Sayfa 273/639 İlkİlk ... 173223263271272273274275283323373 ... SonSon
Arama sonucu : 5112 madde; 2,177 - 2,184 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. Haftalık takasta citibankın payı 257 bin lot artmış. Yabancı gerimi dönüyor. bizim yerliler baskıladıkca baskılıyor nereye kadar baskılayacaksa...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,127
     Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    ilaç zammı gelmeyecek bence, hiç bir ilaçcıda hareket yok, geçen senede zam geleceği önceden belliydi, zamdan 2 hafta önce ve zamdan sonra 2 hafta boyunca olumlu hava oldu. şu an bu durum yok. artık ağustos bilanço dışında beklenti kalmadı.
    İlacın KDV.sini %.10. çıkartıvermiştiler yanılmıyorsam..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,127
    İlaç fiyatlarına KDV sürprizi
    Vergi bombardımanı devam ediyor. ilaçta Katma Değer Vergisi oranı artırıldı.
    Eczacılar indirim beklerken, KDV artışı karşısında şoke oldu. Zam geliyor.

https://kronos36.news/tr/ilacta-kdv-...10a-cikarildi/

4. Sn. Maslak1,
    Sizce; Deva'nın %82.2 sini yarın Eastpharma'dan satın almak isteyen, bugün kapının ziline cepte kaç milyar $ ile basmalıdır?

5.  Alıntı Originally Posted by mrtakyol2 Yazıyı Oku
    Sn. Maslak1,
    Sizce; Deva'nın %82.2 sini yarın Eastpharma'dan satın almak isteyen, bugün kapının ziline cepte kaç milyar $ ile basmalıdır?
    Eğer, Türkiyenin bu kurumsuzlaşma halini, yüksek CDSini, zayıf yatırımcı dostu ortamını, zayıflayan ticari öngörü ufkunu düşünmeden ; yani, örneğin; 2011-2012 yılındaki gibi yüksek seviyede pozitif yatırım atmosferini düşünürsem; 2 milyar Euro civarı bir rakamı düşünüyorum.. Bunu, aşağıda çeken faktörlerin başında ise (belirttiğim gibi) Türkiye'nin yatırım ikliminin kötüleşmesidir. Yukarı çekecek elimizde olan belirsiz konu ise biyoteknoloji programlarıdır.. Bunun ne kadar zengin olduğuna bağlı olarak; satış fiyatı yukarı gider.. zayıf bir biyoteknoloji ürün geliştirme portföyü (pipeline) aşağı da çeker. belirttiğim gibi; yüksek CDSimiz, bozulan yatırım iklimi ise fiyatımızı çok aşağı çeker.. yüksek uluslarası ciro payı yukarı çeker.. listeyi leh veya aleyhte uzatmak mümkün..

mütevazi bir rakam düşündüklerini zannetmiyorum. bu işleri (şirket satışı) zaten iyi bilen bir bir yapı tarafından yönetiliyor.. oradaki faydayı maksimize etmek için her türlü çabayı sergileyeceklerdir. hangi ürünü lanse edeceğini 10 yıl önceden planlayan yapı, şirketin satış sürecini çok daha titizlikle planlayacaklardır. geniş portföy, biyoteknoloji programı, etkin, zengin ve üretken ar-ge departmanı (küresel rakiplerine göre oldukça cost effective oluğunu da düşünüyorum).. bunlar satışta ileri derecede kullanacağı satış argümanları olur. PH'ın pazarlama sürecinde listeye koymak istediği son 2 şeyin şu olduğunu düşünüyorum: biyoteknoloji lansmaları, yüksek uluslarası ciro payı. bu ikinci konunun süreci PHın beklediğinden daha yavaş seyretti.. o nedenle de yatırımdan çıkış süresi ortalama bir fon şirketinin bekleme süresinden (ortalama süre ilaç için 5-6 yıl civarı olduğu bir yerlde okumuştum) uzun oldu.. tabi firmayı, "fon şirketi görünümlü, PH şirketi "olarak değerlendirmek de mümkün (hissedeki pay oranı çok yüksekse).. o zaman bekleme sürelerine ilişkin perspektif değişir.

bunların hepsi benim yorumlarımdır

hemen belirteyim; satış için daha uzun yıllar beklenebileceği gibi, hiç beklenmedik erken bir zamanda olursa da şaşırmamak lazım. ilaç firmalarında "pipeline ve gelecek beklentisi" de iyi fiyat satılan bir şeydir. zira, sektörün kendi dinamikleri gereği, özellikle "pipeline" bize "perşembenin geleceği, çarşambadan bellidir" şeklide bilgi verir..

makro koşullarımızdaki bu mütevazi ortamda dahi, PHın 1 mia Euro altında bir rakama şirketten çıkarsa, kendini kötü hissedeceğini düşünüyorum. zira, şirketi çok geliştirdiler, önemli yatırımlar yaptılar, coğrafi olarak genişledirler, henüz masrafını görüp de gelirinin hiç almadıkları yatırımları var (örn biyoteknoloji, ar-ge devam eden projeler)..

şirket satışına ve bistten yapılacak çağrıya güvenip de yatırım yapmak herkes için iyi bir fikir olmayabilir; dikkat .. yani; bu kapsam ve anlamda bir yatırım tavsiyesi yapmıyorum..

selamlar

6.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Eğer, Türkiyenin bu kurumsuzlaşma halini, yüksek CDSini, zayıf yatırımcı dostu ortamını, zayıflayan ticari öngörü ufkunu düşünmeden ; yani, örneğin; 2011-2012 yılındaki gibi yüksek seviyede pozitif yatırım atmosferini düşünürsem; 2 milyar Euro civarı bir rakamı düşünüyorum.. Bunu, aşağıda çeken faktörlerin başında ise (belirttiğim gibi) Türkiye'nin yatırım ikliminin kötüleşmesidir. Yukarı çekecek elimizde olan belirsiz konu ise biyoteknoloji programlarıdır.. Bunun ne kadar zengin olduğuna bağlı olarak; satış fiyatı yukarı gider.. zayıf bir biyoteknoloji ürün geliştirme portföyü (pipeline) aşağı da çeker. belirttiğim gibi; yüksek CDSimiz, bozulan yatırım iklimi ise fiyatımızı çok aşağı çeker.. yüksek uluslarası ciro payı yukarı çeker.. listeyi leh veya aleyhte uzatmak mümkün..

mütevazi bir rakam düşündüklerini zannetmiyorum. bu işleri (şirket satışı) zaten iyi bilen bir bir yapı tarafından yönetiliyor.. oradaki faydayı maksimize etmek için her türlü çabayı sergileyeceklerdir. hangi ürünü lanse edeceğini 10 yıl önceden planlayan yapı, şirketin satış sürecini çok daha titizlikle planlayacaklardır. geniş portföy, biyoteknoloji programı, etkin, zengin ve üretken ar-ge departmanı (küresel rakiplerine göre oldukça cost effective oluğunu da düşünüyorum).. bunlar satışta ileri derecede kullanacağı satış argümanları olur. PH'ın pazarlama sürecinde listeye koymak istediği son 2 şeyin şu olduğunu düşünüyorum: biyoteknoloji lansmaları, yüksek uluslarası ciro payı. bu ikinci konunun süreci PHın beklediğinden daha yavaş seyretti.. o nedenle de yatırımdan çıkış süresi ortalama bir fon şirketinin bekleme süresinden (ortalama süre ilaç için 5-6 yıl civarı olduğu bir yerlde okumuştum) uzun oldu.. tabi firmayı, "fon şirketi görünümlü, PH şirketi "olarak değerlendirmek de mümkün (hissedeki pay oranı çok yüksekse).. o zaman bekleme sürelerine ilişkin perspektif değişir.

bunların hepsi benim yorumlarımdır

hemen belirteyim; satış için daha uzun yıllar beklenebileceği gibi, hiç beklenmedik erken bir zamanda olursa da şaşırmamak lazım. ilaç firmalarında "pipeline ve gelecek beklentisi" de iyi fiyat satılan bir şeydir. zira, sektörün kendi dinamikleri gereği, özellikle "pipeline" bize "perşembenin geleceği, çarşambadan bellidir" şeklide bilgi verir..

makro koşullarımızdaki bu mütevazi ortamda dahi, PHın 1 mia Euro altında bir rakama şirketten çıkarsa, kendini kötü hissedeceğini düşünüyorum. zira, şirketi çok geliştirdiler, önemli yatırımlar yaptılar, coğrafi olarak genişledirler, henüz masrafını görüp de gelirinin hiç almadıkları yatırımları var (örn biyoteknoloji, ar-ge devam eden projeler)..

şirket satışına ve bistten yapılacak çağrıya güvenip de yatırım yapmak herkes için iyi bir fikir olmayabilir; dikkat .. yani; bu kapsam ve anlamda bir yatırım tavsiyesi yapmıyorum..

selamlar
    üstat merhaba,

şirket makul bir fiyata satılırsa yatırımcılar olarak bizler nasıl etkileniriz ? Daha önce hiç tecrübe etmediğim için soruyorum. Aklınızdaki oluşabilecek muhtemel senaryoları bizle paylaşabilir misiniz?

7. İlaç sektörü şu günlerde daha da önemli hale geldi...
    Özellikle kurlardaki yükseliş ilaç sektörünü daha da ön plana çıkarıyor...
    Önümüzdeki günlerde ilaç fiyatlarındaki kur düzenlemesi bakalım neleri getirecek...
    Görüşlerim yatırım tavsiyesi değildir. Herkesin aklı kendine

8.  Alıntı Originally Posted by ysn94 Yazıyı Oku
    üstat merhaba,

şirket makul bir fiyata satılırsa yatırımcılar olarak bizler nasıl etkileniriz ? Daha önce hiç tecrübe etmediğim için soruyorum. Aklınızdaki oluşabilecek muhtemel senaryoları bizle paylaşabilir misiniz?
    Değerli Ortak,

Mevcut hakim ortak (PH liderliği, diyelim) şirketin ticari dönüşüm ve gelişminde çok güzel işler yaptı. Burda benim ileri derecede eleştireceğim geniş bir alan yoktur. Ancak, KYnin BİSTte desteklenmesi konusunda mevcut yönetim sorunludur. Özellikle son 4-5 yılda biste yeni gelen yerli yatırımcı (ve çıkan yabancı) profilini düşündüğümüzde, mevcut yönetim KYyi desteklemekten oldukça uzaktır. özetle, bunu 2 şekilde yapmıştır: 1-kısıtlı, heyecan ve ilham vermeyen iletişim, 2-Temettü imtiyazının orantısız bir şekilde mesaj unsuru haline gelmesi (%12lik imtiyazın, %80-90lık imtiyaz varmış gibi muhabbete konu olması).. Bunlar firmayı aşırı derecede iskonto edilmesinde rol oynamaktadır. Başka konular da belki söylenebilir ama bu 2 alan yönetimin kontrolünde olduğu için değiniyorum.

satılırsa;
    a-başka bir yatırım fonuna satılması: mevcutta olduğu gibi; şirketi geliştirmeye devam eder. eleştiri konuları hk tahmin yapamayız..
    b-küresel bir ilaç firmasına satılması: Şirket için çok yeni bir sayfa açılır... Çok zengin iş hikayesi çıkabilir. Alan geniştir. Deva, hem jenerik küresel firmalar için, hem de jenerik alana girmek isteyen orijinatör firmalar için iyi bir satınlama hedefidir. Stratejik yatırımcı niteliğindeki olası alıcının alma iştahı yüksek olur..

selamlar

Sayfa 273/639 İlkİlk ... 173223263271272273274275283323373 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •