Sayfa 314/1230 İlkİlk ... 214264304312313314315316324364414814 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,505 - 2,512 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ayrıca başta dudu üstad, başlığında önüne gelenin dümdüz gittiği brisa aynı dönemde 6,4-->7,6 hareketi yapmış...%20 ye yakın gitmiş...hektas aynı dönemde 9,5-->11,6 hareketi yapmış...%22 filan,

Birine methiye düzülüyor... diğeri .tin .ötüne sokuluyor... bu nasıl hesap, bu nasıl mantık anlamak mümkün değil.
    O konu biraz farklı üstad. Brisanın yıllarca testere çizdiğini, Hektaşın ise yıllarca kafasının dikine yukarı gitmesinin, arasında farkı tabiki koymamız lazım. Sadece 1 noktadan olaya bakarsak , fotoğrafın bütününü kaçırmış oluruz.
    Bugün 7,56 tl olan Brisanın, tekrar 6,00 bandına dönme olasılığı mı daha fazla, yoksa Hektaşın 11,67 tl den 9,00'lı fiyatlara inme olasılığı mı daha fazla

Grafik pahalının görece çalıştığını bende fark ettim. Lakin sizinde belirtiğiniz gibi bazı istisnai senetler bu kuralın delinmesine de sebep olacaktır. Onun temelinde de sektörel fırsatlar yada konjektürel avantajlar olacaktır.

Bende brisada var hektaşta var. İkisi arasında bence de fark var. Brisayı hem taşıyan hemde çok kızan birisi olarak, cevap verme ihtiyacı hissettim.

Sizin bende özel bir yeriniz vardır, sizde bilirsiniz. Sizi kırmadan cevap verdiğimi düşünüyorum.

Sevgiler saygılar

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

2.  Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    O konu biraz farklı üstad. Brisanın yıllarca testere çizdiğini, Hektaşın ise yıllarca kafasının dikine yukarı gitmesinin, arasında farkı tabiki koymamız lazım. Sadece 1 noktadan olaya bakarsak , fotoğrafın bütününü kaçırmış oluruz.
    Bugün 7,56 tl olan Brisanın, tekrar 6,00 bandına dönme olasılığı mı daha fazla, yoksa Hektaşın 11,67 tl den 9,00'lı fiyatlara inme olasılığı mı daha fazla

Grafik pahalının görece çalıştığını bende fark ettim. Lakin sizinde belirtiğiniz gibi bazı istisnai senetler bu kuralın delinmesine de sebep olacaktır. Onun temelinde de sektörel fırsatlar yada konjektürel avantajlar olacaktır.

Bende brisada var hektaşta var. İkisi arasında bence de fark var. Brisayı hem taşıyan hemde çok kızan birisi olarak, cevap verme ihtiyacı hissettim.

Sizin bende özel bir yeriniz vardır, sizde bilirsiniz. Sizi kırmadan cevap verdiğimi düşünüyorum.

Sevgiler saygılar

Batuhan
    Ne güzel yazmışsın, niye kırılayım...keşke herkes senin kadar nazik olsa

Beni hisselerin 3-5 senelik performansı ilgilendirmiyor...biz grafik pahalı muhabbetini ve hektas-brisa kıyaslamasını 13-14 ay önce yapmıştık.

Ben diyorum ki, ne hektas o tarihten bugüne uçtu kaçtı...ne de brisa berbat bir performans gösterdi.

Ben yatırımcıların çok duygusal tepkiler verdiğini düşünüyorum..,bunda tabii ki yatırım yapanların geçmiş maliyetleri etkili oluyor,,,

Mesela son bir yıla bakınca burada bol bol övülen politeknik hissesine kimse toz kondurmuyor hala...başlığında küfreden de yok...neden??? Çünkü 3-5 sene öncesinden kalan yüksek maliyetler yok, hemen herkes ya karda ya maliyetinde...brisa politeknik ten çok daha iyi performans göstermesine rağmen neden bu kadar yerden yere vuruluyor.

Brisa son bir yılda endekse göre de görece daha iyi performans göstermiş...nedir bu saldırı o zaman?

Sadece brisa değil...Petkim başlığı da öyle...4-5 yıldır malda olan ve nominal olarak zararda olmasa da, reel olarak zararda olan önemli bir kitle var.

Hergün zır zır, her gün saldırı, her gün hakaret vs.

Yahu kardeşim, kriterini belirle, kriterini sağlayamayan hisseyi sat...borsada 300 den fazla şirket var, git başka hisse al...adam yıllardır kağıda, patrona saydırıyor...ama satmayı düşünmüyor, sanki katolik nikahı kıymış,,,babanın şirketi değil ki, memnun değilsen satarsın,..elinden tutan mı var???

3. Yok Sayın Hocam... Borsada 300den fazla şirket filan yok. Ama borsada 300den fazla şirketin üçkağıtçı patronları ve açgözlü işbirlikçileri var. Brisa'da saydırırken satmamamızın nedeni az da olsa eli yüzü düzgün firma olduğunu düşündüğümüz için... Yoksa maliyetimiz gayet iyi... Şirket yönetimi zamanında eldeki nakiti temettü dağıtıp sonrasında yatırım için kredi çekiyor. Utanmasalar bedelli sermaye artırımı yapacaklar. Neymiş 2020ye kadar hedge edilmiş. Sonra pat bi kredi daha... İnsan ister istemez düşünüyor bunlar bankalarla iş mi çeviriyor diye... Biraz saydırıp stres atmayı çok görmeyiniz.

Venus E2 Plus Dual cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,352
     Alıntı Originally Posted by mensuk Yazıyı Oku
    Yok Sayın Hocam... Borsada 300den fazla şirket filan yok. Ama borsada 300den fazla şirketin üçkağıtçı patronları ve açgözlü işbirlikçileri var. Brisa'da saydırırken satmamamızın nedeni az da olsa eli yüzü düzgün firma olduğunu düşündüğümüz için... Yoksa maliyetimiz gayet iyi... Şirket yönetimi zamanında eldeki nakiti temettü dağıtıp sonrasında yatırım için kredi çekiyor. Utanmasalar bedelli sermaye artırımı yapacaklar. Neymiş 2020ye kadar hedge edilmiş. Sonra pat bi kredi daha... İnsan ister istemez düşünüyor bunlar bankalarla iş mi çeviriyor diye... Biraz saydırıp stres atmayı çok görmeyiniz.

Tesekkurler sn. mensuk...

Beni anlayan az sayida kisiden birisiniz..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by mensuk Yazıyı Oku
    Yok Sayın Hocam... Borsada 300den fazla şirket filan yok. Ama borsada 300den fazla şirketin üçkağıtçı patronları ve açgözlü işbirlikçileri var. Brisa'da saydırırken satmamamızın nedeni az da olsa eli yüzü düzgün firma olduğunu düşündüğümüz için... Yoksa maliyetimiz gayet iyi... Şirket yönetimi zamanında eldeki nakiti temettü dağıtıp sonrasında yatırım için kredi çekiyor. Utanmasalar bedelli sermaye artırımı yapacaklar. Neymiş 2020ye kadar hedge edilmiş. Sonra pat bi kredi daha... İnsan ister istemez düşünüyor bunlar bankalarla iş mi çeviriyor diye... Biraz saydırıp stres atmayı çok görmeyiniz.

Ben dahil, pek çok uzun vade yatırımcı neden hisse yatırım koşullarına ilk madde olarak şirket sahiplik durumunu ekliyor...Yani ilk önce, patrona, patronun iş ahlakına ve en azından yatırımcısını düdüklemeyeceğine inanacaksın, güveneceksin.

Eğer bu koşulu sağlamadığını düşündüğün bir hisseye yatırım yaparsan, sürekli paranoya ile yaşarsın...her hamleyi art niyet ile yorumlarsın...günün sonunda bu işler 2+2=4 kesinliğinde değil, her hamlenin destekleyeni ya da olumsuz değerlendireni olabilir...mevzu sadece 1-2 hisse değil...iş grubundan, koç grubundan da dümdüz gidilen şirketler var..sabancı da çoğunluk dümdüz gidilse de...kordsa gibi bence borsamızın, mevcut durumda, en parlak uzun vade kağıtlarından biri de var....koç kağıtları genelde beğenilse de...tat gıda gibi hem yatırımcısını performans olarak üzen, hem de kötü yönetildiği konusunda ağır eleştirilen bir kağıt da var.

Üstelik bunlar borsamızın kurumsal olarak en öne çıkan, oyak, iş, koç, sabancı grupları...mevzu aslında grup ya da şirket yönetimi değil esasında...konu maliyet..konu beklentilerin karşılanmaması, zorda kalan ve ümidini bir kağıda bağlayan yatırımcısının hayal kırıklığı sonrası desarj olma çabası..kendi kandırmak yani.

Yani olay, ara sıra birilerine saydırıp rahatlama olsa çok sorun yok...terapi faliyeti der geçeriz...ama bence bunun çok ötesinde...bir nevi kendini toplu kandırma ayinine dönüşüyor...küfredenler, saydıranlar, destek olanlar, alkışlayanlar..ne güzel küfrettin vsvsv...patron suçlu, spek suçlu, makine suçlu...ama biz de hiç kabahat yok..biz her şeyi mükemmel yapıyoruz.

50 bin kere risk bölmekten bahsettik...hala malı mülkü tek hisseye yatıran var...biz ne anlatıyoruz...mal varlığının en çok %20-30 u borsaya yatırılmalı...bunu da en azından 3-4 sektöre- 3-5 gruba, en az 5-10 hisseye bölmek lazım diyoruz...böyle yaparsak bir hisse ile kader ortaklığı yapmayız...hisse performansından çok, portföy performansına odaklanırız...önde koşanda ağırlığımızı arttırır, geride kalan da ağırlık azaltırız..iyi niyetten şüphe duyduğumuzda satıp çıkarız.

Bu arada, ahlak abidesi olduğum sanılmasın...ben de zaman zaman terapi amaçlı küfür ederim...ama borsada edilen küfürlerin, hakaretlerin, yatırımcıya bir fayda sağladığını sanmıyorum.

Şunu da belirtmeden geçmeyeyim..Biz uzun vadeli yatırım açısından yorum yapıyoruz..yoksa kısa vadeli trade eden, her kağıda girip çıkabilir..bu şekilde para kazanan için patron vs önemi olamaz...karlı işlem yapıyorsan sorun yok...spk hiç gerek yokken olağan dışı hareket açıklaması ister..spek alırken bir anda döner basar....yani spor hisselerinde tam batmış adama neden saydırıyorsun, neden dümdüz gidiyorsun demem...adam zaten kumar oynuyor, şansı yaver gitmeyince de küfrediyor...normal yani.

Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku

Sevgiler saygılar

Batuhan
    bende de her ikisi de yok. bir doğru yok. kişiye göre doğru var. bu hisseler alınmaz demiyorum, ben alamıyorum. zira herkesin yapısı farklı, hisseyi aldığında rahat etmelisin. sn cauti gibi hektaş uzun süre hızlı gitti, daha da gidebilir. lastik firmaları konusunda genel ön yargım var. çok çok iyi şirketler. lakin bizden çok milliyetçiler, kendi ülkelerinde kar yazdırıyorlar.
    eregli, petkim ucuzlamakta , alıma başladım. benim yapıma, iyi şirket bir nedenle kötü bilanço açıklayıp, fiyatı düştüğünde almak daha uygun. buradaki püf nokta, düşüş başladığında hisse nerede durur belli değil. ağırlıklı ortalamayı mümkün olduğunca aşağı çekebilmek için barutun bol olması ve kötü zamanda korkmadan alım yapabilmek önemli.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Yani olay, ara sıra birilerine saydırıp rahatlama olsa çok sorun yok...terapi faliyeti der geçeriz...ama bence bunun çok ötesinde...bir nevi kendini toplu kandırma ayinine dönüşüyor...küfredenler, saydıranlar, destek olanlar, alkışlayanlar..ne güzel küfrettin vsvsv...patron suçlu, spek suçlu, makine suçlu...ama biz de hiç kabahat yok..biz her şeyi mükemmel yapıyoruz.
    Hocam sene 2019 ve yatırımcı hala Petkim'in bedelsiz mi , temettü mü vereceğini tartışıyor . Adam Petkim ' e dünyayı yatırmış benim lot sayım şimdi ne olacak arkadaşlar diyor Öbürü burada bedeva hisse veriyorlarmış , sabaha Vestel'i satıp geliyorum diyor Bu yatırımcı profilinden varsa beklentimiz asgari düzeyde tutmalıyız . Şu hali ile at yarışlarını andırıyor ama güldürüyor da

8.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    Hocam sene 2019 ve yatırımcı hala Petkim'in bedelsiz mi , temettü mü vereceğini tartışıyor . Adam Petkim ' e dünyayı yatırmış benim lot sayım şimdi ne olacak arkadaşlar diyor Öbürü burada bedeva hisse veriyorlarmış , sabaha Vestel'i satıp geliyorum diyor Bu yatırımcı profilinden varsa beklentimiz asgari düzeyde tutmalıyız . Şu hali ile at yarışlarını andırıyor ama güldürüyor da
    Of of... bana Petkim deme

Yalan doğru bilmem...öyle rakamlar konuşuluyor ki...adam deli değilse benim risk anlayışıma göre en az 10-15 milyonu olmalı ki o rakamı bu kağıda gömsün...300 bin yatırıp, 200 bin kredi kullanan da var...Allah bilir evi arabası yoktur, elde avuçta ne varsa bir kağıda, üstelik Petkim gibi güven vermeyen bir kağıda gömmüştür.

Zaten, hisse başlıklarında pek takılmama kararı aldım...sırf bu yüzden...küfürler, hakaretler..spek e, makinelere saydırmalar...adam 5 senedir spor hissesinde, kağıt 10 da birine inmiş, ölmüş de cenazesini kaldıran yok...ne bekledin bunca yıl...bu nasıl bir sabırdır arkadaş.

Öyle batıklar var ki...kağıt ikiye katlasa yine küfür yemeye devam edecek...lanet okunmaya devam edecek.

Sayfa 314/1230 İlkİlk ... 214264304312313314315316324364414814 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •