Onemli Gunler Banner
Sayfa 261/1003 İlkİlk ... 161211251259260261262263271311361761 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 2,081 - 2,088 arası.

Konu: HALK Cafe - II

1. Muhtemel senaryo:

Bir %10 daha aşağı gelinir, orada dip gerçekleşir yani ABD endekslerinde en tepeden %40 lık bir düşüş gerçekleşmiş olur. Neden %40? Mevcut kriz virüs nedeniyle ortaya çıktığı için, virüs ortalığı alt üst etmeseydi küresel ekonomiler güzel fonksiyon göstermeye devam edecekti. Virüs olayı tamamen bir black swan olayıdır yani önceden öngörülmesi mümkün olmayan en az 5 standart sapmalık (milyon da 1 den daha düşük olasılığa sahip) bir olaydır. Eğer virüs yüzünden değil de ekonomik nedenler yüzünden bir kriz ortaya çıksaydı işte o zaman %40 değil de %60'lık bir düşüş beklenecekti endekste. ABD endekslerinde %40 lık düşüş realize olduğunda satış dalgası sona erer. Yaz sonu/sonbahar itibariyle ABD başkanlık seçimlerinin arifesinde yine tarihi zirvelere yakın yerlere tekrar çıkılır. ABD lokomotif borsa olduğu için herkes orayı kerteriz olarak alıyor. Küresel borsalar doğal olarak oradaki seyiri takip edecektir.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. her olumsuz gelişmenin mutlaka olumlu bir yanı mevcuttur, Çince "kriz" kelimesi 2 karakterden oluşur, karakterlerden biri "tehlike" anlamındadır, diğeri ise "fırsat", bu 2 karakter yan yana geldiğinde "kriz" anlamı ortaya çıkar, mevcut kriz en azından Halkbankasının ABD'de yaşadığı yasal süreçten banka açısından olumlu veya "asgari hasar" türünden bir sonuç çıkmasını sağlayabilir
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Bugün spot altın %1 düştü, spot gümüş ise %12.

4.  Alıntı Originally Posted by Yıldıztozu Yazıyı Oku
    Kizildag ortak Dow 20700 ü aşağı kırdı
    Freni patladı -13 te
    Avrupa vadeliler değişmedi, sınırlı kaldi dususler %5-6-7

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    her olumsuz gelişmenin mutlaka olumlu bir yanı mevcuttur, Çince "kriz" kelimesi 2 karakterden oluşur, karakterlerden biri "tehlike" anlamındadır, diğeri ise "fırsat", bu 2 karakter yan yana geldiğinde "kriz" anlamı ortaya çıkar, mevcut kriz en azından Halkbankasının ABD'de yaşadığı yasal süreçten banka açısından olumlu veya "asgari hasar" türünden bir sonuç çıkmasını sağlayabilir
    Sevgili TH, bende bunu merak ediyorum. SIzce boyle birsey oluru var mi ? Yani Hakim ve SAvcilik Korona ve sonrasinda gelen Ekonomik Krizi nedeniyle Halkbanka makul bir ceza verip yollayabilirlermi ? Zaten Banka nin bu kriz zamaninda buyuk bir ceza vermek ne kazandirir ?

Yoksa Hakim ve SAvcilik hayir bu hukuki bir ceza ve ben yargilamama bakarim diyip, bankayi saglam bir ceza verirler mi ?

Birde Surec bir sure daha uzayacak gibi

6. 2011 nisanında yani altının 1932 dolar/ons'daki tarihi zirvesini yapmasından 4 ay önce spot gümüş 50 dolara kadar çıkmıştı ve gümüş bu rekoru kırdığında altının onsu 1500 dolar idi. Demek ki gümüş tarihi zirvesindeyken altın/gümüş fiyatları arasındaki oran 1500 : 50 = 30 imiş. Şu anda altının onsu 1500 dolar, gümüşün onsu ise 12.5 dolar. Şu anki altın/gümüş fiyatları oranı ise 1500 : 12.5 = 120. Son 9 yılda altın/gümüş fiyat rasyosu 30 dan 120 ye yani tam tamına 4 katına çıkmış. Şu anda ya altın çok pahalı ya da gümüş çok ucuz? Acaba hangisi?

7. gece TSİ 1 den sonra ABD de futures açılışlarına bakmak lazım, an itibariyle ABD'de spot borsalar kapalı ama futures birazdan günü kapatacak, sigaranın izmariti içiliyor şu anda birazdan da kül tablasında sönmüş olacak, aşağı yönde bir %10 luk düşüşe daha hazırlıklı olmak lazım bana göre

8. Abd den gelecek olumlu bir haberin bile bugünkü gibi seanslar devam ettiği sürece çok etkili olacağını düşünmüyorum. Hatta bu sıralar gelmesi olumlu haberin etkisini heba eder diye düşünüyorum. Şu anda kedi köpek fare tavşan farketmiyor tuttuklarını aynı çuvala atıyorlar.
    Ancak salgın krizi hafifler ve normalleşme başlarsa diğer hisselerle birlikte çıkışa başlar; onlardan daha hızlı yukarı olmak üzere.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 261/1003 İlkİlk ... 161211251259260261262263271311361761 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •