Sayfa 298/555 İlkİlk ... 198248288296297298299300308348398 ... SonSon
Arama sonucu : 4437 madde; 2,377 - 2,384 arası.

Konu: INFO - İnfo Yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Daha önce bir çok bedelliye katıldım ama o bedellilerde şirkete sermaye avansı olarak borç veren patron olayı yoktu.

Bu sebeple bu olay aklımı karıştırdı biraz. Bilen bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

Şimdi şirkete 18 milyon borç veren Sibel Gökalp bu 18 milyon karşılığında 18 milyon lot mu alacak.

Böyle olursa çok saçma bir durum ortaya çıkmayacak mı. Bu fiyatlardan bölündüğünü farzedersek bölündükten sonra hisse fiyatının 5 tl civarında olacak. Sibel Gökalp 18 milyon karşılığında 18 milyon lot hisse alırsa 18×5= 90 milyon değerinde hisse sahibi mi olacak. Kafadan 72 milyon tl kârı oluyor.

Sizce de bir gariplik yok mu bu işte.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Benim bildiğim sahip olduğu lot sayısına göre bedelliye katılması için gereken para. Yani 18 milyon veriyorsa 9.23 milyon lotu vardır. Lot başı 1.95 TL vermek gerekiyor bedelliye katılmak için. Bildiğim patron peşin olarak önceden bedelini şirkete verdi. Ytd

WAS-LX1A cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Daha önce bir çok bedelliye katıldım ama o bedellilerde şirkete sermaye avansı olarak borç veren patron olayı yoktu.

Bu sebeple bu olay aklımı karıştırdı biraz. Bilen bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

Şimdi şirkete 18 milyon borç veren Sibel Gökalp bu 18 milyon karşılığında 18 milyon lot mu alacak.

Böyle olursa çok saçma bir durum ortaya çıkmayacak mı. Bu fiyatlardan bölündüğünü farzedersek bölündükten sonra hisse fiyatının 5 tl civarında olacak. Sibel Gökalp 18 milyon karşılığında 18 milyon lot hisse alırsa 18×5= 90 milyon değerinde hisse sahibi mi olacak. Kafadan 72 milyon tl kârı oluyor.

Gariplik yok, sadece bizden daha erken verdi parayı diye düşünebilirsiniz.

Bizlerle aynı şartlarda hisse sahibi olacak.

3.  Alıntı Originally Posted by clastobar Yazıyı Oku
    Benim bildiğim sahip olduğu lot sayısına göre bedelliye katılması için gereken para. Yani 18 milyon veriyorsa 9.23 milyon lotu vardır. Lot başı 1.95 TL vermek gerekiyor bedelliye katılmak için. Bildiğim patron peşin olarak önceden bedelini şirkete verdi. Ytd

WAS-LX1A cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Umarım sizin dediğiniz gibidir sayın clastobar.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by coltra Yazıyı Oku
    Gariplik yok, sadece bizden daha erken verdi parayı diye düşünebilirsiniz.

Bizlerle aynı şartlarda hisse sahibi olacak.
    Bu işlemden 72 milyon kâr etmesi normal mi yani. Dünyanin neresinde var böyle kârlı bir iş.

5.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Bu işlemden 72 milyon kâr etmesi normal mi yani. Dünyanin neresinde var böyle kârlı bir iş.

72 milyonu nereden çıkardınız?

6.  Alıntı Originally Posted by coltra Yazıyı Oku
    72 milyonu nereden çıkardınız?
    Aşağıda anlatmaya çalıştım.
     Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku

7.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Aşağıda anlatmaya çalıştım.

Ben de öyle olmadığını söylüyorum size, patronun bizden bir farkı yok.

Biz bir lot için ne kadar verecek isek o da o kadar verecek.

Sadece vereceğinin bir kısmını peşin vermiş durumda, başka bir şey yok bu durumda.

8. arkadaşlar Twitterda takip ettiğim moyan hesabının balikadamin bahsettiği konuya benzer bir yazısı var. paylaşıma kapalı olduğu için direkt olarak kopyalıyorum tweetleri.
    1.Megap kap haberi…Böyle bir haberde kayıt altına alınacak 4 milyon hisse (% 15,13) satıldığında kullanım yeri ve amacı için patron neden taahhütte bulunur!? Bu yazı burada dursun, Kişisel düşünceme göre patron Eda hanım satacağı 4 mil hisseyi _ https://t.co/OURZZEgDtw
    2.daha doğrusu elde ettiği parayı, nenmasız şirkete sokunca bunun adı sermaye avansı olucak. Ve günü geldiğinde bedelli sermaye artışı yapıp o bedel kadar hisseyi 1 liradan kullandırsa beher hisseyi 1 liradan geri koyacak. Kebap valla, herkes bir yolunu bulmuş voliyi vuruyor.
    3.yukarıdaki twettlerim fiyattan bağımsız, sadece ve sadece kişisel görüşüm olup, olur mu olmaz mı bunu ancak zaman içinde teyit edebiliriz.
    4.Buradaki olayı çözemeyen arkadaşlara basitleştirip anlatayım: X şirketinin sahibiyim sermayem 100 lira, hisse oranım 15,3 olsun. Borsada bu 15,3 adet hissemi varsayalım 10 liradan sattım ve bunu sermaye avansı olarak şirkete koydum. Durum ne oldu, şirkette yüzde sıfır payım _
    5.Şirkete verdiğim ve faiz de talep etmediğim 15,3 x 10= 153 lira alacağım var. Ancak bu mevzuatta bildiğim kadarıyla ‘sermaye avansı oluyor’ yani faizsiz para ancak sermaye olarak eklenebiliyor…
    6.Bir süre sonra %153 bedelli sermaye artırım kararı alıp varsayalım basit olsun diye baskalarının payınıda kısıtladın. Yeni sermaye ne oldu 253 tl, peki şirkette pay yüzden ne oldu 153/253 o da yaklaşık %60,4 ….
    7.Sermaye artışı genelde kısıtlanmaz ve bedelli oranını yüzde 153 den aşağı olamaz ( 1 tl den kullandıracaksan) …çünkü o avansı pay olarak geri alacaksın. E şimdi söyle bakalım X şirketi neden devamlı iyi haber pompalıyor, neden fiyatlar hızla çıktı. Hele ki patron şirketi zaten _
    8.Borsa operasyonlarıyla vs elegecirdiyse….Tamamen kurgudur. Mali müşavir arkadaşlar olayı daha iyi anlatabilir. Şirkete nemasız borç verilir mi, bunun vergi karşılığı sermayeye eklenmezse var mıdır vs..
    9.Hala anlamayana şöyle söyleyeyim, şirket yeni yüzde 100 bedelli artırım yaptı, tabi patronun 13 milyon sermayeyken hissesi 7 mil lota yakındı, sermaye artı 1 liradan patronda kullandı oldu sana bir 7 yakını daha 13,5 mil hisse. Bunun 6,7 mil lot kadarı 1 liradan patron hesabına
    10.gecti, satılmak için kayda alınmak istenen miktar 4 milyon lot, yani 1 liradan edinilmiş hisseler. Ah birde kap acıklaması 29,8 bin mi ne lot 11 30 civarı borsadan alındı!!! Yani benim şirketim kıymetli güveniyorum diye bir ısırık alındı, bu da bir algı biçimi, ky ye mesaj
    11.Siz de ama patron bak faizsiz şirkete para sokacak deyip durun. O fiyat 3 liradan 14 e neden, nasıl gitti sorgulama yok.
    12.Tabi burada daha yeni yapılan bedellinin onayı karsısında spk ya bir taahhüt verildi mi bilmiyorum. Ancak 4 mil lot hisse satacak olan neden 30 bin lot hisse alır gel de gülme …artık uyanın…akıllı olun..sorgulama ve şüphe olmasa bugün hala yontma taş devrinde olurduk
    13.son bir şey söyleyeyim; bunun adı gercekleşirse ‘sermaye avansıdır’ ve küçük yatırımcıya satılıp , pratik olarak onun parasını şirkete sokup , bunuda ileride sermaye artırımıyla kendime yazacağım şekline bir olaya daha önce hiç ama hiç rastlamadım.
    14.Ne güzel şirkete sermaye koyacak, şöyle olacak böyle olacak diyen arkadaşlar , bu şirket daha yeni bedelli sermaye arttırdı. Bu yeterli olmasaydı o zaman yüzde 100 değil misal 200 bedelli arttırsaydı. Şu şu yüzden diye izahnamede yazsaydı, patron yüzde 51 sahipli olduğuna göre -
    15.- demek ki yüzde 200 bedelliye patronun koyacak parası yoku! E yoksa o zaman şirkete pay satılıp konulacak para kimin parası , tabi senin paran . Peki bu ileride en erken 2 yıl sonra yapılacak arttırımda kime gidecek ▶️ başa dönünüz 🤔
    16.unutmayınız bu nemalandırmasız para vermenin tek bir aldı var o da sermaye avansı , ve tek bir sonucu var ileride yapılacak sermaye arttırımında o parayı bedelliye saydırmak.

öncelikle bos yazan bir adam olmadığını soyleyeyim, Twitterda en sağlam hesaplardandir. Buna rağmen dil biraz özensiz ve anlaşılması zor. Bir de anlattığı durumda bedellinin kısıtlı olması durumundan bahsediyor anladığım kadarıyla, bizde boyle bir durum yok. Kafanızı bulandirmak istemem. katkı olsun diye paylaştım.

Sayfa 298/555 İlkİlk ... 198248288296297298299300308348398 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •