Sayfa 304/639 İlkİlk ... 204254294302303304305306314354404 ... SonSon
Arama sonucu : 5112 madde; 2,425 - 2,432 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by toprak34 Yazıyı Oku
    Faiz gideri olmadan kılçıksız 170 milyon kar diyorsunuz, saba’nin sahibi deva’nin hakim ortağı.
    Faiz giderleri deva’da ar-ge deva’da saba tertemiz kar ediyor.
    Sizi hiç rahatsız etmiyor mu?
    Beni rahatsız ediyor şahsen.
    Son 3 yıldır ar-geden gelen bir ilaç yok.
    Rivelime vardı artık onun da rakip jenerikleri var.
    benim gördüğüm kadarı ile en az koç holding iştirakleri kadar kurumsal yönetilen bir şirket yönetimi avrupalı ve o kafa ile yönetiliyor. rahatsızlık olayı beni rahatsız etmiş olsaydı satıp çıkmıştım rahatsızlık derken bilonçosu ortada ciro ve karlılık bence kayda alınacak seviyede değil seni rahatsız ediyorsa bence sat kurtul ayrıca borsa böyle bir şey değil rahatsızlık olayından bağımsız devanın finansallarından ve büyümesnden daha iyi bir şirket bulsam yine satar çıkarım konjöktür gereği başka bir sektöre geçmem gerikiyorsa yine satar çıkarım çünkü bence borsada olması gereken budur. Mesala bir ilaç şirketi var devanın faaliyet karının 5 te biri kadar karı var üretim kapasitesi 5 te biri bile değildir argesi hiç yok kendine ait ruhsatlı ürünü bile yok gel gör ki fiyatı devadan daha pahalı yeni halka açıldı yatırım yapacağız diye para topladı bir depo yapacağım dedi 50 tane kap attı sonra vazgeçtik dedi içi boş olan dört duvar olan bir depoyu yapamadı 2 yılda.

2.  Alıntı Originally Posted by toprak34 Yazıyı Oku
    Faiz gideri olmadan kılçıksız 170 milyon kar diyorsunuz, saba’nin sahibi deva’nin hakim ortağı.
    Faiz giderleri deva’da ar-ge deva’da saba tertemiz kar ediyor.
    Sizi hiç rahatsız etmiyor mu?
    Beni rahatsız ediyor şahsen.
    Son 3 yıldır ar-geden gelen bir ilaç yok.
    Rivelime vardı artık onun da rakip jenerikleri var.
    bu sene bu arge ve üretim karşılıgında 125 milyon tl alacak oluşmuş devada sabadan öyle direk peşkeş çekilen bir durum yok. Tabiki sabaya değilde kendine çalışsa daha yüksek kar ederdi şirket. Lakin ufak işlere takınılmamalı herşeyden bağımsız ortada ciddi nakit üreten bir şirket var borsadaki coğu şirket karları şişirilmiş hep enflasyondan dolayı yeniden arsa değerlemesi vs. Bunun esas faaliyet karı 1,5 milyar tl 6 aylıkta Yani borsanın nadir şirketlerinden benim gözümde. Saba konusu ufak bir mevzu benim görüşüm. 6 aylık bilançoda gördüğümüz üzere sektor üstünde bir büyümesi vardı devanın demek ki bir şeyler doğru yapılıyor ki büyüme var gelişme var.

3. Herkesin görüşüne saygım var. Benim bakış açım hisse senedi alırken şirkete ortak olmak. Bu ortaklık bazen 20 sene de sürebiliyor. Bu nedenle Deva'nın bugün ettiği kar benim için önemli olmakla birlikte, şirketin arge performansı ve gelecek için potansiyeli daha çok önem taşıyor. Bu nedenle Saba'nın arge olmadan lanse ettiği potansiyelli ürünler benim açımdan sizlere göre daha olumsuz. 410 tane argeci çalıştırmakla övünüyorsak bu argecilerin geliştirdiği önemli ürünlerin rakip bir firmadan satışa sunulmasıyla da üzülmemiz normaldir. Aşağıda tablo halinde Saba'nın son iki sene içinde ruhsatını aldığı ürünleri görebilirsiniz. Kutu fiyatlarını ve yanındaki notları ben ekledim. Koyu olarak belirttiğim notlar özellikle üzerinde durduklarım. Deva argeden bu ilaçlardan çok daha potansiyelli olanlar çıkıyor olsaydı, benim için de tali bir konu olabilirdi. Ancak Apaclot bir miktar da Gilomid dışında son ruhsatların potansiyeli global satışlara bakınca daha düşük görünüyor.

ÜRÜN ADI ETKİN MADDE RUHSAT TARİHİ KUTU FİYATI NOTLAR
    ENZADRE Enzalutamid 09.12.2021 33.035,10 TL 2022 dünya satışı 5,9 milyar dolar. Saba tek jenerik. Patent 2026'da sona erecek.
    DOMİRPA Levodopa, Benserazid hidroklorür 25.12.2021 73,75 TL Deva'nın ciro bazında son 13 çeyrektir en çok satan ilaçları arasındaki Madopar, son iki çeyrektir listede yok, gazete haberlerinde piyasada bulunamadığı mevcut.
    DELOTRAN Karvedilol 12.04.2022 44,68 TL Deva'nın ciro bazında son 13 çeyrektir en çok satan ilk 10 ilacından olan Dilatrend, 2023 ilk çeyrek sıralamaya giremedi, son faaliyet raporunda ise 11. sırada.
    TERİGİO Teriflunomid 20.04.2022 6.659,83 TL 2022 dünya satışı 2 milyar Euro, patent koruma 2023'te sona erdi. Saba 3 jenerikten biri.
    AZEDOK Azilsartan kamedoksomil 09.09.2022 Satış başlamamış. Kalp ilacı.
    LEDEZLA Apremilast 09.10.2022 2.415,29 TL 2022 dünya satışı 2,3 milyar dolar. Orijinali piyasada yok. Saba 3 jenerikten biri.
    DAPLİG Dapagliflozin 28.10.2022 382,26 TL 2022 dünya satışı 4,4 milyar dolar. Saba 4 jenerikten biri.
    ULPİSAD Ulipristal asetat 28.10.2022 402,97 TL 2022 ABD satışı 3,4 milyar dolar. Saba 2 jenerikten biri.
    BACMİRPİ %2 Mupirosin 17.01.2023 70,04 TL Eski bir ilaç. 8 jenerik mevcut.
    Biriglo %0,15 Brimonidin tartarat 12.05.2023 272,77 TL Deva dahil 5 jenerik mevcut.
    DİCLOGESİC Diklofenak potasyum 21.06.2023 41,80 TL Diklofenak potasyum olarak orijinal dışında 9 jenerik mevcut. Diklofenak içeren birçok bileşim mevcut

4.  Alıntı Originally Posted by ugurkaptan Yazıyı Oku

Devanın CPhI listesinde molekülünü ürettiği ve ruhsat sırasını bekleyen ürünleri.

https://www.cphi-online.com/live/sea...chtype=product
    Sayın sayılar1 foruma bir canlılık getirdiniz benimde sizlerin görüşüne saygım var ayrıca emeğinize sağlık mesai harcayıp araştırmışsınız detaylı bir şekilde.
    Devada bunların ruhsatını bekliyor Ay başında Novartisin ilacını satışada cıkardı Revopag 4 bin tl kutu fiyatı ama bilemiyorum ilaçlara cok hakim olmadıgım için Sayın Uğurkaptan ve Maslak1in görüşlerini merak ediyorum bu konuda
    Son düzenleme : rodrigo44; 07-09-2023 saat: 14:28.

5.  Alıntı Originally Posted by Sayilar10 Yazıyı Oku
    Herkesin görüşüne saygım var. Benim bakış açım hisse senedi alırken şirkete ortak olmak. Bu ortaklık bazen 20 sene de sürebiliyor. Bu nedenle Deva'nın bugün ettiği kar benim için önemli olmakla birlikte, şirketin arge performansı ve gelecek için potansiyeli daha çok önem taşıyor. Bu nedenle Saba'nın arge olmadan lanse ettiği potansiyelli ürünler benim açımdan sizlere göre daha olumsuz. 410 tane argeci çalıştırmakla övünüyorsak bu argecilerin geliştirdiği önemli ürünlerin rakip bir firmadan satışa sunulmasıyla da üzülmemiz normaldir. Aşağıda tablo halinde Saba'nın son iki sene içinde ruhsatını aldığı ürünleri görebilirsiniz. Kutu fiyatlarını ve yanındaki notları ben ekledim. Koyu olarak belirttiğim notlar özellikle üzerinde durduklarım. Deva argeden bu ilaçlardan çok daha potansiyelli olanlar çıkıyor olsaydı, benim için de tali bir konu olabilirdi. Ancak Apaclot bir miktar da Gilomid dışında son ruhsatların potansiyeli global satışlara bakınca daha düşük görünüyor.

ÜRÜN ADI ETKİN MADDE RUHSAT TARİHİ KUTU FİYATI NOTLAR
    ENZADRE Enzalutamid 09.12.2021 33.035,10 TL 2022 dünya satışı 5,9 milyar dolar. Saba tek jenerik. Patent 2026'da sona erecek.
    DOMİRPA Levodopa, Benserazid hidroklorür 25.12.2021 73,75 TL Deva'nın ciro bazında son 13 çeyrektir en çok satan ilaçları arasındaki Madopar, son iki çeyrektir listede yok, gazete haberlerinde piyasada bulunamadığı mevcut.
    DELOTRAN Karvedilol 12.04.2022 44,68 TL Deva'nın ciro bazında son 13 çeyrektir en çok satan ilk 10 ilacından olan Dilatrend, 2023 ilk çeyrek sıralamaya giremedi, son faaliyet raporunda ise 11. sırada.
    TERİGİO Teriflunomid 20.04.2022 6.659,83 TL 2022 dünya satışı 2 milyar Euro, patent koruma 2023'te sona erdi. Saba 3 jenerikten biri.
    AZEDOK Azilsartan kamedoksomil 09.09.2022 Satış başlamamış. Kalp ilacı.
    LEDEZLA Apremilast 09.10.2022 2.415,29 TL 2022 dünya satışı 2,3 milyar dolar. Orijinali piyasada yok. Saba 3 jenerikten biri.
    DAPLİG Dapagliflozin 28.10.2022 382,26 TL 2022 dünya satışı 4,4 milyar dolar. Saba 4 jenerikten biri.
    ULPİSAD Ulipristal asetat 28.10.2022 402,97 TL 2022 ABD satışı 3,4 milyar dolar. Saba 2 jenerikten biri.
    BACMİRPİ %2 Mupirosin 17.01.2023 70,04 TL Eski bir ilaç. 8 jenerik mevcut.
    Biriglo %0,15 Brimonidin tartarat 12.05.2023 272,77 TL Deva dahil 5 jenerik mevcut.
    DİCLOGESİC Diklofenak potasyum 21.06.2023 41,80 TL Diklofenak potasyum olarak orijinal dışında 9 jenerik mevcut. Diklofenak içeren birçok bileşim mevcut
    Değerli Ortak, soru ve şüpheleirniz yersiz değildir (ben, bakışımı daha evvel yazmıştım). önerim şudur: Firmaya şunu sorunuz ve hatta baskı yapınız: "Enzalutamid adlı ürün dünyanın en çok satan ürünlerinden biridir ve endikasyon alanı da sizin piyasada çok iyi bilindiğiniz, hekimlerce takdir edildiğiniz onkoloji alanıdır. Buna göre bu ürünün ruhsatını deva üzerine alsaydınız, muhakkak ki çok karlı ve isabetli olacaktı. Bu konuda uzman tıbbı tanıtım ekibiniz de var. Neden bu ürünü ar-ge hizmeti kiraladığınız Sabaya verdiniz? Bu durum BİSTteki ortakların hakkına tecavüz değil mi? Piyasadan ABC isimli bir firma gelse ve sizden bu kadar iyi yaptığınız bu ar-ge hizmetini Saba gibi sizden satın alsa, ona da bu hizmeti verecek misiniz? Firmanın ortağı olarak haklarımın haksız bir şekilde Saba'ya aktarıldığından endişe ediyorum.Konu hakkındaki değerlendirmeniz nedir?"

selamlar

6.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    "Enzalutamid adlı ürün dünyanın en çok satan ürünlerinden biridir ve endikasyon alanı da sizin piyasada çok iyi bilindiğiniz, hekimlerce takdir edildiğiniz onkoloji alanıdır. Buna göre bu ürünün ruhsatını deva üzerine alsaydınız, muhakkak ki çok karlı ve isabetli olacaktı. Bu konuda uzman tıbbı tanıtım ekibiniz de var. Neden bu ürünü ar-ge hizmeti kiraladığınız Sabaya verdiniz? Bu durum BİSTteki ortakların hakkına tecavüz değil mi? Piyasadan ABC isimli bir firma gelse ve sizden bu kadar iyi yaptığınız bu ar-ge hizmetini Saba gibi sizden satın alsa, ona da bu hizmeti verecek misiniz? Firmanın ortağı olarak haklarımın haksız bir şekilde Saba'ya aktarıldığından endişe ediyorum.Konu hakkındaki değerlendirmeniz nedir?"

selamlar

Kopyala yapıştır yaparak mail attım direk gelen cevabı burada paylaşacagım çok tatmin edici bir cevap beklemesemde mail atayım dedim sizler için

değerli gönderiler var
    emek verilmiş
    ve de objektif
    diğer taraftan
    rakip türbinde bulunanlar da var
    pozisyonları gereği
    sıra gelir imtiyaz sonra Saba
    sakız gibi çiğne dur
    rahatsız,sende rahatsız ol der
    sonra satıp kurtulalım
    sayfanın müdavimleri bile
    rakam spekülasyonu yapıyor
    iyi niyetsiz yaklaşımlar
    katkı yok.
    örnek yazı hazırlamış
    sn Maslak
    katkı böyle yapılır
    o halde yatırımcı ilişkilerine
    iletmek gerekir
    rahatsızlığı

8. Hedef portfoy 2. hisse senedi fonu agustos ayında en çok aldıgı 2. hisse deva olmuş fonun %7 karşılığı küçük bir fon ama yinede fonların ilgisinin olması güzel gelişmeler.

Osmanlı portfoyde agustosta deva agırlıgını arttırmış.

Bilançoyu gören kurumsallar pirana gibi yapışmış
    Son düzenleme : rodrigo44; 08-09-2023 saat: 14:31.

Sayfa 304/639 İlkİlk ... 204254294302303304305306314354404 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •