Sayfa 265/1002 İlkİlk ... 165215255263264265266267275315365765 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 2,113 - 2,120 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1.  Alıntı Originally Posted by oskywalker Yazıyı Oku
    Dolar ile girilen fonlardan çıkışta, dolar kazanci uzerinden stopaj odenir.
    Kur farkından kaynaklanan artisin stopaji odenmez.

Bu onemli bir konu.

Standart bir eurobond yatirimcisi iseniz,
    Kupona vergi odersiniz- tl cinsinden
    Alim satima vergi odersiniz-tl cinsinden
    Eurobond fonuna vergi odersiniz- tl cinsinden
    Eurond yatirimi yapan ve Dolar cinsi serbest fona, kur farki vergisi odemezsiniz.

Diger yabanci varliklar icin de gecerli bu soyledigim.

Bu konularin uzmani degilim.
    Detayli bilgiyi lutfen yatirim danismaninizdan ve ilgilendiginiz fonu yöneten portfoy yonetim sirketinden aliniz.

Saygilar.
    Bilgiler doğru ama detaylara girilince yanlış. Kupona belli bir miktardan sonra beyanname yükümlülüğü var. Tum Eurobond'larda alım/satım değerleme vergilendirmesi yok.

Detaylı bilgileri ilgili başlığında yazmışlar. Ki o başlık da konu hakkında en saglam kaynak. Konuyu hic bilmeyenler kafadan silmesin diye yazdım.

Tabi ki yuksek sermaye sahipleri bu vergilendirme yüklerinden kaçmak için serbest döviz fonları tercih ediyor çünkü vergi avantajı malum... Su an tevdiattan bile düşük Sermaye, sermayenin dostu.

2.  Alıntı Originally Posted by matac Yazıyı Oku
    Bilgiler doğru ama detaylara girilince yanlış. Kupona belli bir miktardan sonra beyanname yükümlülüğü var. Tum Eurobond'larda alım/satım değerleme vergilendirmesi yok.

Detaylı bilgileri ilgili başlığında yazmışlar. Ki o başlık da konu hakkında en saglam kaynak. Konuyu hic bilmeyenler kafadan silmesin diye yazdım.

Tabi ki yuksek sermaye sahipleri bu vergilendirme yüklerinden kaçmak için serbest döviz fonları tercih ediyor çünkü vergi avantajı malum... Su an tevdiattan bile düşük Sermaye, sermayenin dostu.

Haklisiniz.
    Ancak serbest fon icin gerekli min sermaye 1m oldugu icin, bu meblag ve ustu icin yazdim aslinda.
    6.5 ortalama kuponlu hazine eurobondlari icin dusunecek olursak, yaklasik 85k usd üzeri pozisyon tasiyinca zaten beyan ve vergi cikiyor.
    Guzel fiyatli bir perpetual yakalarsaniz daha da altinda vergi cikiyor.
    Bunlari dusunerek yazmistim.

Uyarilariniz icin tesekkurler.

3.  Alıntı Originally Posted by oskywalker Yazıyı Oku
    Haklisiniz.
    Ancak serbest fon icin gerekli min sermaye 1m oldugu icin, bu meblag ve ustu icin yazdim aslinda.
    6.5 ortalama kuponlu hazine eurobondlari icin dusunecek olursak, yaklasik 85k usd üzeri pozisyon tasiyinca zaten beyan ve vergi cikiyor.
    Guzel fiyatli bir perpetual yakalarsaniz daha da altinda vergi cikiyor.
    Bunlari dusunerek yazmistim.

Uyarilariniz icin tesekkurler.
    Aslında primli eurobond alırsanız ( yani nominal değeri 1000 in üstünde ) vergi hesaplarken kuponlardan prim miktarını çıkaracağınız için 120 k 130 k yatırımda bile beyan veya vergi vermemiz gerekmez ve yıllık yüzde 6 dolar geliri elde edilebilir vergisiz

4. Arkadaşlar,

Tefas yatırım fonlarının son beş yıllık günlük verilerini veriyor. Daha da geçmişini görme şansımız var mı?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by cerento Yazıyı Oku
    Bugunlerde OSD alabilen varmi.
    Gecende pay yok alim iptal denmisti.

M2007J20CG cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Var ben alıyorum

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Bugunlerdemi osd aldiniz
     Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    Var ben alıyorum

7.  Alıntı Originally Posted by cerento Yazıyı Oku
    Bugunlerdemi osd aldiniz

Evet dün aldım.amao.ben Osmanlı portföy kullanıyorum. Kıyak geçmiş olabilirler

8. Aktif yönetilen hisse senedi fonlarını kıstası ile karşılaştırırken, örneğin bist 100 endeksi kıstası olan fonu, endeks ile kıyaslamak yerine temettülerinde yer aldığı getiri endeksi ile kıyaslamak daha doğru olur diye düşünüyorum.

Bist 100 endeksi sadece fiyat hareketlerinden oluşuyor, temettü ler endeks içinde yok, fonlar ise temettüleri tekrar yatırıma yönlendiriyor. Kıstas olarak böyle bir örnekte, düşük maliyetli bir endeks byf kullanılabilir ama mevcut bist 100 byf yok sanırım. Ya da ben bilmiyorum.

Tefasta bist 100 endeks fonları var ama onlarda da yıllık %2 yönetim gideri olduğu için kıyas için bence anlamlı değil. Byf ler kıstas için daha uygun, hem temettüler aynı hissede yatırıma yönlendiriliyor hem de yönetim giderleri çok düşük.

Yada temettülerin getiriye eklendiği, hesaplanan bir getiri endeksi-örnegin bist100 getiri endeksi- var mı ? Hsyf'lerin performans sunum raporlarındaki kıstas değerler, sadece fiyat hareketlerinden oluşan endeks verileri. Bunlarla kıyaslamak çok mantıklı olmuyor.

Sayfa 265/1002 İlkİlk ... 165215255263264265266267275315365765 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •