Sayfa 274/442 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324374 ... SonSon
Arama sonucu : 3532 madde; 2,185 - 2,192 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Emirhan hocam nasıl yorumluyorsunuz bilançoyu.

2. hissede kimse kalmamış sanırım. şirket bilanço açıklıyor 1 tane yorum yapan yok..

3. Bugun 18.2 ustune flama yapar diye bekledim 18.6 gidip geri geldi ben tavan bekliyordum
    Geri gelince ****lik oldugunu dusunmedim degil
    Bilanco da kar disinsa her sey guzel
    Kar yoksa
    Pazartesi taban var
    Her ay bir taban yiyorum
    Bu ayki dayagi burdan yiyecegiz
    Belli oldu

SM-N935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by ADORABLE Yazıyı Oku
    hissede kimse kalmamış sanırım. şirket bilanço açıklıyor 1 tane yorum yapan yok..
    hocam %40 ile borçlanıp parayı tefecilerle pavyonda yemişler. İlk 6 ay 104 milyon olan faiz gideri son çeyrekte 165 milyon olmuş kısa özet bence
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmayıp şahsi görüşümdür.

5.  Alıntı Originally Posted by Victorious Yazıyı Oku
    Herkese selamlar. Bugün izlediğim bir videonun linkini paylaşmak istiyorum.

Sayin CEO Serkan Çelik, videonun son 5 dakikasi icerisinde, yurt dışında arayış içerisinde olduklarini belirttikten sonra hedeflerinin birkac yil içerisinde 2 milyar dolarlik bir toplam satış hacmi olduğunu belirtiyor. Bu kisa zamanda %100 luk bir buyumeye isaret edebilir. Dikkate alinmasi gerektiğini düşünüyorum.

https://youtu.be/0jtbkCzjOdM
    Sayın Victorious,paylaşımınız için teşekkürler.

Sayın Ceo göbeği büyütmüş.
    Vücut dilinde tedirginlik hissettim.
    Başarı egolarını bir kenara bırakıp ya da azaltıp,ayaklarının bir an önce yere sağlam basması konusunda ne düşünür Sayın Ceo.
    Geçmişteki başarılı hamlelerin tekrar etmesi için vizyonunuzun rotasını Mars'a değil Dünya'ya çevirmeniz yeterli olur,özellikle de Anadolu'ya.
    Malum yırtık donla ticaret yapmanın şanstan fazlasını gerektirdiğini ben bile anlarım.

Yoksa öyle değilde,doğru zamanlamayı sadece ben tuttururum,bana Harvardlı Dahi Çocuk Serkan Çelik derler diyorsanız saygılarımı sunarım.

Birde deniz manzaralı mekanda yapılan bulutum organizasyonunun giderini göremedim ben.Ne gerek vardı stoklar,faiz giderleri vs. Kafa karıştırmaya.Bu organizasyonun (+) ve (-) si dengede mi onu izah etseniz yeterliydi.
    Sonraki organizasyonları davul zurna ile yaparlar artık.

Bir gün ormanda tilki tavşana şapkan niye yok demiş ve tokat atmış.
    Ertesi gün şapka takan tavşana tilki gene bir tokat atmış,neden şapka takıyorsun diye.
    Bir garip hikaye,anlayana.

Yatırım tavsiyesi içeren bir yazı gibi algıladıysanız,yanılıyorsunuz demektir.
    En iyi tavsiye kendi kendinize verdiğiniz tavsiyedir.

6.  Alıntı Originally Posted by Hasan4325 Yazıyı Oku
    Emirhan hocam nasıl yorumluyorsunuz bilançoyu.

Hocam eski bir Osmanlı Maarif Nazırı ( şimdiki eğitim bakanı ) " şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim " demiş ya , bizimki de o hesap , şu net kar olmasa arena bilançosu ne güzel bilanço .

Ama maalesef yine herkes net kara takılacak. Buna takılan bir yatırımcıya çok da haksız diyemem. Çünkü hakikaten akıl alır gibi değil. Arena bir ticari şirketten çok amme hizmeti veren bir vakıf gibi çalışmış son 3 ay. Amme hizmet veren bir vakıf olsa yine en azından topluma hayırlı bir iş yapıyorlar deyip sesimi çıkarmayacağım ama bunlar topluma değil bankalara çalışmışlar son 3 ay.

182 milyon olan esas faaliyet karının 172 milyonu banka faizine gitmiş. Yani resmen bankalara çalışmış son 3 ay.

Burada aylardır aslında bunu söyledik. Bu kadar büyük kredi ve bu kadar yüksek kredi faiz oranları ile daha fazla yürüyemeyiz , akıntıya karşı kürek çekiyoruz , mutlaka bu kredi miktarının düşürülmesi lazım. Bunun da en masrafsız ve karlı yöntemi Payneti bir an önce satıp banka kredilerinin en azından yarısını kapatmak dedik.

Son bilançoda uzun ve kısa vade banka kredisi miktarı 2 milyar liranın üstünde. %90'ı da kısa vadeli. Sene başında bu miktar , 1 milyarın biraz üstünde idi. Ama şirket bu sene aşırı bir büyümeye girince , işletme sermayesi ihtiyacı arttı , ticari alacaklar ve stoklar da artınca otomatik olarak bu işletme sermayesi açığını banka kredisi ile kapatmak zorunda kaldık.

Bir de tabi ki Brighstar için alınan 350 milyonluk kredi var.

Şirket hakikaten çok iyi büyüyor bu güzel taraf ama bu büyümeyi finanse etmek için %30-40 kredi faizi ile banka kredisi alınca , büyümenin getirdiği faaliyet kar artışı tamamen faize gidiyor ve elde net kar kalmıyor.

Son çeyrek 5 milyarlık mal satılmış , elde kalan net kar sadece 8 milyon. Kur korumalı hesaptan 14 milyon gelmese demek zarar edecektik son çeyrek vergi öncesi. Hatta 2. çeyrektede elde edilen 29 milyon karın 25 milyonu yine kur korumalı hesaptan gelmişti. Yani 2. çeyrekte de hep bankalara çalışılmış.

Şimdi ilk etapda bilançonun kötü taraflarını sayıyorum. İyi taraflarına sonra geleceğim.

Şirketteki bu sıkıntı sır değil. Aylardır buradan söyledik. Bu banka kredileri makul seviyeye çekilmedikçe bu şirket net karını arttıramaz. Yada kredi faizlerinin %15-20 seviyesine dönmesi lazım. Banka kredileri de 2 şekilde düşer. Ya paynet satılacak ve buradan gelecek olan para ile kredilerin bir kısmı kapatılacak , yada tahsisli sermaye artışı yapılıp şirkete taze para girişi sağlanacak en az 1-1,5 milyar lira seviyesinde.

Hani bazen aşırı yemek yersiniz de mideniz yediklerini hazmedemez ve bir ağırlık çöker ya , arena şu an bu durumda. Brighstar alımı güzel bir hamle idi ama bir anda bu büyük lokmayı yutunca hazımsızlık yaptı. Şimdi bunu hazmetmeye çalışıyoruz ama bu biraz zaman alacak. Hazmı kolaylaştırmak için Paynet satılmak istendi ama o da şu ana kadar satılamayınca , şirket kendi faaliyetleri ile Brighstar satın alınmasını hazmetmeye çalışıyor. Şu andaki sıkıntılar ve acıların sebebi bu.

Bunun yanında bir de şirketin aşırı büyümesi var. Bu konuya da geleceğiz. Büyüme tabi ki güzel birşey ama bu büyümeye böyle yüksek faiz ortamında yakalandık onun sıkıntısı var.

Bilançoda 2 tane kötü nokta var

1- banka kredilerinin 2 milyara çıkması ve buna ödenen yüksek faiz gideri. Bu kredi büyümesi tamamen şirketin büyümesi nedeniyle ihtiyaç duyulan işletme sermayesi açığından geliyor. Yani işlerin kötü olmasından değil tamamen işlerin çok iyi olmasından kaynaklanıyor bu kredi büyümesi. Şansız tarafı bu büyümenin faizlerin yüksek olduğu döneme denk gelmesi. Faizler %15 iken bu büyüme olsaydı muhtemelen bugün en az 120-130 milyon net kar gelirdi 9 ayda.

2- Net karın çok düşük olması. Bu da zaten tamamen 1. kalem ile alakalı. Orada sebeplerini açıkladım.

Halbuki bilançoda bir çok da güzel nokta var. Bunları da sayalım.

1- Son çeyrekte tam bir ciro patlaması yaşanmış. Sadece son çeyrek cirosu konsolide 285 milyon USD. Bu meblağ sanırım şu ana kadar yaşanan tek çeyrekteki ciro rekoru. İlk 2 çeyrek ortalama 215 milyon USD olan ciro bu çeyrekte 285 milyon USD olmuş.

3. çeyrek ciro 285 milyon USD ise , 4. çeyrek muhtemelen 350 milyon USD'a yakın olur böylece seneyi 1 milyar USD'ın üstünde bir ciro ile kapatırız ( muhtemelen 1 milyar 70 milyon USD ile ). Yani işler çok iyi bir kere. Bilanço ile ilgili ilk iyi haber bu.

Ciro geçen senenin %190 üsrtünde. Bu enflasyonun neredeyse 2 katı. Yani reel bir büyümemiz var Brighstar ın da katkısı ile.

2- Brüt kar marjı son çeyrek %5,4'e yükselmiş. Bu oran senelerdir %5 idi. Hatta son 2 çeyreğin ortalaması %4,95 idi. Yani brüt kar marjı neredeyse %0,5 artmış. Ne olacak bu kadar artıştan demeyin. Gelecek senenin cirosunun 25 milyar TL olacağını düşünürsek , brüt kar marjının %0,5 oranında artması bize yaklaşık 125 milyon TL ek brüt kar getirir. Bu da karlılık artışında bize katkı sağlar. Brüt kar marjının artmasında sanırım güneş enerjisi , Paynet ve bulut sistem gibi kar marjının yüksek olduğu işlerin konsolide satış cirosu içindeki payının artması etkili oluyor. CEO seneye güneş enerjisi işinden 50 milyon USD ciro bekliyoruz dedi ( 2022 25 milyon USD ) , Paynet ise zaten her sene en az %100 büyüyor. Yani gelecek sene brüt kar marjının %5,5 üstünde olması sürpriz olmaz.

2- Esas faaliyet kar marjı son çeyrekte %3,7 civarına çıkmış. Bu oran ilk 2 çeyrekte %3'ün altında idi. Bu da demek oluyor ki brüt kar marjındaki artış genel gider artışına göre daha fazla olduğu için EFK marjımız da artmaya devam ediyor.

Zaten CEO2nun dediği gibi bu sene sonu 600 milyon civarında bir EFK çok olası. Hatta bu brüt kar marjındaki artış devam ederse üstüne bile çıkılabilir.

3- Paynet tam bir patlama yaşamış son çeyrek. Paynetin aracılık ettiği tahsilat tutarı geçen sene 6,4 milyar TL idi. Bu seneki hedef 12 milyar idi. Ama CEO'nun son röportajında dediği gibi 2022 17 milyar TL gibi çok iyi bir rakamla bitecek gibi duruyor. Yani geçen senenin % %165 kadar üstünde. Paynetteki büyüme arenanın çok çok üstünde. Paynetteki kar marjının çok daha yüksek olduğunu biliyoruz. Bu da gelecek sene tüm kar marjlarına çok olumlu yansır.

Paynet ilk 2 çeyrekte toplamda 216 milyon TL ciro yaparken , sadece 3. çeyrek 150 milyon ciro yapmış. Son çeyrekte de en az 200 milyon TL ciro yaparsa seneyi 550-600 milyon arasında kapatır. Gelecek sene ise 1 milyar TL ciro seviyesine ulaşır. Bu hakikaten çok güzel rakam. Böyle bir şirketinçok yüksek bir bedelle satılacağından eminim. Satılmazsa da konsolide karlılığa çok büyük katkı vermeye başladı zaten Paynet.

Bilançodaki kötü ve iyi yanlar ana başlıklarla bunlar. Yani bilançoya nereden baktığınıza bağlı olarak çok iyi yada çok kötü demeniz mümkün. Olaya salt net kar gözüyle bakanlar çok kötü diyecekler , ki haksız değiller , ve onlar pazartesi satışa geçecekler , ama bilançoya salt büyüme ve esas faaliyet karlılığı gözüyle bakanlar ise çok iyi bilanço diyecekler ve onlar da haklı olacaklar.

Yani nereden baktığınıza bağlı. Ben kısa vadede haftaya net kar gözü ile bakanların aktif olacağını ve hissede satışa geçeceklerini düşünüyorum. Ama 1-2 hafta sonra bu satışlar bitince , bilançoya büyüme ve karlılık artışı gözüyle bakanların satılan hisseleri toplayıp , tekrar yükselişe geçeceğimizi düşünüyorum.

Çünkü bilançoda negatif olan yüksek kredi , yüksek finansal gider ve düşük net kar faktörleri tamamen şirketin agresif büyümesinden kaynaklanıyor. İşlerin kötülüğünden değil. Ve bu sorunlara mutlaka çözüm bulunacak çok kısa vadede. Paynet satılırsa zaten kökten çözülüyor bu sorunlar ve hem çok likit hem de çok karlı bir şirket oluyoruz. Ama Paynet satılmasa bile en fazla 6 ay içinde bir tahsisli sermaye artışı ile bu sorun aşılır .

O yüzden her ne kadar net kar iyi gelmediyse de ben orta ve uzun vadeci biri olarak şirketin büyümesi ile daha fazla ilgileniyorum. Ve şirket hakikaten çok iyi büyüyor. Bu finansman meselesinin bir şekilde kısa sürede çözüleceğinden eminim. Bu kadar hızlı büyüyen ve büyümeye devam eden bir şirkete herkes ortak olmak ister. O yüzden bu finans meselesinin Paynet satışı ile olmasa bile tahsisli sermaye artışı ile olacağını ve kısa sürede bu borcun kapatılarak bu faiz yükünden kurtulacağımızı düşnüyorum.

Uzun lafın kısası , pazartesi günü , net karı beğenmeyenlerin satışı yüzünden düşebiliriz ama ben bu düşüşün büyümeyi beğenip şirketin 1-2 yıl sonrasına yatırım yapmak isteyenler tarafından alım fırsatı olarak kullanılacağını ve tekrar yükselişin süreceğini düşünüyorum.

Bilanço detayı hakkında daha söylenecek çok şey var ama sanırım temel noktalara temas ettim. Yüksek banka kredisi ve faiz gideri ile düşük net kar olumsuz yanlar , ama yüksek ciro artışı , yükselen brüt kar marjı ve yüksleen Esas faaliyet kar marlı ise olumlu yanlar.

Bu çıkarımdan kısa vadede satış ve düşüş ama 1-2 hafta içinde ise alım ve yükseliş geleceğini düşünüyorum. Görüşlerim bu yönde. Hayırlısı olur İnşaallah.

7. Merhabalar,

Yıllardır bu yönetimin yaptığı en iyi iş, her halükarda net karı bilançoda nasıl baskılarız diye düşünmek olmuştur. Bu da tahtacı için bulunmaz nimet. 10 aydır Paynet'te netice yok. Şimdi de çıkmış TV'de kafa bulandırmaya çalışıyorlar. Satamıyorsan veya satmayacaksan çık açıkla. Öde Al, PayTR, Iyzico, Birleşik Ödeme vb. üst üste kaç kez yatırımlar aldı. Neyin peşindesiniz?? CEO çıkmış birde TV'lerde ahlaki ve etik değerlerden bahşediyor, ne ironi ama!! Arena'nın borçlarının niye tamamına yakını kısa vadeli?? (Indeks'e bakıp utansınlar!!) Bankalara karşı hiç mi itibarları yok?? Kaldı ki bankalar ile yakın temas halindeler. Yoksa kafada ki hesap mı başka?? Keşke Paynet'in değilde, Arena'nın büyük kısmını veya tamamını satsalarda bu yönetimden temelli kurtulmuş olsak. Daha yazılacak çok şey var ama neyse...

Not: Paynet'in sene başında kasasında ki 200 milyon TL, şu an 275 milyon TL olarak gözüküyor. Anladığım kadarıyla 366 milyon ciro yapılırken 75 milyon para kazanılmış durumda. Böyle bir şirketin satılamamasına hayret ederim.

Not: Yurt dışı satış kalemi, 3. çeyrek bilançoda çok artmış durumda.

YTD.

8.  Alıntı Originally Posted by kardanadam3 Yazıyı Oku
    Merhabalar,

Yıllardır bu yönetimin yaptığı en iyi iş, her halükarda net karı bilançoda nasıl baskılarız diye düşünmek olmuştur. Bu da tahtacı için bulunmaz nimet. 10 aydır Paynet'te netice yok. Şimdi de çıkmış TV'de kafa bulandırmaya çalışıyorlar. Satamıyorsan veya satmayacaksan çık açıkla. Öde Al, PayTR, Iyzico, Birleşik Ödeme vb. üst üste kaç kez yatırımlar aldı. Neyin peşindesiniz?? CEO çıkmış birde TV'lerde ahlaki ve etik değerlerden bahşediyor, ne ironi ama!! Arena'nın borçlarının niye tamamına yakını kısa vadeli?? (Indeks'e bakıp utansınlar!!) Bankalara karşı hiç mi itibarları yok?? Kaldı ki bankalar ile yakın temas halindeler. Yoksa kafada ki hesap mı başka?? Keşke Paynet'in değilde, Arena'nın büyük kısmını veya tamamını satsalarda bu yönetimden temelli kurtulmuş olsak. Daha yazılacak çok şey var ama neyse...

Not: Paynet'in sene başında kasasında ki 200 milyon TL, şu an 275 milyon TL olarak gözüküyor. Anladığım kadarıyla 366 milyon ciro yapılırken 75 milyon para kazanılmış durumda. Böyle bir şirketin satılamamasına hayret ederim.

Not: Yurt dışı satış kalemi, 3. çeyrek bilançoda çok artmış durumda.

YTD.
    Hocam yaklaşık 1.5 yıl oldu bu hisseyi alalı.Bu zaman zarfında bu hisseden anladığım patronun ne zaman işine gelirse o zaman gider.Paynet satışının bu kadar zamana yayılacağını düşünmüyorum.Sanırım KAP'a bildirecek zamanı kolluyorlar.Bu blanço sonrası küçüklerden toplayıp Paynet haberini verebilirler diye düşünüyorum.Paynet satışı gerçekleşmemişse bedelli sermaye artırımı ile ilgili bir şeyler yapabilirler diye düşünüyorum.Hepimizin hakkında hayırlısı olsun

Sayfa 274/442 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324374 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •