alternatif olur. Yakında CPT de devreye girdi zaten.

Bu arada ABD hisse senedi piyasalarındaki ralli, özellikle yapay zeka alanındaki yatırımcı çılgınlığına bağlanıyor. Öyle ki NVIDIA adlı çip üreticisi bu yüzden öyle değer kazanmış ki FAANG (Amazon, Googgle vs) isim değiştiriyor, Nvidia'nın katılımıyla Magnificient 7 (Muhteşem 7'li) oluyor. ABD Borsalarının beklentilerin aksine sıçrayışında bu yedilinin payı %30 40 civarında. AI çılgınlığı bizim fon yöneticilerinin de dikkatini çekmiş olmalı. Bu durumda bu alana ilk giren İş Bankasını ve Ata Portföyü öngörülerinden dolayı kutlamak gerek.

Magnificent 7 böyle gidemez. Tüm ekonomi çöküp iflaslar tavan yaparken, firmalar çatır çatır eleman atarken, doğal Bilgi Teknolojileri yatırımları da azalmak durumunda. 2000 yılındaki dot com balonun benzerini yaşadık, sadece ne zaman patlayacak onu bilemiyoruz, FED faizle oynayıp patlamanın zamanını sürekli öteliyor, o öteledikçe de olacak depremin yıkıcı olma etkisi daha da artıyor. Ekonomiler komple gidik durumda.

Misal ABD hazinesinin ödeyeceği borcun faizi bütçesinin %35 ine ulaştı. Seneye harcamak için parası daha da azalacak bütçeden.

Federal government current expenditures: Interest payments

1 Trilyon $. Ekim 2023 itibarı ile.

https://fred.stlouisfed.org/series/A091RC1Q027SBEA

Over 100,000 workers were laid off from tech jobs this year—here’s where they went

https://www.cnbc.com/2023/12/21/over...they-went.html

2.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Rpd nin Cuma sabahı getirisine baktınız mı bunları yazarken?
    Bir de borsa tavandan %12 düşmüş iken bu fon ne yapmış incelemiş miydiniz?
    Riski 4 ve üzeri Hiçbir fon garanti ya da sabit getiri sunmuyor, o yüzden çeşitlilik önemli bana göre.
    Bu çeşitlilik konusuna ben de yürekten katılıyorum. Benim bakış açıma göre de fonlar dönem dönem sırayla atak yapıyor. Çünkü dünyadaki para bir oradan bir buraya koşuyor; tipik bal arısı gibi çiçekten çiçeğe konuyor. Bir dönem altına koşturuyorlar, bir dönem tahvillere, bir dönem elektrikli otolara sarıyorlar, şu aralar yapay zekaya sardıkları gibi. Türkiye de haliyle bunlara az çok paralel gidiyor. Her biri yatırım kalemi bir şekilde diğerini dengeliyor. Tabi ki güzel istisnalar var, sürekli kazandıran amiral gemileri var; veya birinin çıktığı yerde satıp diğerinin düştüğü yerde alsanız mükemmel olur. Ama ne günlük hayat, ne uçsuz bucaksız bilgi havuzu bunları bilmeme, bu kadar öngörülü olmama pek imkan tanımıyor, en azından benim için.

Misal bu sene ABD'li yatırım şirketlerinin %90'ı hisselerin yatay veya aşağı gideceğini öngörmüş. Filistin savaşı çıkınca daha da bir emin olmuşlar. Ama sonra yılsonunda %25 primli bir ABd piyasası görüyoruz. Tahvil piyasası ise beklenenin aksine çöküyor. Onlar bile yanılırken biz ölümlü avamlar nasıl bilelim? Yabancı hisse senetlerinden uzak kaldıysanız yıl sonundaki %25'i kaçırdınız demek, geçmiş olsun. O yüzden her şeyden tutam tutam bulundurmanın faydası büyük. Belki biraz zahmetli ve sıkıcı bir süreç ama, uzun vadede daha iyi olacağını düşünüyorum çünkü para eskisi gibi bir yere park edip kalmıyor. Bir gecede oraya buraya kaçıyor.

Rpd ve benzer fonlar 3-4 ay önce.mantikliydi , şimdi gecelik.0.12. kilciksiz getiri varken ,valorlu fonlardan bunun 3 katı getiri.beklenir

Alıntı Originally Posted by ActuallyMelik Yazıyı Oku
    Sanırsam bir ara ABD borsalarında düzeltme ne zaman başlar diye sormuştunuz. Goldman Sachs'a göre, faiz döngüsüne başlanmasının ardından etkisi olan durgunluk iki yıl sonra vuruyor. FED Ocak 2022 civarı gibi başlamış artırmaya, bu durumda 2024'ün hisseler açısından durgun/ aşağı yönde olmasını bekliyorlar. Bu arada Goldman Sachs, 2023'te resesyon olmayacağını, hisse piyasasının coşacağını öngören nadir iki üç kurumda biri. Diğerleri ters köşe olmuş durumda.
    2 sene süren faiz artırım sürecinde yine iyi ferformans gösterip eski zirvelerini yakaladı , benim burada realize zamanım bizde döviz yukarı posizyona gidince.olur ki buda olursa 3 ay içinde okur yada olmaz ,
    ABD borsaları aslında çin den geri dönen yatırım.ve üretimi de fiyatliyor bir yandan , 350m nüfusta işsizlik %3.6 çok iyi bir rakam
    Konu çin den açılmışken , herşeyin fiyatlarını 99 krizinde olduğu gibi geri çekmeye başladılar satmak için , bu yüzden ABD Çin de kısıtlı olan petrol ve emtia fiyatlarını geri cektirmiyor , navlun fiyatları 1200 usd den tekrar 6000 e çıktı , misal , önümüzdeki yıl çok büyük ticari.savaslara sahne olacak

5. Sevgili AYA sahipleri için bilgi: #AYA da temettü dağıtımı yılda 2 kereden 4 kereye çıkarılmış.

6. Yatırım Fonları XI

Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    siz yazımın tümünü dikkatlice okumaya bile gerek duymamışsınız. bazı insanlar o kadar önyargıyla ve kendi bildikleriyle dolu ki, yazının başındaki iki cümleyi okumakla yetinip cevaba sarılıyor. o yüzden yanıt da verilemiyor.
    rpd ye yazınızın sonlarında da değinmişsiniz zaten 10 satırlık yazıyı okuyup anlayacak kapasitem var çok şükür. Ha siz başka bir şey ima ediyorsanız yazınız memnuniyetle okurum.

7. RPD fonu Fenerbahçe gibi
    Kazandirsa da konuşuluyor kazandırmasa da.
    Reytingi çok yüksek.

8.  Alıntı Originally Posted by ActuallyMelik Yazıyı Oku
    Bu çeşitlilik konusuna ben de yürekten katılıyorum. Benim bakış açıma göre de fonlar dönem dönem sırayla atak yapıyor. Çünkü dünyadaki para bir oradan bir buraya koşuyor; tipik bal arısı gibi çiçekten çiçeğe konuyor. Bir dönem altına koşturuyorlar, bir dönem tahvillere, bir dönem elektrikli otolara sarıyorlar, şu aralar yapay zekaya sardıkları gibi. Türkiye de haliyle bunlara az çok paralel gidiyor. Her biri yatırım kalemi bir şekilde diğerini dengeliyor. Tabi ki güzel istisnalar var, sürekli kazandıran amiral gemileri var; veya birinin çıktığı yerde satıp diğerinin düştüğü yerde alsanız mükemmel olur. Ama ne günlük hayat, ne uçsuz bucaksız bilgi havuzu bunları bilmeme, bu kadar öngörülü olmama pek imkan tanımıyor, en azından benim için.

Misal bu sene ABD'li yatırım şirketlerinin %90'ı hisselerin yatay veya aşağı gideceğini öngörmüş. Filistin savaşı çıkınca daha da bir emin olmuşlar. Ama sonra yılsonunda %25 primli bir ABd piyasası görüyoruz. Tahvil piyasası ise beklenenin aksine çöküyor. Onlar bile yanılırken biz ölümlü avamlar nasıl bilelim? Yabancı hisse senetlerinden uzak kaldıysanız yıl sonundaki %25'i kaçırdınız demek, geçmiş olsun. O yüzden her şeyden tutam tutam bulundurmanın faydası büyük. Belki biraz zahmetli ve sıkıcı bir süreç ama, uzun vadede daha iyi olacağını düşünüyorum çünkü para eskisi gibi bir yere park edip kalmıyor. Bir gecede oraya buraya kaçıyor.
    Hiç bir fona fanatiklik yapıp bağlanmak ya da düşmanlık yapıp almamak gibi ön yargı ile yaklaşmadım. Şahsen faydasını da gördüm. Özellikle son 3 aydır bizdeki hisse fonlarındaki düşüşlerde. O fondan bir cacık olmaz bu fon süper diyenlere de itibar etmedim. Yaklaşık 6 yıldır fon yatırımı yaparım her fonun dediğiniz gibi duraklayıp bir süre sonra atak yaptığını gördüm . Rpd de bunlardan sadece bir tanesi. Sabredebilene fırsat her zaman var. Bol kazançlar.

Sayfa 240/584 İlkİlk ... 140190230238239240241242250290340 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •