Sayfa 264/490 İlkİlk ... 164214254262263264265266274314364 ... SonSon
Arama sonucu : 3917 madde; 2,105 - 2,112 arası.

Konu: AKENR - Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.

1. Bunu buraya tekrar not olsun diye yazıyorum. İleride ben bunu yazdım diyeceğim...

1.200 MW enerji şirketi en kötü $1.5 Milyar Dolar demek. Bundan borcu düşün, en kötü $1 Milyar Dolar. Şu anda şirket değeri ne? Ona göre gideceği yer belli. Onu da daha önce paylaştığım Dolar grafiklerinde görebilirsiniz...
    Dil aslandır, yatar eşikte...

Alıntı Originally Posted by Chetuo Yazıyı Oku
    Bunu buraya tekrar not olsun diye yazıyorum. İleride ben bunu yazdım diyeceğim...

1.200 MW enerji şirketi en kötü $1.5 Milyar Dolar demek. Bundan borcu düşün, en kötü $1 Milyar Dolar. Şu anda şirket değeri ne? Ona göre gideceği yer belli. Onu da daha önce paylaştığım Dolar grafiklerinde görebilirsiniz...
    Ben bir vaka ile karşı karşıya geldiğimde kendime hemen şu 14 soruyu sorarım. Kaçta, hangi, ne ile, niçin, nolmuş, kimi, nerede, nasıl, ne zaman, kimden, neyi, ne belli, neye, kim?

Hesap uzmanımız birdi, iki oldu

Vatana millete hayırlı uğurlu olsun

10 günlük egemer üretimi 114bin mw
    yenilenebilirler 40binmw
    10günde 114bin x500tl + 40binx1500tl=117milyon tl favök cepte
    nisan boyu bu şekilde giderse
    30günde 350milyon

bunun bir de elektrik ticaretinden, frekans kontrolunden gelen kısmı olacak... nisanı 400milyonla tamamlariz gibime geliyor

en iyi ihtimalle sadece 2.çeyrekte maksimum 1 milyar favök gelebilir

erzin bolgesindeki atlas tes, afşin elbistan devreye girerse rakam duser.
    diger bolgelerdeki tesler de nisan mayis ayi planli bakimlarini bitirecekler,bunlar etkiler ama herhalde cok etkilemez.

ilk çeyrek 400-500civarı tahmin ediyorum. orada hesap biraz karışık, aslında daha fazlası olması gerekirdi. mayıs başında bilanço geldiginde onu da görecegiz.

karbon vergisi gelince guncel fiyat seviyeleri (50dolar/ton co2 ve 135dolar/ton komür 45dolar/mw gaz)
    korunursa
    1mw elektrik urettiginde i.kömur yakit maliyeti 55dolar, karbon vergisi 0.9ton x 50dolar= 45
    100dolar/mw maliyet olacak

gaz santrali olursa %58verimli diyelim
    yakit maliyeti 45/0.58=77dolar gaz
    karbon vergisi 0.45tonx50dolar=23dolat
    toplam 100dolar/mw

bunlarin üzerine işletme gideri, finansman gideri, amortisman, kar ilave edilecek.

yakit maliyei açısindan fiyatlar dengelenmiş gözükuyor. auf'yi kaldirip yerine 50dolar karbon vergisi koydugunuz anda taşlar yerine oturuyor.

bu dengede yeni bir komür santralinin ayakta kalması zor. eski santraller de amortismanini tamamladiysa borçlari cevrilebilir seviyedeyse, ya da rus komürü gibi ucuz kaynak temin ettigi surece operasyona devam edebilir.

peki şu anda elimizde karbon vergisi yok, 1 nisanda yenilenen auf var.
    bu durumdan i.kömürcülerimiz nasıl etkilendi?

yerli kömür üretimi hep 5gw civarinda olurdu, 4gw seviyesinde devam ediyor. bunda afşin elbistan santralinin devre dışı kalmış olmasının etkisi büyük. somadaki arıza da bir türlü giderilemeyince 1gw kesintiyi açıklayabiliyoruz.

ithal kömürde ise ciddi bir düşüş var. 9gw'tan 5e inmiş durumda. atlas tes depremde hasar aldi , yari kapasitede calisiyor, ve cenal da bakim sebebiyle yarım kapasitede. 1.2gw oradan kesinti var. ara ara bakima giren baska ufak santraller de oluyor ama toplasan 4gw etmiyor.

yeni auf fiyatlarini beğenmemişler gibi bir durum var.
    veya rusyadan yeterince ucuza alamiyorlar.

Bugün 4.80den sattigimizi yarin 4.36dan geri verecek anlasılan

çok muhterem bu tahtacinin ailesi

Alıntı Originally Posted by Siesta Yazıyı Oku
    Bugün 4.80den sattigimizi yarin 4.36dan geri verecek anlasılan

çok muhterem bu tahtacinin ailesi
    medyumluk bulaşıcı galiba. 4.58den yerine koyduk tavana gitti

8. Cevap vermeye bile gerek yok...

Ben bir vaka ile karşı karşıya geldiğimde kendime hemen şu 14 soruyu sorarım. Kaçta, hangi, ne ile, niçin, nolmuş, kimi, nerede, nasıl, ne zaman, kimden, neyi, ne belli, neye, kim?
    Hesap uzmanımız birdi, iki oldu
    Vatana millete hayırlı uğurlu olsun
    Tavan hayırlı olsun...

medyumluk bulaşıcı galiba. 4.58den yerine koyduk tavana gitti
    Dil aslandır, yatar eşikte...

Sayfa 264/490 İlkİlk ... 164214254262263264265266274314364 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız