Sayfa 27/645 İlkİlk ... 1725262728293777127527 ... SonSon
Arama sonucu : 5158 madde; 209 - 216 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

1. Yabancılar gelişmekte olan ülke piyasalarından 1.1 milyar dolar günlük hisse , tahvil vb varlık alımını çinin covid yasaklarını kaldırması 2022 deki sert satış dalgası gerileme ve düşen enflasyon etkisiyle güçlendirerek sürdürüyor ..

Günde 1.1 milyar dolar 2023 boyunca 400 milyar dolar net varlık akımı demek % 1 Türkiye’ye gelse bist 100 … 4 milyar dolar eder .. makul rakamlar ama yabancı yatırımcıların çoğu gerçekte Türk ve daha fazla nakit sokuyorlar ülkeye bunu biliyoruz .

2. BİST'te şu anki yabancı yüzdesi artık kemikleşmiş orana tekabül ediyor bana göre. Çıkmak isteyen tüm yabancılar halihazırda satıp çıktı diye düşünüyorum.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Soooome-where o-ver the raaaain-boooow
    Gönderi
    4,384
    Sizin yazilarin amaci aldiginiz pozisyona gore biraz fazla belli oluyor
    Pokerde iyiyim dediniz ama sanki pek öyle degil gibi

4.  Alıntı Originally Posted by Depeche Mode Yazıyı Oku
    Sizin yazilarin amaci aldiginiz pozisyona gore biraz fazla belli oluyor
    Pokerde iyiyim dediniz ama sanki pek öyle degil gibi
    Temel gerçek gün gibi ortada ve hepimiz bunun farkındayız:. Büyük özel bankaların piyasa değerleri komik seviyelerde seyrediyor. Gelgelelim Mr. Market bizimle hemfikir değil. Tam bu noktada, ortadaki bu büyük anomali yüzünden treyd etme fırsatları ön plana çıkıyor. Artık günlük %10 a kadar çıkmış olan marjlar (ki günlük %4 ün altına nadiren iniyor) sayesinde treyd ederek vurgun yapma fırsatları çok uzun süredir var olmayı sürdürüyor. Bunun farkında olan "arbitrajcılar, robotlar, çok kısa vadede kredili/kaldıraçlı işlem yapanlar ile açıkçılar" güruhu da bu fırsatı değerlendiriyor işte. Mevcut durumun özeti budur. Tahtadaki hakim güç bu yukarıda bahsi geçen güruhun eline geçmiş olduğundan Mr. Market böyle davranmak zorunda kalıyor. Bu anomali er ya da geç düzelecektir, düzelmek zorundadır.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

5. BİST'teki yabancı payı 25 milyar dolar civarındadır ve bu rakam tarihi dip seviyede. Yıllık GSMH nin şu anda 850 milyar dolar, hemen hepsi özel sektöre ait olan milli servetin ise yıllık GSMH nin 6 katı kadar yani 5 trilyon dolar olduğu bu ülkede borsadaki 25 milyar dolarlık yabancı payının anlamını ve etkisini hayal etmeyi size bırakıyorum. 😊

6. Not düşeyim
    Küresel bazda toplam servet yıllık küresel GSMH nin 5 katıdır (bkz: IMF raporları, World Bank), bu oran Avrupa ülkeleri, Japonya ve ABD de 7 dir. Türkiye'de ise bu oran son 5 yılda 6 ya çıkmış olup (TR milli servet=yıllık GSMH çarpı 6) son 5 yılda milli servetimizde 1 trilyon dolar civarında bir artış yaşanmıştır. Bunun nedeni yüksek enflasyondur, bildiğiniz üzere yüksek enflasyon serveti en fakirden alıp en zengine dağıtır.

7. TR'de Milli Servet 5 yıl önce 4 trilyon dolar iken şimdi 5 trilyon dolardır. Bu artış tamamen ülkedeki en zengin %10 luk kesimin servetinde zuhur etti (bunun yarıdan fazlası ise en zengin %1 lik kesimin servetinde ortaya çıktı). Milli servetin içinde kamunun payı çok cüzidir çünkü varlıklar ile yükümlülükler birbirini dengeler. Tüm dünyada durum böyledir. Dünya ülkelerinin milli serveti hemen hemen tamamen özel sermayeden ibarettir. Dünya için servet rasyosu şu anda yıllık GSMH nın 5 katı kadardır: küresel yıllık GSMH 100 trilyon dolar, küresel servet ise 500 trilyon dolar. Türkiye’nin yıllık GSMH si 850 milyar dolar, milli servet ise şu anda 5 trilyon dolar. Enflasyonist dönemlerde en zengin kesim daha da zengin olur çünkü onların aktifleri gayrimenkul, finansal ve kurumsal türdendir (sabit getirili devlet tahvili veya mevduat hesaplarına para koymazlar) ve bu aktiflerdeki artış her zaman enflasyon oranından daha fazladır. Öte yandan yüksek enflasyon yüzünden en fakir (en alttaki) %50 lik kesim çok daha fakirleşir. Son 5 yılda Türkiye'de olan da budur, en zengin %10 luk kesimin serveti 1 TRİLYON dolar arttı ama bunun bedelini çok daha fakirleşerek en alttaki %50 lik kesim ödedi. Tüm bunlar da kendini fakirin koruyucusu olarak lanse eden AKP sayesinde oldu elhamdülillah.

8. Doğruya doğru, mesela son 3 yılda benim şahsi servetimde dolar bazında müthiş bir artış oldu çünkü varlıklarımın çok büyük kısmını gayrimenkul ve kurumsal aktiflerde tutuyorum ve bunlar reel bazda müthiş değer kazandı. Bunu AKP ye borçluyum daha doğrusu onun uyguladığı saçma sapan ekonomik program ile o programın doğurduğu yüksek enflasyona. AKP den Allah razı olsun diyorum her ne kadar ateist olsam da Rastignac'çı karakterim ağır basıyor işte.

Sayfa 27/645 İlkİlk ... 1725262728293777127527 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •